Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

Harapes

Daniel Craig rádoby plážový štramák až byl k smíchu a po deseti minutách mi bylo jasné,kdo za vše může. Takže už jen pak film k uzívaní. Radost udělaly aspoň skleněné sošky ze Cvikova. ()

mclenin

Zistil som, že detektívky v štýle Agathy Christie, nie sú tak úplne môj šálok kávy. Aj keď môže byť zabalená do na pohľad lákavého vizuálu s dobrým hereckým obsadením (viď Vražda v Orient Exprese či Smrť na Níle) alebo snažiť sa o tak trochu nekonvenčný prístup (Vražda v divadle), nedokážem sa zbaviť pocitu istej predvídateľnosti a šablónovitosti, kvôli ktorej väčšinou nedokážem vnímať ten ktorý kúsok viac než ako priemerný. Výnimkou a milým prekvapením bol pre mňa Knives Out z 2019, ktorý dokázal skĺbiť nekonvenčnosť s lákavým vizuálom, dobrým obsadením a ešte aj niekoľkými zvratmi čo bol vo výsledku fajn koktejl modernej detektívky. Glass Onion sa síce snaží nadviazať na úspech svojho predchodcu, no vo výsledku mám z nej skôr pocit tej klasickej, nie viac než priemernej. Obsahuje síce jeden výborný dejový obrat, ale celkovo to na lepšie hodnotenie nestačí (záver uponáhľaný a tak trochu preexponovaný). Kiežby sa tvorcovia chceli viac inšpirovať TV minisériou Sherlock, ktorá ukazuje ako sa dá efektívne pracovať s motívom geniálneho detektíva. ()

Rozjimatel

"That's the hourly dong. You know I got Phil Glass to compose that?"     Pokračovanie, ktoré si nedokázalo udržať úroveň prvého dielu (v oboch prípadoch bol Rian Johnson nominovaný na Oscara za scenár). Opäť ide o detektívny príbeh na spôsob Agathy Christie, ale v modernom kabáte, dotýkajúci sa aktuálnych tém súčasnej doby (pandémia, čistá energia bez uhlíkovej stopy). Viac ako svojou detektívnou zápletkou ma film bavil svojím streleným humorom. To rozuzľovanie detektívnej hádanky bolo ale určite zaujímavé, najmä to premietanie uplynulých udalosti z rôznych pohľadov. Celkom sa mi pozdávali aj herecké výkony - štandartne výborní sú Daniel Craig a Edward Norton, veľmi príjemne ma prekvapila mne neznáma Janelle Monáe. ()

ac3r

Za tu první hodinu, která se tak strašně táhne plus ty srance s rouškama na začátku, za to nemůžu dát 4* i když bych rád...tak či tak jedničce se to určitě nevyrovná... ()

Oralfabet

Asi budu v menšině, ale za mě o dost lepší, než jednička. Ta se mi sice fakt líbila, ale nakonec na mě stejně působila lehce zapomenutelným dojmem, Glass onion mi přijjde originálnější, nápaditější, vtipnější, a nejen díky nádherné lokaci taky poutavější z hlediska vizuálního. Když k tomu přičteme moji slabost pro Janelle Monae (miluju jak vyslovuje slovo shitheads) a Edwarda Nortona, není moc co řešit. Dalších deset dílů, prosím. 9/10 ()

Ollie235

,,Mr. Bron, I've learned through bitter experience that an anonymous invitation is not to be trifled with." Jak to tak bývá, druhý díl za tím prvním zaostává. Důvodem je přitom za mě zejména přetažená stopáž. Jinak je to opět stylová detektivka zasazená do atraktivního prostředí s poměrně slušnou hereckou sestavou. Děj je poutavý, takřka dvě a půl hodiny ale diváka v pozoru prostě neudrží. Být to o půl hodiny kratší, šel bych asi s hodnocením výše. ()

mira007

Daniel Craig, který jako detektiv Blanc vyšetřuje vraždu na řeckém ostrově, kde se sejde parta miliardáře v podání po dlouhé době vidivšího Edwarda Nortona. Taková zmodernizovaná varianta Agathy Christie na steroidech - konverzační komedie, kde hlavní hrdina uplatní geniální dedukci. Na jedno shlédnutí neškodná oddechovka, ale jinak mi hlavu nebere, že za sérii těchto tří filmů zinkasuje Craig sto milonů dolarů od Netflixu. ()

Untentrauer

První hodinka je opravdu dobrá, potom se pomyslná laťka snižuje na úroveň filmů, které nejsou schopny vyjádřit myšlenku jinak, než že ji nuceně vnuknete divákovi prostřednictvím prostého sdělení. Jednoduše řečeno: Ten chlap je idiot, protože já bych to udělal jinak….Norton se na roli miliardáře a vizionáře hodil tolik, že bych si nikoho jiného neuměl představit. Celkově se herci předvedli v dobrém světle. Nicméně pokud máte chuť na detektivku, na parodii detektivky s prvky frašky a komedie bude lepší volbou film 7 žen a jedna záhada. ()

jarmik

Čekal jsem to zamotanější, určitě to bylo slabší než předchůdce, ale jinak nemám moc co vytknout, rozhodně ne Craiga. :) ()

bratr.Milan

První díl „Na nože“ (2019) jsem sice viděl, ale téměř si nepamatuji o čem byl, takže jsem rád, že nemůžu srovnávat a hodnotím film nezávisle na něm. Spíš si později krátce dovolím srovnání s filmem „Menu“ (2022), který má podobné téma kritiky snobských boháčů, „Trojúhelník smutku“ (2022) třetí prý podobný film jsem zatím neviděl. Protože krimi žánr moc nesleduji, tak mi nevadilo, že je to detektivka jen v uvozovkách. Vždyť přece minimálně dvakrát porušili Desatero pátera Knoxe! A to se přeci nedělá! A ta různá klišé žánru! No co to mělo být s tím deníčkem v náprsní kapse! Johnson si hraje s divákem a jeho očekáváními. Detektiv je trochu jako Columbo, Poirot a Sherlock dohromady, je cítit, že si roli Daniel Craig užívá. Je to krásně barevně natočené, kdo je „vrah-nevrah“ jsem věděl v okamžiku, kdy se objevil na scéně. Po celé sledování jsem si říkal, že je to takový průměrný film, dobře natočený, zábavný a to bude všechno. Až ke konci filmu a těsně po zhlédnutí mi došlo, že má více vrstev jako cibule. - Na protagonistech (podezřelých) je vidět jak se díky bohatství, moci, slávě a sobectví stali postupně karikaturami sebe sama, zamotaní do lží a podvodů jsou pak schopni čehokoliv, zneužívají k tomu vědu, umění, i přátelství. Zahodili ta nádherná přátelská setkávání v baru svého mládí, ideály o vědeckém pokroku, který může pomoci lidem. Zapomněli na dětské okouzlení prvního pohledu na krásu umění, na obraze Mony Lísy. Jako „Narušitelé“ konvencí se snaží vydobít si násilím nesmrtelnost. Tu ale nelze získat násilím, lží a podvody, ale tak jako Leonardo da Vinci pokornou prací a studiem, poznáváním sebe sama a okolního světa, nalezení svého poslání v něm a naplněním tohoto poslání. Možná pak, jen tak mimochodem mezi jinými pracemi, namalujete obraz Mony Lisy, nebo odhalíte zločin a pomůžete jedné osobě dosáhnout spravedlnosti, jako náš detektiv. Pak si klidně sednete v zahradě, zapálíte si doutník (já nekouřím a vy byste taky neměli, je to nejhloupější vražedná droga) a s pocitem hluboké vnitřní radosti a vděčnosti sledujete výsledek své práce, která před vámi září jako umělecké dílo. A to je mnohem víc, než kdyby jste díky podvodům a sobectví měli svůj vlastní ostrov, miliardy, porsche na střeše a patent na čistou energii..... Čekal jsem průměrnou zábavu a tahle cibule mě překvapila kolik má vrstev, a když se přes ně podíváte, jaké to má jádro! Za mě je Cibule lepší než Menu, oba filmy jsou kritikou snobských boháčú a celebrit, natočené pompézně bohatými celebritami. OK. Na konci se hlavní hrdina (-ka) dívá jak to místo na ostrově hoří v plamenech. OK, - tak se mi zdá, že ty filmy jsou si víc podobné, než jsem myslel. Proč je Cibule lepší než Menu? Třeba proto, že v Menu zachrání hrdinka jen sebe sama, kdežto detektiv pomůže jedné osobě ke spravedlnosti a taky v Menu jsem neobjevil tolik vrstev, jak jsem psal výše...... P.S. : Chlapík, co na konci sedí a spolu s naším detektivem sleduje výsledek jeho práce je nejlépe napsaná, nejkomplexnější, nejhlubší a nejdůležitější postava jakou jsem kdy ve filmu viděl! Víte proč? () (menej) (viac)

mosnak

Ufff to bylo tak neskutečně dlouhé... člověk ten čas vyloženě tlačí před sebou a čeká na titulky. Zbytecne prekombinovane a chybělo mi tam takového to detektivní nadšení pro věc. Jednička je jednoznačně lepší 53% ()

Pawlisman

Zklamání obrovské, původní Knives out byl genilální, či mi něco uteklo? Byl to film roku, moderní, chytrý, všechno. zde mi vše chybělo, paběrkovalo na 10 černoušcích a vůbec, nebylo ani chytré ani zábavné ani originální, ani ty průměrné 3 hvězdy nemohu dát. Neskutečný sešup. ()

Muel

| Netflix | Podľa môjho názoru lepšie, ako jednotka. Je to divokejšie, nepredvídateľnejšie, farebnejšie a celkovo som z toho mal strašne fresh feeling. To len či vám tieto veci vadia, bude závisieť váš názor na túto ďalšiu murder mystery od Johnsona. Craig opäť excelentný - vlastne ma tu bavili skoro všetci a aj samotná zápletka má - ako názov filmu odpovedá - viacero vrstiev a veľmi trefne sa dozvedáme, čo sa vlastne stalo. A je to veľmi chytré. Teším sa na 3ku. Shrek approves. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

Detektiv s výrazným jižanským přízvukem, Benoit Blanc, se vrací řešit nový podivuhodný případ... svůj zatím nejnebezpečnější. Jak už bylo dříve avizováno, z chválené detektivky Na nože režiséra Riana… (viac)

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů