Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

Sticks

Film je to zábavný až do doby levičáckého konca kedy černoška vyfakuje bieleho američana ktorý ju vykořisťuje a zničí niekoľko umeleckých diel u toho. Zločin dosť jednoduchý. ()

HanzoBureshi

První Knives Out bylo totální překvapení, které si ihned zasloužilo pokračování. Jenomže ohlášené pokračování vstoupilo do dílny Netflixu a to jsem se začínal bát. V některých okolnostech tu jistý pokles je, ale přesto to obsahuje styl, satiru, akci, případ padlý na hlavu, dokonce lepší herecké obsazení, protože každá postava bavila. Někdo si může stěžovat na dlouhý úvod a celkovou délku filmu, ale pro mě platí, čím víc minut, tím lepší film. Ona vražda se stane v polovině filmu, ale tak to v těch nových filmech prostě chodí (pozdravuji dva nové filmy pana Poirota). Co se týče onoho nápadu a vyšetřování, tak v tom byl první díl lepší, ale tento měl zase ty lepší postavy. Celkově se jedna ještě o slušný snímek, ale se třetím pokračováním bych byl dost opatrný. Tento film byl radši podpořil v kině a ne online, ale to se asi u budoucího dílu taky nedočkám. Mé hodnocení: 7/10 ()

BobArmstong

Rian Johnson nie je zlý režisér a už vonkoncom nepatrí medzi brakových scenáristov, aj keď sa ho snažia odporcovia The Last Jedi takýmto spôsobom neprestajne (už päť rokov) vykresliť. Opak je ale pravdou. Dokáže s ľahkosťou charakterizovať postavy prostredníctvom akcie i dialógu a súčasne bezproblémovo vystavia dômyselné logické klbko, ktoré postupne rozpletá a podľa potrieb príbehu zasa zamotáva. Ako aj jeho predošlá detektívka, i v tomto prípade ide o naozaj pôvabnú záležitosť, ktorá je plná audiovizuálnych nápadov, extravagantných kostýmov a príjemného hudobného podkreslenia. Áno, je cítiť, že snímka vznikala počas Covid reštrikcií a je predsa len o niečo komornejšia. Avšak celková elegancia jednotlivých scén hravo vynahradí určité limity dôb minulých. Pomáha tomu i pestrý soundtrack a originálna hudba, pretože spoločne dodávajú mnohým scénam adekvátnu šťavu. Súčasne Johnson prichádza s dômyselnou hrou, ktorá nezriedka divákovi klame, metie ho a snaží sa mu prostredníctvom poloprávd a zamlčaných výpovedí odprezentovať necelistvý obraz. K tomu sofistikovaná naratívna štruktúra postupne pridáva ďalšie a ďalšie dieliky. No a tie vo finále vytvoria jasnú skladačku, ktorá dáva zmysel a je poctivo vystavaná i vopred pripravená. A to je moment, kedy sa prejavuje Rianova sila a hravosť pri tvorbe pútavého príbehu. Má to totiž neuveriteľne v ruke. V čom teda tkvie pomyselný kameň úrazu? Pravdepodobne v tom, že to tentokrát nie je detektívka. Respektíve je, no tradičné pátranie a klasický žánrový prístup známy z jednotky je tu prítomný asi ma pätnásť minút. Namiesto toho tu máme podobné pokračovanie ako v prípade Ocean’s Twelve od Stevena Soderbergha. Aj tam bol scenár brilantne spracovaný, avšak vo finálne to bol heist film bez skutočnej lúpeže. Tu máme zločin ale ozajstnej, poctivej detektívnej práce je tu pramálo. A to je vzhľadom na žáner zásadný problém. Všetko nakoniec zabíja zbytočne opulentný a polopatistický záver, ktorý pôsobí ako tradičná agitka stále nepríjemne prerábajúceho Netflixu a Benoit Blanc v podaní Craiga v ňom hrá druhé husle. Áno, kritika súčasnej spoločnosti, kapitalizmu a intelektuálneho deficitu predstaviteľov vrcholných pozícii konkrétnych priemyslov je vítaná, avšak v takejto podobe je až príliš jednoduchá a neveľmi podnecujúca. Namiesto vianočného darčeku od Johnsona v podobe ďalšieho detektívneho hitu sme ako diváci dostali len satirickú divadelnú hru, ktorá síce poteší zdanlivou komplexnosťou ale pri spätnom zamyslení si uvedomíte, že ide vlastne iba o efektne zaobalenú banalitu. ()

Fanda.Boukal

Rozhodně pořád solidní detektivka s nečekanými a fajn zvraty. jen teda to finále mi přišlo absolutně mimo a oproti jedničce která byla na poměry filmové detektivky dost realistická a uzeměná tak tady ten závěr bral až scifi fantasy otáčky. ()

jim_clark65 odpad!

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden režisér/scenárista, ktorý si myslel, že dokáže byť inovatívny, vtipný ale hlavne inteligentnejší než v skutočnosti je. „Ruin subverting expectations Johnson“ alebo aj RJ je tým spomínaným „generačným talentom“, ktorému niektorí ľudia „žerú“ tú jeho „fast-food kinematografiu“. Zjavne si myslí, že môže byť ďalším Tarantinom, prípadne Nolanom ale objektívne nemá ani za mak talentu, v porovnaní s týmito dvoma značkovými menami. RJ je definitívne lepší režisér, ako scenárista, réžiu zvláda ako-tak podľa určitých merítok ale písanie scenáru mu, podľa jeho slov, nejde až tak dobre. Často sa snaží byť inovatívny, vtipný ale hlavne „vychytralý“ – viac, ako mu to jeho inteligencia dovoľuje. Preto väčšinou veci zbytočne prekomplikuje a následne si hľadá riešenia, ktoré sa zdajú byť nelogické a doslova stupídne. Niektorí „Neveriaci Tomášovia“ sú presvedčení o opaku ale jedna vec je istá, RJ je veľmi polarizujúca postava, čiže objektívne na tom určite je značná časť pravdy. RJ nie je taký dobrý, ako sa zdá a práve tento film je toho príkladom. KO (2019) bola taká „jednoduchá“ jednohubka, ktorú si veľa ľudí pochvaľovalo, aj keď mala svoje značné a objektívne neduhy. KO sa ocitlo v tzv. „zemi nikoho“, pretože to nebola ani poriadna krimi detektívka, ale ani poriadna komédia, či satira – a jednoznačne to nebolo niečo závratne dobre premyslené, najviac to benefitovalo z hereckého ansámblu a ako-tak dobrej réžie, očividne to bol zjavný plagiát Poirotových Vianoc (skrížený so štipkou filmu The Clue). Tento film pekne ukázal, aká je RJova „škrupinka“ krehká (keďže niektorí to neboli schopní vidieť už pri KO). Teraz nemal k dispozícií tak kvalitný ansámbl, a taktiež sa nemohol dobre „oprieť“ o kvalitnú detektívku, akou bola jeho pôvodná „inšpirácia“ pre KO. „Karty na stole“ sa javia, ako očividná „inšpirácia“ pre tento nový počin, lenže teraz sa RJ trocha alebo skôr oveľa viac „opustil“ a nechal sa viesť ešte hlbšie do svojho pravého „JA“. KO 2 zosobňuje tie pravé neduhy charakterizujúce RJ tvorbu: je to neuveriteľne infantilné, prízemné, scenár sa zjavne absolútne nevydaril a značne tomu nepomáha ani réžia hercov, ktorí oproti KO (prvému dielu) pôsobia, ako veľmi slabý odvar. Niektorí z hercov pôsobia, akoby ani nevedeli hrať - Craig (Blanc) prehráva ešte viac, ako v prvom KO, a Norton (ako najznámejší z hercov) predviedol svoj monotónny až zlý priemer, a to som spomenul ešte tie lepšie príklady, ostatní sú chabo priemerní alebo až otrasní – ako napríklad herečka hrajúca dvojičku Andi (Monáe). RJ nepíše postavy (charaktery), on len vytvára karikatúry, ktoré sa dokážu hrať na postavy len tak dobre, ako im to samotná inteligencia autora dovoľuje. To znamená, že Blanc (Craig) je len tak múdry a „vychytralý“ , ako samotný RJ, čo bolo očividné už v prvom KO - tento krát pôsobí ešte horšie, ako zlá a smiešna kópia Columba skrížená s Poirotom, je to skôr výsmech týchto dvoch postáv, ako nejaká hravá inšpirácia, ktorá by vzdávala poctu týmto legendám. Ostatné postavy je nehodno komentovať, pretože spĺňajú určitú agendu alebo agitku, ktorú RJ s radosťou vsunul aj do tohto počinu (v KO to bol menej očividné ale stále prítomné). Miles (Norton) spĺňa tú klasickú formulku, akou bol aj Ransom (Evans) v prvom KO – biely hetero muž = zlý, zlý zloduch a tou dobrou osôbkou je zase žena z menšiny, tento krát je to černoška, pretože tento film bol dotovaný Netflixom, čiže museli splniť niektoré typické agitky, ktoré sú „modus operandi“ NF produkcií. V tomto prípade RJ opäť zameral agitku proti bohatým resp. ľuďom, ktorí benefitovali z kapitalizmu. Je to dosť smiešne, pretože práve na tom bol postavený celý Hollywood a z toho práve RJ benefituje, keď bohatý človek natočí film, ktorý si robí „srandu“ práve z bohatých a tým pádom ich kritizuje - tak to poukazuje na určitú formu pokrytectva.   Réžia samotných scén niekedy neuveriteľne hapruje, rôzne divné pohyby kamerou po statickej dráhe, ktorá sa otáča priamo alebo kolmo – je to nejaká snaha si nájsť svoj jedinečný štýl, lenže to pôsobí skôr neprirodzene a trhane. Taktiež bolo očividné, že pri niektorých prestrihoch nedávali pozor a herci stoja v iných pózach, ako predtým, pôsobí to smiešne a neprofesionálne (zhoršuje to pocit z postupnosti a plynulosti scén). Film samotný už vôbec nepôsobí, ako žáner, v ktorom by sa mal tento film nachádzať a to je všetkými spomínaná  „who done it“ detektívka, je to skôr nejaká divná nevtipná, infantilná a „goofy“ zmiešanina s hlavným motívom odplaty. Rôzne odkazy a referencie na danú dobu tomuto filmu veľmi neprospejú, pretože ho len zaškatulkujú do tejto doby a veľa ľudí tomu neskôr nebude chápať – klasický príklad RJovho „modus operandi“ = jednohubka, ktorá je vo svojej podstate zlá a nezdravá ergo „McDonalds kinematografie“ – to je presne jeho tvorba. Miestami film pôsobí, ako tie typické komédie Adama Sandlera, keď si odíde na dovolenku so svojimi kamarátmi (hercami/herečkami) a pritom natočia nejaký film – aby sa nepovedalo. Zlé tempo je opäť achillovou pätou aj tohto počinu, už druhý krát v rade sa to podarilo namiešať tak, aby to bolo nevyrovnané a do značnej miery nudné, najmä v druhej polovici (po započatí retrospektivného rozprávania) to stráca určitý spád a „zaraďuje to neutrál“. Samotný koniec je potom len nejakým chabým zakončením, ktoré je na toľko infantilné, že si to musí už naozaj každý všimnúť, ako to RJovi absolútne nejde. Zase sa tu dajú nájsť určité logické nezrovnalosti, ako napríklad: prečo by Andi posielala informačný mail? keď sa k nemu dostali ľudia, ktorí svedčili proti nej a tým pádom im môže dať dôvod k tomu aby ju zabili (pretože by ich to usvedčilo z klamania pred súdom – „perjury“)? Tak, ako aj v KO, aj tu je hlavným zloduchom tá najviac očividná postava – naozaj to je „sklenená cibuľa“, ktorá nemá poriadne žiadne vrstvy, len smrdí a začína plesnivieť. KO2 si právom zaslúži horšie hodnotenie, ako mal pôvodný KO (2019), hodnotenie „odpad!“ je myslím na mieste, pretože sa to absolútne neoplatí vidieť znova a zároveň, keď to robí z pôvodného KO úplne úžasný film, tak si to nič iné, ako „odpad!“ ani nezaslúži. () (menej) (viac)

wowylgu313

Zatímco jednička měla spíše takovou tu "vážnější" stránku pohledu, tady jsem cítil i jemnost komedie. Musím uznat že mně osobně se tedy druhý díl zalíbil o trochu víc. Opět solidní obsazení a dokonalé herecké výkony. Zápletka, vražda top strop! Nehodnotim jako samostatný film ale opravdu srovnávám s jedničkou. Tady mi dokonce už ani nevadila ta delší stopáž protože zde moc nudných/hluchých míst nebylo. Spíše žádné. Mělo to tempo. Možná až přehnaně zběsilý finiš by šel trochu zkrotit. Zde dávám 75-80% ()

JuveIt

V rámci Netflixu absolutní strop. V rámci současné filmové tvorby slušný nadprůměr. V rámci této série je Glass Onion o level níž než první film. Opět máme k dispozici velmi silnou hereckou sestavu, i když mně osobně nesedla hlavní ženská role (Janelle Monáe není Ana de Armas), na které i tentokrát stálo vyprávění. Zároveň mě trochu zklamal i přechod z temně laděné poirotovské detektivky k extrémně barevné zápletce, která by se nemusela stydět vedle kdejaké bondovky. Daniel Craig si svůj part znovu užívá naplno, jen je škoda, že jeho postava se v druhé polovině filmu stává spíše vedlejší. Zhruba hodinu a půl jsem byl spokojený, poté to začalo trochu drhnout a finále bylo celkem zklamání. Doufám ale, že další díl vykopne laťku zase více směrem k prvnímu filmu. Největší škoda ovšem je, že si tento film nemůžeme naplno užít v kině. ()

Honzulik

Celkem stylová mystery žánrovka, která je o něco lepší než první díl. Ten mne moc nezaujal. Líbilo se mi atraktivní prostředí samotného ostrova, hodně přepychu a luxusu. Z herců opět super Daniel Craig a sympatická Janelle Monáe. Edward Norton také dobré, ale zase příliš nenadchne. Celkem profesionálně natočené, dobře zahrané scény a samotné mysterium se jeví inteligentně. Stopáž 140 minut je trochu moc, ale přežil jsem to bez větších problémů! ()

teplic

nekontrolované režisérske baroko a mačoidná volovina pre ľudí, ktorí nevedia udržať pozornosť. ani detektívka, ani paródia na ňu, iba prepálená gebuzina rekvizít, známych ksichtov a blyštivých efektov. ()

AndrewNewman

Zbytočne predlžená stopáž a nie až tak uspokojivé finále. Ale inak Rian opäť odviedol skvelú prácu, herci sú výborní, postavy zaujímavé a zápletka funguje dobre. Slušne pokračovanie dokonalej jednotky. ()

blazma

Musím přiznat, že druhý díl je o poznání z mého pohledu horší. Úplně mi tam nesedí ta maškaráda, kterou detektiv předvedl. Postavy poměrně šílené a nijak jsem se s nikým nedokázal vžít a vlastně od poloviny filmu mi bylo jedno jak to celé dopadne. Závěr byl až moc přitažený za vlasy. ()

Habanera

Nepředčilo mé očekávání. Průměrné, řekla bych, vlastně nudné pokračování soukromého očka Blanca. Dle Bautisty je zde věnován prostor každé postavě. Hmm, možná je “původní” verze bohatší, ale upřímně, pokud je většina zúčastněných tupci, k čemu by byla potřeba se víc nimrat v jejich životech.!? ()

Kinofil

|| PG-13 || Netflix || Rozpočet: $40 mil. || Co se to stale Riane? Po jedničce Na nože jsem ti tak věřil a ty přijdeš s druhým dílem podobně jako tehdy s osmými Star Wars! Tam, kde nás jednička bleskurychle zavedla do podmanivého postředí jedné vily, uvnitř které se nachází rodinka s vražednými sklony a vždy úchvatná Ana De Armas, ve dvojce se dlouhou hodinku mácháme s nepříliš zajímavými postavami, než se něco začně dít. Skutečně! Půlka filmu se dá poměrně snadno přeskočit (minimálně při dalším zhlédnutí, které si ale dobře rozmyslím) a až od půlky začnou Na nože: Glass Onion (s líným distribučním názvem) připománat ty pravé Rianovy Na nože. Papírově je herecký ansábl v pořádku a jsem rád za roli Edwarda Nortona ve větším filmu. Po herecké stránce je to ale o velkou řadu níž, a to včetně Craiga. Postavy jsou prostě meh (ty camea byly asi stejně zábavné jako kecy o covidu). Mezitím příběh jde tak o dvě řady níž a nebýt poměrně slušného a originálního zvratu, celý film bych prozýval. Druhá půlka je tak naštěstí více než jen koukatelná, věci začnou dávat smysl, zvraty jsou vysvětleny, jen samotný závěr není tím pravým, u kterého bych se okamžitě řekl: "To musím vidět znovu!" Dvojka Na nože připomíná typickou produkci Netflixu, kdy se zase kazí skoro vše, co minule fungovalo. Přitom měl mít Johnson vše pod palcem s bianko šekem. No nevím. Takto se na třetí díl skoro netěším, spíše bojím, a o nějakou detektivní sérii už ani nestojím. 70%. ()

JenYu

Po prvních pár minutách jsem měla chuť film vypnout. Úplně z toho odkapávala ta soudobá americkost, kterou už nejspíš nemůžu vystát. Po smrti jedné z postav mě děj přece jen začal bavit, ale poslední třetina mě bohužel nepřesvědčila o své zapamatovatelnosti. Jedna hvězdička za Craiga a druhá za postavu Andi. ()

TR4XY_CZ

Pokračování Knives Out je pro mě teda celkem zklamání. Jedničku jsem si totiž nehorázně užil. Dost mě oslovila svojí atmosférou, kterou dvojka tak trochu ztratila. Sice je to pořád skvělá detektivka a Daniel Craig s jeho vyšetřováním neselhal, ale už to nemá to kouzlo. Příběh a postavy jsou teda asi ten největší downgrade, protože působí hrozně parodicky a směšně. Pomalý a nudný začátek zachránily zajímavé plot twisty vepřostřed filmu, které pak zadupal hrozně neuspokojivý a zvláštní závěr. Pořád jde ale o naprůměrný film, jenom si to ty čtyři hvězdy za mě nezaslouží. 6/10 ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů