Smrť v priamom prenose

• Česko Smrt v přímém přenosu (viac)

Rok 2021. Lidé žijí spokojeně a šťastně a skandálních námětů je stále méně. Když televizní štáb zjistí, že Katherine Mortenhoe (Romy Schneider) umírá na rakovinu, přesvědčí dobrodruha Roddyho, aby si nechal do levého oka voperovat miniaturní kameru, pověsil se na paty nešťastné ženě a snímal prakticky každý její krok. Roddy musí dbát na dvě věci, pravidelně ošetřovat oční kameru speciálním roztokem a nesmí oko nechat déle než pět minut potmě, jinak oslepne. Honička za umírající zpočátku vypadá jako rutinní plnění povinností, ale když se Roddy s Katherine sblíží, dochází mu zrůdnost celé akce. Couvnout však už nelze...

Málokdo v době uvedení snímku na plátna kin tušil, že hlavní představitelce zbývá necelého půldruhého roku života. Vedle ní a Harveye Keitela si nelze nevšimnout Maxe von Sydowa, zato jen málokdo v tehdejší době zaregistroval Robbieho Coltranea v roli řidiče limuzíny. (Robbi)

classic

Všímal som si v prvom rade hviezdny herecký ansámbel, a taktiež samotnú techniku spracovania tohto nezvyčajného snímku Bertranda Taverniera, pričom príchod „vysokého Švéda” prichádza až v trištvrte filmového času, ale tým nechcem povedať, že by som vytúžene očakával jeho scény, aj tých pomenej, ktoré má, stoja za to. Sledoval som najmä viacero postáv, ktoré rozohrávali divnú „patriu šachu” , keď hyenistický televízny režisér Vincent Ferriman poverí svojho človeka - Roddyho, ktorému implantovali miniatúrnu kameru do oka, aby sa doslova zavesil na “umierajúcu” spisovateľku Katherine Mortenhoe, že ju bude týmto spôsobom snímať 24 hodín NON-STOP, a v štúdiu sa začne vysielať surová Reality Šou, o čom Kate spočiatku netuší... I Roddy najprv kývne na túto metódu, no s postupnými slzami v očiach, že sa len prizerá, ako sa jeho spoločníčka postupne systematicky likviduje. Všetko sa deje zo zištných dôvodov vytvoriť nový TV. Fenomén bez akýchkoľvek vedľajších zábran s extrémne vysokými percentami sledovanosti, a teraz si vezmite jedno na zreteľ, kde sme my ľudia dnes ? Nevidíte to, všade okolo seba, len v inej podobe...? Nadčasová, trochu neznáma „klasika” , ktorá má veľa do seba a Romy Schneider je naprosto strhujúca, unikátna, až zimomriavková, že postupne čoraz viac zdeptaný Harvey Keitel jej značne sekunduje. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (Trikrát s ... Romy Schneider): ČST 1 = 16.10.1986, réžia českého znenia = (ÚPF) (20.2.2011) ()

Morholt

Film s výborným nápadem, který ale zůstal absolutně nevyužit. Nelíbila naprostá absence fantazie, se kterou by tvůrci ztvárnili svět relativně blízké, ael přeci jen vzdálené budoucnosti. Vlastně tím jediným futuristickým výstřelkem byla ona kamera v oku. ale dobře. O to tady tolik nešlo. V hlavní roli tu byl etický rozměr, který pokládal otázku, co kde jsou meze televizní zábavy. Ani tahle rovina mi ale nepřišla příliš dobře podaná. A pak tu bylo drama se stalkerskými prvky v podání obou hlavních protagonistů a i tady by jste hledali odpovídající vypjatost marně. Za zmínku určitě stojí Romy Schneider, která hrála i vypadala fantasticky a výborně jí sekundující Harvey Keitel, ale ani tihle dva nezabránili protáhnout na konci obličej zklamáním. 35% ()

argenson

Fantastickej námět plus nadčasově nádherná Romy Schneider. Scénář sice nabízí slušnou porci srdceryvných scén a kuriozit vycházejících z tématu, jenže pak je tu spousta zdlouhavých odboček a taky několik přiblblých dialogů. Do lehkého nadprůměru to vytahuje geniální dabing Elišky Balzerové. ()

Pink.Panther

Pomalý, utahaný film postavený na nezáživném scénáři, bytˇvize o síle médií mají co říci i dnes. Kulisy průmyslového skotského Glasgow ani RS nejsou argumenty proti nanicovatosti tohoto díla. ()

corpsy

Snímok ( v tej dobe nevedomky ) krásne a dokonalo nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti. Kto by si to bol pomyslel? Všetci tí zhovadilí mrchožrúti ( a to sa nechcem vyjadriť o ľudoch - divákoch, ktorých reality show láka ) nalepení na monitoroch kamier, len aby využili každú sekundu potencionálne ´´skvelého´´ materiálu. Verím, že nás čaká ( vzhľadom na vyschlú studňu nápaditosti ) aj takáto skúsenosť. ()

Kryton

Televizní look na orwellovskou budoucnost, kde si lidé dávají kamery do očí a sleduji cizí smrt jako reality show. Příliš dlouhý film na dané téma. Ovšem vidět "mladého" Harvey Keitela s hárem není k zahození. Mimochodem rok 2021 vypadá jako raná 70. léta 20. století. Zřejmě za 50 let se umí dát kamera do oka, ale auta stále mají spotřebu 20l/1km :D. Hodnocení OST: Ryze televizní podkreslení. 5/10 ()

Sandiego

Atmosféra netradičního sci-fi se vydařila na jedničku (spíše nenápadné vykreslení budoucnosti s využitím města Glasgow, kde je geniálně využit přechod starého mezi novým a podmanivá estetika ošklivosti, s níž kontrastuje liduprázdná skotská vysočina), a výborné je i obsazení dvou hlavních rolí. Tempo však trochu vázne a gradace se v závěru rozplyne ve snaze o psychologicko-filosofické vyvrcholení, které mě spíše zklamalo a nepřesvědčilo. I tak pozoruhodný a neprávem zapomenutý snímek. ()

slunicko2

Film jako bolení břicha - pozornost si získá, ale nepotěší. 1) Základní poselství snímku je jasné. Mediální hyeny obětujíce na oltář sledovanosti, potažmo zisku, morálku i obyčejné slušné chování, už rozšířily svůj revír do většiny zemí světa - všude tam, kde vládne zlaté tele. Film nesoudí ani nehledá recepty na vyléčení nemocné společnosti - jen smutně přihlíží._____ 2) V této souvislosti by mě zajímalo, jak autor obsahu Robbi došel k názoru, že lidé v zobrazované budoucnosti žijí "spokojeně a šťastně"._____ 3) Tématu role médií se dostalo podrobnějšího zpracování později (po americku přímočaře) ve filmu Truman Show._____ 4) Jinou otázkou je vizualizace budoucnosti. Bývá zábavné sledovat, jak si tvůrci představovali budoucnost, která mezitím nastala a my můžeme srovnávat. Bratři Strugačtí například hovoří o tzv. popisované budoucnosti, kam se jejich hrdina vydává na výlet strojem času (novela Pondělí začíná v sobotu)._____ 5) Bohužel představa tvůrců filmu z roku 1980 o roce 2021 je dost vágní. Na jedné straně kamera v lidském oku, ústavy blaženství či školní výuka pomocí telepatie. Na straně druhé průmyslový i další design beze změny, otlučené domy, rvačky na ulicích, potraviny na příděl._____ 6) Depresivní dojem povzbuzuje nervy drásající hudba, melodramatický (pro někoho možná artový) styl vyprávění a lokalizace do zachmuřeného Glasgowa a dalších skotských regiónů._____ 7) 39letý Bernard Tavernier předvádí velmi zvláštní svět. Ani nevím, jestli se mi snímek líbí anebo ne. Ale znovu se určitě nepodívám. ()

Rosalinda

Tak tohle je dech beroucí šílenost. Šílený je nejen námět a představa toho všeho, ale dost šílené je hlavně to, že tato vize, stará celých třicet let, již nemá daleko od pravdy. Tohle je víc než sci-fi krutá realita všedního dne prahnoucí po senzacích, bolesti druhých, zvrácené krutosti a kruté zvrácenosti. Dokonalý obraz médií rozkládající lidskou přirozenost. Naprostý hyenismus!!! K tomu bezbarvé a neutěšené domy, ulice, pouliční šarvátky, hned od začátku drásavá hudba… Mírné psycho. A Romy je tak skvělá! Přesvědčivě skutečná s nadpozemským úsměvem a všeříkajícím pohledem (ostatně jako vždycky); navíc působí mírně překvapivě velice mladě. Není divu, že ji Francouzi jmenovali spolu s Alainem Delonem za hvězdy roku 1980. Setkání s Harvey Keitelem bylo mé první a určitě ne poslední. Jediné, co mělo na tomto snímku chybu, byl příšerný dabing, který by sice zněl dobře jako rozhlasová hra, ale na obrazovce byl dost nesynchronní, jako bych se chvílemi dívala na jiný film. Celkově jsem ale byla zametená pod podlahu a ještě dlouho tam zůstanu. ()

FilmFan24

Film tak silný jako šálek dobré kávy po kterém neusnete. Vynikající herecké výkony Romy Schneider a Harveyho Keitela vás nenechají chladnými. V době vzniku Sci-Fi, které se dnes ve světě, kde bulvár se neštítí jakékoliv prasárny v zájmu prodejnosti, stalo bohužel až na pár výjímek skutečností. ()

dyfur

...na tú dobu originálny a prevratný námet,ktorý časom "zvetral",ale ani v dobe vzniku mňa toto drama extra nezaujalo.Moc psychologické,moc pomalé,statické,dlhééé..... ()

honajz2

Tak prvně musím říct, že při shánění filmu se mi stalo něco, čemu bych nevěřil, že se mi kdy stane, aspoň bych to nečekal u filmu, co má tolik hodnocení. Všude se dala stáhnout jenom verze s příšerným českým dabingem a když už jsem se dostal k originálu, zjistil jsem dosti nemilé překvapení - k tomuhle filmu nejsou české titulky! A tak jsem dost dlouho odkládal, kdy se na film podívám, jelikož ten dabing je opravdu příšerný (ani ty béčkové horory co kdysi dávali na HBO nemají tak špatný dabing jako tohle). No, dneska jsem se na to teda podíval v tom dabingu, takže už to můžu nějak ohodnotit - ten film má zajímavé téma, dobře se vyvíjí (bohužel se vyvíjí strašně utahaně...), je to i dobře natočené, ale nemůžu si pomoct, žádný silný zážitek to ve mě nezanechalo. Nevím, jestli za to může ten dabing, ale prostě mě celé to téma nezashálo, a že by mohlo, jelikož téma filmu by na to opravdu mělo. Takhle se z toho pro mě stala průměrná, utahaná podívaná, ale jak píšu, možná za to dost může dabing. A možná taky ne. 3* ()

MrPierc

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy lidé již všechno viděli. Viděli všechno, až na přirozenou smrt stářím, protože starým lidem se od určité doby podávají psychofarmaka, aby byli věčně šťastně nafetovaní. A tak vymyslí jednu zrůdnou hru s neznámou ženou a vnoří jí do reality show, která nikdy neskončí. Lidé uvidí všechno a dotyčná se svěří se vším, protože neví, že ji natáčí lidským okem a také neví, kdy ji čeká blízká smrt. Je to nechutné a zvrácené. Je to pornografie 21. století. Lidé si to žádají a jsou dojatí, protože oběť o kameře neví a je přirozená. Je to uvěřitelné, je to vysoce sledované, je to hit. Dříve byla smrt jedince tabu a o pomatení před jasným koncem, se nikde moc nemluvilo. Tady se můžou konečně kochat hořkým koncem a smrtí. Poznají oběť i její nejniternější tajemství a milují ji za to. Jsou dojatí a soucítí s ní. Možná ani tvůrci sami netušili, jak to je dnes aktuální téma. Smrt je přece tak osobní a intimní věc a přesto pro cizího neznamená nic. Reality show je jako sraček a až se nějaká TV odhodlá, tak toto začnou určitě natáčet, protože lidé jsou zvědaví. Je to hnus. Film byl velmi citlivě natočen. Romy Schneider byla krásná a lidská (2 roky před svou opravdovou smrtí). ()

gabin(a)

Film ve mně zanechal opravdu hodně hluboký zářez. Viděla jsem ho jen jednou, když šel v kinech, a pořád čekám, kdy ho budu moct vidět znovu, taky mj. proto, že jsem ho viděla v době, kdy tu ještě neexistoval bulvár a mediální štvanice 50.let byly pryč. Sci-fi podle mého gusta - žádné oblečky, futuristické stavby a meziplanetární lety, ale unavená budoucnost s chátrajícími domy. Vždycky, když vidím kdekoli smečky novinářů (což je skoro v každém US filmu), tak si na tento film vzpomenu. Romy Schneiderovou i Harvey Keitela miluju pro jejich úsporné až gabinovské herectví. ()

Juto

Práca v žurnalistike je náročná. Keď sa rozhodnete ísť do extrému, môže to dopadnúť pre vás dobre ale aj zle. Vo filme Roddy (Harvey Keitel) posúva žurnalistiku na úplne novú úroveň. Pripojí sa k televíznej sieti, ktorá mu implantuje kameru do mozgu. Spoločnosť všetko sleduje očami novinára. Zaujímavou osobou je žena menom Katherine (Romy Schneider), ktorá má smrteľnú chorobu. Vyhýba sa televíznej sieti všetkými možnými spôsobmi. V prípade Roddyho má jeden problém, ktorému musí venovať pozornosť. Musí byť vo svetle. Ináč keby zaspal alebo zostal by určitý čas v tme tak by oslepol. Je to skvelý futuristický a pochmúrny sci-fi film. 7/10 ()

mortak

Typická francouzská intelektuálština varující před zhoubnou mocí televize, bohužel tak prvoplánovitě, až je to někdy k smíchu. Všechny postavy jsou jednorozměrné (trpící žena, ex-manžel utíkající před realitou do umění, zlotřilý TV producent), nebo je jejich proměna nevěrohodná a probíhající v několika záběrech (Roddy). A pokud si Tavernier myslí, že reality show budoucnosti bude založena na rádoby hlubokých promluvách tajně natáčené ženy sedící na mořském břehu, tak by se měl podívat na dnešní TV pořady - uměle vytvořené prostředí, a jde o sex, konflikty, adrenalin, nechutnosti, ale nikdy ne o smrt. ()

majo25

Film so zaujímavou zápletkou, aj keď s predvídatelným dejom a záverom. Pôvabná Romy Schneider (alias Sissi) a akčný Harvey Keitel je dvojica, ktorá dokáže zaujať po celé 2 hodiny stopáže. Jemný nádych sci-fi (blízka budúcnosť) tu takmer ani necítiť, čo nie je ani zlé, ani dobré. Možno miestami práve nie najlepšie dialógy a niekedy menej logiky postáv pripomína, že sa jedná o európsku záležitosť, ale celkovo film odporúčam ako akýsi pokus o originalitu. Hodnotenie: 60% ()