Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Rathalos

Skvela vojnova drama o Vietname,o tom,co vsetko sa tam odohravalo,ake zverstva dokazu ludia robit,Oliver Stone to vykreslil velmi dobre a realisticky,taktiez musim pochvalit hercov,podali velmi dobre vykony a aj bojove sceny,ktore mali smrnc,suma sumarov 5 jasnych hviezdiciek...:-) ()

MickeyStuma

Mladý voják ve Vietnamu čelí morální krizi, když je konfrontován s hrůzami války a dualitou člověka. Snímek depresivní, hypnotický, šílený. Vietnamské válečné peklo je prezentované ve své nejryzejší podobě. Někdo jím projde bez úhony, někomu z toho všeho prostě rupne v bedně. Film nutí přemýšlet nad danými činy a psychologickou stránkou každého jednotlivce. Poukazuje na absurditu všeho dění a na to, jak lehce se může člověk v takových podmínkách změnit. Oliver Stone při psaní scénáře čerpal z vlastních zkušenosti, takže moc dobře věděl, o čem se rozhodl vyprávět a na co kriticky poukázat. Snímek je natočen tak okázale a věrně, že ani dnes nepřestává šokovat. Slavný snímek od Francise Forda Coppoly 'Apokalypsa’ z roku 1979, který vylíčil doslova bestiální přeměnu člověka v monstrum v daleko šokujícím a emocionálnější k pojetí, však bohužel Stone nepřekonal, ale hned za něj se může bez ostychu zařadit. ‘Četa’ jednoznačně popisuje nefiltrovanou marnost válečného šílenství, bezmocnost stran a důsledky. Film svojí protiválečnou výpovědí skutečně na svém místě. ()

Kulda24

Vidět Četu jako první film o Vietnamu, tak by se mi asi líbil a byl bych dost spokojený. Bohužel filmy jako Apokalypsa, Lovec jelenů, Olověná vesta přišli na řadu dříve a taky nasadili až moc vysokou laťku. Filmu bych nic nevytýkal, ale ani bych ho za nic extra nevychvaloval. 70% ()

GMVajgl

Film plný hvězdných jmen, který nevypráví tolik příběh, jako spíš vykresluje utrpení války obecně - a to velice přesvědčivě. Shrnout by se dalo větou "Násilí plodí násilí". I když je film celkem zdařilý, tak mi zajímavější přijde Vietnamská válka jako taková a její kontext i v dněšním světě. Za prvé to nebylo tak dávno, co v západním světě (USA a Austrálie) platila 1 roční povinná vojenská služba. Za druhé zde nelze tak snadno určit "dobrou" a "záporáckou" stranu - obě strany hrály špinavě, vietnamští komunisté chtěli sjednocovat a "liberalizovat" násilím, vláda USA zas do války vstoupila provokací, viz tzv. "Tonkinský incident", a lhala svému vlastnímu obyvatelstvu, viz "Pentagon papers". To přitom není žádná konspirace, to se zpětně ví a píše veřejně na wikipedii. Vzhledem k tomu, že se zahraniční politika USA moc nezměnila, stále se angažuje v cizích konfliktech a stále je nejšpíše pod vlivem amerického vojensko-průmyslového komplexu (tehdy se potřebovaly vyrábět zejména M16ky a vrtulníky Huey), tak z toho běhá mráz po zádech. ()

levente

Nejlepší válečný film. S tím kdo bude tvrdit opak jsem se schopen hádat do kuropění. Dafoe je skvělý a Sheen si pravděpodobně naposledy zahrál v dobrém filmu. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem se při závěrečném Barbrově smyčcovém adagiu třásl jak osika. ()

vlkzbeskyd

Konečně jsem se dostal k tomuto snímku...Z počátku jsem měl trošku obavy (přece jen rok 86- a Vietnam, většinou znamená příliš "americký" film). Byl jsem, ale příjemně překvapen. Pro mě ČETA= hluboký film od začátku až do konce. ()

Merggie

Jedného dňa som sa prejedol vietnamskej tematiky a odvtedy mi z jej kuchyne máločo chutí. Nudil som sa, nič zvláštne sa nedialo. Klasický obrázok o zbytočných mŕtvych, o nezmyselnosti celej vojenskej mašinérie. Napadá mi terminus technicus: príliš preceňovaný film. ()

Jeand´Boa

Peklo!!! ... Nikdo z nás si asi neumí opravdu živě a pravdivě představit, jak to v tom Vietnamu vlastně vypadalo a jaké to bylo... O tom mohou povídat opravdu jen ti, kdo si tím prošli ... a mezi onu hrstku (samozřejmě v porovnání s ostatním světem - jinak je jasné, že těch kluků tam trpělo až moc) "vyvolených" patří i velkolepý režisér Oliver Stone ... a je to hodně dobrý vypravěč ... silně nám přenesl atmosféru oné války a pocity zúčastněných mladíků nejen na plátna kin, nejen na obrazovky našich televizorů, ale i do našich srdcí a myslí ... mě osobně tento film opravdu zasáhnul ... velice působivý snímek ... a v případě tohoto režiséra se dá rovněž říci: snímek ze života!... ()

Shona

Nejlepší film o Vietnamu? Ale kdeže. Nadprůměrný snímek na tohle téma? To ano. U mě však ničím nepřevyšující Olověnou vestu a na Apokalypsu se teprve chystám. Oliveru Stonevi však děkuji za tu ,,realističnost", výborné herce i vypuštění amerického patosu. ()

darkreider

Vojna obecne je svinstvo, či už je to Vietnam, Irak, Juhoslávia. Tu to máte bez nadsádzky v plnej "kráse". Ľudia umierajú a nevedia ani prečo. Bojujú a sami nevedia s kým. Nebudem rozoberať film, iba spomeniem, že sa tu zišlo množstvo hereckej elity. Zjazvený Berenger, Dafoe, Sheen, Whitaker a mladý a vtedy asi neznámy Depp. ()

Skleni

Videl som spoveď uzavretého, minulosťou ztýraného a prítomnosťou unudeného režiséra. Film ma celkovo presvedčil o svojom zámere, čo je v porovnaní s The Thin Red Line veľké pozitívum. V oblasti súbojov a vojenských ťažení ma viac zaujalo Gibsonove údolie tieňov . V dramatickej časti zaostáva za TTRL. Vo výkonoch hercov bol lepší Black Hawk down. ale tak prečo potom je tento film tak dobrý a vychvaľovaný do nebies? Možno je to preto lebo on spája všetko čo už vyššie spomínané filmy. Preto aj komentár by bol rozsiahli. Stačí ak si prečítate klady aj zápory spomínaných filmov. Spojíte ich a máte jeden. 89% ()

Utero

Pro mě zatím jediný film o Vietnamské válce co jsem viděl a dost věcí jsem si díky němu o téhle válce potvrdil. Je to velký filmový zážitek, který vás díky své síle a díky pravdivému příběhu pěkně roseká. Moc jsem si film sice neoblíbil, ale některé scény jako pálení vesnice a spoustu dalších si v paměti vybavim ještě mockrát. ()

Carthorias

Pozor SPOILER: Proč musel Defoe zase umřít? Ten chlap snad nepřežil v jediným filmu co jsem od něho viděl. Je ale fakt, ze ta umírací scéna byla lahodná. ()

Stíba

Musím přiznat, že mi nějakou dobu trvalo než sem se chytil a už sem se i trochu obával, že se tak ani nestane. V první polovině filmu totiž nebylo příliš momentů, které by mě zaujaly a Četa na mě působila spíš trochu křečovitě a jakoby nevěděla jak zaujmout a tak to přebíjela naturalismem (viz. scéna ve vesnici a další) a siláckými řečmi. Pak se ale konečně začlo bojovat a to stálo za to. Vše se rozjelo na slušné obrátky a byl to vážně koncert v čele s Willemem Dafoem a Tomem Berengerem, jen ten Charlie Sheen, kterého mám jinak opravdu rád mi tady neseděl, pro mě to zkrátka není herec do války. Celkový dojem je z mého úhlu pohledu trochu rozpačitý a roztříštěný. Myslím, že Četu by stálo za to vidět časem znovu a výsledný dojem by mohl být ještě o něco lepší. I tak mám ale pocit, že se jedná o poněkud nadhodnocený film. Myslím si, že existují i o třídu lepší válečné filmy a to i třeba právě z války ve Vietnamu. ()

bif

Naprosto úchvatné a až děsivě realistické dílo jednoho válečného veterána, dokonalý příběh jenom podtrhují dokonalé herecké výkony a neskutečně silné scény. Tohle se nedá popsat, musí se to vidět. ()