Čistka

(festivalový názov)
  • Česko Čistka (viac)

Ve Francii by pravděpodobně Lucien Cordier žil poklidným životem policisty s nějakou hodností a radoval se ze života. Kolonialismus, který převrací hodnoty zcela naruby, horké africké slunce a opovržení, které vůči Lucienovi neskrývají jak jeho nejbližší, tak nadřízení. Dokonce i ti bílí „vlivní“ mu dávají najevo, že jako náčelník policie nemá nic vidět ani slyšet, zkrátka nemá překážet. Tenhle zničující koktejl vykoná své. V jednu chvíli se Lucien ptá sám sebe: „Kde je dobro? Kde je zlo? Člověk už nic neví. Tady to k ničemu není. Tak to zarezne, bude to tím podnebím.“ A začne si pomalu vyřizovat účty... Jak už to u Taverniera bývá s výrazným hereckým obsazením, Philippe Noiret, obklopen dalšími francouzskými hvězdami, naprosto exceluje. Česká verze v čele s Miroslavem Donutilem nezůstává originálu nic dlužna. (Česká televize)

andrii

..., aby se lépe dýchalo. Cídí v teritoriu svém. Ego katanovo. Jedno po druhém vycedí krev. Povoláním: Hrobař tyranií nadřazeného řádu neřádů. Bestií ponižujících, stírajících lidský pel. Z příznivce lelků vykonavatel. ()

Autogram

Policajt s pochybným prístupom k spravodlivosti robí poriadok vo Francúzskej západnej Afrike, kde kvitne zločin a rasizmus. Cynickým prístupom k životu, protivnej manželke a mladej milenke je originálny a zároveň nechutný až je ťažké povedať, či je dobrý alebo zlý. Film to zlý určite nie je, ale ani ma príliš nenadchol. –––– Přistrčil jsem vám pokušení až na dosah, ale nemuseli jste mu podlehnout. ... Mít radost z neštěstí druhých taky patří k mé práci. ()

zigíš

Odvážný, nekorektní a pokud ne samý záporák tak aspoň víceznačný charakter. Ten Noiretův rozhodně. Lenivec, flákač co se problémům vyhýbá obloukem a pojednou mu dojde a začne ČISTKA ! Ten přerod je teda jak z rychlíku ale budiž. Dejme tomu, že to v sobě dycky měl. A koukám, že Isabelle Huppert co role tak jde do naha ..moc příjemný pohled :) ()

Alex

Veskrze smutný "tavernierovský" film. Perfektní studie připosraného slabocha měnícího se přes rádoby vykonavatele spravedlnosti snad až k sadistickému násilníkovi (to si už domýšlím z otevřeného konce). Příběh je zasazený do minulosti a daleké Afriky, aby mohl režisér dát zřetelně najevo nebezpečí, které hrozí, dostanou-li se takoví slaboši do úzkých. Lidé s takovým charakterem však žijí mezi námi a dopouštějí se podobných hnusných činů - možná ne tak okatě, ale s podobnými důsledky pro své okolí. ()

tranquill

"Nechci říct, že nemáte pravdu, ale ani že pravdu máte..." Skvělý Philippe Noiret v kriminálním dramatu, který balancuje na hraně černé komedie o outsiderovi, který obrátil o 100%. ()

Biopler

Zvláštny film, ale svojim spôsobom čarovný, kuriózne rozvláčnym tempom, kdesi v africkom zapadákove, v rámci ktorého sa nám predstaví hlavný hrdina, ktorého by ste v bežnom živote ľahko prehliadli. Najlepší výraz preň je ňouma, lebo je celkovo nemastný-neslaný, dokonca aj lenivý, avšak vykľuje sa z neho nepresvedčivým spôsobom nebezpečný chlapík. Nebezpečný pre okolie, pred ktorým sa maskuje svojim ňoumáctvom. Jedná inštinktívne, vždy na náhly popud čo nedostatočne vysvetľuje dôvody jeho činov. Tvorca diela si s tým nerobí príliš veľkú hlavu a keď už sa črtá problém, napr. keď sa na scéne zjaví jeden z bratov obete, tak za pár minút je odprataný absurdnými, filozofickými hláškami, ktoré mu šplechne do tváre náš protagonista. Ináč je to skvele padnúca rola pre Noireta, vskutku perfektný casting. Zvyšok hercov, až na Huppert, však nevie strhnúť, tvorcovia pobavia humorom, ale celkovo som sa nevedel naladiť na vlnu tohto diela, ktoré často pláva v úchylkách protagonistu ošahávať milenku či rozkmotriť sa s ľuďmi, s ktorými býva pod jednou strechou... ()

curil

Dobrá černá komedie s kriminální zápletkou   vystřižená přesně podle mého gusta. Ať už   se jedná o zařazení děje těsně do doby před   druhou světovou válkou a navíc do francouzské   kolonie v rovníkové Africe, tak i skvělým   obsazením herců, kde dominuje Philippe Noiret   jako "srabácký" policejní náčelník   v malém městečku. Vyhořelý muž si dobře   uvědomuje svou roli okolím podceňovaného   manžela, policajta i Evropana v cizí zemi. Není   lehké se s tím vyrovnat, zvláště když je   obklopen lidmi, které nelze ani s nadsázkou   nazvat poctivými. Pokušení vzít svůj osud a   spravedlnost do svých rukou je příliš   lákavé. Spojení s milenkou Rosou je pro Luciena   ideální. Podpoří ho nejen morálně, ale i   svými činy. ()

Aniki

Tak....uplne marny film to neni, neotrele tema v neotrelem prostredi, sice bez jakehosi logickeho vyvoje pri odhalovani domnelych pachatelu, ale co uz. Zvlastni, ze se jeste obcas dostanu k filmum (nejen francouzskym), ktere jsem nemel tu cest shlednout i pres jejich starsi datum vzniku a rozhodne slusnou kvalitu. Jen mi malinko vadil ten prekotny zlom v charakteru hlavniho hrdiny. Ze by snad nahly progres dusevni choroby? ()

gizi

Díky ČT, že přinášíš takovéto lahůdky na televizní obrazovky! Toto je opravdu lahůdka pro filmového labužníka. 80%. ()

FormerSkyblu

Afrika – to je moje a koloniálna špeciálne. Bolo to dokonca lepšie ako som čakal. Dejovú líniu tvorí prerod hlavného hrdinu z totálneho blbca, na ktorom môžu iní drevo rúbať (niekedy až vyslovene stupídnym spôsobom – stoličky sme si dávali ako deti na prvom stupni základnej školy, ale medzi dospelými.??) na totálne bezcharakternú sviňu, ktorá vraždí na počkanie ako v počítačovej hre.... Philipe Noiret to dával ako vždy so stoickým kľudom. Vrcholom bolo zneužitie milenky na vyhladenie vlastnej „rodiny“ a jej následný odkop... Klasicky dobrý bol aj  Guy Marchand, ktorý mohol dostať viac priestoru. Zapamätateľnou scénkou zostane Michel Beaune ponorený v latrínových sr*čkách....  78 % to dá... ()

PORTER44

Ze začátku to vypadalo trochu jako úchylný film samí ošahávání,P.Noiret hraje líného otloukánaka do kterého si rádi kopnou ale pak se rozhodne že je tomu konec a rovnou své protivníky odsoudí a zastřelí. ()