Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

dawexx

Vynikající thriller z kategorie "útěkových", pečlivě budovaná atmosféra a přesvědčivý výkon Clinta Eastwooda v titulní roli vězně Franka Morrise. To jsou hlavní premisy už více než třicetiletého, přesto nadčasového snímku. Osobně moc srovnání se Shawshankem nevidím, to že dva dělají totéž neznamená, že je to totéž, ale v rámci žánru je to film na úrovni a do sbírky Eastwoodových akčních filmů ze 70. let se řadí s grácií. ()

frenkie

Film jsem poprvé viděl před cca 25 lety a dodnes jsem si z něj pamatoval celkem dost fragmentů, což je neklamným znamením, že film je opravdu dobrý. Spoustu jiných titulů zapomenu týden po shlédnutí. Franku Morrisovi v podání C.Eastwooda musíte prostě držet od začátku palce, neboť je to bystrý a inteligentní chlapík, který ví, jak na věc. Film se nezdržuje nějakým rozvíjením vedlejších motivů, směřuje pěkně přímo k cíli a konec zůstává otevřený, přesně tak, jako ve skutečnosti. Od ní se liší snad jenom tím, že tenkrát prchnul jenom jeden vězeň, alespoň myslím. Docela by mě zajímalo, jak doopravdy Frank Morris dopadl. To se však již asi nikdy nedozvíme.... ()

Lukaaasek

Snímky s vězeňskou tématikou mám opravdu rád a Útěk z Alcatrazu je jedním z nich. Přitažlivé, napínavé, skvěle zahrané Clintem Eastwoodem. Ačkoliv se ve filmu vyskytlo pár ne zrovna důvěryhodných prvků, přeci jen se jedná o velmi dobrý film. Tak dobrý, že z něj dokonce čerpali i tvůrci legendárního Vykoupení z věznice Shawshank (vezeňská knihovna, zvířecí miláček a další), což je film vskutku dokonalý. ()

Spike86

||Co bude až vyjdeš? Nevyjdu. Už je to 10 let. Byl jsem v jednom baru v Alabamě. Naváželi se tam do mě 2 chlapi. To byla jejich první chyba. Vytáhli nože... To byla jejich druhá chyba. Neuměli je používat... A to byla jejich poslední chyba v životě. Za to jsem dostal 99 let..., teda za každýho.|| Pro mě legendární film. Skvělá atmosféra, super hlášky a dobrý Clint Eastwood. ()

Zette10

Dobrodružné, chytré, atmosférické. Velice příjemná a kvalitní podívaná s C. Eastwoodem v hlavní roli. Žádné hmatatelné chyby, nudit se také určitě nebudete. Já jsem dostal vše, co jsem dostat chtěl. Pět hvězdiček. ()

Fenk

Člověk, který je poznamenán Shawshankem a Bláznivou střelou (zdravim pana Warda) tohle nikdy neocení. Čekal sem už jen kdy příjde na řadu sbíječka s tlumičem. ()

elisabetha

Byla jsem poučena, že když se chci dívat na film podle knižní předlohy, je nejlepší si tu knihu nejdříve přečíst. A když se chci dívat na filmy o útěku z vězení, musím začít nejstarší klasikou - Útěkem z Alkatrazu. Možná i proto jsem neskutečně nadšená. Clint Eastwood s kamennou tváří mi sem zkrátka perfektně sedí. A obdivuji reálné uprchlíky - já bych ty nervy fakticky neměla. ()

kodwin

V dnešním kontextu místy komické, ale má to atmosféru. Trochu jsem postrádal moment překvapení. A to na všech úrovních, hlavně tedy ve scénáři. ()

Bohdy67

Výborný, ikdyž akcí nijak neoplývající film z té "nejkrásnější" věznice světa. Jeden z vrcholů tohoto žánru vůbec. Klasika kterou by měl vidět každý filmový fanoušek. 94% ()

knoxwile100

Druhý nejlepší film z vězeňského prostředí, který jsem zatím viděl, po Vykoupení samozřejmě. Žádná přehnaná vězeňská brutalita, na jakou jsme u dnešních filmů zvyklý, i přesto ale perfektní vykreslení vězeňských pravidel spojená s perfektním hereckým výkonem Eastwooda a jelikož se jedná o film z roku 1979, tak také s originálním scénářem. 83% ()

gizi

Takové přirozeně dobře udělané, nic přehnaného, děj pořád pěkně plyne, žádná nuda, závěr se výborně stupňuje. Průběžně 75%, konec dobrých 80%. 11.2.2016. ()

adako

Klasický väzenský film, avšak príliš priamočiary a tuctový. Keď sa Clint rozhodne utiecť (a to pomerne skoro), všetko mu ide tak ako si to naplánoval. Divák je v dobrom napätí, spätne sa ale cíti dosť podvedený – veď útek z väzenia vyzerá ako vcelku pohodlná vec ktorú by zvládol každý blb (okej, je tam pár štýlových fínt, ale inak je to rutina). Toto je Alcatraz z ktorého ešte doteraz nikto neušiel? Prečo, to sú všetci taký hlúpi? Vo výsledku je to teda typický priemerný sedemdesiatkový film ktorý dnes nemá príliš čo povedať. ()

Nataniel73

Veľmi inteligentný film, ktorému nechýba správne napätie pri úteku, ale aj typická väzenská atmosféra počas každodennej rutiny. Osobne mám za to, že takto nejak to mohlo v Alcatraze skutočne vyzerať a viem si dokonca predstaviť seba na ich mieste. Útek musel byť hromadný, inak by sa nepodaril. Ťažko povedať do akej miery sa film inšpiroval realitou pri plánovaní a realizovaní úteku, občas mi to prišlo trochu naivné, ale utečencom nahrával fakt, že všetci verili, že z toho väzenia sa utiecť nedá. Podmienky väzňov mi pripadali štandardnejšie ako v Shawshenku, ktorý bol až príliš brutálny. Riaditeľ väznice podobne slizký chlap ako v Shawshenku a Clint Eastwood správne drsný chlap, ktorý sa neštíti ničoho. Ani pozbierania odrezaných prstov do krabice. "Jsou jen dvě možnosti. Buď máš strach anebo nesnášíš negry." "Nemám strach. Já nesnášim negry." 80% ()

Bogrant

Eastwood uteká podľa skutočnej udalosti z väzenia, z ktorého sa vraj nikdy nedalo ujsť a veru, stojí to zato. Má to hlavu aj pätu, pár premyslených ťahov, kreatívnych nápadov a keď si človek kladie otázku a zaujíma ho, ako len mohli tí traja utiecť a či vôbec prežili, tak ho ten film vtiahne hneď od úvodu a nemôže ísť s hodnotením dole. Kvalitná rekonštrukcia. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)