Roy Neary zbadá tajomné svetlá na nočnej oblohe. Na rôznych miestach krajiny sa začínajú objavovať nevysvetliteľné javy a uprostred púšte nájdu lietadlá, ktoré sa stratili v roku 1945. Nikto nedokáže vysvetliť, ako sa tam dostali. Ľudia začínajú byť znepokojení a udalosti pripisujú záhadnej mimozemskej civilizácii. (RTVS)

matezzz

Určitě velmi kvalitní film, který však ve mě nevyvolal úplně takové pocity, jaké jsem čekal. Možná to je tím, že je to již více než 30 let starý kousek. Avšak to mu neubírá na kouzlu. Pro mě 85%, ale přikláním se ke 4*. ()

VaHo

I když to není nejnovější film tak mě dokázal neustále udržovat v napětí. V jednoduchosti je síla což dokazují triky se světly, která létají nad silnicí nebo pronikají klíčovou dírkou. Ohromené výrazy herců, kteří někam hledí, přičemž divák je napínán protože neví na co. A teprve pak je ten objekt ukázán v celé kráse. Děj postupně graduje a není možné se od něj odtrhnout. A samotné finále je …no napadá mě jediné slovo „působivé“. Podle mě je to velmi dobrý sci-fi film. ()

LeoH

Mívali jsme doma takový zvyk – když šli naši do kina sami na něco, na co jsme s bráchou byli oficiálně ještě malí, ještě tentýž večer nebo hned druhý den nám ten film podrobně vyprávěli. (V některých případech jsem po dosažení patřičného věku zjistil, že nechat si to vyprávět bylo lepší než na to jít sám.) Takhle jsem poprvé „viděl“ poměrně dost filmů, Blízká setkání byl myslím jeden z prvních a mám ho tudíž zarytý docela hluboko. — Co je mi na něm dodnes sympatické: Pojetí příběhu o kontaktu s mimozemšťany jako příběhu průměrného chlápka, který jednoho dne něco divného zažije, regulérně mu rupne v bedně a začne se řešit, co teď s tím. To bylo originální a zajímavé a platí tu leccos z toho, co jsem před pár týdny psal o české Ikarii – sci-fi, která ještě neměla své zaběhané cestičky, která osahávala své možnosti, která se nebála, že bude trapné zabývat se vážně a pateticky kontaktem lidstva s „mimozemšťanstvem“, nejen telenovelovitými osudy pár vybraných hrdinů na pozadí nějakého toho konfliktíku se zlými emzáky, taková sci-fi mě oslovuje podstatně víc než dnešní opakování vyzkoušených akčních schémat v stále nablýskanějším hi-tech kabátku. K tomu sympatickému dál patří důležitá role, jakou v Blízkých setkáních hrají různé umělecké disciplíny – Dreyfussovo ňahňání v hlíně, obrázky té paní a samozřejmě komunikace s ufony založená na hudbě – to je tak nádherně střelené a zároveň poetické... Do třetice se mi pak líbí neprvoplánovost, nedořečenost mnohých náznaků, ať už v ději, v jednání mimozemšťanů nebo v psychologii lidských postav, a pomalé tempo, které dává prostor k vlastnímu domýšlení, to se taky v tomhle žánru vidí málokdy. — Co je mi nesympatické: vykalkulovaná hra na city, roztomilé dětičky, zbytečné naznačování jakési paralelní milostné linie, zkrátka ty věci, které Spielberg ve svých dalších filmech dotáhl k podbízivé dokonalosti a kvůli kterým už třeba takového ETho nemůžu vystát. Spielbergovi se to nedá vyčítat, tyhle věci na lidi fungují a jeho cílem nepochybně vždycky bylo potěšit co nejvíc lidí, ale hrome, kdyby býval pokračoval cestou osahávání možného, jako to dělal ve svých raných filmech, měl bych ho za to mnohem radši. — Co mě teď naposledy dojalo: Hledání souřadnic na glóbusu a shánění mapy. V tu chvíli jsem si naplno uvědomil, jak strašně se za těch pár desetiletí změnil svět. — Ještě se mi u toho místy honilo hlavou, jak víra v UFO jednu dobu nemalé části lidstva tak trochu nahrazovala víru náboženskou – do toho hezky zapadá i linie hlavní mužské postavy, která se dá číst jako příběh vyvoleného mučedníka (a odtud by se daly hledat paralely a rozdíly třeba oproti postavě Nea v Matrixu) –, ale už je toho myslím do kulturního deníčku i tak dost. ()

SniperG1

Po shlédnutí mě v hlavě zůstalo pár nezodpovězených otázek! Jinak na to, že je film z roku 1977, tak nad některými efekty jsem fakt žasnul !! Pěkné podíváníčko až na ten spíše ´´ komediální ´´ konec... 85% ()

filmmovier

Nejradši bych se neznal, protože tahle klasika mi až dosud utíkala. A je to škoda, protože je to opravdu jeden z nejlepších sci-fi filmů, jaké jsem kdy viděl. Spielberg prostě o mimozemšťanech točí očividně moc rád, čímž má u mě nějaké ty bodíky navíc. No a k filmu - znepokojivá atmosféra, úžasné obrazy, skvělí herci a nezapomenutelná melodie o pěti tónech. Takhle se má točit o lidech zeshora, působivě, krásně. Za mě jednoznačně plný počet, nic jiného si to ani nezaslouží, protože se to vryje pod kůži a dlouho na tu krásnou podívanou nezapomenete. Chytrý scénář, modelování Ďáblovy hory ze všeho možného a pět českých dabingů (už je to tak). Geniální ve všech směrech a mé už tak silné přesvědčení, že existují, to jen upevnilo. ()

Motinski

Pre mňa veľmi nadhodnocovaný snímok ktorý zo začiatku pôsobil príjemnou, tajomnou atmosférou, no odkedy som prvý krát uvidel svetielkujúce tanieriky tak ten pocit absolútne opadol.  Scény sa začali pomaličky vliecť až do konca ktorý ma pocitovo minul. Vo svojej dobe mohlo isť o divácky úspešný hit, hlavne kvôli efektom, ale mega nudný príbeh by ma určite nechal chladným aj vtedy. ()

senor

Spielberg popírá základní lidskou vlastnost, tedy že toho co je nějak odlišné se bojíme. Je to výborně natočené, ale když jsem to viděl potřetí, už mi to nic nedalo. Je to asi spíše pro menší děti než jsem já. Zajímavé je srovnání se Spielbergovou Válkou světů. ()

PeterNet

Tak jsem se po deseti letech na tento film mrkl znovu a můžu hodnotit. V tomhle filmu bych uvítal více mimozemšťanů a o něco energičtější hudbu. V některých fázích se to trošku (někdy hodně) táhlo, ale jinak super! Já vyrostl na Terminátorovi 2 a E.T. Škoda, že jsem tenkrát nenarazil i na tento film, protože by to dost možná značně ovlivnilo můj následující vývoj a byl ze mě astrolog nebo tak něco:-) Jó, zkrátka Spielberg je špica;-) ()

Sfinkter

Společně s Vetřelcem jsou Blízká setkání třetího druhu kultem v žánru sci-fi, který vznikl ještě dva roky před Scottovým Alienem. Technicky je to zpracované nádherně, srovnatelné efekty by se v ČR nenatočily ani v dnešní době. Je vidět, že Spielberg byl ohledně UFO poctivě vzdělán a celým filmem se táhne promyšlená atmosféra. Scéna, kdy si nepozemci přilétají pro malého Barryho, na mne působila jako Erbenova Polednice. ()

capák

Velmi působivá sci-fi Stevena Spielberga neztrácí své kouzlo ani dnes. I dnes se totiž snad každý z nás někdy pozastaví nad tím, jestli jsme ve vesmíru skutečně sami a pokud ne, jak by případné setkání s mimozemskou civilizací vypadalo. Film není ve svém průběhu ničím vyjímečným mezi jinými snímky tohoto typu. Ale závěrečná půlhodina vás dostane. Jak audio-vizuální stránkou, která je skutečně výborná, tak tím, jak mění všeobecná pravidla žánru. Konečně film, který nám neukazuje mimozemšťany jako tvory, kteří přijeli naši plantu zničit, ale jako tvory mírumilovné, kteří stejně jako my, lidé, touží po vzájemném porozumění. Proč by tomu tak nemohlo být? ()

Mr.Bulanek

Když jsem ten film viděl poprvé tak to bylo takové, meh. Nyní tak o 10 let pozdějí, možná i více, musím říct, že ten film je skvěly, po filmové stránce i po dějové. Je to asi nejlepší film o setkání s mimozemšťany. Ano jsou tam možná nějaké otázky, ale je na každém z nás jak si na ně odpovíme, nemusíme vše dostat na zlatém podnose, zvláště u tohoto témate, kdy jakákoli odpověď může být správná. ()

Ryuuhei odpad!

Vzhledem k tomu, že tuhle filmovou žumpu opravdu nezvládám ani podruhé, jí plácnu hodnocení už teď. Kdysi jsem si to zhlédl s vidinou zajímavého filmu pojednávajícím o setkání s mimozemšťany. Místo toho jsem celé ty nechutné dvě hodiny sledoval, jak se lidi chovají divně, neustále blbě čučí do jednoho místa, či se sem tam děje něco rádoby nadpřirozeného a vše končí ujetým koncertem. A teď mě čekalo něco podobného - jen s tím rozdílem, že jsem seděl u počítače a pokaždé, co jsem se otočil na obrazovku, odehrávala se většinou ta samá, nezajímavá scéna, jako při mém posledním otočení před desítkami minut. Co na tom vlastně je tak zajímavého? Příběh, který je o ničem? Postavy, které jsou o ničem? Jestli má tohle být geniální dílo Stevena Spielberga, tak pak opravdu nevím. ()

BROKEN_

NESKUTEČNĚ KOUZELNÝ FILM! Při každým sledováním tohoto kultu, jsem naprosto v úžasu. Spielberg dokázal natočit Sci-fi které baví i dnes. Jeden z mých prvních filmů s mimozemšťany co jsem kdy viděl. Spielberg pro mě v dětství znamenal hodně. TOHLE JE ZKRÁTKA LEGENDA!!! Kdo neviděl, jako by nežil. ()

Playman

Po čem prahne každé malé dítě a téměř nikdy od toho neustoupí. Bádání, zkoumání nových a neobjevených věcí. Prahne po tom stejně jako zbytek lidstva, ale v dětství to právě začíná. Je to velký začátek. Já jsem se jako malý kluk snažil objevit mimozemský život, byl jsem naprosto přesvědčen, že jednou kontaktuji takovou bytost, že nastanou Blízká setkání třetího druhu. Bohužel, nestalo se tak. Načež jak jsem stárl, jsem si uvědomoval, že toto přesvědčení ve mně vyvolalo nezapomenutelné mistrovské dílo Stevena Spielberga, ale to okouzlení z poznání vesmíru stále přetrvává. ()

Elementál

Kultovní sci-fi Stevena Spielberga... To už zní doře samo o sobě. A také to dobré je. Na Blízkých setkáních je parádní nepřítomnost mimozemšťanů - nepotřebujeme žádné hi-tech efekty, žádná monstra, stačí jenom několik obyčejných lidí a "obyčejná" armáda. Co musím bohužel připustit a v čem se i shoduji s dalšími lidmi je roztahanost a neakčnost díla. Navíc narozdíl od 2001: Vesmírné odyssey nám snímek příliš vizuálních či hudebních orgií neposkytne, takže člověk se (zejm. v druhé půli ) i nudí. Na druhou stranu už kvůli takovým scénám, jako je "stavba obří plastiky v pokoji" a "projíždění zakázanou zónou (mrtvé krávy...)", stojí za to film vidět. ()

ivan bohatyr

Hra červených, modrých a oranžových světel zachycuje pocity člověka a vliv na něj, když se střetne s něčím, co si nedokáže rozumně vysvětlit a snaží se to nějak vyřešit, není to špatný námět, ale stálé blikání světel nebylo to pravé. Ve střední části filmu jako by se vytratilo počáteční napětí z prvotního setkání. Předzávěrečná "hudební" fáze byla slabší a nezáživná, závěr od zjevení třetího druhu byl zbytečně zdlouhavý bez výraznějšího vyvrcholení. Od začátku to šlo od 10 k 5. ()

Pavlínka9

K tomuhle není snad ani co psát. Revoluční snímek pro všechny milovníky UFO a sci-fi. Snad každý milovník této oblasti tento film musel vidět. Protože stojí za to!! Na tehdejší dobu výborný efekty a prostředí. Tohle je prostě klasika, která se musí vidět a to několikrát. Jelikož mě samotné se u toho pokaždé tají dech. ()

neoBlast

[Minimálně třetí zhlédnutí] Ročník '77 je pro mě nejvýživnějším co se ve filmové historii událo kvůli svaté trojici co vtrhla do kin. Čím jsem starší tím se měním já a moje chuťové preference... Před pěti lety bych si nikdy nepomyslel, že můj nejoblíbenější film strýčka Spielberga bude ten o hodných mimozemšťanech co si k nám přiletěli zanotovat na klávesy. Před dvěma hodinami bych si nepomyslel, že si tohle troufnu říci nahlas. 95 % ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (viac)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi

19.01.2014

Režisér a scenárista Jeff Nichols (1978) se řadí mezi nejtalentovanější tvůrce nastupující filmařské generace v USA. Jeho tvorba se zatím vyhýbá prestižním a sledovaným oceněním, ale již 3 filmy (z… (viac)