Mladé ninja korytnačky

• Česko Želvy Ninja (viac)
USA, (1987–1996), 73 h 57 min (Minutáž: 21–47 min)

Tvorcovia:

David Wise

Predloha:

Kevin Eastman (komiks), Peter Laird (komiks)

Hlboko v útrobách newyorskej kanalizácie žijú štyri zmutované korytnačky, ktoré vychoval a dokonale vo východných bojových umeniach vycvičil legendárny bojovník Hamato Yoshi, po kontakte so záhadným mutagénom (známym ako Ooze) a potkanom v kanalizácii teraz sám vyzerajúci ako nadrozmerný potkan, ktorého jeho opancierovaní zverenci láskyplne volajú majster Splinter (Trieska). Oni jemu zase vďačia za krásne mená, ktoré im dal po svojich obľúbených maliarskych majstroch - Leonardo, Donatello, Raphael a Michelangelo... Jediným skutočným kontaktom so životom „na povrchu" tejto zvláštnej pätice bola istý čas len pôvabná červenovlasá televízna reportérka April O'Neilová, neskôr sa k nej pridala aj jej okuliarnatá kolegyňa Irma Langinsteinová, ktorá sa dokáže nadchnúť pre každého, kto nosí nohavice (výnimkou nie je dokonca ani Shredder) a šarmantný pomstiteľ Casey Jones, ku ktorého výzbroji neodmysliteľne patria hokejová maska, šoférske rukavice a golfový vak!
Okrem toho, že štvoricu hrdinských korytnačích bratov spája rovnaká oddanosť pri ochrane milovaného „Veľkého jablka", spoločný bojový pokrik „Cowabunga!", a tiež obrovská, občas temer až nekontrolovateľná láska k pizze, ktorú by najradšej jedli na raňajky, obed, večeru i medzi nimi, sa od seba predsa len trochu líšia. Kým Leonardo je rodený vodca, Donatello je mysliteľ a stratég, Raphael zase vyslovene akčný typ, ktorý najprv koná a až potom sa pýta, no a Michelangelo nepolepšiteľný vtipkár. Nuž a jeden od druhého sa odlišujú i farbou čeleniek (hoci v originálnom komikse mali všetci štyria úplne rovnaké červené čelenky), iným odtieňom napohľad identicky vyzerajúcej zelenej pokožky a samozrejme používanými zbraňami. Leonardo nosí modrú čelenku a bojuje dvoma katanami (dlhými japonskými mečmi), Donatello má fialovú čelenku a bráni sa tzv. Bō (dlhou palicoui), Raphael s červenou čelenkou majstrovsky ovláda svoje Sai (ostré vidlicovité zbrane pripomínajúce malý trojzubec), no a oranžovou čelenkou ozdobený Michelangelo je zase nekorunovaným kráľom v bojoch s nunčakmi, ku ktorým neskôr pridá rybárske háky!
Zarytými nepriateľmi ninja korytnačiek sú bývalý Yoshiho žiak Oroku Saki, dnes známejší pod prezývkou Shredder (Trhač), a mimozemšťan z Dimenzie X menom Krang. Tým výdatne pomáhajú okrem robotických verzií vojakov klanu Foot, ku ktorému kedysi patrili aj Yoshi a Saki, aj Bebop a Rocksteady – dvaja nie veľmi bystrí pouliční bitkári, ktorých Shredder nechal zmutoval na nosorožca (Rocksteady) a diviaka (Bebop).
Zas a znova sa však na scéne objavujú i ďalší, noví protivníci – zvyčajne takisto mutanti. Ako napríklad geniálny vedec a vynálezca potkany chytajúceho robota Baxter Stockman, ktorého Krang zmenil na mušieho mutanta; v kanalizácii žijúci človek prezývaný Potkaní kráľ, ktorý dokáže s potkanmi nielen hovoriť, ale ich aj bez problémov ovládať, ako sa mu zachce; zmutovaný aligátor z Floridy menom Leatherhead (Kožená hlava); Slash – zmutovaná kajmanka dravá, ktorá je domácim miláčik Bebopa a Rocksteadyho; no a napokon Tempestra – postava z videohry, ktorá ožila v reálnom svete a plánuje ho zničiť! (TV Dajto)

Reanimated

Nejlepší animovaný seriál, co v devadesátých letech chodil na Čtčku. Bylo tu všechno, co si může malý kluk přát: cool hrdinové, dáma v nesnázích, japonský mentor, ninjové a neschopní záporaci, s mysteriózním Krankem v čele. Vůdcem týmu a největší osobností byl samozřejmě Leonardo. No a ten awesome opening mi stále rezonuje v hlavě. ()

boni

Kvalitní seriál, pro který mám slabost už od dětství, čtyři želvy v každém díle destruují Trhače a šílený mozek v těle robota tomu nemůže uvěřit a plánuje další operace na přemístění technodromu z dimenze X. Co víc si může dítě přát pro své poklidné a vyrovnané dospívání. Nejvíc mě vždy dostanou "naprosto nenápadné" želvy v klobouku a kabátu. Docela by mě zajímalo, kolik lidí se naučilo od sebe želvy rozeznávat jinak, než podle pásek přes oči. ….. Když jsem viděl pár dílů již v dospělém věku, tak už mě to moc neoslovilo, některé animáky nestárnou, tenhle bohužel jo. Každopádně jako dítě jsem to měl velmi rád, takže alespoň tři hvězdy tomu ponechám. ()

Al44...

Pěkný, kreslený seriál o partičce mutantních ninja želv, které ochraňují svět před nebezpečnými, kriminálními živly. Perfektní jsou záporňáci včele s Trhačem a Krangem. Jejich důmyslné nápady jak se konečně zbavit želv mě vždycky dokázaly pobavit (škoda, že jim to alespoň jednou nevyšlo). Místy se seriál snaží vsázet i na výchovnou notu, ale působí to spíše neohrabaně a rušivě. ()

topi80

Kdo z nás kdysi nechtěl být jedním z nich? Vesnické i městské pásky skýtaly nálezy v podobě očních pásek a fušérsky sestrojených parodií na zbraně, které tito zmutovaní tvorové tak perfektně ovládali. Zub času zapracoval, takže příběhy se dnešním pohledem zdají být dost dementní, avšak pořád si uchovávají zvláštní kouzlo všeho, co formovalo akční kulty přelomu 80. a 90. let. Humor také značně zinfantilněl, snad jen Raffaelovy sarkastické hlášky si uchovávají nezničitelnou svěžest. Animovaná forma samozřejmě umožnila ztvárnit i ty nejujetější představy tvůrců. Takže poctivých 70 %. Mimochodem, toto dílo ukazuje, jak důležitý je dabing. Zatímco původní z 90. let (Mišurec, Běhunek, Bureš, Dvořák, Junák a spousta dalších) byl naprosto fantastický a želvy jste jasně identifikovali i bez pohledu na obrazovku. Z nového dabingu se mi dělá blivno. Všechny želvy mají stejný hlas, všechno je přečteno absolutně bez chuti, zkrátka mě to od návratu do dětství absolutně odrazuje. Odstraněn byl i geniálně zelektrizovaný hlas Kranga. Hanba všem, kdo se na tomto paskvilu podíleli. Jediný, kdo drží nadstandard, je Junák,ale ani ten se zdaleka tak nevyřádil jako při první verzi. ()

Han22

Želvy Ninja - v dětství jeden z nejkultovnějších seriálů. Ještě než se objevily Akta X, Krajní Meze, Xena a další věci jsem miloval Opičího krále, Arabelu a Ninje želvy. Na začátku 90. let nebylo nic lepšího - akční figurky, žvýkačky, samolepky, automatová mlátička, komix, filmy a hlavně seriál. Čtveřice želv pojmenovaná po renesančních malířích, pizza, legendární zbraně (bo, sai, katany a nunjaky - kdo neměl doma jedny vyrobené ze dvou klacků a provázků?), krysí mistr, dvojice tupých mutantů, sexy April a hlavně dvojice záporáků Trhač a Krang. Bojové umění se potkalo se sci-fi a humorem a stvořilo bezpochyby pětihvězdičkový dětský kult. A jak seriál dopadl z dnešního pohledu? Dal jsem si práci a skouknul všechny natočené díly - a seriál strašně zestárl. Oproti Kačerům, kteří jsou klasikou dodnes se drží stále stejného schématu - Trhač vymyslí plán, Rocksteady a Bebob vše zkazí, želvy plán překazí, Trhač uteče, April natočí reportáž a nás čeká ponaučení a vtip na konec. Tvůrci to naštěstí časem začnou střídat, takže se objevuje pestrá škála padouchů a poslední tři série značně přítvrdí, ztemní a místo Trhače nás čeká boj z docela našlapaným mimozemským vládcem ale... seriál je těžkopádný, přes spoustu zbraní a bojových umění nikdy nikdo nikoho nezabije, nezraní ani mu vážně neublíží, veškerá likvidace padouchů probíhá v komediálním stylu, padouši střílí, ale nikdy netrefí, humor je značně infantilní. Tohle je zkrátka seriál pro děti, a z nostalgie by se na něj nikdo neměl koukat, protože si zkazí vzpomínky a uvědomí si, že něco se vrátit zpět nedá. Z dnešního pohledu tak maximálně za dvě hvězdy, ale nemám to srdce dát svému dětskému kultu tak málo, takže průměrem za 3. ()

• Britové – a nejen oni – znají seriál pod názvem „Teenage Mutant Hero Turtles“, protože slovo „Ninja“ je údajně příliš násilné. (Zdroj: metro.co.uk) (JORDY)
  • V dvoch častiach 3. serie sa objaví Usagi Yojimbo-Zajac samuraj, známa postava z amerických komiksov autora Stana Sakai-ho. (donnie22)

Želví ninjové se dočkají rebootu

Želví ninjové se dočkají rebootu

02.07.2020

Želvy Ninja už se za ty roky dočkaly tolika rebootů, že by další verze klidně mohla vyprávět o čtveřici stárnoucích želv, co místo karate cvičí jógu a prochází si krizí středního věku. Naštěstí to… (viac)