Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

rockwoman

"Vidím ti do duše chlapče, to je podívaná. Máš to v očích,zabít či ne? Vůbec nic ti nebrání,ale musel bys cosi obětovat. Přišel bys o svůj objekt tyranie. Ztratíš pilíř,ve skrze který sděluješ, že jestliže žiju,tak pouze proto, že ty ses tak rozhodl. Máš takovou sílu? Probudit démona není snadné,kdo komu vládne." ....Bylo zajímavý sledovat to napětí a rozhovory mezi bývalým nacistou a dospívajícím klukem, který aniž by si to pořádně uvědomoval se s ním nějakým způsobem snažil ztotožnit a cítit to co cítil on když zabíjel. A pak už je jen malý krůček k tomu, aby se z nadanýho žáka stala kopie toho skrývanýho zla. Jakoby tady Brad Renfro hrál tak trošku sám sebe. Jen s tím rozdílem, že v jeho soukromém životě sváděl boj s jiným démonem. Zase jeden zbytečně promarněný herecký talent, který zůstává navždy mladý. ()

YumiOkami

dva psychopati si vypraveji zazitky z nacistickeho tabora. pekne drama priblizujici inklinaci k nacismu jiz v pubertalnim veku - toddovi je teprve 16 a uz ma docela slibnou karieru serioveho vraha :D ()

Kerion

Slabý odvar z knižní předlohy.Podle mě film oproti knize nemá skoro žadnou atmosféru.Psychologie postav není vůbec rozvinutá. Celý film mi tu chyběla jistá nadřazenost obou hlavních postav, Todd Bowden mi nepřijde jako nadaný žák, nemá v sobě ani špetku chladnokrevnosti a brutality, Dussander zas vypadá jak milý starý dědeček a ne jako bývalý nacista.Film jako takový je dobrý,napínavý a s dobrou kontroverzní zápletkou.Možná kdybych nečetl knihu ,dal bych lepší hodnocení. ()

Master19

Vynikající psychothriller, který balancuje na hraně komerčního bezmyšlenkovitého hororu a zádumčivého nezávislého dramatu. Není to ale ani jedno... Důležité je, že námět je zajímavý (i když jsem vývoj očekával trošku jiný) a docela uvěřitelný. Kladně hodnotím i to, že se to dalo natahovat a rozpatlávat mnohem víc, což se naštěstí nestalo. ()

Aven

McKellenův naprosto dokonalý herecký výkon ve filmu mého oblíbeného režiséra. Přesto jen ***. Nevím do jaké míry je to dáno mým přehnaným očekáváním, ale Obvyklí podezřelí u mě zabodovali daleko víc. ()

dANo

Stephen King sa dočkal výborného filmového spracovania jeho diel v prípadoch Shawshank Redemption, Misery, The Shining, Green Mile a taktiež aj v prípade Nadaného žiaka. Veľký podiel na tom majú hlavne režisér Bryan Singer a herec sir Ian McKellen. V tomto prípade nedokážem posúdiť rozdiely medzi knižnou a filmovou verziou, keďže som knihu nečítal, ale dokážem popísať svoje pocity pri pozeraní tohto kvalitného thrilleru, ktoré sa vyznačovali striedaním mojho strachu z činov oboch hlavných aktérov. Todd aj Kurt boli v tomto príbehu vykreslení ozaj brilantne a zmeny v ich správaní častokrát vyvolávali hrôzu. Vrele odporúčam tým, ktorí majú radi kvalitné psycho-thrillery. ()

JohnSmith

Herecký koncert Iana McKellena a Brada Renfro,chvílemi jsem nevěděl,kdo z nich je větší parchant.Ovšem McKellenovo pochodování v uniformě SS bylo naprosto děsivý a fanatický. ()

squader

Po zhlédnutí filmu sedím s otevřenou pusou. Uchvácen dechberoucím závěrem přemýšlím nad celým poselstvím filmu. A to se mi zdá rozporuplné. Ale zpět k filmu - po pomalejším rozjezdu nabírá snímek rychlost, vtáhne vás tam, kam přesně potřebuje a nechá vás jenom nevěřícně sledovat. Velmi sugestivní atmosféra. Navíc potěší i Jan Tříska v epizodní roli pomocníka židovského státu. ()

Brain-D

Velmi zajímavý nápad a především výborný výkon Iana McKellena. McKellen byl naprosto výbornej a chtěl bych ho někdy vidět ve spolupráci s Al Pacinem. To by byla opravdu hvězdná dvojka. ()

Compadre

Jeden z těch filmů, které nezneuctily předlohu pana Kinga a to je zrovna v tomto případě obzvlášť dobře. Zajímavý film o mladým klukovi a jeho seznámení se starým nacounem. Ian McKellen ve své roli skutečně zazářil a to náckovství mu věříte každým coulem. Z některých scén skutečně lítá mráz po zádech. Inu, Singer neni žádnej blbec a režírovat umí. Dobrá práce. ()

LEGACY

Jak film tak kniha jsou naprosto nádherně zpracovány a je to menší slast pozorovat mladého a slušného teenagera propadnout zlu, tak jako tak knižní závěr je lepší. ()

VanTom

Hutné psychologické drama (s možná až hororovými prvky) pomíjí "krásy" nacistické ideologie, jelikož mrazivá fascinace praktikami vyhlazovacích táborů vychází pouze z netvorů v nás, takových, kteří zastrašují a manipulují z pozice síly. Nikam nespěchá, do myslí dvojice protagonistů (nikdo další není důležitý) proniká pomalu, důsledně – i když se přeci jen nechává zlákat pozlátkem a v závěru tlačí na efekt. ()

cross

Zajímavý a velmi odstrašující pohled na to, co s člověkem dokáže udělat fanatismus. Velmi slušné herecké výkony doprovází dostatečně tajemná hudba a velmi dobrá kamera. Třebaže dávám pouze ***, zastávám názor, že Kingovu knihu nebylo možno natočit lépe. Problém je tedy především v předloze, která musí být sice velmi poutavá, nicméně, velmi nejistě zrealizovatelná. ()

ravenir

Kdybych nikdy nečetl Nadaného žáka, musel bych dát minimálně 80%, ale takhle mám pořád dojem, že zfilmovat Kinga je pro průměrné režiséry nadlidský úkol. Vynikající atmosféru poskytlo i Kubrickovo Osvícení, ale ten konec mě zklamal zrovna jako tady. Na druhou stranu musím ale vyzdvihnout Dussandera Iana McKellena, jehož výkon je prostě neskutečný. Jan Tříska se také neztratil! ()

Guzo

Příjemné překvapení v podobě lehce zastrčeného filmu je to nejlepší, co vás může potkat. Nadaný žák má skvělý scénář (a celkově i prvotní nápad), úctyhodné herecké výkony a hlavně přesně vykreslené jednotlivé postavy, které se chovají naprosto logicky, jak by se takoví lidé chovali ve skutečnosti. Něco málo tomu ovšem do plného hodnocení chybí, třeba na to časem přijdu, ale zatim je těch 8/10 tak akorát.. ()

MI-380

Kvalitně převést Kingův příběh na plátno se povede málokomu. Tentokrát to vyšlo. Příběh je těžký, ponurý, pod slupkou navenek normální dvojice to bublá opravdu zlověstně... 80%. ()

Puyi

Opět se podařilo velmi dobře zpracovat skvělou předlohu Stephena Kinga, což mě jako Kingova fanouška velmi těší. Mohu jen poděkovat za obsazení pana McKellena, který ztvárnil Herr Dussandera více než výborně a dodal tak tu správnou atmosféru celému filmu. ()

Autogram

Možno by som v existenciu takto zvráteného mladíka ani neveril, ale ktovie. Film má skvelé momenty, ako pochodovanie na mieste v uniforme, ale aj slabšie, ako celé vyšetrovanie. Skôr som myslel, že pôjde o hororové predstavy pri spomienkach, a nie o thriller s napínavým záverom, kde vieme, ako to musí skončiť. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder