Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

siloalampa

Dynamický film, ktorý začína nudiť len vtedy, keď všetci naokolo začnú behať a naháňať sa dookola. Doteraz nerozumiem, prečo riskoval Will svoj život prvú polovicu filmu útekom, keď chudák ani nevedel kto a prečo ho naháňa... Okrem tohto malinkého nedostatku som však žiadne iné negatíva neobjavil, slušné a miestami aj vtipné dialógy ma vháňali do deja a pripravili slušný filmový zážitok. ()

Jeand´Boa

Thriller jak má být...V rámci daného žánru má tento snímek vše, co je potřeba: nosné téma, které reaguje na aktuální hrozby moderního života, které byly v době vzniku filmu ještě děsivější, a děj, který se žene k velkolepému vyvrcholení a který vás ani chvíli nenechá odběhnout či přestat myslet na to, co by mohlo být dál... ()

Stíba

Tempo, je to co je u tohohle typu filmů nejdůležitější a tady rozhodně neschází. Promyšlený příběh s tématem, které mě vždy baví (to co dnešní technika dokáže a jak je proti ní naše soukromí bezmocné mě v dobře natočeném filmu jako je tenhle vždy pohltí), skvělý Smith, Hackman i další a celkově určitě jedna ze špiček žánru. 4,5*. ()

feryk

Skvělý film, který vás ani na chvíli nenudí. Námět možná aktuálnější než v době svého vzniku. K tomu výborný Gene Hackman a dokonce i Will Smith, který ve většině filmů hraje tajtrlíka nebo arogantního šaška tu podává velmi dobrý herecký výkon a film má slušný spád. A scéna na střeše je prostě geniální. Na tento film se vždy rád podívám znovu. ()

Dm1tr1j

Dobre sa nato pozerá ako američania robia niečo čo je fyzicky nemožné ako keby to bolo bežné už od stredoveku. Áno správne robím si srandu, je to typicky americký oblbovák kedy vám ukážu približnú realitu aby ste neboli zaskočení keď sa v správach dozviete ,že je to čiastočne pravda. Nebojte sa podľa jedneho záberu kamery sa naozaj nedá zistiť, čo máte v taške podľa obrysu. Vaša cibuľa je v bezpečí. ()

KafuR

Nepřítel státu nabízí dynamický, zajímavý scénář dotýkající se citlivého tématu a výpravu dostatečnou to, aby se rychle zadřel pod kůži a pozornost si udržel. Jenom je pořádně vidět, jak jde ta technika rychle kupředu a tehdejší nejmodernější vymoženosti už dnes slouží pouze jako bezva archiválie. Problémem je trochu kolísavé tempo, hlavně ke konci už filmu trochu docházel dech, ale závěrečné vyvrcholení je další bezva scénaristický tah. Film, který může velmi dobře sloužit jako reference (např. s Bournem), kam se ákčové špionážní thrillery za ty léta posunuly. ()

ludva10

V té době, kdy byl film natočený, to musela být naprostá bomba. Napětí celý film, úžasný spád, výborné herecké výkony. Smutné na tom je, že se tohle běžně děje, kór v dnešní moderní době. Za mne horších 5. ()

Razzor_82

"Jste připravenej na rychlej útěk?" Pro mě nadčasová hi-tech jízda z devadesátek. Odposlechy a špiclování tajných služeb. Špinavá politika na plné pecky. Vynikající akce, zápletka, tempo, napětí a herecké obsazení. 9/10 ()

Odpadlik

Výborný techno-thiller, jste li fanoušci počítačové nebo audio-video techniky, bude se vám to určitě líbit. Will Smith jako vždy výborný. ()

Solly

Velmi působivá ukázka americké "demokracie" v praxi. Když si člověk uvědomí co z toho všechno může být pravda ... až zamrazí. ()

haWranka

Dost pěkný, to jo:) Inteligentní, není tožádná tuctová amerikárna, jakých se v té zemičce chrlí stovky a stovky. Tohle se fakt povedlo. Jediné co bych vytkla je možná až přehnaná délka, chvílemi jsem si říkala, že by už mohli končit... ()

arkie

Hypertech-rozprávka s mierne paranoidným ladením. Je až trapné ako sa americké filmy vyžívajú v prehnanom zobrazovaním možností špionážnej techniky - skoro nič z toho v skutočnosti nefunguje tak ako to bolo zobrazené vo filme. Prežil by som to, ale dej je slabý a klinec do rakve tomu dáva účasť egomasturbátora menom Will Smith. ()

Markinho

Film, který jsem viděl jen v telivizi s dabingem. Přesto mě zaujal svou dokonalou zápletkou a tím, že se člověk ani vteřinu nenudí, pořád musí dávat dobrý pozor nato aby vám něco neuteklo...skvělá kamera a samozřejmě Will Smith...Oddychový film, který má kvalitu! ()

BLADER

Tony Scott nám predviedol niečo, čo sa tak často nestáva. Seriózny akčný film, ktorý sa na seri=ozny nehrá, ktorý serióznym jednoducho je. Will Smith hrá skvele ako obvykle, akcia je tu parádna a ukážka toho, ako vám môže náhoda zničiť celý život, je tu privedená k dokonalosti. Paranoidná atmosféra pomaly preniká celým týmto filmom a my zažívame perfektné zimomriavky. Dokonalá ukážka moderného thrilleru. ()

AntiasKing

Neuvěřitelně nadupaná jízda, která je velmi zajímavá sledovat, i když na první shlédnutí jsem ji pochopil tak na 70% a až na třetí čtvrté jsem si tam zařadil každý detail. Smith se v tom filmu nezastaví a to je dobře, stále se něco děje. A jeho povedený nápad jak to celé krvavě vyřešit byl opravdu nečekaný a nepředvídatelný. To celé doprovází chytlavá hudba a sem tam to je okořeněné skvělými vtípky. Hlavní kladní hrdinové, kteří nemají o ničem ani páru, většinou v oblibě nemám, ale tenhle mi fakt sedl. A ta banda sympaťáků co je mu furt v patách. Neustálé honičky, které nutí Smitha stále vymýšlet způsoby jak zdrhnout prostě nemají chybu. Dost se divím, že to minimálně není v TOP 200. 90% ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012