Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

lamps

Jako pilot k seriálu (kterým se tenhle film s odstupem let vlastně stal) je to skvělé a bez chyb. Na scéně se postupně objeví hodně ikonických postav, z nichž každá dostane odpovídající prostor, a celé mutantí společenství Singer dobře vykresluje tím, že nejlepší komiksovou postavu historie ostatní aktéři vedou v průběhu filmu za ruku a neustále mu vše vysvětlují. Scénář je inteligentní a tasí nejen nevyhnutelnou problematiku soužití mutantů s obyčejnými lidmi, ale především přesvědčivého a logicky motivovaného záporáka Magneta, jehož potenciál dalece přesahuje jediný celovečerák. Možná je jenom škoda, že film uteče tak šíleně rychle, že ani nestihne zanechat cucfleka na našich zážitkových závitech, a místo nějaké stylové eye candy akce si zapamatujeme výlučně frajera Wolverina, jak drápem fakuje své kolegy, a přitažlivou Halle Berry, k níž se to slovíčko mutant hodí asi jako k mrtvému prášky na spaní. Rozhodně ale revoluční počin, na který se lze dívat pořád dokola a který svým úspěchem odstartoval velkou senzaci... ()

JohnnyD

Problém s tímovkami je, ako udržať uveriteľnosť každej postavy, aby sa z nej nestala iba bábka. Obzvlášť je to problém, ak sú vo filme tímy dva. Jediné postavy, ktoré tu majú ako taký charakter sú Wolverine a Rogue, zvyšok zredukoval na nositeľa tej a tej nadprirodzenej schopnosti. X-Meni tak ostávajú akosi na polceste - príbeh i postavy sú jednoduché až plytké, kým vizuál a poňatie je oproti všetkému, čo dovtedy vzniklo, o generáciu vopred. ()

sheen

Jedno z nejkvalitnějších využití komixové předlohy. Singer to má v krvi. Utvořil kolem Wolverina parádní fungující partu mutantů. Ian McKellen jako Magneto je neuvěřitelný, jako vždy. Ani po letech Xmeni neztratili nic ze svého kouzla, stále je to jedno z nejlepších zpracování komixu. ()

Disk

Bryan Singer měl velkou odvahu pojmout komiks úplně jinak než v té době bylo zvykem. Výsledkem je vizuálně naprosto vymazlený film s propracovanými charaktery postav a velkou úvahou o koexistenci "normální většiny" s "odlišnou minoritou". ()

salahadin

Bohužel to není ani promyšlené, ani originální, ani nesmírně poutavé. Na druhou stranu to není úplně blbý, ani totálně neoriginální a ani vyloženě nudné. X-Meni představují těžký průměr mainstreamové filmařiny. Příběh, jakkoli se snaží tvářit neotřele, obsahuje většinu klišé a jiných propriet viděných jinde a dříve. Film vlastně stojí na postavách mutantů a jejich schopnostech, jenže většina postav nedostala prostor k tomu, aby se do nich divák vžil. Celé mi to přišlo buď jako výplod zmutované mysli filmařů, nebo jako produkt alkoholových dýchánků na chatě Bryana Singera, nebo jako hodně nepovedený pokus o nový kult. ()

Rosaviva

Dlouho jsem otálela, ale nakonec jsem se rozhodla se na X-meny taky podívat a jsem za to ráda. Film se mi líbil, i když mi někteří herci na ty komiksové postavy prostě neseděli. James Marsden jako Cyclops? Ne děkuju, úplně mi tu postavu znechutil. Wolverine forever.. Mělo to sice trošku pomalejší začátek, ale pak se to slušně rozjelo a mě to tak pohltilo, že mi přišlo, že od začátku uplynula jen čtvrt hodina a už běží závěrečné titulky. 4* btw. český dabing tomu nasadil korunu. Přeložit jméno Wolverine do češtiny a křičet na něj celou dobu Rosomáku, zatímco většina ostatních měla normálně anglická jména? To snad ani nemá cenu komentovat. ()

GilEstel

Jelikož valná většina komiksových akčňáren z USA v mých hodnoceních nemilosrdně propadá, je těžký začít sledovat cokoli dalšího bez předsudků. Zde se to ale vyplatilo. Na snímku se mi líbil právě pomalejší rozjezd, kde jsme měli možnost se postupně seznámit s jednotlivými mutanty a poznávali jejich schopnosti a problémy, které mají v normálním životě. V druhé půli se to už zvrhlo v tradiční řezačku, kde to všechno lítalo a hodně hlasitě. Příjemná je i absence bipolárního dělení dobro/zlo, které je zde nahrazeno soubojem názorů v chápání světa, přičemž znepřátelené strany mají k sobě ve skutečnosti blízko. (Přesto hlubší myšlenku nečekejte.) Jsem zvědav na další díly, ale trochu se bojím, že už se bude jen bojovat a myšlenka půjde do pozadí. Jako oddechovka bylo tohle dobrý. 61% ()

Allien.9

Nevyužité, nijaké, ničím nevybočující z průměru, navíc s mizernými efekty (ať žije lano) a postavami, o kterých po skončení filmu ani nevíte, že tam někdy byly (snad krom Wolverina a Rogue). ()

HAL

Úvod nejslavnější komiksové týmovky měl těžký porod a problémy ve střižně, ale přesto předznamenal to co dva roky po něm potvrdil i první Spider-man - že komiksy dobydou kina ve velkém. Už tady byl mix akce, humoru a inteligentního příběhu ve velmi zajímavém světě na vynikající úrovni, byť to pak ještě mnohokrát umocnila dospělejší a vyzrálejší dvojka. Nemá smysl se hádat o to co všechno by X-Mení byli bez Wolverina, stejně tak je totiž otázkou co by byl Wolverine bez X-Menů... jediné co je důležité je, že se se skvěle doplňují. 8/10 ()

Satan

Podruhé a mnohem, mnohem lépe. Tedy...alespoň pro mě (tímto svůj první komentář zatracuji do propadliště dějin). Stejně jako u Hellboye, i zde je vidět jedna věc - láska a cit pro danou látku, pro původní komiks. Singer navíc skvěle buduje napětí a dobře uchopitelnou dějovou linku navíc rozvádí do snad ještě lepšího druhého dílu. Celá série X-Men se pak může navíc opřít o vynikající herecké výkony bez jediné výjimky. Budiž mi odpuštěno. ()

liskam

Skvělé..! Svěží,netradiční a překvapivě ""reálná"" věc která se mi velice líbila. Singer ví jak diváka okouzlit a přikovat k židly. Film jsem zhltnul na jeden zátah bez sebemenšího zádrhele a z kina jsem šel spokojen. ()

mzss1

|78%| Začal jsem dohánět tuto slavnou sérii. Já jako obří fanda do Marvelu jsem musel s absencí těchto X-menů něco udělat. Takže co se týče tohoto prvního filmu, jsem docela spokojen. Solidní a nenáročný start. Zaujali mě veškeré postavy, nejvíc mi padla do oka postava Wolverina. Akce nebyla až tak špičkově natočena, ale o to ani nešlo. Konec mohl být víc napínavější, nějaké víc zapamatovatelnější scény bych přidal, jinač si nemůžu víc výrazněji stěžovat. Ještě postava Xaviera, kterou skvěle zahrál Patrick Stewart mi sedla. Stewarta mám ve velké oblibě ze seriálů Star Trek, kde ztvárnil skvělého kapitána Picarda. Hudba od M.Kamena byla dobrá jako vždy. ()

k212

X-Meni mě zaskočili, protože jsem čekala akcí napráskaný -hodinu a půl dlouhý- videoklip (asi jako Spider Men, ten mě opravdu ničím nepřekvapil). Vskutku smekám, protože v tomhle filmu jde skoro vše proti dvourozměrné plochosti a téměř nulové psychologizaci kreslených komixových postav. Hlavní hrdinové -ač mutanti- mají velmi lidský a osobní rozměr, zápletka a konflikt poukazující na xenofobii a rasismus je brilantní. ()

InJo

Rychlejší, ale přesto o chlup slabší než bohatší a propracovanější dvojka. Jinak triky, akční scény a Hugh Jackman (jeho Wolverine je nepopsatelný drsoň!) jsou super v obou dílech. P. S. Napodruhé o dost větší zábava s docela hustou atmosférou. 80 % ()

Legas

X-meni nejsou takovou atmosferickou podívanou jako třeba Batman, ale spíše se soustředí na psychologii postav a vlastně celého světa X-menů. Ve filmu mě zaujala nejvíce postava Wolverina, díky níž se komiksu neznalý divák seznámí s X-meny a jejich postavením v sociálním systému na první pohled všedně vypadjícího světa. Akce tu není až tak podstatná. Jeden z mála komiksových filmů, u kterého můžete i o něčem přemýšlet - třebas o menšinách žijících mezi námi, "normálními lidmi". ()

HoneyBunny

Hodnocení se pohybuje mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Vyšší hodnocení dávám díky skvělému (a tolik vychvalovanému) výkonu H. Jackmana a zdatnému sekundování ostatních přítomných. První X-meni mají to magické cosi (co nemá X2), co se vám na tom filmu líbí a neumíte to přesně pojmenovat. Když se díváte třeba na sekvenci na konci s Wolverinem a Rogue, to je lahůdka. ()

Jordan

Mám komixové filmy rád, pretože mám rád filmy vo všeobecnosti a rovnako mám aj rád komixy, keď som bol malý chlapec, celkom rád som sa díval na kreslený seriál X-Men a Wolverin bol môj hrdina . . . tri dôvody, prečo som sa rád pozeral na X-Mena (resp. 4) Singer preniesol do filmovej podobe verne a zachovávajúc ich kvalitu, takže nie je dôvod, aby sa mi film nepáčil - a vskutku, páčil sa mi . . . a teraz tie dôvody: pekné ženy, kvalitná a efektná akcia, Wolverine ako klasický rozporuplný rebelantský hrdina a noví a noví zaujímaví mutanti . . . Je dobre, ak adaptáciu komixu robí niekto, kto ho pochopí a porozumie jeho základným kvalitám . . . a má navyše šťastnú ruku na výber hercov; ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)