Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

AloeB

Ohromující pokračování, kterého jsem se neskutečně bál a v kterém naproti všem očekáváním levičácký démon Rian Johnson neposral vše, co se v sequelu obvykle posírá, ale v kterém servíruje opravdu poctivé pokračování, které původnímu Na nože dělá čest. Místní hodnocení možná řeknou, že je Glass Onion slabší (a snad mají pravdu v tom, že rozčarování ze svérázného uchopení detektivního žánru se nejspíš už nekoná) ale v tom samozřejmě pravdu nemají. Tento nový film je stejně opulentní, stejně šílený, popkulturní, překombinovaný, drzý a zároveň tradiční jako film předchozí a každý kdo říká něco jiného je slovy klasika zasraný lhář. Srovnání s originálním filmem se přirozeně nelze ubránit, ostatně struktura je v lecčems podobná, ale Rian je kulišák a nedává to tak jasně znát - v tomhle mu pomáhá především šílený syžet, který je ostatně trademarkem i prvního filmu. K dalším podobnostem, opět je tu banda nesympatických postav, které nám režisér bizarně představuje; padouch hlavní bílý kokot a jako detektivova chráněnka nebo spolupracovnice je chudá nevzdělaná žena z post-koloniální země - tohle je asi nejostřejší podobnost, která má možná potenciál sklouznout k archetypům typu Gunnovských daddy issues, ale zde trochu doufám, že v plánovaném pokračování Rian zas zboří očekávání jiným způsobem. Levicově kritický kontext díla je možná až křiklavě viditelný, ale to si na hřišti nastavil režisér sám, já ho za to nedivím a spíše si užívám hravé zpracování tématu, ať už jde o blbosti jako šovinistický alfasamec Dave Bautista fackovaný vlastní mámou nebo líbivé pointy typu celého finále a drsné reference na současné trendy aktivistů v evropských galeriích. Silný jižanský přízvuk Craigova Benoita Blanca je oficiálně mým nejoblíbenějším detektivem. A tohle Rianovo buřičství zase mojí oblíbenou detektivní sérií, nehledě na to, že mnohým zde stačila už jednička. ()

JimiH

Johnson se opět nebojí vodit lehce diváka za nos a bourat určité stereotypy v detektivkách. Druhý případ je podstatně víc komediálnější než jednička, ale pořád dostatečně vyvážený s napětím plynoucím z vyšetřování vraždy. ()

pepa3rd

Jako satira nastavující tvář současnému světu je to vcelku povedené, ale z nějakého důvodu mi to přetechnizované prostředí k podobnému žánru nesedí a vytratila se tak jedna důležitá složka z prvního dílu a tou je atmosféra. Víc než co jiného to tak připomíná slabší verzi "K zemi hleď" než první díl této kriminálky, která na tu kriminální stránku v tomto případě poměrně rychle rezignovala. 55 % ()

Kingjiri

Ani jednička mě příliš neoslnila, ale byla přece jenom znatelně lepší. Dvojka má docela dobrej nápad a tentokrát vcelku efektně použitej styl vyprávění tak trochu na přeskáčku. Nicméně zábava začíná až někdy po hodince, kdy se začne vyšetřovat první zločin. Do tý doby je to fakt velká nuda, rozplétání zločinů je vcelku fajn, ale závěr mě už zase příliš nenadchnul. Sice byl fajn nápad, že to nebude mít celý v rukou detektiv Blanc, nicméně způsob provedení tohohle nápadu už nijak nezaujal. A závěr mi celkově přišel dost crazy (Mona Lisa). Nejvíc mi vadila dlouhá stopáž, kterou se navíc nepovedlo smysluplně zaplnit. Za herecký obsazení a prostřední část třetí hodně slabá hvězda. ()

dudunecek

Naprosto souhlasím s tím, že to je překombinovaný, přemodernizovaný, že tam jsou zbytečná camea a reference na popkulturu, a že jsou postavy totálně podřízené scénáři. Ale mě tohle bavilo. Líbili se mi zvraty a že první skoro hodinu vůbec nevíte, co od toho čekat. Herci spolu nádherně fungovali a jejich chemie se úplně v pohodě dá přirovnat k "jedničce". I ten humor na mě fungoval. Za mě o maličko slabší než Na nože, ale pořád paráda. Kdyby za dva roky vznikla trojka zase s jinými herci, žánrem a zasazením, vůbec bych se nezlobil. Jen by bylo možná fajn to už vidět zase v kině :) 7/10 ()

Davidkkk

Chabé pokračování, které se utápí v odfláklém humoru a nepřekvapivém vyvrcholením. Se zvratem v půlce, s nímž má dost lidí problém, jsem se cítil příjemně překvapenej a cast jsem si užil totálně. Trojku na Netflixu už vidět nechci. ()

tomik99

Rian Johnson napodruhé dokazuje, že když chce, tak zkrátka umí. Nevšední případ, který je opět propletený do puntíku, mě nesmírně bavil. Dokonce i vlažnější a pro někoho nudnější čtyřicetiminutovka mě dokázala dostat do varu a našel jsem si v ní své. Jakmile se daná vražda začne více řešit, byl jsem naprosto ponořený do děje a hltal sekundu po sekundě. Tentokrát je příběh daleko přehlednější a neztrácel jsem se v postavách jako v prvním díle. Smekám nad obsazením, které se podařilo do filmu dostat. Dave Bautista, Edward Norton, Daniel Craig i Jessica Henwick – všichni jsou skvělí a za mě jsou to hvězdy současnosti. Před koncem filmu jsem byl přesvědčen, že tomu opět napálím pět hvězd, pak ale za mě přišla naprosto nečekaná „johnsovina“ a já měl pocit, že sleduji úplně jiný film. Častokrát se stává, že film ke konci ztratí dech či zpomalí na tempu. To ale nebyl případ tohoto počinu. Johnson v závěrečné patnáctiminutovce svůj střídmý a promyšlený případ pošle do kopru naprosto nesmyslnou scénou, kdy polovina postav mávnutím kouzelného proutku změní na onu věc názor, a ještě nám pomalu naservíruje akční finále. Posledních patnáct minut byl opravdu hnus a za to by si film zasloužil facku. Nakonec ale za to velice nepovedené finále strhávám pouze jednu hvězdičku. Do té doby to bylo skvělé. ()

HenryIvan

Obstojné pokračovanie a podľa mňa vtipnejšie ako jednotka. Väčšina osadenstva asi čakala po druhý krát to isté a keď sa nedočkali, sklamalo ich to. Užívam si Benoit Blanca viac a viac a opakovaným zhliadnutím sa mi film pozdáva viac a viac. Možno pôjde o recency bias, ale mne sa Glass Onion páči minimálne rovnako ako Knives Out. ()

Daiker

Snobská imitace na filmy skvělého Poirota..... Tentokráte mi obsazení moc nesedělo. Příběh a samotná záhada mě nebavila, občas to nudí..... Celkově je to taková dráha imitace na detektivky..... ()

bararich8

Na dvojku jsem se hodně těšil a ač je to vizuálně a tématicky někde jinde, stejně mě to baví. Fajnový mix lidí (podivínů) a vcelku dobře vybalancovaná zápletka. Dobře se na to kouká a baví to. Prosím nášup, 5* ()

DAPDO

Musel jsem si během filmu dát krátkou pauzu a jít na vzduch, jinak by mi praskla hlava. Divák nemá během těch 140 minut ani chvilku pauzu na odpočinek, protože se celou dobu mluví a musíte být pořád ve střehu, aby Vám něco neuteklo. Nakonec to do sebe všechno zapadne, ale mě to prostě nebavilo. Jednička byla sice taky ukecaná, ale pro mě zajímavější. ()

Chalitd

Příběh, herecké obsazení, něco líbivých a přehnaně upřímně zahraných dialogů? Nekonzistentní a povětšinou nezapadající hudba? /Komedie aaa Krimi aaaa Drama/ Tématem a obsahem tolik příbuzné tomu kolikrát už zfilmované. No dojem kopírky všeho možného. Takový Béčko pro jinak dobré herce. A čím to? Scénářem, režijí, mým okamžitým rozpoložením? Lehká zábava. Filmller. Nebavilo. S nezájmem klikám dál. ()

Hpatrik

Nepochybně dobrá detektivka, která sice nedosahuje kvalit a atmosféry prvního dílu, ale stále je to solidní filmařina se skvělými herci a schopností strhnout divákovu pozornost. ()

Torgal

Johnson podpísal zmluvu s Netflixom na ďalšie detektívky s Benoitom Blancom a tak zo seba musel vytlačiť ďalší komplikovaný prípad. Hlavný rozdiel medzi prvým a druhým filmom vnímam v tom, že Glass Onion vznikol na objednávku a nie na základe pôvodného nápadu. Od toho sa odvíja, že všetko tu pôsobí do určitej miery vychcene. V klasickej schéme príbehov Agathy Christie sa na súkromný ostrov excentrického milionára zbieha pestrá suita charakterov, medzi ktorých sa primieša slávny detektív a rozpletá ich komplikované vzťahy a motivácie. Postavy ale pritom nie sú tak zaujímavé ako minule, čo je asi najväčší hendikep filmu. Johnsonova hra s žánrom je však stále svieža a zábavná, no tentokrát je možno až zbytočne nablýskaná. Špeciálne oceňujem, že hral s divákom férovú hru a všetky ťahy, ktoré Blanc odhalil boli naozaj na kamere, ale žiadny som si nevšimol. Explozívny záver si však mohol odpustiť, to už bolo až príliš na efekt. 7-/10 ()

Maximilianus

Veľmi vydarené pokračovanie výborného prvého dielu. Je to iné, no napriek tomu stále unikátne, zábavné a prekvapivé a plné zvratov. Až som prekvapený,  že takýto film išiel na Netflix a nie je to štandardná kinová záležitosť. 7,8/10. ()

AloisNeuman

Výborné pokračování. Skvělé obsazení. Ještě že Netflix koupil ty práva. Už po jedničce jsem si moc přál pokračování. Hezký vánoční dárek ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů