Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

IMPAIRED

Tempo. Od toho filmu jsem se nehnul myšlenkami. Ta hvězdička chybí za přešpříliš technologických fantasmagorií a předčasnou smrt krásné Lisy Bonet, rád bych se na ní díval déle. ()

Amputace

Tony Scott umí akci, to je třeba uznat, ovšem co víc, než prachobyčejnou rutinu v tomto filmu nabízí? Na to bych, vzhledem k hodnocení, rád znal odpověď. ()

Aqualung

Myslím, že jde o solidně udělaný film o možnostech zpravodajské techniky, která se dostane do rukou grázlů, kteří sice slouží státu, ale mají pracky od krve či hnoje.Film končí typicky americkým způsobem, individální akcí,která likviduje zlo.Mně přijde podstatné sdělení o zlu, které je možné napáchat, když tyhle hejblata dostanou do rukou lidí, kteří nemají, či spíše nemusí mít zpětné vazby.Chvíli jsem měl pocity skepse, chvíli mi běhal mráz po zádech.A myslím, že nejsem sám.....Slušný film. ()

Jello Biafra

Napínavý hi-tech thriller, v ktorom sa z právnika v podaní Willa Smitha stáva psanec na úteku pred vládnými agentmi. Má totiž disketu s dôležitým svedectvom, ktoré by mohlo ohroziť samotné vládne kruhy. Napätie od začiatku až do konca, skvelé herecké výkony Smitha a Genea Hackmana a záverečná pointa. Úžasný filmový zážitok. ()

core.2

Velmi inteligentní thriller.Scotta se stává jedním z nejlepších tvůrců akční oddechové zábavy. Divák získává po malinkátých krůčkách informace, je uchvácen a zírá jak precizně si pan Scott pohrál s myšlenkou. A není čemu divit, že Nepřítele státu lze řadit mezi nejpovedenější díla akčního thrilleru na konci 90.let. ()

Maynard.

Už sem si zvyknul, že film od Tonyho Scotta mají svižné tempo, což je způsobeno népříliš dlouhými záběry. Ale na mě to zde nijak zvlášť nezabírá. Spíš bych řekl, že mě to vadí. Od filmu sem čekal pořádnou dávku akce, honiček a přestřelek, a jo, nemůžu říct, že bych se nedočkal. Jenomže sem se též dočkal překombinované a přeplácané splácaniny, která má opravdu hodně jednoduchý příběh. To věčný sledování, odposlouchávání a špijónování mě asi tak po 10 minutách začlo vadit a říkal sem si, že to snad skončí. Ale ne, vono se tam špijónuje celej film. Navíc zde dělají z diváka pitomce, páč mi ukažte kameru, která když točí a natočí nějakej pohled (v tomto případě igelitku), tak že si tenhle záběr dokážou přiblížit (což bych ještě pochopil), ale voni si to uměj i pootočit o 70°, což je prostě hovadina. Podobný pytloviny nabízí CSI ze všech různejch koutů ameriky. Plusový body má tenhle kousek za to, že sem u něj ani na chvili nevytuhnul, ale bylo to jen o vlásek :o). Tony Scott = Poslední skaut, nic víc nic míň ()

insurgentes

V roce 98 to možná bylo science-fiction, dnes hořká realita, skovaná za různé zmrdiprojekty "bezpečných měst" a jiných "kamera na každém rohu" bullshitů. Film by měl být povinný pro všechny, kdo si myslí, že stát to s námi myslí dobře a nový světový řád je tu proto, že nás ochrání od terorismu. Co tu není řečeno je, že největší nebezpečí takto nastaveného systému není v možnosti jeho zneužití ojedinělými nemorálními jedinci ve státní správě, ha ha, nýbrž že systém sám byl nadesignován tak, aby sloužil primárně přesně k tomuhle. Proč asi, to se zeptejte třeba Schwarzenberka, on o tom snad v Bilderbergu něco málo zaslechl. ()

OughJay

V průběhu celýho filmu jsem měl fakt hnusnej pocit bezmocnosti. Pevně doufám, že se něco takovýho nikdy nebude moct zneužít. Ne, že bysme teď žili svobodně, ale tohle už byl fakt extrém. No film běží pěkně svižně, člověk nemá ani chvilku na oddych a to chválim. Nicméně mi v kolonce žánrů docela chybí sci-fi, protože těch vychytávek tam bylo poměrně dost. Nutno říct, že mi místama docela i vadily. V kombinaci s poměrně rychlym střihem totiž udělaj z diváka naprostýho paranoika, kterej nevidí žádný východisko. Navození toho pocitu je v pohodě, ale čeho je moc, toho je příliš. Kromě jistý nadčasovosti (film je z roku 1998, kdy teprve začínal boom telefonů a dnešní moderní techniky a řek bych, že dneska už jsme opravdu skoro všude dohledatelný - až je to děsivý) ale nejde o nějak extra světobornej film, proto se budu držet trochu při zemi a dám 4*. ()

kenkaku

Tony Scott se zase jednou vytáhl a chytil děj pěkně za pačesy (ne přitáhl! neplést). Chytne myšlenku "Velkého Bratra" a jeho zvůli zaměří na "jednoho z nás". Člověka co denně dělá svou práci, má své starosti a rodinu a... prostě se vyskytne ve špatný čas na špatném místě. Díky tomu se prostě "lousknutím prstu" od obrazovky neutrhnete buď díky napětí, nebo díky akci. Co hnidopichům (obzvlášť těm technicky zdatnějším) může asi vadit nejvíc je to sem tam přehánění (Gene Hackman je občas MacGyver hadr atd.). Přesto necouvnu z maximálního hodnocení. ()

vitekpe

Klasicky, pekny devadesatkovy akcni thriller. Jeden z lepsch predstavitelu tak oblibene "technologicke paranoii". Takovy prvni "Bourne", vlastne... Will Smith v pohode. ()

herr_carter

Ještě spolu s Posledním skautem opravdu nebroušený diamant z dílny T.Scotta, v tomto filmu nemám prakticky vůbec co vytknout, herecké obsazení dokonalé (výborný Voight jako záporák, to je prostě tlama všech tlam) a jak moc nemusím Hackmana, tady mě tedy dostal. Řadím k nejnapínavějším filmům všech dob.................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

sedm.1

Tohle že natočil Tony Scott? Nemožné! Tony nás možná otravoval v první, utahané půlhodince, poté však musel být jednoznačně nahrazen někým jiným, neboť po oněch zhruba třiceti minutách se to celé zvrhne do totálně ze řetězu utržené jízdy, kdy jsem jen lapal po dechu, abych té smršti vůbec stačil. Dynamická, nápaditá, strhující zápletka, plná napětí, skvělé akce, to mi prostě k Tonymu se vší úctou prostě nesedí, na to nikdy neměl koule, ale především ani talent. Ale OK, jeho jméno v titulcích na postu režiséra figuruje, takže mohu jen konstatovat, že jde o zdaleka jeho nejlepší snímek, ke kterému se se svými ostatními filmovými počiny už ani nepřiblížil. Nutno ovšem podotknout, že tentokrát mu práci hodně usnadnil skutečně výtečný scénář, který nenechá diváka ani na vteřinu vydechnou, nabízí množství neokoukaných vychytávek a samozřejmě velmi zábavné a zajímavé postavy, jichž se navíc chopila herecká smetánka, kdy nevím, koho oslavovat dříve. Will Smith, Gene Hackman, Jon Voight v hlavních rolích excelují, ovšem i ty vedlejší lze považovat za více než výrazné, Busey, Pepper, Dean, Caan, Green, Sizemore, ti všichni tu působí vážně kulervoucím dojmem, fakt skvadra k sežrání. Plné hodnocení přes tu všechnu úžasnou a strhující náplň ale dát nakonec nemohu, a to jednak kvůli zmiňovanému pomalejšímu rozjezdu, ale hlavně kvůli úplnému závěru, který mi přišel až příliš nepravděpodobný a hraný na náhodu, prostě zde tvůrci už krapet přestřelili, to mi ale už zase připadalo na práci Tonyho Scotta :-). Jinak ale fakt jízda jako prase, zkrátka přesně takto si představuji napínaví, akční, hi-tech thriller. ()

PALINO

Ako býva u TONYHO SCOTTA zvykom i NEPRIATEĽ ŠTÁTU je veľmi zručne a efektne natočený film, ktorý dokáže zaujať každou svojou minútou, každým svojim záberom. Príbeh filmu je podľa môjho názoru zaujímavo napísaný, častokrát necháva diváka v napätí, takisto ponúka zaujímavé postavy, stvárnené nemenej zaujímavými hercami, či niekoľko vynikajúcich scén, ktoré dokážu diváka vtiahnuť do deja. Skrátka kvalitný thriller. ()

Bobek15

Tonny Scott zase raz natočil daľší zo svojich trhákov a opäť sa mu podarilo "nahnať" do filmu kopu hviezd! Keď si to porovnám napríklad s takými akčnými trhákmi ako Skala či Con Air, ktorým som dal takisto 5*, tak Verejný nepriateľ by si zaslúžil 6. Na rozdiel od spomenutých diel to nebola "len" akčná pecka so super hudbu, akciou, napätím a samozrejme krásnou kamerou, ale Verejný nepriateľ má aj k tomu super nadupaný do bodky premyslený dej a zápletka! Samozrejme nemôže chýbať scottova neodmyslitelná prestrelka na záver (viď Pravdivá romanca). Jednodocho pre mňa sú Verejný nepraiteľ, spolu so žánrovými klenotami ako Skala a spol., najlepšími akčnými filmami 90. rokov. BOMBA!!! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012