Chcete vedieť čosi viac o tradičnom obraze života v socialistickom Československu? Režisér Jan Hřebejk (Pelíšky, Musíme si pomáhat) nás tentoraz zavedie do šedivých osemdesiatych rokov, kedy život plynul pomalšie, ako v nehybných vodách maďarského Balatonu. Boli to spriatelené rodiny. Akademický sochár Bedŕich Mára musel pred rokmi z politických dôvodov opustiť výtvarnú Akadémiu, kde viedol ateliér a žije v zabudnutí mimo štátnych lukratívnych zákaziek. Dokonca nemá ani preukaz zväzu socialistických umelcov, čo znamená v praxi to, že je umelcom iba pre okruh najbližších priateľov. Jeho manželka Alena je keramička a zdá sa, že so situáciou sa už zmierila. Ale iba do chvíle, kedy k nim nepríde na návštevu Míla Břečka s ambicióznou manželkou Magdou. Míla je pravým opakom Bedřicha. Politický oportunista Míla je riaditeľom základnej školy a na svoju kolaboráciu má logický argument: „Niekto musí plávať s nimi, aby situáciu uľahčil.“ Ich dospievajúce deti so o tom myslia svoje a politiku radšej neriešia. V podstate pokojný život však naruší kunsthistorik Alois Fábera a zdá sa, že Bedřich bude mať grandióznu zákazku... (RTVS)

PALINO

Duo HŘEBEJK-JARCHOVSKÝ je zárukou určitej kvality a tá neopustila ani ich PUPENDO, aj keď musím povedať, že po ich Pelíškach a Musíme si pomáhať som od PUPENDA čakal viac. Ako býva zvykom, opäť nechýbajú vynikajúce herecké výkony a niekoľko vynikajúcich scén, ale ako celok mi prišlo PUPENDO až príliš rozťahané a vlečivé. Príjemným spestrením filmu bol spevácky výkon P. Lišku, ktorý dokázal poriadne pobaviť. ()

bari68

Na prelome tisícročia bol Jan Hřebejk na vrchole svojej režisérskej tvorby .Pupendom sa ale stále na tom vrchole držal.Pelíškovsky antikomunistická atmosfére pracovala bezchybne i v tomto filme.Nechcem byť žiadnym vizionárom, ale myslím si, že Pupendo+Pelíšky budú alebo resp. že sú kultovými filmami v dejinách českej kinematografie. ()

Kanibal

Pupendo prostupuje o poznání silnější atmosféra než Pelíšky. V tomto srovnání vychází starší Hřebejkův film jako vtipnější a "hodnější". Pupendo je o poznání složitější a tím možná i zajímavější. ()

miklaras

Nevím, jestli mám s Janem Hřebejkem nějaký svůj zcela osobní problém, ale nějak ne a ne se přiblížit jeho vidění a cítění. Po shlédnutí v kině jsem chtěla dát filmu ještě jednu šanci a po letech si ho pustila jen proto, aby pocit, že se nudím, že mi něco chybí a že je to velká otrava, ještě znásobil svou sílu. I když mě Hřebejk nedávil rodinnými scénami, což oceňuji, všechna svá ostatní oblíbená schémata poctivě zopakoval a nezaujal. Snad to bude tím, že jsem z Vinohrad a Podbaba, Dejvice i Hanspaulka jsou holt daleko... ()

Wally

Další povedená 'hřebejkovina' plná skvělých hereckých výkonů od Polívky přes Duška k paní Holubové nebo Cibulkové. Ale upřímně jsem byl trošku zklamaný....možná jsem čekal něco jiného...nebylo to tak vtipné jako Pelíšky, který já rád. No nic...i přes to všechno kdykoliv rád znovu zkouknu. ()

Pyth

Spokojenost. O něco slabší než Pelíšky a o něco lepší než Občanský průkaz. Není v tom tolik komedie (ale Láďa "dyť mě znáš, že bych nekecal" je fakt supr), ale i tak to víc než obstojně pobaví. ()

Mistickzz

Zlaté české ruky :D. Skvelá Hrebejková satirická komédia s vynikajúcim Pavlom Liškom a jeho lekciou angličtiny a samozrejme s nezabudnuteľným Bolekom Polívkom v hlavnej úlohe. Nemôžem si pomôcť, ale mňa tento film chytil viac za srdce ako Pelísky. 75% ()

klukluka

Miluju tenhle film a miluju ho čím dál víc. A zamýšlím se nad tím, co se od té doby stalo Janu Hřebejkovi? Respektive- co se stalo s Janem Hřebejkem? Kam se poděl jeho talent, jeho schopnosti, jeho nápady, jeho tvůrčí odvaha, jeho cit pro výběr vhodné látky? Ne, Líbánky nebo Svatá čtveřice skutečně nejsou odpovědí na výše uvedené otázky... :(. Ale v Pupendu to všechno prodal a předvedl v míře vrchovaté, to už mu nikdo nikdy nevezme. ()

Vajonek

Výborný Hřebejkův film, po vícero zhlédnutích obou mi začíná být skoro bližší, než Pelíšky. Skvělé herecké výkony, písně, nezapomenutelné "hlody" a životní pravdy prakticky v každé scénce. Asi vůbec nejvíce na mě zapůsobila scéna následující poté, co ve svobodném rádiu zazněla jména sochaře Máry a Magdy Břečkové. "Sraz" čtyř hlavních aktérů (Polívka, Holubová, Dušek, Cibulková) v Márově ateliéru, kdy se tito domlouvají (či spíše dohadují), jak budou řešit nastalou situaci, vzájemně se obviňují a vyčítají si možné i nemožné, je pro mě skvělou přehlídkou a důkazem hereckého umu všech zúčastněných, působí na mě neskutečně opravdově, přirozeně. Těžko bych jmenovala jinou scénu, která na mě kdy (nejen v tomto filmu) z uvedeného pohledu více zapůsobila.. ()

Lisabellla

Líbezná komedie o divné době, ve které se lidé prostě museli naučit žít. A naučili. Holubová s Duškem jsou bezvadnou dvojkou, na kterou se těším pokaždé, když mám v plánu si film pouštět. Znovu a znovu. Každý rok. ()

Zagros

Trochu zvláštní film, který mi na poprvé vůbec nesedl a oblíbil jsem si jej až po několika setkáních. Zpočátku jde totiž o příběh vyhořelých existencí v hodně neutěšené době. Kdy vlastně není pro co žít a většina jen tak přežívá. Postavy byly na první pohled odrazující a všechny nesympatické, ale časem (po druhém a třetím setkání) se mi všechny otevřely, když jsem se snažil pochopit jejich motivace a chování. Atmosféru se tvůrcům podařilo vytvořit skvělou a ta každodenní deprese z blbé doby z obrazovky přímo teče. Pro mě je Pupendo jeden z mála českých filmů, kde nikdo není jen pozitivní, nebo jen negativní. Všichni v sobě mají to dobré i špatné a zlá doba to ještě dokáže zvýraznit. Všem bez rozdílu nezbývá než proplouvat nepříjemnou každodenností, jak nejlépe to jde. Někdo se přizpůsobí, někdo ne, někdo se vzteká, někdo směje, někdo z toho blázní a někdo se zamiluje… a to je život.  Ten náš je naštěstí už v jiné (lepší?) době. ()

cold

Nevím nevím, ale mě tento film příjde možná ještě lepší než pelíšky. Hlavně proto, že tuto dobu trochu pamatuji a není mi tak úplně vzdálená jako u pelíšků. Ale jedno se upřít nedá obě jsou to skvělé komedie. Pavel Liška opět řádí a navíc mi připomíná jednoho kamaráda, který takové výmysli často používal a stále si myslel, že mu to baštíme. Je to ze života, trochu tragiky i humoru. Prostě tragikomedie o tom jaký jsme byli a možná stále jsme. ()

Theraphosa

Co se dá říct? Polívka, Pecha, Holubová a Dušek je pro mě zárukou zábavné podívané a ani zde mě nezklamali. Hřebejk zraje jako víno. Čím starší... 75% ()

Hopper

Zase až tak veľký hit to nie je a aj keď zúčastnení hrajú, koľko vládzu a aj otravný Polívka je ešte znesiteľný, príbeh je celkom nuda, kamera nuda, takže nadšenie okolitých recenzentov nezdieľam. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha

28.02.2019

Svět opustil další známý český herec. Ve věku 74 let zemřel Jiří Pecha, nejlepší kamarád a častý herecký partner Bolka Polívky. Asi nejvíc jej proslavila role anděla ve filmu Dědictví aneb… (viac)