Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

WhiteDuke

Spotřební zábava. Člověk se tetelí blahem nad všemi těmi cameo rolemi a tím, že někdo po dlouhý době pustil Nortona do popředí (obzvláště s Magnolia reference), ale stejně je to jedno, když to jako detektivka zase nefunguje, přičemž potom rádoby šokujícím zvratu vás stejně začne bolet hlava, protože bohatí lidi jsou opět ultra “zlí“,áno. Pak zbude jenom závist, jelikož si Craig s Johnsonem za netflixovský dolary pořídí nový domy...... pravděpodobně v Řecku. ()

Rapaport

První film s detektivní zápletkou se mi líbil a tak jsem se s chutí podíval na další. Jde o hodně odlišný film. Je méně komorní, ale moment překvapení tu je opět dávkován tak aby diváka nutil dívat se dál. Daniel Craig je opět skvělý excentrický detektiv, jen jen pořád čekal až začne skákat přes střechy a používat nejedno speciální vybavení a drink si nechá protřepat ale nemíchat. I přes delší stopáž jsem se u filmu nenudil a bavilo mě sledovat rozplétání zápletky. ()

Mkartaylas56

Na závěr roku mi Rian Johnson připravil velké překvapení. I když se mi Na nože před lety líbilo (a po opětovném shlédnutí ještě mírně stouplo), tak jsem podobně velký úspěch u druhého dílu neočekával a příliš jsem se o něj ani nezajímal. Ovšem navzdory očekáváním a poněkud vlažnému přijetí od veřejnosti se mé obavy dočista rozplynuly a já si návrat to téhle, dnes již, frančízy plně vychutnal. Johnson tentokrát snímek koncipoval více do klasického detektivního stylu alá A. Christie, ale třeba oproti filmům Kennetha Branagha z posledních let působí svěžím a moderním dojmem. Zároveň jde ale stejně jako u Knives out o něco jiného, překvapivého, než na co jsme u těch vyloženě klasických detektivních příběhů zvyklí. Je vcelku energický a má klasicky spoustu zvratů, které jsou ovšem podobně jako u jeho předchůdce uvěřitelné a chytré. Obecně z pohledu scénáře jde opět o naprostou lahůdku, kde si Rian úspěšně hraje s divákem, je nepředvídatelný a určitě je tak tím nejlepším, co film nabízí. Tentokráte skutečně v té ústřední roli se vrací Benoit Blanc hraný Danielem Craigem, který mě tu bavil v každičké scéně a bez problémů táhne celý film. Když se nad tím zamýšlím, tak jde možná i o jednu z nejzábavnějších filmových postav za poslední dobu. Co by se asi dalo vytknout, tak to ostatní postavy. Sice je tu opět parádní obsazení plné hvězd, ale řekl bych že malinko zaostávají za rodinkou z prvního dílu, která měla tu chemii o něco lepší a byla zkrátka výraznější. I přes to jsem si ale i tuhle partu užíval a jako takové skoro až karikaturní postavy velice přispívaly absurdnímu humoru a náladě celého snímku. Opravdu je to celé pojaté s určitou nadsázkou, takže o humor tu nouze není. Jelikož se z amerického podzimního venkova přesouváme do sluncem zalitého ostrova v Řecku, tak i po vizuální stránce jde o změnu a kouká se na to prostě hezky. A celkově se filmu daří, skrze zábavný scénář a veškerá zmíněná pozitiva, držet parádní tempo a i když nejde o zrovna krátký film, tak mi utekl jako voda. Takže za mě je Glass Onion nečekané překvapení, které kupodivu dokonce lehce překonává svého předchůdce a mrzí mě, že je od něj v hodnocení až tak procentuálně vzdáleno. ()

jayman

Idiotský akcent a skvelé kostýmy; dva prvky ktoré majú vznikajúcom univerze zatiaľ pevný výskyt. Poirotovský whodunit je krásny niche subžánrik, ktorý zblízka nepoznám no intuitívne tuším, že k nemu patrí aristokratickosť (check), zvraty (check), výrazné postavy (a herci, check). Tuctovosť zápletky je však ospravedlniteľná iba v prípade kvantitatívnej tuctovosti; samozrejme nikto nebude čakať brilantnosť pri Knives Out #17. Zatiaľ sme však iba na dvojke a preto sme azda oprávnene čakali záhadu, ktorá je sofistikovaná obsahom, nie len chronológiou rozprávania. Pridlhé (poirotovské) odhaľovanie vinníka úplne berie záveru filmu vietor z plachiet a a v spojení s konečnou pointa je finálne uspokojenie... všetko, len nie "check". ()

Pete

Nedělejme z toho vědu, Benoit Blanc je prostě modernější, avantgardní verze Hercula Poirota se vším všudy, a Agátě by se líbil. Se Skleněnou cibulí jsem byl spokojen o něco méně, než s minulým případem, tedy asi tak, jako posledně u Branagha. Na třetí díl se nicméně u obou sérií budu těšit zhruba stejně. I náročný divák si potřebuje občas odpočinout u nenáročné zábavy, a toto je přesně ta pravá příležitost. ()

Rayen1

O chlup horší než jednička a finále bylo over the top, ale ne tím správným stylem. Blanc je sympaťák, kterej s chladnou hlavou Colomba vyřeší každou záhadu. Rozhodně se těším na další díl, pokud bude, protože je to zábavný. Hehe, Cluedo hadr 🤣 ()

PlayEasy

Jedničku již od prvního zhlédnutí v kině zbožňujeme a na dvojku jsme se těšili hodně dopředu. Jenže pak přišla zpráva, že se bude jednat o N Film (které většinou nedopadají moc dobře..) a obsazení také nevypadalo vskutku lákavě... Prvních 20-30 min filmu je utrpení. Nic nedává smysl, herci jsou ještě pod očekáváním a jeden trapný vtip střídá druhý. Jenže s příjezdem na ostrov film dostává druhou mízu! Dusná atmosféra, spory, peníze, staré křivdy... To ale ještě neníc nic proti tomu, co nastává s příchodem večera! Benoit Blanc postupně sloupává jednu slupku za druhou, skvělé plot-twisty a flashbacky, na kterých je 2. polovina filmu postavena, camea S. Williams (více podařené) a H. Granta (toho bychom si spíše představovali v nějaké větší roli ve trojce) a delikátní konec, který uspokojí zejména ty, kteří stejně jako my považují Monu Lisu za overrated :-) 95% Holt Rian Johnson se nám opět trefil přesně do vkusu! ()

dragonian odpad!

propagacia woke agendy par excellence... ake pateticke a zbytocna, uz by mohli vyjst po 2 rokoch z tejto zauzivanej struktury a vymysliet nieco nove, ocividne na to vobec nemaju gule ()

Arkagas1989

Mám ráda akční detektivky, u kterých se člověk pobaví. A toho se mi tady dostalo. Jasně, primárně jsem si to pustila, abych zkoukla všechno to české sklo, které si tady zahrálo. Ve finále jsem ale dostala film, u kterého jsem vypla, bavil mě a i když si ho za pár měsíců třeba nebudu pamatovat, rozhodně nebudu smutná, že jsem strávila 2 hodiny života zrovna nad tímhle.  A plus samozřejmě za kombuchu Jareda Leto, protože kdo mě zná, ví. :-D ()

MartinTerran

Za mě jde o lepší kousek než jednička. Super detektiv je teda opravdu třída a jede bomby. Závěr byl možná už trochu moc, ale že by mi to nějak vadilo, to se říct nedá. Hodnocení: 84/100. ()

borohub

Asi se budu vymykat "zdejším standardům", ale mě osobně se druhý díl na nože líbil asi více než ten první. Rozjezd byl teda neskutečně pomalý ("něco zajímavého" se v podstatě stane až v první hodině), pak ale člověk ten pomalý začátek pochopí a začne to fakt bavit. Herecky obsazení mi přišlo teda výrazně slabší, ale příběh a zvraty rozhodně zajímavější. 92% ()

Seal269

Problém, že jsem se od začátku vůbec nechytal se v závěru podařilo vyřešit. Ačkoliv je zápletka vlastně svým způsobem originální, tvůrci nedokázali vytěžit potenciál filmu z hlediska atmosféry, která zde vůbec nefunguje. Hlavní záporák se ani jako záporák moc nechová a když dojde na závěrečnou scénu, člověk si akorát řekne: "Ok, to bylo vše?" ()

JosefTomas

Klobouk dolů Johnsonovi, že i podruhé dokázal otočit žánr a opět úplně jinak. Jestli je to ale stejný wow efekt jako tenkrát, je na pováženou. Určitě je z toho cítit veškerá jistota, kterou Rian po prvních Na nože získal, ale příště by mu možná mohl někdo říct: "Mírni ten elán, kamaráde." Ačkoli si však Johnson jede své po celou dobu, talent se mu upřít nedá. Příběhově krásně buduje atmosféru, nadhazuje velmi chytře foreshadowing, v některých scénách je blocking přímo znamenitý a říct, že jsem se nebavil, by taky byla lež. Jen se někdy nechá až příliš unést svým umem, nedokáže najít Balanc (nebo to byl Blanc?) a navzdory perfektnímu mid-pointu se se svým twistem začne trochu utápět sice v důležité, ale přeci jen krapet zdlouhavé vatě. Trojku nicméně vyhlížím a jestli se i v ní podaří setup a provedení opět trumfnout, nechám si to opět líbit. Johnson totiž téměř pokaždé ví, jak divákovi nahrát i chytře na něj pomrknout a to si taky nechám rád líbit. ()

sniperjozef

Glass onion trpí syndromem “pokračování”. Na první pohled to vypadá jako sešité horkou jehlou, hlavně tam napráskat hodně “hvězd” a to doufat že to přebije tu ubohost scénaře. První díl byl jedinečný. Zajímavé nápady i zápletka. Tady je to jen nudná, přeplácaná kravina, která si hraje na extrémně chytrou. Ale je to jen na oko. Dokoukal jsem to a neměl jsem chuť přetáčet, ale pořád jsem čekal kdy tam přijde ten nečekaný zvrat, chytrá zápletka a najednou byl konec. Mimochodem podle příběhu bych řekl že hlavními sponzory filmu byly ropné společnosti a sekundovaly jim farma společnosti. ()

TheDavid

Napodruhé Rian Johnson poněkud ubral na uvěřitelné detektivní zápletce (i když na pár slušných twistů dojde i zde) a přidal na sociálním komentáři (s poněkud nepřekvapivým vyústěním). Zábava je to nicméně zhruba stejná. ()

Tominni

Moc jsem se na Glass Onion těšil, protože jednička se mi líbila, nicméně dvojka mírně zaostává. Daniel Craig znovu s přehledem ztvárnil Benoit Blanca, ale scénář mu mohl dopřát více zábavy a detektivní zápletky. Sice Rian Johnson občas překvapí a dá vyprávění jiný směr, ale překvapení se prostě nekoná. I přesto to jsou lepší 3 hvězdičky, protože stále to je dobrá, lehká a svěží detektivka. ()

PlysovyMacko

Prejde hodina kým sa začne riešiť nejaká záhada. Ďalším problémom filmu je kopec nesympatických a zbytočných postáv, ktoré sa medzi sebou len dohadujú. O nejakých geniálnych dedukciách nemôže byť ani reči a samotné rozuzlenie vôbec neohúri. Prekvapuje ma, že niekomu sa tento scenár páčil. Celé je to natočené bez náznaku pútavosti. Jediné, čo sa mi ako tak páčilo bolo rozbíjanie skla. Nepodarený film. ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů