J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Likan7

Stoneův opus. A pokud řeknu opus, tak tím myslím "jen" celkovou stopáž. JFK vzbudil velkou dávku nevole. Byl nevypočitatelný a ukázal nám důkazy, které celkem jasně mluví o Oswaldově nevině. Zvlášť finální konfrontace v soudní síni a objasňování důkazů pana Garrisona bylo velmi zajímavé. Jenže před tím sledujeme bezmála dvouhodinový film plný nudného vyšetřování a neuvěřitelného počtu postav a jmen, ve kterých jsem se vyloženě začal v půlce filmu ztrácet. Kevin Costner je skvělej stejně tak jako většina tohodle neuvěřitelnýho obsazení, ale mam pocit, že to Oliver Stone režisérsky prostě nezvládl a JFK se mu vymknul z ruky. ()

Maximilianus

Perfektné dielo, vypoinotvané, plné teórií, ktorým som vďaka Oliverovi Stoneovi veril. Film pôsobí miestami až ako dokument, ktorého pravdivosť sa nedá spochybniť. Výborný rozprávačský štýl, ktorý vás nenechá ani na chvíľu si vydýchnuť. Skvelý Kevin Costner, ktorému by som dal za túto rolu aj Oscara. Výborní boli aj Tommy Lee Jones, klasicky Joe Pesci, ale aj Gary Oldman. Záverečný monológ, chuťovka s čerešňami navrchu. 9,4/10. ()

Hellknight12

Dnešná prémiéra . A rovno v režisérskej verzii. Za mňa je to kvalitný film, ktorý je o JFK bez JFK . Herecké obsadenie je kvalitné aj herecké výkony sú kvalitné. Príbeh je zaujímavý. Film má v základnej verzii podľa ČSFD 189 min. Režisérka verzia má 206 min. Pozeral som to v CZ, keďže niektoré úseky filmu neboli nadabované len otitulkované tak, viem čo bolo pridané. A musím povedať,že som rád že som tento film videl v režisérskej verzii, pretože v základnéj verzii je kopa podstatných veci vynechaná. Tých cca 15 min navyše spravilo dosť. Keď som si dnes zapol JFK čakal som životopisný film o JFK nie kriminálnu drámu. Holt nejako som si zle zapamätal žáner . Za mňa je to film, ktorý by mal vydieť, každý koho zaujíma história a čo sa vlastne v politike a v štáte deje bez vedomia ľudu... Celkové hodnotenie za mňa je 95%. Tých 5% dávam dole za to, že mi tam chýbal JFK. ()

Nix

Wow, bezmála 3,5h precizní filmařiny u které se člověk ani vteřinu nenudí. Naprosto pohlcující výpověď o vraždě JFK, které věříte jak to vlastně mohlo být. Costner je tu v životní formě a jeho projev v soudní síni byl naprosto odzbrojující. Ale nejen on, film má skvělé herecké jména které zase dokazují maximum svého herectví. Film protklený dialogy, konspirací a skvělými záběry dle vyprávění. Mistrovně udělaný a tohle je opravdu must see. Člověk má hned chuť se vydat do knihovny a studovat konspirace. ()

src

Oliver Stone umi tocit tak, ze byste mu uverili i vyjezd blanickych rytiru, natoz jeho vyklad atentatu na Kennedyho. Velmi manipulativni, velmi kvalitni. ()

vince

Skvelé obsadenie a vôbec ľahko uveriteľné. Film si drží latku vysoko od začiatku až do konca. Nemám nejako rád moc filmy na takéto podobné téma a dosť som váhal k tomu sadnúť a že som urobil dobre. A že to bolo také dlhé? Vôbec mi to tak neprišlo pretože film je výborne vyprávěný a udrží diváka v sedačke až do záverečných titulkov. Po Tanci s vlkmi asi najlepší film Kevina Kostnera. ()

fojtas

naprosto uchvacujici zpracovani jedne z nejvetsich "zahad" novodobe ameriky.vyborne herecke vykony, hvezdy kam se clovek podiva a to co me prekvapilo nejvice - ze ani desiva stopaz neubrala ani kousek na zajimavosti tohoto snimku..clovek je porad v napeti a v ocekavaniveci pristich... ()

Pakr

Vynikající ztvárnění odpovědi na otázku: Kdo zavraždil J. F. Kennedyho. Kevin Costner v jedné z nejlepších rolí, které kdy ztvárnil. Politické dramata mám rád a JFK určitě nezklamalo. Film Vás i přes svou délku nenudí, ale udržuje v pozornosti, každý dialog, každá minuta je důležitá...prostě a jednoduše palec nahoru pro Stona! ()

Robbi

Rozvažoval jsem mezi čtytřmi a pěti hvězdičkami a zcela upřímně říkám, že to byl boj tuhý. Kladem filmu je bezesporu fakt, že Stone s věcnými důkazy nijak nekouzlí a nevyužívá je k tomu, aby divákovi vnutil nějaké zásadní rozhodnutí. On je jen postavou Tima Garrisona realisticky předkládá a nechává prostor pro hodnocení. Pokud to není celých pět, pak snad jen proto, že když už se Stone pustil do tak odvážného počinu, mohl ještě přidat maličko těch historických faktů. Rozhodně nejde o film natolik "plochý a nezajímavý", jak se některá periodika snažila pod dojmem, že někdo zpochybňuje v té době ještě platnou verzi Warrenovy komise, čtenářům naznačit. Dnes už se přiznává, že Kennedy byl v křížové palbě a Oswald vlastně vůbec střílet nemusel. JFK i přes varování, že to není film o atentátu je bravurně natočený skorodokument a bez uzardění bych ho vsunul mezi nejlepší díla kinematografie. ()

Čiban

rekonstrukce toho kdo zastřelil J.F Kennedyho dopadla skvěle. Skvělé herecké výkony od Kevina Costnera, Gary Oldmana a T.L Jonese. ()

crjules

Veke ocekavani a nateseni promenene ve zklamani.Co jsem cekal? Asi vic akce ,deje a vetsi spad... ale tady, omilani znamych faktu a to je cele. A je to skoda, protoze z filmu na druhou stranu sala kvalita.Rezie a pohadkove obsazeni tech nejlepsich hercu...skoda! ()

departed

Pokud jste ještě JFK neviděli, tak se připravte na ukecané (v pozitivním slova smyslu) tři a půl hodiny, které vás ani na chvíli nenechají vydechnout, protože se opravdu, ale opravdu jen neustále mluví. Nečekejte žádnou scénu, kde by bylo ticho, tempo se zpomalilo a film vám dal chvilku na oddech a na ucelení myšlenek, to vůbec. Taky vás varuju, že až přijde na scénu Sutherland, coby pan X, dávejte extra pozor, protože jeho povídání je věnováno hodně času a ani na chvíli se nezastaví, takže buďte extra připravení. To samé bych mohl říct i o závěrečném Costnerovo proslovu před porotou, ale tam už máte posbíranou většinu informací, takže si je už tak nějak hezky pospojujete dohromady, pokud jste se někde v průběhu filmu v tom všem nezamotali. Navíc to Costner všechno efektivně dovysvětlí, i s nějakou tou slzou, ale je pravda, že celá ta část měla něco do sebe a že se ten proslov poslouchal fakt dobře. A na Stoneovu pochvalu bych řekl snad jen to, že se na to i přes přepálenou stopáž moc hezky koukalo, a zástup tolika známých hereckých tváří potěšil a překvapil zároveň. ()

DjangoDoe

"What is past is prologue." Oliver Stone dokázal sfilmovať jeden z najkontroverznejších prípadov 20. storočia americkej histórie. Aj napriek stopáži si film dokáže udržať thrillerové tempo, ktoré je doplnené skutočnými dokumentárnymi zábermi. Najmä nástup pána X a posledný monológ Kevina Costnera dodávajú filmu spád v ten pravý moment. Jednoducho profesionálna filmárčina od Olivera Stona. ()

Franche

Něco tak poutavého už jsem dlouho neviděla. Otázka atentátu na JFK je kontroverzní už sama o sobě. Proto se vůbec nedivím, že film je brán jako jeden z nejkontroverznějších vůbec - důkazy, které v tomto filmu perfektně zapadaly do sebe jsou asi pro pohlaváry v USA trnem v oku. Nicméně Kevin Costner předvedl epický výkon a věřila bych mu i asistenci mimozenských sil. Jsem zvědavá, co nám za 14 let CIA vydají. Osobně si myslím, že co nemá být viděno, je už dávno zničeno. Pokud někdo nechtěl ať to vidíme v roce cca 1970, těžko se to v tom archivu ještě nachází ... ale to je na jiné povídaní - za mě 5* ()

fallanga

Mám to štěstí, že jsem předtím viděl Snowdena, takže mohu porovnat tyto 2 velmi blízké filmy. A musím říci, že Snowden dopadl mnohem lépe. Ne, že by JFK byl špatný, to rozhodně ne, ale vaří se tady z vody, z nepotvrzených teorií a snaží se to ovlivnit diváka. Což by ani tak nevadilo, přeci jenom, tato konspirační teorie je jedna z mála, na které něco je, ale ve výsledku to na mě působí jako zábavně zpracovaná propaganda. A moc tomu nepomáhá ani přílišná dramatizace, přehrávání a rádoby emočně vypjaté chvíle, např. manželka hlavní postavy, která se prostě chová jako naprostá kráva a nemohu teda soucítit s tím, že se mu rozpadá manželství, protože tuhle borku měl poslat do prdele už dávno. Ale mapuje to pěkně celý ten příběh, rozumějme, z pohledu té jedné strany, a sdílí to některé palčivé otázky ohledně celého atentátu, ač je vidět osobní zaujetí režiséra. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)