Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

bono22vox

Má smysl k tomuto filmu něco psát? Snad jen toto. Pamatujete si na historické velkofilmy z antického Říma z padesátých a šedesátých let? Např. Pád Říše římské, Ben Hur, Spartacus, Kleopatra, Quo vadis? Některé byly výborné, některé lepší, některé horší, byla to prostě módní vlna, která přešla a zůstala po ní jen nostalgie... Ale díky Gladiátorovi, vše znovu ožilo, a díky němu, máme Piráty, Alexanda Velikého, Troju a další snímky. Tak už tímto filmem přestaňte opovrhovat a smiřte se s tím, že R. Scott prostě znovu přepsal dějiny - filmové i historické... Zapomente na Blade Runnera, Vetřelce, 1492: Dobytí ráje i Thelmu a Louisu! Nejlepším filmem režiséra do této doby jeho tvorby (r.2000) je Gladiátor!! A možná i nadále je... ()

BDMarty007

Vizuálně skvělé, řada silných scén, zejména v první části filmu. Úžasná hudba Hanse Zimmera a Lisy Gerrard. Herecky výborný Joaquin Phoenix. Scénář a příběh ale bohužel postupně slábne. I tak ale mimořádná podívaná. ()

Wyrdas

Velkolepě podaný příběh generála a gladiátora jdoucího na smrt, však nesmrtelného v našich filmových srdcích - Maxima Decima Meridiuse. Na začátku filmu naše oko potěší pohled na bitvu mezi římskými legiemi a pohanskými válečníky a dál už se budeme kochat pouze příběhem psance uvrženého do otroctví, který bojuje o svůj vlastní život. Nejedná se však o klasickou mlátičku v aréně, která by pozbyla příběhu i děje... nalezneme zde silný příběh opředený láskou k rodině, svému vládci i Bohu. V českém znění, ale i v originále si pak každý divák vryje do paměti legendární představení sebe sama v aréně, před císařem Commodusem... "Jmenuji se Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia... Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě." - To celé podloženo perfektní hudbou Hanse Zimmera. Pět hvězd a ani o jednu méně. ()

Mik_e

Jediný moderní historický velkofilm, který může hrdě kráčet bok po boku těch nejslavnějších a nejklasičtějších žánrových počinů. Famozně vygradovaný epos vyniká především úžasně zpracovanými bitvami, silnými scénami a přesným herectvím obou hlavních protagonistů. Tenhle film, natočený na sklonku tisíciletí, dělí od éry sandálového velkofilmu skoro čtyřicet let. Je tak jiný, a stejně...jako by mezi ně bez debat patřil.. ()

mogul01

Můj oblíbený režisér opět zabrousil do historie a vznikl krásný velkofilm, který si přímo říkal o oskary. Ale proč ne.. ()

Nocturno culto

Až dnes jsem se dostal k tomuhle dílu a rozhodně byla naplněna všechna očekávání..Jeden ze Scottových majstrštyků, spojen s geniální Zimmerovou hudbou a přesvědčivými hereckými výkony. ()

Mouchal

Velkolepý film především o římském generálovi Maximovi, který byl nucen se díky nepřízni osudu stát gladiátorem, ale stejně tak i o politickém pletichaření, pomstě, odvaze a vlastně o všem, co patří do pořádného velkofilmu tohoto rázu. Gladiátor je reprezentován naprosto bezchybným audiovizuálním zpracováním a velmi dobrými hereckými výkony především úhlavní trojice Crowe, Phoenix a Nielsen. Bohužel mě Maximova tragédie nijak výrazněji emocionálně nezasáhla a nevím, jestli je to kvůli filmu nebo kvůli mě, nicméně mi to nijak zvlášť nezkazilo ty (bezmála) tři hodiny, které utekly asi stejně rychle, jako bych utíkal já, kdybych stanul někdy v aréně v pomyslném gladiátorském souboji proti samotnému neporazitelnému Maximovi. To, že je to z historického hlediska vlastně celé jeden velký blábol (asi jako mé komentáře) mi je úplně ukradený. Koukám na film a ne na dokument a to, že si některé (dokonce i spousty) věci tvůrci vyloží po svém je jen a pouze na nich. A mě tak naservírovali výborně natočený i ozvučený film s (ikdyž trochu slabším) příběhem, který hned jen tak nezapomenu. 85% ()

GTS_PUNK

Veľkolepý film veľkolepého režiséra Ridleyho Scotta diváka privádza do starovekého Ríma. Do obdobia konca života panovníka Marca Aurelia (Richard Harris), ktorého smrť dychtivo očakáva jeho ambiciózny syn, právoplatný následník trónu Commodus (Joaquin Phoenix). Ten sa však prepočíta, keď jeho otec menuje následníkom trónu generála Maxima (Russell Crowe). Commodus však nechá Maxima neúspešne popraviť, nechá zabiť jeho rodinu, prevezme rímsky trón a pod heslom "Panem et circenses" začne svojím neschopným vládnutím rozkladať zvyšky skorumpovaného Ríma. Ich cesty s Maximom aj však ešte raz skrížia. A keďže všetky cesty vedú do Ríma, stretnú sa na piesku legendárneho Kolosea. Historický veľkofilm z časti čerpajúc námet zo skutočnej histórie a z časti vymyslená fikcia režiséra Ridleyho Scotta v sebe vynikajúco spája atraktivitu príbehu s kvalitným hereckým obsadením. Jedny z vôbec najdôležitejších filmových faktorov sú tak dokonalým hybným motorom takmer trojhodinového snímku, ktorý si aj napriek svojmu dlhému úvodu zasadenom do územia Germánie, dokáže šikovne získať diváka. Príbehovo má dlhý začiatok svoje opodstatnenie, keďže približuje rozpoloženie a základné charaktery jednotlivých hlavných postáv, najmä teda Commoda a Maxima. Ich príbehy, ktoré sa síce na konci opäť stretávajú, sleduje divák väčšinu filmu oddelene. Na jednej strane je to mizéria a otrocký život gladiátorského bojovníka, na strane druhej zhýralý život šialeného rímskeho panovníka. Obom líniám vrámci jedného celku je venovaný dostatočný priestor, sú pútavo spracované, atraktívne napísané a divákovi ponúkajú rovnako dobrú výpravu. Najmä potom úvod filmu, ale nielen ten, má v sebe zakomponovaných aj niekoľko jednoduchších metafor o posmrtnom živote. Toho zlého má v sebe film naozaj minimum. Preto sa divák nemusí báť po jeho zhliadnutí šetriť superlatívmi, aj napriek tomu, že sa jedná o hollywoodsky veľkofilm, ktoré mnohokrát dokážu diváka skôr sklamať. Tu sa to našťastie nedeje a päť ocenení Oscar si tento počin, možno ako jeden z mála, právom zaslúži. Scenár je napísaný na vysokej úrovni a príbehová línia snímku je niečím, čo dozaista zaujme ako skutočného filmového fajnšmekra, tak aj laika. Rovnako kvalitné ako samotný príbeh je aj herecké obsadenie. Russell Crowe opäť utvrdzuje diváka v tom, že mu pasujú mnohé role, vie do nich vkladať emócie a maximálne svojimi postavami žiť. Dôležitú úlohu zohralo aj početné vedľajšie obsadenie, ale ten, kto si zaslúži vyzdvihnúť zo všetkých najviac, je Joaquin Phoenix. Postava Commoda mu pasuje priam neuveriteľne dobre a jeho šialené konanie divák hltá plnými dúškami vždy, keď sa objaví na obraze. Zároveň tak ponúka pestrú škálu emócií, bijúcich sa v jednej postave. Výborná je aj výprava a zobrazenie starovekého Ríma, ktorý na jednotlivých záberoch žije, hemží sa ľuďmi a ponúka zvláštne úchvatnú atmosféru. Tá ešte viac priťahuje diváka do centra diania na obraze. Gladiator je na jednu stranu dosť krvavou historickou drámou, na stranu druhú je to film plný emócií, intríg, zrady a všetkého, čo Rím počas svojej najväčšej slávy ponúkal. Či už diváka láka viac jedna alebo druhá strana, jedna vec je istá. Oscarmi ovenčený počin režiséra Ridleyho Scotta je ďalším z filmov, ktorými sa tento talentovaný pán zapísal nezmazateľnými písmenami do histórie kinematografie či svetovej kultúry všeobecne. Je to film, pri ktorom, nato aby si ho divák užil, nemusí podrobne poznať rímske dejiny. Stačí mu vedieť poznať dobrý film. A tento počin z roku 2000 hranicu dobrého filmu hravo prevyšuje. Byť dobrý znamená byť priemerný. A to Gladiátor určite nie je. () (menej) (viac)

Inozuka

Dobrý velkofilm, kde mě nejvíc baví scény z bojů s Germány a záběry z Kolosea. Co mě naopak štve, je klasická hollywoodská děravost příběhu (SPOILER: fakt by byl ten císař takový pitomec, že by šel měřit sílu s týpkem, který posledních pár let nedělal nic jiného, než bojoval? A fakt by se Maximova legie stojící pár kilometrů od města nedozvěděla, že její zbožňovaný velitel žije, když si o tom povídal celý Řím? atd.). Jinak ale velice akční, zábavné a profesně dobře zmáknuté. Viděno několikrát a zatím, i přes uvedené nedostatky, jsem nezařadil do škatulky "víc již není třeba". ()

Baron Noktur

Epický veľkofilm s nádhernou hudbou a fantastickou výpravou. Je to skutočne dobrý film a má charizmy ako len málo filmo má a svojho času som mu dal dokonca 5*, no až teraz si dokážem uvedomiť, akými hroznými dialógmi ten film často oplýva. ()

Hashirama

Reprezentativní exemplář blockbusteru ze začátku milénia, který staví na komparzu, kostýmech a výpravě, a nikoliv na jednoduchých digitálních vějičkách. Proto tváří v tvář dnešním studiovým kolosům působí Gladiátor tak živě a syrově, protože ten písek, co Španěl cedí mezi prsty v aréně kolosea, je pravý. Epic, jen je dnes Gladiátor už poněkud nevděčný kus, vzhledem k tomu, že děj je v podstatě blueprintem tuny dalších fláků napříč všemi žánry, takže být strhnut po celé tři hodiny i něčím jiným než epickými realizačními aspekty je poněkud těžké. A jako obří fanoušek trilogie Pirátů z Karibiku jsem byl trochu rozčarován, že jejich hlavní motiv je v podstatě destilát zdejšího hlavního motivu. Nicméně bravurní ukázka toho, kolik muziky se dá v hollywoodském zázemí pořídit i bez procesorů. Jak říkám - epic. ()

Nix

Další ze škatulky must see filmů. Stejně už to zase každý viděl a kdo ne, tak to brzy určitě napraví. Vizuálně naprosto skvělý film, který zase předběhl dobu a boje jsou ještě lepší, tady Crow jede na plný plyn a že to stojí za to, nemusím snad ani říkat i vzhledem k těm všem hodnocením a oceněním. ()

Hellknight12

Dnes som si to prvý krát pozrel v režisérskej verzii. Rozdiel medzi kino verziou a režisérskou je cca 20 min. Osobne som nespozoroval žiaden veľký rozdiel. Čo tam bolo navyše? Každopádne skvelý film, so skvelou hudbou a aj skvelými hereckými výkonmi. Nemám čo filmu vytknúť a môžem odporučiť aj v režisérskej verzii. Menšie upozornenie film má 170 min. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Dexx

Řemeslně perfektní pastva pro oči a uši, nicméně typicky hollywoodská se vším všudy. Za scénář a obzvláště některé repliky by někdo zasloužil pověsit za něco do průvanu. Ale, jak říkám, na koukání je to paráda. ()

Abdul

Tento snímek lze brát jako tradiční vědomé zaslepení mysli dosud vcelku originálního hollywoodského režiséra (jenž si vybudoval své specifické renomé) hollywoodským megalomanstvím. Kolikrát se už podobně "předvedl" (provinil?) například Steven Spielberg? Peníze zkrátka občas dělají divy. ()

Dreadlord

Perfektne udelany film z doby rise rimske,ktery asi docela dobre vystihl situaci v onech dobach,ale nevim jestli si Russel Crowe zaslouzil toho oskara ale budiz ja nejsem clen akademie,takze asi nemam pravo to vubec komentovat. ()

Mocoft

Hollywood umí potěšit jen dva smysly zrak a sluch. Já bych ještě uvítal potěšit mozek a duši. Takže jako obvykle moc pěkné obrázky to byly a tím to hasne. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)