Príbeh divadla, ktoré má síce úspech u publika, ale musí čeliť aj ťažkostiam zo strany nadriadených orgánov a sťahovaniu do nových priestorov periférneho kultúrneho domu. Veľký priestor dostávajú ukážky z repertoáru Divadla Járy Cimrmana ako Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, či Vizionář. (RTVS)

Faramir

Největším kladem a z druhé strany i záporem je, že film byl natočen podle stejných schvalovacích pravidel o jakých se zmiňoval. Tedy, pravidel - nikdo pořádně nevěděl, co je třeba v humoru dovolené a co už ne, nejsilnější cenzurou té doby byla autocenzura. Film byl důkazem toho, že se v rámci přestavby už zase ledacos smí. Např. klasická hláška z Vizionáře "Takový důl, to je díra v zemi, tu vám nemohou ukrást!" vlastně říkala, že znárodnění byla krádež... Kdo to nezažil, těžko pochopí. ()

Lachtaan

Bohužel pro mě jeden z těch slabších výtvorů geniálního dua Svěrák/Smoljak. Avšak stále úsměvný klenot české kinematografie minulého století, který dal v podstatě ten důležitý základní kámen pro nezapomenutelné Divadlo Járy Cimrmana. A za to musíme být Nejisté sezóně milionově vděční. ()

A.L.E.S.

Tenhle film jsem viděl hned po Járovi Cimrmanovi ležícím, spícím a nutno uznat, že mě bavil daleko více. I když zde vystupují herci Cimrmanova divadla pod fiktivními jmény, bylo vidět, s čím se Smoljak, Svěrák a spol. museli potýkat. O to víc by jejich dílo mělo být ceněno, protože prosadit se v tak složité době muselo být vážně o nervy. Hlavně, když vůbec nehráli o politických tématech. Zde je navíc vidět jedna reálná postava, a sice dramaturg Ludvík Toman, který zde v podstatě hrál sám sebe, když divadélku prostřednictvím svých kolegů házel klacky pod nohy. ()

gjjm

Cimrmanovské making of a zároveň smutné historky z natáčení. Rozhodně výborný film, ale čekal jsem podstatně víc - jde zde v podstatě o docela průměrnou protikomunistickou satiru. ()

honz

Výborná komedie z reality osmdesátých let, jak bolševici "zpříjemňovali" provozování malého divadla. Samozřejmě podáno s nadhledem Cimrmanů a humorem jim vlastním :-) ()

Nihlathak

"Další obludný Svěrákův paskvil. Když zrovna nenatáčí příšerné komedie nebo divadlení hry o Cimrmanovi, natočí zas "dokukomedii" od tom, jak si celého Cimrmana vymyslel. Dobová mocenslá hyerarchie je sice dobře zachycena, z těch nemožných vtipů a kecech o Cimrmamovi se mi ale jako vždycky chtělo blít..." -> napsal dne 24.11.2009 a jednu hvězdičku udělil uživatel lekr. Proč, když lidi nevidí film, jdou ho hodnotit? V celém filmu Nejistá sezona nepadne ani jednou jméno Cimrman. Ani jednou! A vůbec nikdy se o něm nikdo nezmiňuje. A už vůbec to není o jeho "stvoření" či vymyšlení. Nejistá sezona je více než dobrá sonda do absurdity cenzury a socialismu normalizace. ()

pytlik...

Film je důkazem, že se pánové na jevišti v cimrmanovských hrách nepřetvařují, neboť i v civilu jsou stejně roztomile prkenní, a to jak v pohybech, tak mluveném slově. Jinak se divím, že cenzura toto dílo pustila, když je ve snímku tak nelichotivě zobrazena. Komunističtí funkcionáři přesně odpovídají tomu, jak si je ze socialismu pamatuju, až z toho mrazí. Zvlášť ta soudružka, která s vážným a rádoby hloubavým výrazem vytýká, že povídání o teplé a okluzní frontě nikdo nepochopí, je naprosto krystalickým exemplářem, na úřadech a školách se podobnými zjevy jen hemžilo. Film je cenný i tím, že se jedná o jednu z mála příležitostí, kde je možno vidět hrát i Jaroslava Vozába, a publikum mi připadá daleko živější a vděčnější než na pozdějších DVD. ()

noriaki

Pokud někomu uniká výraz "hořká komedie", ať si pustí Nejistou sezónu. Pokud má někdo pocit, že minulý režim se lidem do života moc nemontoval, tak ať si ji pustí taky. Svěrák a Smoljak toho spolu napsali spoustu, ale snad nic neoplývá takovým nadhledem a zároveň nic není tak trefnou výpovědí doby. Když vidím to martýrium s nekonečnými posudky a schvalováním, tak o to víc dokážu ocenit, jak jsou jejich ostatní komedie nadčasové a téměř bez ideologie. Já bych na ten nekonečný boj asi neměl nervy. ()

dANo

Smoljak so Svěrákom nádherným spôsobom využili svoje skúsenosti s prípravami divadelných hier a natočili podarenú komédiu plnú ich Cimrmanovských scénok a vtipných hlášok, prešpikovaných situačným humorom zo zákulisia. ()

brando

Jakožto milovníka a velkého obdivovatele Divadla Járy Cimrmana mě tohle nemohlo minout. Film o tehdejších poměrech, vyprávěných netradiční formou ze zákulisí, kdy jsme mohli stát tzv. za oponou a sledovat jak jednotlivé scény "rostou", mě utvrdil v tom, že Zdeněk Svěrák je jednou z největších českých osobností. ()

Brain-D

Naprosto dokonalá česká komedie Smoljak-Svěrák, která srší ceou dobu vtipy. Je to takový ten typ filmu: divadlo a reálný děj, tady je realita za komunismu, která ukazuje jaké bylo těžké míti v té době divadlo. ()

majkl44

Tento film bych uvedl i jako dokument. Zobrazuje totiž skutečné trable divadelního souboru s tehdejší dobou i životními osudy. Humor se neobjevuje jen při představeních, ale je vidět, že tvůrci umí být plni humoru i mimo divadelní prkna. Prostě krásný dokument o tvorbě Cimrmanovské hře. Nejen jeho příznivcům ho samozřejmě doporučuji.. ()

JKL

Opravdu hodnotná věc, zvláště pak pro cimrmanovské fanoušky. Pokud mohu reagovat na MATTY, jde o opravdu zvláštní formu. A to se mi právě líbí. Ani hraný film, ani dokument, ani herci, ani neherci, ani tragédie, ani komedie... Když u Vás nepobaví, je to prostředek, který nám má ukázat, že tu už tento režim nechceme. Že nechceme režim, který u každého díla posuzuje KULTURNĚ-POLITICKÉ aspekty... ;o) ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

19.07.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou… (viac)