Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

PALINO

Hneď úvodná scéna potvrdzuje, že si dal Bryan Singer so spracovaním X-MENov veľmi záležať a tak máme možnosť sledovať naozaj kvalitný comicsový film. Úvod do deja a jednotlivé postavy sú nám predstavené veľmi svižne a celý film má dobré tempo, k čomu ale pomohla i jeho relatívne krátka stopáž. Silnú stránku X-MENov tvoria samotní mutanti, z ktorých sa mi najviac páčili McKellenov Magneto a Stewartov Xavier, z akčnejších postáv zase Wolverine a Mystique. Scény, v ktorých vystupujú Magneto a Xavier sú celkovo tie najlepšie, akčné scény sa tiež nemajú za čo hanbiť a veľmi sa mi páči aj začlenenie politiky do príbehu, čo nebýva u comicsového filmu zvykom. Hudba Michaela Kamena je dobrá, no Singerova práca s ňou už menej a tak si ju naplno užijeme až na konci filmu a počas záverečných titulkov. ()

MARTIN*I

Další skvělý film na komiksovém podkladu... Moc se mi série X-Men líbí.. Je to akční sci-fi, místy se člověk zasměje a je to dost zajímavý příběh. ()

BlackTom

U môjho bratranca som mal možnosť čítať aj komiks, ktorý bol predlohou k tomuto filmu. Bryan Singer film natočil dobodky presne, čistá a dokonalá práca! Kto mohol vedieť, že X-Men: Poslední vzdor prenechá takému volovi ako je Brett Ratner...No nič to, prvé dve časti natočil Singer a tie si právom zaslúžia 5*. No a teraz k postavám. Wolverine je no.1, mutanti s telepatickými schopnosťami (Profesor X, Jean Grey) ma moc nezaujali, Sabretooth je správny "bijec", Magneto geniálny zločinecký mozog, Cyclops zase nič moc, Storm je v pohode. Na koho som zabudol? Ach, Toad :) Ten bol perfektný, Ray Park to s úlohami mutantov dotiahne ďaleko (prekvapil ma už ako rohatý Darth Maul). Vynikajúca komiksovka, treba vidieť. ()

hudryhudry

X-meni jako komiks se mi jaksi vyhli, takže hodnotim pouze film, který je podle mne velmi zdařilým akčním sci-fi, který se od ostatních filmů tohoto žánru liší hlavně tím, že je doslava nabitý superhrdiny - kladnými i zápornými. To se projevuje i větší porcí,akce a počítačových efektů (velmi zdařilých). Herci taky hrají výborně a vytvářejí tak film, který vás doslova přibije do sedaček. ()

jondoe

Ja moc nemusim sci-fi ale tento filmik sa mi velmi paci.bol velmi slusne nakruteny a triky sa i tiez pacili.inteligentny scenar a zaroven dobra akcia to sa malokedy podari.Herci asi ani nemaly co pokazit.velmi slusne. ()

killjezor

Dokonalé zpracování doonalé předlohy, aneb jak udělat z klasického teamového komixu AAA filmový titul. Tempo se drží v přívětivém rytmu, nikde ani moc ani málo akce, klidné pasáže jsou vkládány s citem. Pro fanoušky komixů povinnost a paradoxně i pro všechny milovníky akčních věcí. ()

Cracker

Konečne som sa utvrdil v tom že X-Men u mňa nemá miesto! Všetky filmy zo série ktoré som mal možnosť vidieť ma ničím nezaujali okrem možno lepšej dvojky. V tých filmoch sa nič nedeje a ak sa jedná o akčný, sci-fi, thriller malo by to predsa mať nejaké grády! Herci ma tiež celkom nudili výnimka je akurát Halle Berry a Anna Paqui... S tým Wolverinovým három by mali stylisti niečo spraviť pretože to vyzerá otrasne... Efekty tiež nula bodov a tvorcovia mohli byť kreatívnejší vo vymýšľaní charakterov. Jednoducho nudná KANADSKÁ slátanina! ()

Wally

Skvělé, opravdu skvělé zpracování komiksové předlohy, což se v poslední době moc nevídá. Krásný začátek úspěšné série, která neztrácí na kvalitě! ()

see_sawandrew

Slušný start hrané comicsové vlny s důkladnou pozorností všem charakterům. Vysvětlovačky ale znatelně brzdí napětí a celkový spád filmu. První X-men jsou dobrou přípravou na šmrncovnější akci. 75% ()

hefoo

Skvele netoceny, film bolsom pohlteny X-Menom, ked ste to pozerali tak ja som si vravel osobne doprdele keby som tak mal schopnost niekoho zmrazit... atak ved to poznate. Ale aby som nepisal odveci tak som videl skvelo natoceny film, nic tomu nechybalo, ani sekundu som sa nenudil, vsetko do seba zapadlo, vyber herov skkvely, Wolverine alias Hugh Jackman jeho prelomova rola. Naozaj som vsetkemu uveril na rok 2000 skvelé triky! neuvazoval som ani sekundu ako ich robili... ()

Kuny27

Super efekty a nápady se ve filmu jen hemží, nedivím se spoustě lidem , že to patří k nej. Potvrzuji velmi kvalitní film. ()

Mistickzz

Vidieť kus poctivej roboty. Singer patrí k lepším režisérom a jeho tvorba mi je veľmi blízka. X-men je štýlová komixovka s výborným scenárom, hereckým obsadením,dejom, no proste skoro nič mu nechýba. Jediné čo by som ako tak vytkol bolo pre mňa slabšie vyvrcholenie, ktoré ako tak nebola chyba, ale tam mi trošku viac chýbala hlbšia zápletka. Inak ide o vydarený film pri ktorom sa teším na pokračovanie, lebo bohužiaľ k prvým dvom x-menom som sa nedostal skôr. Ale jednotka za lepšie štyri. 83% ()

Madluska

Kdo by věřil, že v roce 2000 vznikne taková pastva pro oči, že? Naštěstí se tvůrci nenechali unést jen grafickými a technickými vymoženostmi a věnovali se i dějové lince. Ve zkratce: připravte se na příjemné herecké obsazení, napínavý příběh (s možným alegorickým zabarvením :-)), parádní vizuál, ale třeba i na příjemnou dávku vtipů. (Wolverin je v tomhle ohledu frajer největší! :-)) P.S.: Komiksovou předlohu neznám, tudíž hodnotím jenom film. ()

Chipsonator

Každý rok se k téhle sérii vracím, a dívám se na všechny díly. První díl série X-Men co se týče série je rozhodně nejméně akční. Což dá rozum, jelikož ve filmu je hned několik postav a divák se snimi potřebuje aspoň trochu seznámit. No a i přestože ve filmu je minimum akce tak má rozohdně čím zaujmout. Máme tu totiž spor obyčejných lidí a mutantů, který tu je však jen nakousnut, aby se k němu pak mohli naplno vrátit v dalších dílech. Dále rozhodně zaujmou postavy a jejich mutace. Největším sympaťákem mezi mutanty je bezesporu Logan alias Wolverine, kterého tu hraje Hugh Jackman a opět musím použít svou oblíbenou frázi, on se pro tuhle roli zmutovaného hláškujícího a kouřícího doutníky Kanaďana narodil, a nebo se tehle Kanaďan narodila pro něj? Ohledně zbývajícího obsazení též nemám výtky, Patrick Stewart jako Profesor X je skvělý stejně tak jako Gandalf Ian McKellen v roli Magneta. A i postavy Kyklop, Bouře a Rogue se dočkali dobrého obsazení. Co se pak týče té málo akce co ve filmu je, tak ta je zvládnuta dobře, i přesto že je občas viditelné, že film už je opravdu starší (vždyť už to bude dlouhých 13 let! To to s X-Meny letí ten čas)tak stále baví. X-Meny můžou být každým rokem starší, ale i tak jim to na kráse a na kvalitě neubírá. 75% PS: A český dabing v tomhle případě je fakt kus psího lejna. ()

wooozie

Když jsem tento film viděl velmi dávno poprvé, tak hrozně mě nudil, že jsem to ani nezhlédl celé. Po mnoha letech jsem si řekl, že dám X-Men druhou šanci a ta dopadla...víceméně úplně stejně. Sice to už nebyla taková nuda, přesto mi to přišlo celkem hodně komické i tam, kde to tvůrci vyloženě neplánovali a celé mi to přišlo trochu více ujeté, s výjimkou Wolverina, kterého Jackman ztvárnil naprosto skvěle. Před tímto filmem byli superhrdinové považováni tak možná za nějaké úchyly v kostýmech, po tomto filmu přicházeli stále lepší a lepší filmy se superhrdiny v hlavních rolích, ale první díl X-Men bych označil za takový mezistupeň, který bych bez Jackmana považoval za totální propadák. ()

adam9

Nástup na scénu mutantského světa zvládl Bryan Singer s přehledem. Málokdy se mi stává, aby mi film tak rychle utekl, no Singer to jaksi dokázal. Seznamoval nás s X-Meny a náhle navodil zápletku a temnou stránku Erica alias Magneta v perfektním podání Iana McKellena a potom už byl naráz konec. Ani chvíli jsem se nenudil a vztah Logana a Rogue tomu značně dopomohl. Je mi líto, že v dalších dílech se tvůrci jejich symbióze už tolik nevěnovali. ()

HiddenDragon

Serie "X-Men" je podle me jedna z nejvyrovnanejsich a drzi si svou kvalitu od zacatku. Jejich prvni debut, kterym defacto odstartovala rada vsech novodobych hranych komiksaren, je vyborny pribehove i castingem. Na tom zalezi nejvic, protoze tyhle komiksy vetsinou maji nekolik dalsich pokracovani (uz to bude 16 let!), a divak potrebuje hned od zacatku herce, kteri se na sve postavy hodi, aby se s nimi ztotoznil, fandil jim atp. U X-Menu je to dvojnasob dulezite, protoze je tu postav mnoho, kazda necim zvlastni, a jejich interakce, pohnutky a vztahy jsou zakladem toho, co je na tomto komiksu specificke. Je to vpodstate takovy dalsi univers, uz v tak rozsahlem marvelovskem vesmiru. Jednicka privadi na scenu hlavniho padoucha - Magneta, ktery chce s nekolika stejne naladenymi mutanty zabranit lidem v diskriminacnich snahach o registraci, pripadne izolaci mutantu. Proti nemu stoji jeho davny pritel Xavier se svou partou "hodnych". Uz od zacatku byl v tomto celkem cernobilem pojeti zajimavou postavou Wolverine, stejne jako v papirovem komiksu. Jeho syrovy, osobity postoj bez pretvarky ke vsemu z neho udelalo i v teto serii nejpopularnejsiho X-Mena a vyzadal si tak pozdeji "svoje vlastni" filmy. Presto vsak neprebiji dulezitost ostatnich postav v pribehu, takze celek pusobi dobre a kompaktne. Z dnesniho pohledu prece jen existuje par dalsich komiksovych adaptaci ("Dark Knight" trilogie, "Avengers"), ktere cloveka jaksi vic "posadi na zadek", takze X-Menum maximum dat nemuzu, ale trikove jsou na urovni i dnes - vpodstate jen na soubojich a skocich je znat, ze jsou herci jisteni na lanech, jinak jsou efekty stale koukatelne. Plusem take je, ze je to typ filmu (pribehu), ktery divaci (minimalne fanousci) muzou videt vickrat, a vzdy pobavi. Navic je vse dobre rozvedeno do kompaktni trilogie (+ Wolverinuv origin). ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)