Oklamaný

• USA The Beguiled (viac)

Během občanské války Severu proti Jihu je těžce zraněný voják Unie John McBurney (Clint Eastwood) od jisté smrti zachráněn mladou dívkou z nedaleké jižanské internátní školy. Když se rozhodne ukrýt ho v bezpečí internátu, jsou zdejší ženy a dívky zprvu šokované, ale nakonec se vojákovi rozhodnou pomoci, ačkoli se jedná o nepřítele. John se postupně zotavuje a ženy v jeho okolí začínají být jedna po druhé okouzleny jeho nezaměnitelným šarmem. Atmosféra ve škole začíná houstnout, ve vzduchu visí příznaky žárlivosti, lsti i zrady... Legendární herec, režisér a skladatel Clint Eastwood zde předvádí opravdu výjimečný herecký výkon, který dle mnohých světových kritiků patří mezi jeho nejlepší. Toto dílo je navíc nejoblíbenějším filmem režiséra Dona Siegela (Drsný Harry, Útěk z Alcatrazu). (oficiálny text distribútora)

starbrejkr

Podivuji se, že už na počátku 70. let učinkoval Clint v pro sebe tak silně netypickém filmu. Já však říkám - jen houšť. Příběh je prostinký, ale postavený na svou dobu na neotřelém elementu osamělého muže obklopeného ženami do té doby izolovanými od opačného pohlaví....jak to nazvat.....sexuálně narušivý element?:-D Tvůrci se nebáli odvážných scén, díky kterým má film po celou dobu zvláštní, až dusný náboj. Zasazení děje do období občanské války, kterou sice přímo nevidíme, ale neustále cítíme, jen přidává na oné speciální atmosféře. V závěru rovněž snímek solidně graduje a Eastwood se tu v jedné chvíli ukazuje v překvapivě záporném a až ďábelském světle. O samotném konci nebudu radši nic prozrazovat, snad jen že překvapí....Dnes už film jako celek (po všech těch Nebezpečných hrách a podobných) nikoho z míry nevyvede, ale ve své době to musela být velká bomba. ()

andrii

Ďábelské to ženy. Spikly se, zlomily, pohřbily ten svod, který vzrušil, rozrušil jejich chod. Jako lakmusový papírek sál vůni všech, všechny tóny negližé. "Balil" tak moc, až byl nakonec sám zabalen. ()

progression

Méně známé, ale hodně zajímavé drama s výborným Clintem Eastwoodem v hlavní roli (na rozdíl od filmů s drsným Harrym uvidíte "trošku" jiného Eastwooda, který si roli i mnohačetnou dámskou společnost/přesilovku náramně užívá). Výborný scénář, kamera i hudba a asi nemá cenu psát více a spoilerovat. Já sám jsem také v průběhu myslel, že už vím "wo co go" a stejně jsem nevěděl, takže si to sami patřičně užijte až do úplného konce :-) ()

dANo

Fúúha, tak toto bola veľmi zaujímavá dráma postavená na šarme jedného zraneného vojaka v náručí mladých, či zrelých žien v jednej dievčenskej škole. Film neuveriteľne graduje a divák sa nestačí diviť, čo všetko môže spôsobiť jeden sympatický muž v čisto ženskej komunite, kde už dlhšiu dobu nepoznali, čo je to mužská ruka (resp. telo:). Záver je dostatočne šokujúci a tak môžem tento film len odporučiť... ()

JohnSmith

Do chvíle než Eastwoodovi amputovali nohu, tak to nebylo nic moc zajímavýho.Prostě raněnej voják u nepřátelských žen a téměř každá by ho chtěla mít v posteli. Pak se to naštěstí trochu zvrtlo. ()

ZkuKol

Podle mne bezkonkurenčně nejlepší film Dona Siegela. Harryho zbožňuju, ale tenhle snímek mě překvapil v nedbalkách. Poprvé jsem viděl u Siegela pokusy o výtvarné hrátky - a úspěšné pokusy. Clint má svou postavu dobře přečtenou, takže neudělá chybičku. A že dá přednost 17 krásce, před upjatou učitelkou, to zahřeje -u amerického filmu- na duši:-) Příběh je vyprávěn nevtíravým způsobem a scéna s amputací a závěrečná "večeře" opravdu zamrazí. Je škoda, že podobným tématům se Siegel nevěnoval víc. ()

Lukoboss

Dost drsné drama, které ukazuje, co dokáže láska (potažmo zlomené srdce). Eastwooda jsem v takovém snímku snad ještě neviděl a byl jsem docela mile překvapen po všech těch policejních detektivech atp., které s přehledem hrával. ()

Han22

Dle popisu o vojákovi z občanské války jsem si to zařadil do westernů a on to vůbec western nebyl. Válka je jen tam někde za bránou a ve vzpomínkách, zatímco děj se odehrává v jižanské dívčí škole, kde se ženy starají o zraněného severského vojáka. Člověk by čekal nudu, ale kupodivu ne. Eastwood zde totiž hraje chladnokrevného manipulátora, lháře a také svůdce, tedy roli na hony vzdálenou jeho ostatním počinům. Během filmu stihne zblbnout hlavu ředitelce školy, učitelce, jedné teence a dokonce 12leté lolitce. Trošku perverzní film, ostatně není to jediná věc, ředitelka zase vzpomíná na incestní vztah s bratrem. Každopádně výborné drama, které se ve finále poté co některé postavy odhalí karty mění snad i v thriler s brutálním a mrazivým vyústěním. SPOILER: Neserte lolitky :) ()

Adramelech

Začátek filmu mě pobavil. Třináctiletá holka zachraňuje těžce zraněného vojáka a on ve chvíli odpočinku nemá nic lepšího na práci než ji líbat. Dokonce se ani předem nezeptal, jestli s tím děvče souhlasí. Za to by ho dnes v USA patrně zavřeli. Je poznat, že film byl natočený v roce 1971. Kromě toho se děj odehrává a době války Severu proti Jihu. Tehdy lidé řešili jiné věci a políbit nějakou třináctku ještě nezavánělo kriminálem. Vojáka ukryje osazenstvo jižanské dívčí školy. Nejprve je to pěkný romantický příběh s příjemně erotickou atmosférou a nezbytnou porcí sentimentality. Inu, jediný chlap schovaný v dívčí škole a ženské po něm jedou jak vosy po medu. Ale ne, aby se o něj podělily, ony na sebe musí žárlit, věci se zvrtnou a máme tady drama. Žárlivost patří vedle závisti, hrabivosti, hlouposti, zloby a dalších klenotů inherentních lidské nátuře k tomu, co způsobuje, že život většinou není žádnou idylou. Nakonec to – spoiler – dopadne špatně. Hodně špatně. – Z filmu je též patrné, že černá otrokyně si vítězství Unie zrovna dvakrát nepřála a idea BLM jí zjevně vůbec nepřišla na mysl. Jak by se vyvíjely dějiny, kdyby americkou občanskou válku vyhrála Konfederace, je zajímavou otázkou k zamyšlení. ()

Piškotka

Clint opravdu v netradiční roli, kterou skoro celou proleží a promucká s opačným pohlavím. Byl to film zdánlivě poklidný, který zřejmě chtěl vystihnout, co dokáže udělat chlap ve výhradně ženském kolektivu. Láska ve všech podobách, ale všem Clint nemohl vyhovět, už to tak chodí. Svou neschopností odolat lačnícímu tělu byl odsouzen k amputaci, pak souhrou dalších okolností ke smrti. No, slušelo mu to tam moc, v současné době však ještě více. ()

aLPaC

I když je film cítit svou tajemnou a takovou zvrácenou atmosférou a pachutí a i když jsem si celou dobu říkal "je něco shnilého ve státě Dánském", tak zároveň mě to také docela nudilo. Teda až na ten závěr, to jsem čuměl s otevřenou bradou. 95 minut jsem byl jasně přesvědčen, že dám tři, těch posledních 10 minut je na pět, ale nakonec, 10 minut film nedělá. Nemůžu ale říct, že bych se na to znova nepodíval. ()

gumolit

Celkom nečakané..trochu zabudnutý film s príchuľou pozdejšieho Kinga a jeho Misery alebo dokonca určite aj Lars Von Trier si niečo požičal.Film o tom čo sa stane asi ked sa chlap dostane zranený do rúk žien v internátnej škole.Psychologické dráma s Clint Eastwoodom v netradičnej zápornej roli ma príjemne prekvapil. ()