Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Flarnytryl

Nejsilnější film, co jsem kdy viděl. Životní Spielbergovo dílo na němž je znát, že jej tento světoznámý režisér točil celým svým srdcem a dal mu tolik energie, jako žádnému jinému filmu. Něco podobného lze napsat i o Liamu Neesonovi, který v Šindlerově seznamu pozvedl svůj běžný herecký výkon o několik tříd. Nedokážu posoudit, nakolik jsou historicky přesně popisovány události druhé světové války a činy Oskara Schindlera, avšak ocenění titulem Spravedlivý mezi národy a vztah, který k němu mají pamětníci oněch událostí, napovídá, že se Šindlerův seznam drží skutečných událostí celkem pevně. A i kdyby náhodou ne, tak mu to i rád odpustím, neboť se jedná o krásný a dojemný příběh o tom, jak se víceméně arogantní oportunistická svině dokáže tváří v tvář obrovskému zlu proměnit v lidumila, který je ochotný riskovat život a obětovat bohatství pro záchranu cizích lidí. ()

giacobbe

Výborný film,Výborná kamera. ... Vyrostl jsem na českých filmech o pražském povstání a 2.sv. válce ve kterých Němci mluvili německy. K černým uniformám mi americká angličtina nesedla. ()

james11

Film, který nutí k zamyšlení. Film, který ukazuje dobu před 60 lety tak věrohodně (alespoň dle mého). Film o člověku, který začna chápat cenu lidského života. Černobílé filmu moc nemusím, a proto jsem z toho, že je Schindlerův seznam černobílý, nebyl nejdřív zrovna nadšený. Ale teď chápu, že jen černobílý film dokazál navodit tu atmosféru, která tam být měla. Za mě 90% (kdyby byl film o půl hodiny kratší neváham bych se stem). ()

jarkor

výborný film s hrozným ,nelidským tématem...Steven Spielberg natočil památník holocaustu...mrazivý,hrozný,plný utrpení,ale s nadějí a lidskostí(krutou i dobrosrdečnou)....Jeho nejlepší film,bezesporu.. ()

Mario00

3 a čtvrt hodiny dlouhý film může na první pohled působit trochu zdlouhavě, ale opak je pravdou. Schindlerův Seznam patří mezi ty filmy, kterým lze jen máloco vytknout. Dojemné téma, výborní herci (s dokonalým německým přízvukem), režie v podání Stevena Spielberga nemá chybu... při spracovávání tématu genocidy se musí zacházet opatrně, aby výsledkem nebyl patetický blábol, tady se tak nestalo. Nabízí se zde přirovnání k filmu Pianista - na mě velmi zapůsobily oba dva, z Schindlerova Seznamu mám trochu větší zážitek. ()

Martens14

K filmu Pianista jsem se už vyjádřil - velkolepé. K Schindlerovu seznamu se taky vyjádřím - extra velkolepé. No prostě oba tyto historické počiny jsou geniální, s bravůrou sobě vlastní natočené. Nic se jim nedá vytknout. Ať si pánové režiséři Spielberg a Polanski podají ruce a připijí si - na temnou vzpomínku všem, kterým těmito filmy vzdali čest. ()

shinlove

Jak začít..? Spielberg byl bezesporu nejlepším režisérem devadesátých let! Dále-výkon Liama Neesona byl natolik přesvědčivý a věrohodný, že mám sto chutí poplácat ho po zádech, jaký to byl "majstrštyk"! Hudba vynikající, to bez debat, o pár let později ji "vykradl" James Horner, když dělal hudbu k Nepříteli před branami... A co především k tomuto filmu napsat musím, je fakt, že spousta lidí zapomíná a nebo ani nechce vědět, co za druhé světové Němci dělali Židům! Neuvěřitelně přesvědčivě natočeno, husí kůže mi běhá po těle ještě teď a rozhodně jsem si zakázal na tento film někdy v budoucnu koukat! Tohle už nechci vidět znovu, protože strávit ze 3h filmu 2 s kapesníkem v ruce, to prostě nejde! Pro mě jednoznačně film, který na mě nejvíc zapůsobil - myslím po stránce citů. Oskar Schindler je prostě postavou dějin, na kterou by nikdo neměl zapomenout! Kdybych mohl, dám 20 hvězdiček, ale nejde to. 5* ()

embee

Můj snad nejoblíbenější film. Hodně mě donutil přemýšlet a zajímat se. Neuvěřitelně silný příběh, který nemůže snad nikoho nechat chladným, k tomu co se dělo. A ukáže nám, že i hodně povrchní a sobecký člověk, nakonec může mít dobrou duši a svým prvním a asi i posledním nesobeckým skutkem zachránit mnoho lidských životů. Úchvatné herecké výkony tria Leeson, Fiennes, Kingsley. Úžasná hudba, která mi zněla v uších ještě týdny poté... Od té doby se opravdu zajímám o téma holocaustu a lidé by už nikdy, něco takového, neměli dopustit. ()

montel

Člen nacistické strany Oskar Schindler (Liam Neeson) přijíždí do Krakova, aby zde otevřel továrnu na smaltované nádobí. K rychlému bohatství využívá Židy z krakovského ghetta. Problémy mu dělá nový správce ghetta Goeth (Ralph Fiennes), který je vůči židům bezcitný. Když se blíží konec války, jsou židi z Krakowa převezeni do Osvětimy, ale Schindler tomu chce zabránit...Spielberg se tímto filmem dostal na samotný vrchol Olympu. FIlm je skutečně velmi zajímavý, ale pro mě příliš zdlouhavý. Ale kvůli tomu jsem hvězdu neubral. To spíše, že tyto filmy nejsou úplně podle mého gusta. 70% ()

zekon

Nejemotivnější film co jsem asi viděl. Snad jediný válečný film kde to není o nějaké bitvě a bojích a přesto je neskutečně zajímavý a udrží diváka. U tohoto filmu musí každý zapomenout na své materiální problémy a uvědomí si co je v životě důležitější. Každý záběr je neskutečně dojemný. Spielberg dokázal něco neskutečného a díky za to. Životní role Liama Neesona a Ben Kingsleye. Jeden z největších filmů světové kinematografie, který by měl být zařazen do výukové látky už od základních škol. ()

Snakefinger

Valící se kouř z komína z Auschwitz patří naprosto k nejhrůznějším momentům, které jsem kdy ve filmu viděl. Dalších komentářů opravdu netřeba. ()

lukweis odpad!

Absolutní kýč, který mnohé zakrývá, uhlazuje, překrucuje... Záběry z Osvětimi hovoří o nepoučenosti autora o systému v Birkenau. Tento film rozhodně nemůže hovořit o holocaustu, pokud se schovává za hloupou hollywoodskou manýru. ()

Tibb-Shäe

Až sa hanbím pri myšlienke na to, že som toto jedinečné filmové dielo videlo až 17 (!!!) rokov po jeho vzniku. Neviem čo napísať, tento film ma zanechal nemou, trasúcou sa a psychicky vyčerpanou. Komentár užívateľa Djkoma to podľa mňa krásne vystihuje a zhŕňa všetko čo si momentálne myslím o tomto snímku. Socha slobody? Prosím vás, niekto by ju mal nahradiť sochou Spielberga! A Schindlera po jeho boku! ()

chroust123

Já asi na filmy z 2. světové prostě nejsem. Po Pianistovi mě mírně sklamal i Seznam, hlavní příčinu vidím v tom, že jsem s hrůzami 2. světové již obeznámen a proto bych potřeboval je vidět nějakým opravdu nechutným způsobem, ano mám rád naturalismus a to tak, že mi žid střelený do hlavy nestačí na velké pohnutí mysli nebo žaludku. Navíc mě opravdu nedojal konec Seznamu, považuji ho za komerční kalkul, nevadí mi že neodpovídá skutečnosti, vadí mi, že působí uměle. Seznam vlastně zachránily pouze excelentní výkony Neesona a Fiennese. Postava Geotha mě opravdu strhla a nesmím zapomenout na řemeslnou kvalitu Spielberga, je to výborně natočeno. nakonec se ptám sám sebe proč mají ze včerejška Nebeští jezdci 5*? Už vím: cítil jsem se jako v kůži těch hrdinů a i jsem se zasmál.... ()

Trescha

Nevim,asi Spielberg neni uplně můj šálek kávy.Nedá se mu upřít geniální cit který dělá z jeho filmů umělecká díla,ale je to lehce na úkor poutavosti. Spielberg se tak utápí ve své dokonalosti že opět přepálil stopáž.Snímek ve spoustě věcí dokonalý,alarující a dojemný.Fines hraje jako bůh a Neeson mu zdatně sekunduje.Ovšem Polanského Pianista na mě působil jako úder do tváře.U Schindlera se takový pocit bohužel nedostavil. ()

drozd

Na filmu mě nefascinuje režie, kamera a herecké výkony. To se totiž od Spielberga dá očekávat. Myslím si, že hlavní devízou filmu je fakt, že se jedná o skutečný příběh. Je to výpověď o skutečné hrůze a o tom, jak jí lidé čelili. ()

enzo_cz

Ano dal jsem 5 hvězdiček. Ano je to bezesporu filmařský skvost. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že je film trošku preceňovaný, co myslíte? ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)