Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

lisma

Na svou dobu velmi dobrý thriller s myšlenkou, který dal pojmu hi-tech i jasný obsah. V tomto "sub-žánru" je právem na čelním místě. ()

superzurda

Hi tech thriller, který dokáže nakopnout, ale po půlce ztrácí dech. Nakonce vše uzavře nedorozumění, které se spíš hodí do francouzských komedií. ()

milhouse86

Film so super tempom, ale mnohé hi-tech technológie sú aj na dnešnú dobu nereálne a v rôznych okamihoch je postup národnej bezpečnosti nelogický. ()

Elassar

Velmi povedený thriller se strhujícím tempem. Ale pro mě to plný počet není ( ani skvělý Will to nezachrání). Co mi nejvíc vadilo, byla jistá nelogičnost, se kterou se asi setkáváme ve většině podobných filmů. ()

MAXIKILLER

Klasicky výborný Smith, kterému zdatně sekundují Hackman s Voightem. Bavil jsem se, ale plnému hodnocení stále něco chybí, i když jen velmi málo :) ()

N0X.

Geniálne natočená dráma o tom, ako vláda chce dozerať na všetko, čo sa vo svete deje. Vinikajúci Will Smith ako nič netušiaci občan, ktorému sa dá uveriť každá sekunda na palci. Hudba vôbec nie je vtieravá, prekrásne vyhrotí už aj tak dosť napätú situáciu. Nečakané zvraty sú slušne zvládnuté. Samozrejme, nesmie chýbať tajomný neznámy, ktorý v beznádejnej situácii podá pomocnú ruku. A nakoniec nezabudnuteľná scéna, kedy sa Will pozerá na seba v televízore. Verdikt: 88% ()

Flamik

Na můj vkus až moc konspirací, přehnaná síla vládních organizací a moc vyhrocená domácnost. Na druhou stranu suprovej Will Smith, dobrej konec a akce od začátku až dokonce. Sečteno, podtrženo kvalitní zážitek, bez třešničky navrchu. ()

RomanT

Nevím proč, ale o existenci tohoto filmu jsem netušil a dostal jsem se k němu až po 15 letech v souvislosti s aktuální odposlechovou kauzou PRISM. Zápletka, scénář, napětí, tempo, herecké obsazení, žádné rušivé momenty, to vše jsou důvody, proč jsem jej hned po shlédnutí zařadil na špičku mého žebříčku v žánru thriller. Navíc mě velice překvapilo, jak nadčasově byl natočen. ()

hony23

Skvělá ukázka toho, jak se z bezúhoného občana může lehce stát nepřítel státu a jak mu mohou moderní technologie v rukách tajných služeb zničit život. Skvělý politický thriller s hvězdným obsazením. ()

BoKo_CzT

Pre niekoho apokalyptická vízia, pre mňa vo svojej dobe vizionársky film. Aj v dnešnej dobe plnej káuz ako Snowden/NSA a podobných, by som film dal povinne premietať na školy. Will Smith a Gene Hackam názorne predvádzajú, ako sa môže aj priemerný človek zo strednej vrstvy dostať do hľadáčika tajných služieb. ()

moriero

Tak to byla naprosto precizní řemeslná old-school filmařská práce, typická pro konec minulého století. Dneska se už takové filmy netočí. Sympatický hlavní hrdina, jasná zápletka, výborná kamera a břitký střih. Casting potěšil arzenálem všech známých tváří(a kamarádů) teen-žánrovek konce 90.let (Vřískot, Prcičky atd...). Bylo vidět, že si to všichni náramně užívají. Stejně jako já. ()

PECHY15

Ve chvíli, kdy se film tváří jako Áčko sázející na realitu, bych očekával trochu víc naturalizmu. Tady si hodíme Kuří nožku Mickey Mouse a federálové poznaj kulový. Seženem nějaký maníky s nagelovanym hárem a budem tomu řikat cvičení, páč kontrola chodí jednou za měsíc. Borce si napíchnem za 3 vteřiny a salelit natočíme ještě rychlejc... S vrtulníkem lítáme městem 5 metrů nad zemí, a pak náhle zvoláme. Bacha! Veřejnost si nás všímá... Šmíd mi neva, Hejkal se skvěle hodil a věřil jsem mu to. ()

frankiiee

Film ktorý sa už stal skutočným kultom ... Jeden z najlepších svojho druhu ak nie najlepší. Film ktorý po asi treťom zhliadnutí už radim ku filmom ako Sedem, či Pulp Fiction, teda km úplnej špičke deväťdesiatych rokov. Škoda že tony scott už nie je medzi nami a filmy ako tento, či posledný skaut pre nás už nenatoci. ()

Rust_Francis

Jeden z těch lepších akčních snímků, které pobaví i při opakovaném shlédnutí. Nespočet známých herců a skvělých scén. Ten rychlý střih, jak se ostatně píše i v zajímavostech, je opravdu zběsilý. Přesně tak, jak i tempo filmu. ()

HellsAngel

Inteligentne napísaná honba na nevinného, okorenená všetkým tým hi-tech oparom naokolo. Will Smith štandardne výborný a Gene Hackman taktiež skvelý (po rokoch si zopakoval podobnú úlohu ako v Coppolovom Rozhovore). Nič revolučné, ide proste "len" o poctivo a napínavo natočený akčný thriller. ()

panki9922

Aj po dvadsiatich rokoch od vzniku, je myšlienka tohto filmu aktuálna. A tiež treba podotknúť, že po dvadsiatich rokoch od vzniku filmu, vyzerá Will Smith stále úplne rovnako. ()

MrKrahujec

Především oceňuji ten lehounký komediální (spíš jen nevážný) nádech, kterým je film prostoupen a který je možná "tak jemný, že jej ani nepostřehnete", ale je tam a posouvá celo akční střílečku o několik úrovní výš. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012