Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

Rob Roy

Adaptace komiksu jak má být. Není to bezduché (viz Daredevil) a postavy jsou propracované+herecké výkony. Akorát té akce mohlo být trošku více. ()

Fr

jestli tomuto snímku něco chybí, tak DTS zvuk. film je o tom, že američani si zasluhují právo, aby jejich děti věděli, že chodí do školy s mutanty. celkem bych s tím souhlasil, ale to není důležitý. důležitý je, že triky zde nehrají zdaleka takovou roli jako ve druhém dílu a přesto je se na co koukat. to ale neznamená, že tu nejsou. jen není přeplácanej celej film (cerebro je zajímavě fantastické). prostě - kvalitně vystavěný příběh s dobrými efekty, u kterého jsem se dobře pobavil. ()

Dever

100%............. Soundtrack Michael Kamen: 1. Death Camp ,2. Ambush ,3. Mutant School ,4. Magneto's Lair ,5. Cerebro ,6. Train ,7. Magneto Stand Off ,8. The X-Jet ,9. Museum Fight ,10. The Statue Of Liberty ,11. Final Showdown ,12. Logan And Rogue. ()

novoten

Uvěřitelná psychologie s neotřelou akcí, fascinující postavy, dokonalý Magneto a hlavně typově nepřekonatelný hrdina Wolverine, díky kterému série získala svou duši. Bryan Singer tady poprvé a ne naposledy vládl jako komiksový král. ()

tron

„Kam mám ísť?“ – „Neviem.“ – „Alebo je ti to jedno?“ – „Vyber si.“ Komiksy vznikali desiatky rokov pred X-MEN a desiatky rokov pred nimi sa podľa nich nakrúcali hity (Superman Richarda Donnera). Ale všeobecne mali veľmi zlú povesť odpadovej kultúry pre decká. Bryan Singer sa rozhodol ("náhodou" v produkcii Richarda Donnera) príbeh o X-Menoch poňať ako psychologickú záležitosť, v ktorej by síce boli aj najmodernejšie triky a veľkolepé akčné scény, ale zároveň by sa divák dokázal vcítiť do kože mladej dievčiny, ktorá nemôže mať sex (lebo ak sa dotkne kože iného človeka, zabije ho tým) alebo týpka, ktorý ak sa naštve, vyjdú mu z hánok prstov kovové pazúry, čo sakra bolí. Znie to absurdne, ale Singerovi to i vďaka inteligentnému a šikovnému scenáru prekvapivo vyšlo a odpálil tým éru kvalitných komiksoviek, ktorá trvá v podstate dodnes. Môže sa za to však poďakovať nielen silnému scenáru a vlastnej, parádnej réžii, ale tiež skvelým hercom. Podarilo sa mu skombinovať uznávaných, prevažne divadelných veteránov (Ian McKellen, Patrick Stewart) s neznámymi tvárami (Hugh Jackman) a bývalými detskými hviezdičkami (Anna Paquin z Piana) a výsledok je skvelý. Je pravda, že výprava je občas jemne televízna a že triky dosť zostarli (relatívne "podozrivé" boli už v dobe premiéry, nakoľko film potreboval práve kvôli lepším trikom odklad premiéry, vo Foxe sa však rozhodlo, že to pošlú do kín čím skôr). Ale zachraňujú to prepracované postavy a tomu odpovedajúce vydarené herecké výkony. A zaujímavá atmosféra s dobrou hudbou (hlavne provokatívny motív, patriaci Mystique). Zaujímavý je i presah, v ktorom sú rôzne metafory na AIDS alebo koncentračné tábory („Urobili odvtedy krok dopredu.“ – „Áno. Ku nám.“). Takisto akčné scény časom zostarli, ale našťastie ich osviežujú rôzne pôvabné chuťovečky (pušný prach z prerezanej nábojnice, taneček Raya Parka). Kino Považan NMnV 2000 ()

B!shop

Jedna z nejlepsich komiksovych adaptaci. Prvnich 45 minut je spis takovejch seznamovacich (zly mutanti, hodny mutanti, skola, zakon), ale to neznamena, ze by nudily, jen proste nejsou tak nabuseny akci, i kdyz tu samozrejme nejaka je. Ale pak se to rozjede, mutanti jdou do boje, akce strida akci, do toho bezchybny triky, slusna hudba a sem tam nakej vtipek nebo hlaska. Vsichni predvadi nadprumerne herecke vykony a do roli se skvele hodi. Misty me hodne zaujala kamera, nektery najezdy sou fakt hodne dobry. Velky plus tohohle filmu je, ze oproti jinejm komiksovejm filmum se na tohle da koukat klidne i po paty, protoze to nesazi jen na slusnou akci, ale i zajimavej dej a propracovany dialogy. Tohle se Singerovi fakt povedlo. ()

movie

Po prvním shlednutí 4*, po druhém jasných 5*.X-Meni jsou pro mě jednou z nejzdařilejších comixových adaptací.Scénárista Hayter ani režisér Singer nebrali celý comix až tak vážně, takže je zde hodně rozdílů oproti originálu, což ale určitě nemůže nikomu vadit.Singerova režie je skvělá a nejlépe se mu určitě vydařila úvodní 20minutovka a Hayter zase neplýtvá vtipnými hláškami („a tobě říkaj jak?vozejk?“a další, které jsou ale vždy vtipné jen pro toho kdo zná film a jen v kontextu s děním filmu).Přesto by někdo nemusel vydýchat, řekněme „béčkovost“ scény, kdy Famke Janssenová telepaticky nadhazuje talíře Jamesi Mardsenovi, který je pak paprskem sestřeluje-ale právě to zdůrazňuje to, že X-Meni jsou adaptací comixu, a právě tahle scéna jako by byla vytržena z okénka x-menovského comixu.K tomu si připočtěte ještě skvělé herecké výkony (Jackam, Stewart,McKellen, Janssenová, Berryová, Mardsen, Paquin, Park-miluji tu scénu s „tanečkemů v závěru filmu), perfektní kameru a zajímavou hudbu Michaela Kamena-tohle je jasný pětihvězdičkový filmJe snad někdo, kdo se netěší na X 2. ()

Marius

Komiksové prerábky vôbec nemusím ale X-meni sú výnimka. Asi preto, že nie sú čisto komiksovou záležitosťou ale snažia sa aj o nejaký psychologický podtext. Ian McKellen a Rebecca sú rozhodne moji favoriti. ()

Faidra

Díky Wolverinovi, protivníkům formátu Gandalfa a kapitána Picarda (a samozřejmě také velkým shakespearovským osobnostem) a děsivě povědomému osudu těch, kdož mají tu drzost se v tomhle světě něčím lišit, jednička X-Men mírně vybočuje z popcornožroutské a mozek vypínající tradice komiksových adaptací. Tvůrci českého dabingu by si zdaleka nejen za tento film zasloužili ukřižovat Wolverinovými drápy. ()

Kulmon

Nejsem příznivec komiksů, ale zato jsem upřímný. Jedná se o velmi velmi efektně natočenou hovadinu, nic víc. Lepší 3* ()

Pethushka

Tak konečně jsem po zhlédnutí První třídy doplnila svoji mezeru a mrkla na první díl X-men. S filmem jsem docela spokojená, ikdyž za 5. dílem značně pokulhává v efektech i ve scénáři. Některé postavy ještě nejsou tak detailně vybarvené (Storm, Mystique). Jako sci-fi samozřejmě nadprůměrné, proto zasloužené 4 hvězdičky. ()

H34D

Vyspělá komiksová adaptace, která si z "hříček" Burtona a spol. nebere příklad a na místo toho se snaží z komiksové předlohy vymáčknout bytelný a "vážný" film. X-Men mají solidní zápletku, která těží ze sci-fi prvků zakotvených v reálném světě, sympatické a dobře rozvrstvené postavy a vyvrcholení, které příběh zdaleka neuzavírá, ba naopak vybízí k pokračování. Všechno to v pevném a zručném vedení výborného Bryana Singera a masy diváků nemohou zůstat neuspokojeny. Vytknout bychom snad mohli určitou přímočarost, 94 minut je na epické sci-fi poměrně málo, takže nějaké rozšíření dějových linek by nebylo na škodu. 8/10 ()

xxmartinxx

X-Mení série si mě naprosto získala (přesněji Singerovy díly), a přestože dvojka je o chlup lepší, nikdy bych se na ni nekouknul bez zkontrolování prvního dílu. ()

Skejpr

Hodně naivní. Místy působí až lehce televizně. Hugh Jackman, Patrick Stewart a Ian McKellen jsou skvělí, ostatní herci spíš průměr, i když je mi jasný, že v tomhle žánru se na nějaký oscarový výkony nehraje. Triky dost rozporuplný, děj takovej nemastnej neslanej.. Na konci to nabírá obrátky.. trošičku. Scéna s magnetem v plastovém vězení je ovšem skvělá, má atmosféru, je z ní cítit podivné napětí, a dává tušit lepší zítřky. Kdyby takhle vypadal celej film. 3 a půl ()

BadoXXII

Venku jsou mutanti s neuvěřitelnými silami, Logane, a hodně jich nesdílí můj respekt k lidstvu. Jestliže se jim nikdo nepostaví, dny lidstva mohou být sečteny...... Mal som 13 rokov, ked som bol na tom v kine. Bolo to niečo nové, čo odštartovalo obrovský boom novodobých komixových filmov (Spider-Man, Daredevil, ďalšie časti X-Men a mnoho iných novších...). Inteligentná komixovka, ktorá ponúkala zaujímavý dej a dobre natočené súboje mutantov (dnes už tie súboje tak dobre nevypadajú). Bavilo ma to. ()

Shit

Paráda, takhle si představuju pořádnej sci-fi film, nejenže to má výbornou akci, ale dokonce i dobrej a originální příběh a to je u podobných filmů docela vzácnost a tim tenhle film vyčnívá nad ostaními. Dalším velkým kladem tohoto filmu je perfektní výber herců, ne že by tam předváděli nějaký famozní herecký výkony( tim samozřejmě nechci říct, že by byly mizerný, jenom tam nikdo nevyčnívá a hrajou spíš přirozeně, něž nějak úchvatně), ale dokonale padnou do svý role a ztvárněj tu postau tak, jakoby hráli sebe. Tvůrci taky skvěle vystihli stopáž, který je tak akorát, aby film vůbec nenudil a dokázali se tim vyvarovat hluchých míst, který by tuhle trikama nabitou podívanou dost kazily ()

choze

Slušný rozjezd série, která odstartovala vlnu dospělejších komiksových filmů a la TEMNÝ RYTÍŘ a WATCHMEN, a předznamenala model komiksových trilogií mírně nedopečená/hledající se jednička-na maximum valící dvojka-rozpačitá trojka (SPIDER-MAN, Nolanův BATMAN). Solidní scénář (speciálně se mi líbilo představování superschopností u hlavních postav) a sympatický casting, slabší po akční stránce a s trochu moc temným vizuálem. ()

Gilmour93

Společenská izolace odlišných - těch, co disponují darem, jenž je zároveň prokletím. Nebo taky Gandalf Šedý Magnetický proti skinheadovi z Enterprise. Jenže.. Tolik postav s nesmírným příběhovým potenciálem a nakonec taková suchopárnost, jejíž prapor musí držet rosomák s havanou v tlamě. Historie už myslím ukázala, že Singerův rukopis je mnohem zajímavější v klasickém dramatu a ne komiksové fantasmagorii.. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)