Flora

• angličtina Flora (festivalový názov)
všetky plagáty

Scenár:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Pouze 30ti vteřinový film o zeleninovém člověku, který trpí spalující žízní. (Anderas)

Matty

Zamilované maso vyznělo jako: "nejezte řízky" (a maso obecně). Flora vyzněla jako: "nejezte zeleninu". Celkem by mě tudíž zajímalo, čím se vlastně Švankmajer živí (kromě filmu samozřejmě). Nebo snad maso i zeleninu miluje do té míry, že ani o jednom nedokáže natočit nic méně ujetého? ()

DaViD´82

Maso ne, zeleninu ne, tak tedy co vlastně Švankmajere jíš? Půlminutová etuda o tom, že ani zelenina není vždy čerstvá. Chutná jednohubka. ()

Morien

Tak dívat se na tento film lze různě, ostatně jako na všechny filmy. Buď kouknu a vidím "ejezte zeleninu" nebo "zelenina není vždy čerstvá" nebo bůhví jaký jednoduchý nápis ještě a tím to pro mě hasně, nebo napnu uší a slyším "Život je vězení!", jak to kvílí a křičí a řičí a ryčí z každé vteřiny filmového záznamu o to naléhavěji, že je to beze slov a s houkáním a s celerem (i když nevím, jestli ten tam byl). Nebo tak jsem to aspoň vnímala já. ()

berg.12

Stejně, jako třeba v případě ´´Zamilovaného masa´´, hodnotím jako výborně provedenou nevšední filmovou etudku. Nic víc ()

MIMIC

Toto nie je žiadny kraťas, ale jednoducho reklama v surrealistickom štýle, ktorá len ako reklama nebola nikdy odvysielaná (hoci by mala) - nemožno totiž prehliadnuť, že toto dielo v maximálnej miere využíva postupy TV reklamy (vrátane stopáže!). Na konci som takmer počul, ako subtílny ženský hlas šepká: Automne pour femme, Giorgio Armani (alebo to bolo: Hiver pour homme, Guerlain? :-) Nemôžem si pomôcť, mne "Flóra" reklamný spot drasticky silne evokuje. Myslím, že pán Švankmajer z pozície svojho údelu kata našej podoby civilizácie obracia nepriateľove zbrane proti nemu samému. Surrealizmus kladie veci a pojmy do nových a nečakaných súvislostí (nič iné ani na práci nemá), prečo by to nemohol urobiť s reklamou, keď to už urobil s hororom a rôznymi formami gýču? Mimoriadne intenzívne, pre mňa geniálne. ()

LaciLC

Ale áno, pekná surrealistická jednohubka. V podstate platí to isté, čo u "mäsa"... Nápad a spracovanie na jednotku. // Švankmajerova tvorba ma neuveriteľne láka. Rozhodne neostane len pri mäse a zelenine.:) ()

ad-k

Obrazově mistrův standard, příběhově velice zajímavý půlminutový opus, kde uhnívající zelenina/flóra jisté na postel připoutané postavy zřejmě dožaduje se vody na stolku. Nebo snad postava dožaduje se? K tomu všemu strojový rámus, sirény a závěrečný hukot při pohledu na vodu. 80% ()

SOLOM.

Na půlminutové „dílo“ velmi působivé. Jan Švankmajer opět ukázal, že byl mistrem ve svém řemesle a stačila mu na to i tak krátká stopáž. Dokonce bych řekl, že to na mě udělalo větší dojem, než některé mnohem delší kousky tohoto tvůrce. Hnije všechno a velmi rychle… ()

eraserhead666

Na Švankmajerovi mě hrozně udivuje (a já to na něm obdivuji), kolik práce, energie a úsilí je schopen obětovat pro něco tak kratičkého (a přesto/proto působivého), jako je třeba právě Flora. Pouhá minuta a evidentně práce jako na kostele. Mě to jako diváka uspokojuje plně, trochu respektu však musím přiznat, že to uspokojuje Švankmajera. Asi nic jiného se k tomu napsat nedá. Žízeň, potažmo nedostatek vody je prostě sviňa. ()