J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Toochman

Dokonalá podívaná, kterou jsem měl možnost shlédnout v Director's cut. Stoneova verze mi rozhodně nepřipadá paranoidní, naopak argumenty jsou pádné a rozhodně věrohodnější než lež CIA a ostatních tajných služeb, která byla naservírována americkému stádu i zbytku světa. Podobné politické intriky nejsou žádnou novinkou. Lépe řečeno, celá "historie amerického národa" je jimi doslova prošpikována... ()

Ceberus

Zajímavý a poučný snímek. Bohužel se celé to vykládání dost vleče a průtok informací za vteřinu je poměrně vysoký, takže člověk sotva stačí vnímat "kdo s kým jak proč a za kolik". Na druhou stranu je film prošpikován herci první kategorie, takže kromě Costnera také Oldman, Pesci, Jones, Sutherland a další odvádějí vynikající kus práce. ()

waska

Brilantně zvládnutá "rekonstrukce" vraždy JFK. A kdo by po shlédnutí filmu řekl, že to tak nebylo?? Přímo neskutečné herecké obsazení a především naprosto vynikající herecké výkony ( Costnerův závěrečný monolog doslova bere dech ), které ještě více vynikají brilantními dialogy. Oliver Stone a jeden z jeho nejlepších filmů. A nám nezbývá než si počkat do roku 2038... ()

Bakemaster

Tento film (polodokument) má jako jeden z mála smysl,hodnotu a vůli něco změnit. Stone zde nutí lidi přemýšlet, snaží se hledat pravdu, předkládá fakta. Je věc každého jak se k tomu postaví, ale učí lidi nechovat se jako stádo ovcí a žrát to co jim předhodí vláda nebo média. V naší soudobé historii se vyskytuje tolik dalších otazníků, kde je třeba nebýt slepý a snažit se aspoň připustit další verze i když jsou občas nemyslitelné. Lidi ovládá touha po moci a penězích, já sám nejsem výjímkou... ()

krizi

Americká záhada, která podle tohoto filmu není až tak záhadná. Sám o sobě mě tento příběh zajímá a film se mi líbil, ale po jeho shlédnutí je těžké myslet si cokoli jiného, než nám film vyloženě nutí. Za sebe říkám, že nevím, co si mám myslet a nemyslím si, že bychom se někdy dozvěděli pravdu, i když budou třeba zveřejněny nějaké ty dokumenty. ()

MeaCulpa

Geniální. Klidně bych si dal ještě další hodinu. Rozhodně nejlíp nastříhaný film co jsem kdy viděl. Konspirační vysvětlovací montáže jsou porádní a vše dokresluje jedna z nejhvězdnějších hereckých sestav v historii filmu (Pesci, Jones, Costner, Oldman všichni vynikající). Stone byl v 80. letech bezchybný což je obvzlášť smutné s tím co točí v poslední době. Každopádně předkládá tak uvěřitelnou verzi příběhu JFK, že se jí dá bez větších problémů věřit. ()

patushik

Naprosto dokonale zrežírovaný atentát na Kennedyho, že po shlédnutí budete stoprocentně věřit, že se to stalo právě takto. Skvělý Kevin Costner v hlavní roli.. potěší také Joe Pesci v menší roličce:) ()

danny_21

Úchvatná kontroverzní rekonstrukční verze atentátu na playboye Kennedyho. Stone má dar přesvědčit publikum o své vizi, já mu to jeho spikleneckou konspiraci sežral i s navijákem, nakonec jeví se to jako hodně pravděpodobné...no jestli se dočkáme od agentů CIA odtajnění Warreny složky, můžeme se těšit na zajímavé věci. I přes svou tříhodinovu stopáž jsem neměl problémy s udržením koncentrace, tenkrát ještě Stone uměl. Moc se líbilo kombinování dobových záběrů s těmi vytvořenými a Kevin, který by přesvědčil i hluchého. Chystám se dlouho, že si dám repete - 90 % ()

Demonic189

Tych 206 minut (DC) sice zamava s nejednym človekom, ale i tak to stojí za to. Film je síce velmi naročny, obsahuje mnoho mien, dialogov a podobne, ale herecky koncert Kevina Costnera, skvela hudba a vyborna druha polovica robia z tohoto snimku velmi prijemny zažitok. A kde je vlastne ta sledovana pravda?! "the truth is out there" ()

sehe

Dobre to ten Stone natocil.Budem sa snazit dozit do 2029,aby sa verzia smrti prezidenta Ameriky podana v tomto filme potvrdila. ()

LabySo69

Tři hodiny materiálu, kterej nenudí, ba naopak, nutí člověka sledovat film každičkou vteřinu, protože jde opravdu o hodně zajímavej, strhující příběh se skvělým tempem a hromadou známejch hereckejch jmen a ksichtů a ač jde jen o Stonem podanou teorii, rozhodně je nad čím přemejšlet. Netvrdím, že věřim všemu, co mi Stone naservíroval, ale nad některejma věcma opravdu visí velkej otazník. ()

Raili

Ukázkovej "dokument" o tom jakym způsobem funguje skutečná demokracie. Úzká skupina lidí, která ovládá politiky, soudce, tajnou službu, vyšetřovatele, zastrašuje a vraždí svědky a všechno to dělá kvůli zvýšení svýho vlivu a bohatství. Kdyby se většina lidí chovala jako Jim Garrison a pravda pro ně něco znamenala, pak by takovýhle machinace neměly v našem světě šanci. Jenomže takhle uvažuje málokdo. Je za tim strach a pohodlí, který si chtěj všichni udržet. Přesně jak to řekla Garrisonovi jeho manželka při domácí hádce - Je mi to jedno, hlavní je že já a moje rodina budeme v pohodě. Takhle uvažuje naprostá většina lidí a jako stádo ovcí přebíraj informace tim stylem jak jim je servírujou média. Nechtěj po ničem pátrat. Nechtěj slyšet nic o konspiracích nebo neviditelný síle, která řídí stát. Nechtěj uvěřit zprávám z jinejch zdrojů než na který sou zvyklý. Prostě chtěj jít s davem, lidi sou už holt takový a smířej se s jakymkoliv režimem, kterej je zrovna nastolenej....Když to porovnam se současnou situací u nás v ČR, tak nevidim žádnej podstatnej rozdíl. Politika je napojená na byznys a úzká skupina mocnejch manipuluje s masama jak se jí zlíbí a lidi jim to baštěj. A když se najde někdo kdo bude proti nim ? Zdiskreditovat, nebo zabít ! ()

Mitisko

Jeden z najlepších filmov aký som kedy videl. Pozastavil by som sa v tomto prípade nad slovom film pretože toto nieje výmysel, tu padajú pravdivé fakty a pravdivé čísla preto to nepozerajte len ako ďalší film. ()

Armin82

Hodně dlouho jsem neviděl, tak emotivní snímek. Ačkoliv nejsem američan, nejasnosti kolem vraždy JFK, mě vždy zajímaly a zde bylo jasně zrekonstruováno, že to nebyla práce jednotlivce. Pokud jsou důkazy ve filmu pravidvé, tak není vůbec pochyb o tom, že každý normálně racionálně uvažující člověk, musí s teorií Jima Garrisona souhlasit. Jako ve většině případů vynikající výkon Kevina Costnera, labilní Joe Pesci taky potěšil a největším tahounem filmu určitě sám režisér...výborně pane Stone---> nemám za co ubrat 100% ()

lakart

Tento styl filmu mi neskutečně dobře sedl do nálady. Stoneho filmy jsou vždycky snahou píchnout do vosího amerického hnízda (Takoví normální zabijáci, Wall Street, Četa, Vítězové a poražení,...), ale tady se jedná o přímo sršní hnízdo, kde jedno bodnutí může být smrtelné. Tleskám a smekám pane Stone. 100% ()

Gardenboy

Herecký koncert. Director´s cut zhliadnutý na jeden krát. vidieť herecké esá ako Kevina Kostnera, Sissy Spacek, Joa Pesciho, Kevina Bacona, Garyho Oldmana, Donalda Sutherlanda a Tomy lee Jonesa vo vynikajúcich dialógových scénach je silná káva. Paráda, Oliver Stone rulez... ()

Mik_e

Oliver Stone dokázal diváka na tři hodiny doslova přikovat k televizní obrazovce a přestože je celý snímek postaven v podstatě jen na dialozích, ani na chvíli nenudil. Mistrovsky natočené, sestříhané, zahrané. Přestože nejsem zrovna fanoušek podobné, rádoby objektivní definice filmu, tenhle až s téměř s dokumentární pečlivostí provedený kousek nelze hodnotit jinak. Stoneově verzi věřit můžete nebo nemusíte, jeho politické smýšlení je známé, ale za tohle se před ním prostě musí smeknout. ()

Mira90

Kuba, Kuba, pořád dokola Kuba. Alespoň první polovinu (opravdu dlouhéééééééééééééééééého) filmu. Takže, když se konečně dostanete k opravdu povedené části v soudní síni, jste tak vysílení předchozím myšmašem - a že to Stone podává opravdu košatě, jak se na správnou konspiračku sluší a patří, že jste jednoduše rádi, že to máte za sebou. ()

rivah

Takřka dvacet let předtím vznikl na stejné téma film EXECUTIVE ACTION (1973) podle scénáře Daltona Trumba. Po dvou týdnech projekce v kinech byl zakázán a dosud se objevuje jen sporadicky. Sevřenější a neméně úderný, přitom natočený za zlomek nákladů oproti JFK ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)