Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

Cartmof

Jsem až překvapen, jak dobrý film ve skutečnosti je. Všichni mi jej tlumočili jako slabší pokračování, které ale stále zvládne zabavit. Po dokoukání avšak musím nesouhlasit, protože (připravte si rajčata) se mi Glass Onion líbil VÍCE, než jeho předchůdce. Lokace mi přijde více... řekněme přívětivá. Partička kamarádů na mne působila lépe, než rozpolcená rodina a narozdíl od rodiny Drysdaleových tu opravdu každý člen skupiny má character, který se aspoň trochu během filmu vyvine. Daniel Craig mi tu přišel opět famózní, ale zrovna zde si myslím, že se mi více líbil v pozici mysteriózního detektiva v kabátě, než v hawaiské košili. Jako druhého chci vyzdvihnout Edwarda Nortona, který jako ezoterický "biliardář" funguje taktéž skvěle a musím říct, že se zde Rian Johnson trefil do černého. Skvělé pokračování k už tak skvělému filmu ode mne získává zasloužených 5/5. Tohle se opravdu povedlo. ()

bratr.Milan

První díl „Na nože“ (2019) jsem sice viděl, ale téměř si nepamatuji o čem byl, takže jsem rád, že nemůžu srovnávat a hodnotím film nezávisle na něm. Spíš si později krátce dovolím srovnání s filmem „Menu“ (2022), který má podobné téma kritiky snobských boháčů, „Trojúhelník smutku“ (2022) třetí prý podobný film jsem zatím neviděl. Protože krimi žánr moc nesleduji, tak mi nevadilo, že je to detektivka jen v uvozovkách. Vždyť přece minimálně dvakrát porušili Desatero pátera Knoxe! A to se přeci nedělá! A ta různá klišé žánru! No co to mělo být s tím deníčkem v náprsní kapse! Johnson si hraje s divákem a jeho očekáváními. Detektiv je trochu jako Columbo, Poirot a Sherlock dohromady, je cítit, že si roli Daniel Craig užívá. Je to krásně barevně natočené, kdo je „vrah-nevrah“ jsem věděl v okamžiku, kdy se objevil na scéně. Po celé sledování jsem si říkal, že je to takový průměrný film, dobře natočený, zábavný a to bude všechno. Až ke konci filmu a těsně po zhlédnutí mi došlo, že má více vrstev jako cibule. - Na protagonistech (podezřelých) je vidět jak se díky bohatství, moci, slávě a sobectví stali postupně karikaturami sebe sama, zamotaní do lží a podvodů jsou pak schopni čehokoliv, zneužívají k tomu vědu, umění, i přátelství. Zahodili ta nádherná přátelská setkávání v baru svého mládí, ideály o vědeckém pokroku, který může pomoci lidem. Zapomněli na dětské okouzlení prvního pohledu na krásu umění, na obraze Mony Lísy. Jako „Narušitelé“ konvencí se snaží vydobít si násilím nesmrtelnost. Tu ale nelze získat násilím, lží a podvody, ale tak jako Leonardo da Vinci pokornou prací a studiem, poznáváním sebe sama a okolního světa, nalezení svého poslání v něm a naplněním tohoto poslání. Možná pak, jen tak mimochodem mezi jinými pracemi, namalujete obraz Mony Lisy, nebo odhalíte zločin a pomůžete jedné osobě dosáhnout spravedlnosti, jako náš detektiv. Pak si klidně sednete v zahradě, zapálíte si doutník (já nekouřím a vy byste taky neměli, je to nejhloupější vražedná droga) a s pocitem hluboké vnitřní radosti a vděčnosti sledujete výsledek své práce, která před vámi září jako umělecké dílo. A to je mnohem víc, než kdyby jste díky podvodům a sobectví měli svůj vlastní ostrov, miliardy, porsche na střeše a patent na čistou energii..... Čekal jsem průměrnou zábavu a tahle cibule mě překvapila kolik má vrstev, a když se přes ně podíváte, jaké to má jádro! Za mě je Cibule lepší než Menu, oba filmy jsou kritikou snobských boháčú a celebrit, natočené pompézně bohatými celebritami. OK. Na konci se hlavní hrdina (-ka) dívá jak to místo na ostrově hoří v plamenech. OK, - tak se mi zdá, že ty filmy jsou si víc podobné, než jsem myslel. Proč je Cibule lepší než Menu? Třeba proto, že v Menu zachrání hrdinka jen sebe sama, kdežto detektiv pomůže jedné osobě ke spravedlnosti a taky v Menu jsem neobjevil tolik vrstev, jak jsem psal výše...... P.S. : Chlapík, co na konci sedí a spolu s naším detektivem sleduje výsledek jeho práce je nejlépe napsaná, nejkomplexnější, nejhlubší a nejdůležitější postava jakou jsem kdy ve filmu viděl! Víte proč? () (menej) (viac)

Martinius

zacalo to slubne, aj sa to pomerne zaujimavo vyvijalo az to vyustilo v umornu koliku absurdnosti. predstavte si psicka a macicku ako piekli pre filmovy stab tortu a do zmesi okrem nitroglycerinovych lentiliek nasypali aj ohnostroj, ktorym malo JRD slusovice oslavit uspesnu patrocnicu. vysledkom bolo, ze sa cela produkcia vizualne a scenaristicky zosrala a netflix to hrdo splachol na obrazovky. pomaly sa zacinam hanbit, ze mam netflix predplateny. ()

Cermbo

Velice důstojné pokračování, které určitě prvnímu dílu nedělá ostudu. Napětí, propracovanost, zvraty, celý film utekl jako voda. Produkce Netflixu je zde však trošku znát a závěr nebo celkové rozuzlení na můj vkus malinko slabé. Ve výsledku tedy o chlup slabší než první díl, ale určitě super podívaná a doporučuji. 80 %. ()

warrenur

Vidiac niekolko zvucnych mien a dokonca "cervene" ciselko (73%), dufal som, ze sa bude jednat o fajnovu a duchaplnu kriminalku stylu Poirota v novom sate. Zial, az ked sa v zavere vysvetluju predosle obrazy a zbiehania liniii, to ma aspon minimalnu atmosferu. To predtym je dost nudne klabosenie bezduchych charakterov, kde vas mnohe dialogy vyrusia, unudia alebo len nedavaju zmysel, ba rusia. Pri tejto minutazi som cakal aspon nadpriemer na styl "Vrazdy v Orient Expresse". Lenze oprasovanim slavnych diel s velkym rozpoctom este neznamena automaticky, ze dielo ma spravnu atmosferu a skladacky do seba pekne zapadnu i v "remake-u". Tento film je dokazom toho, tak isto ako bola nova "Smrt na Nile", ako sa to da pokaslat. Nuda a sklamanie. Neodporucam, ak by ste do toho mali ist s velkymi ocakavaniami. ()

peetrejr

Na nože: záhada sklenenej cibule je veľmi extravagantná detektívna jazda Riana Johnsona. Môžeme sa teda pozerať na bandu nechutných ľudí, ktorí sú spolu zavretí na súkromnom ostrove so súkromným detektívom. Isteže sa udeje vražda a všetci to vyšetrujú bla bla. Ja som pevne dúfal, že to nebude taký koniec typu: ,,Vieš čo, zabili sme ho všetci, lebo všetkým na ublížil (dramatická hudba)" to sa nestalo. Vďaka Bohu teda. Ale máme tu potom ešte nejaký prekomplikovaný koniec, ktorý už bol jednoducho veľa. Po filmárskej stránke to je dobrá "podívaná" ale ako náročný divák som čakal niečo inteligentnejšie. ()

Ten_Geek

No, v roce 2019 jsem se vyhnul hitu Knives Out, což lituji. Poté co jsem viděl, že má vyjít druhý díl, tak jsem se rozhodl podívat jak na první, tak i na druhý. Druhý díl měl být pokračování k perfektní detektivce, což splnilo, ale řekl bych, že narozdíl od prvního dílu, který do sebe zapadal perfektně dílek po dílku tak bohůžel za mě to u tohoto filmu neplatí. Film je suprová komedia a odkonce i dobré drama, ale krimi/detektivní......Postavy jsou zde velmi dobře vyzobrazeny jako v prvním dílu, ale detektivní duo Blanca a Heleny mi moc nesedělo. Kvůli Among us Referenci 7,5/10. ()

Lukin413

Geniálních podivínů s rancem peněz je v posledních letech ve filmech až příliš, ale tohodle obklopuje solidně nesympatická skupina vlezprdelků a samozřejmě se vrací Daniel Craig jako Poirot, co se nebere příliš vážně a stejným způsobem je pojata i detektivní zápletka, odlehčeně, s vtipem. Bavilo, uteklo, prosím další díl. ()

TaanStari

V jedné scéně lamentuje detektiv buzík na tím, že od hlavního lotra čekal něco víc a že to přece nemůže být tak stupidní a přímočaré. A přesně takhle by se dal charakterizovat i celý tenhle film. Navíc na 139 minut je plno herců zoufale nevyužitých a posledních 20 minut je už prostě jen nastavovaná kaše. Třeba takový Bautista, debil, který si strká bouchačku do slipů, když si jde zaplavat, je vyloženě underused. Nebo Norton, který z nějakého důvodu střídá nehraní s totálním přehráváním... ()

djfun odpad!

Cibule nebo pistole? Pistole nebo cibule? Cibule.. pistole... pistole... cibule... demence... fistule... ječící pizdule... stupidní brikule... roušky a bláboly z prdele... A to jsem se po skvělý jedničce na pokračování tolik těšil... Nesnesitelná lehkost blití! ()

molcan2

Som za mysterióznu sériu Knives Out. Táto séria je veľmi zábavná. Na tomto filme bolo rozhodne vidieť, že mali väčší rozpočet. Občas si myslím, že sa snažili urobiť Benoita až príliš bizarným, aby ukázali, že má osobnosť, ktorá dokáže niesť sériu. Je to viac o záhadách ako o ňom. Myslím, že Janelle Monae bola v tomto veľmi dobrá, najmä keď zistíte, kto to vlastne je. Dej ma držal v napätí a mal niekoľko pekných príbehových ťahov, ktoré boli odlišné od prvého filmu. Scéna na konci, kde sestra rozbíja všetko sklo a podpaľuje celý dom, mi však prišla trochu prehnaná a zanechala kyslastú príchuť. Takže celkovo nie tak dobrý ako Knives Out, ale stále jeden z príjemnejších filmov, ktoré som tento rok videl. ()

TostTom

Konečně něco pořádného z produkce Netflixu. Pokračování velmi povedeného prvního dílu rozhodně nezklamalo a já se opravdu bavil. Opět originální a zajímavá zápletka podána velmi zábavným způsobem a vlastně až do konce jsem si nebyl jistý kdo je teda vrah. Jinak musím vypíchnout Daniela Craiga, kterému jeho role opravdu sedla a podává, jak už je u něj zvykem, opravdu skvělý výkon. 9/10 ()

Kopi1

První polovina filmu mě moc nenadchla a připadalo mi to takové standartní, ale potom když se to začalo vracet zpět a rozlouskovávat, tak to byla parádní jízda. Daniel jako vždy výborný a na jeho detektiva bych se vydržel koukat hodiny, zbytek mi připadal, že neměl moc s čím hrát, takže to bylo takové průměrné. Konec jsem si představoval nějak lépe zakončený, toto mě úplně neoslnilo. Celkově se na to kouká velmi dobře a jako detektivka funguje skvěle. Kdyby se z toho stala klasika každé 2, 3 roky, vůbec bych se tomu nebránil. ()

KHkomiks

Hodně povedené a nenudilo,až na ten závěr,který mi nesednul a Mona Lisa mě akorát naštvala, to prostě normální lidská bytost udělat nemůže, to je kurva nemorální! 😅 ()

fr3ak

Velkej sešup dolů. Jednička byla moc fajn film, kterej přišel ve správnou dobu a spravil mi chuť po zesraným digitálním Branaghovým Expresu. No a teď Johnson udělal to stejný (včetně digibordelu). Ve zkratce: Netflix original se vším co k tomu patří... ()

lemonova

Bolo to celkom zaujímavé a absolútne odlišné od "jednotky" (keďže príbehy na seba nijakým spôsobom nenadväzujú, ťažko vôbec hovoriť o jednotke). Ale chýbal tomu pôvodný humor a to skvelé finále. Casting bol tiež veľmi fajn, ale opäť o priečku nižšie. Nedokážem zabudnúť na fantastického Chrisa Evansa, či Anu de Armas. Skrátka "jednotku" ťažko v mojich očiach a ušiach niečo prekoná. ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů