Dramatický film o dvou důstojnících napoleonské armády, kteří jeden na druhého útočí v nelítostných soubojích. Jejich spor začal maličkostí, ale vzrostl v posedlost, která ovládla životy obou mužů na dlouhých 30 let. Film natočený podle povídky Josepha Conrada vypráví o vášni, cti a nenávisti. Na Vás čeká úchvatně vizuálně zpracovaný příběh s nečekaným koncem. (oficiálny text distribútora)

Aiax

Když jsem si přečet, že tenhle film je založen na povídce Josepha Conrada, pomyslel jsem si, jak se asi scénáristovi povedlo natáhnout krátký text na téměř dvouhodinový film. Odpověď je jednoduchá - špatně. Po první půlhodině, kdy člověk zasune upadlou čelist zpět na místo a zvykne si na nádherné obrazy a parádní naturalismus a energii soubojů, se Soupeři začnou táááhnout jak medová slina a nepřestanou až do konce. Na dnešní dobu příliš sedativní tempo občerstvují prakticky jen scény s famózním Keitelem, jakmile tenhle démon sleze z plátna, je palec divákův neodolatelně tažen k fastforwardu. Ovšem legendární Scottův cit pro obraz leccos vynahrazuje, co scéna, to malba. Jak to ten režisér dělá, že vnitřní a vnější nasvícení, kompozice snímků a barvy jsou ve většině jeho filmů tak k sežrání? Také výprava a kostýmy jsou ultra realistické, člověk má skoro dojem, že Scott má ve sklepě stroj času. Takže pro studenta nebo vážného fanouška filmařiny určitě povinnost, kdo má ale chuť na divácky vděčný historický flák typu Gladiátora, ať si raději pustí...inu, Gladiátora. ()

Skip

Pro mě je tohle zatím nejlepší film Ridleyho Scotta. Po herecké stránce docela standard, nic, co by se dalo nazvat nezapomenutelným výkonem, ale šlo o poctivou hereckou práci. Ovšem vizuální podoba doplněná hudební složkou neměla chybu a právě to, spolu se zručnou režií, udělalo z vcelku prostého námětu, vynikající film. ()

radektejkal

Že se jedná o dobrodružný film jsem věděl. i to, že Ridleymu Scottovi je lépe jít z cesty. Přesto však jsem doufal, že téma nevraživosti, posedlosti, běsnění bude bude něčím přesaženo, nebo se objeví jiný, třeba konfrontační plán. Ale nakonec zůstalo u porovnávání mentalit obou duelistů, a to je trochu málo. Bylo by ovšem také možné obdivovat fotografii (kameru), jak činí mnozí, ale to je rovněž možné u mnoha jiných soudobých filmů - a pokud zvednete zadek of digitálního plátna a vydáte se někam na čundr, uvidíte podobné obrazy, jichž jste navíc sami součástí. Nevýrazná Conradova povídka mi připoměla jinou povídku: "El otro duelo" z povídkové knihy El informe de Brodie od Jorge Luise Borgese (data bohužel bez záruky), kde je problém posedlosti kódován nenávistí samotných zbraní (v Argentíně samozřejmě nožů). ()

Laurent

Jednoznačně nejlepší snímek Ridleyho Scotta. Vizuální stránka Soupeřů je na úrovni Stanleyho Kubricka. Je škoda, že své ostatní snímky zhyzdil, nebo nechal zhyzdit Hollywoodskými ambicemi. ()

Sheldra

Spíš než film mi to připomíná kombinaci malířského plátna a knihy z období romantismu - tohle překračuje meze pouhé adaptace, sledovat Soupeře je jako číst Soupeře. Není tu snad jediný záběr, který není pastvou pro oči, ať už se jedná o zasněnou krajinu francouzského venkova, kde proti sobě v ranní mlze stojí dva muži s kordy v ruce, klikatící se uličky, zamrzlé Rusko nebo nadýchaný salónek. Druhou nezapomenutelnou součástkou je famózní dvojka Harvey Keitel, jehož zarputilost mě fascinuje, a Keith Carradine, který mě okouzlil. Nevím, který z nich mi připadá víc nevyzpytatelný: Feraud, ze kterého přímo tryská nenávist k soupeři, který mu ale zjevně nic zvláštního neprovedl, nebo D'Hubert, který k tomuhle celoživotnímu nepřátelství přišel jak slepý k houslím, ale přesto se mu dobrovolně vydal napospas, i když mohl utéct. Napětí mezi nimi vytváří dokonalou atmosféru osudovosti, která mě absolutně pohltila. Super! ()

kagemush

Dejte dobrým režisérům trochu víc peněz a voni začnou točit velko,,filmy".Pak jsem rád,alespoň za ty většinou ještě nerozplizlé prvotiny.-To ale není případ pana Scotta,-to co následovalo po tomhle parádním debutu ,byl jeden majstrštyk za druhým.Ridley Scott je bezesporu jedním z mála s velmi vyrovnanou (téměř bez zásadnějších výkyvů) filmografií.A s jednou z nejkvalitnějších.--Tenhle film se ke mě dostal se značným zpožděním,ale i možná proto jsem si ho o to víc užil. ()

joker.george

Ridley Scott umí natočit jak komornější a klidnější dílo, tak i epickou a monumentálnější výpravu. Tady se pohybuje někde na pomezí, velkým bitvám se vyhýbá a místo toho sleduje nervy drásající osobní střet dvou mužů, které zasáhla nelidská posedlost tím druhým. To ale neznamená, že by duely obou rivalů nevydaly za epické vojenské bitvy, zvlášť když mezi nimi krouží kamera, která snímá jak vypjaté a odhodlané tváře, tak krajinu, která v průběhu let ukáže, jak moc dokáže měnit svůj vzhled od nádhernosti po vražednost. ()

nithiel

Zajímavý a dobře zpracovaný příběh, ale to hlavní, co diváka uchvátí, byla dokonalá kamera a vůbec vizuální stránka firmu. V interiérech byla skvělá, ale ještě tolik nevybočovala z normálních měřítek. Avšak jakmile se hrdinové dostali do otevřené krajiny, srdce mi zaplesalo. Tady záběry přestaly být záběry a stali se spíše oživlými obrazy z dílny romantického mistra, po nichž se s grácií pohybovali herci. Obloha i lesy hrály všemi barvami a přitom vše vypadalo jako vystřižené ze skutečnosti. ()

C0r0ner

Kdyby se to tak věnovalo těm událostem v pozadí, to by byla paráda (Napoleonovo tažení do Ruska,...), ale takhle je to nekonečný koloběh soubojů, který se i přes mírnou stopáž subjektivně táhne strašně dlouho. Naštěstí to trochu zvedl konec, který byl dobrým rozuzlením, ale přece jen jsem od Scotta čekal víc. 60% ()

pakobylka

Hezké záběry nestačí. Možná se z filmu částečně vytrácí napětí a spád díky rozdělení děje do jednotlivých epizod, v nichž se oba soupeři po několika letech vždy znovu setkají - i když naprosto nečekaná a dalo by se říct i roztomilá pointa hodně zachraňuje - 3,5*. ()

Wormboy

Vizualne podmanivy, atmosfericky a tematicky mimoriadne putavy, herecky skvele odohrany a na malom priestore umne prerozpravany pribeh o chlapskej jesitnosti a jej nasledkoch... ()

Juto

Skvelý debut od Ridleyho Scotta. Vizuálne spracovanie je úžasné. Film skúma svoj vlastný jedinečný tematický terén a psychológiu svojich postáv obmedzuje presvedčivosťou, ktorá je mu úplne vlastná. 8/10 ()

andrii

Poznamenaný. Tas svůj meč, holobrádku. Skřípnu nemilosrdně tvou kůži, seříznu tvou zlatou hřívu...Věčná rivalita jako tradice, která jej posedla, žádný smír, zarputilé klání z obou stran se odráží, od úsvitu do soumraku, ve vizuálně nejvybranější aréně, v jakémsi nepozemském světě. Salvy cti, jiskření zkřížených zbraní, víření střelného prachu...Hola na tribunu, oni dva na vrcholu skutečného duelu. ()

SeanLSD

Ridley točil históriu skôr než sci-fi a počtom diel sa dodnes zdá, že ju má predsa len radšej. Sakramentsky viditeľné je to už aj na SÚPEROCH. Je to precízne skomponovaná sonda do života dôstojníkov Bonapartovej armády. Každý záber je vycizelovaný do maliarskej nádhery a historickej vierohodnosti je venovaná maximálna pozornosť. To je jednak prístup samotného režiséra, ale dá sa to vnímať aj ako odraz hutnej, jazykovo vycibrenej prózy Josepha Conrada, podľa ktorého poviedky bol napísaný scenár. Tento fakt sa príliš nespomína, sám som sa to dozvedel až pri úvodných titulkoch filmu. Ako to v príbehoch tohoto autora býva, mizivá, často až nezmyselná príčina, malé pochybenie či bezvýznamný omyl, ktorý je mnohokrát pri čítaní až ťažko postrehnúť a ktoré sú práve synonymom osudu, respektíve zásadného rozhodnutia, ktoré vo chvíli svojho vynesenia tak závažne nevyzerá, vedú k dlhotrvajúcim až fatálnym následkom, ktoré ovplyvnia či dokonca zmaria celý život. Bez analýzy to však občas aj pôsobí, že veľkolepý dej je postavený na nezmysle, ktorého by sa normálny človek nedopustil. A v prípade filmových DUELANTOV to česť-nečesť vyzerá, že jeden z nich, iniciátor sporu, bol jednoducho arogantný kretén... ()

Radiq

...aneb jak to dopadá, když člověk narazí na debila, celoživotního debila. Tím neurážím vynikající zápornou roli, kterou si střihl Harvey Keitel. Taky Keith Carradine se do své postavy dobře vžil, ale něco tady nehraje. Je to tak trošičku plytké. Jo, dva chlápci se nemaj v lásce a snažej se celej život se zabít, ale chybí tomu hloubka. Takhle jim to moc nežeru. Co mě ale uchvátilo, tak třeba předposlední záběr se sluncem za bouřkovými mraky, to bylo geniální. Takhle krásně vizuálně tam působí více scén, ale tahle byla nejlepší. Respekt Ridleymu Scottovi, kterej už v počátcích ukázal, že má talent a i s malejma prachama dokáže udělat kvalitní historickou podívanou. Navíc z prostředí francouzskejch husarů, což tak často ve filmu nevídáme. Sice tam chybělo víc zobrazené akce a často nám bylo skryto něco, na co už ten rozpočet nestačil, ale mě to stačilo. Jinak vůbec jsem nečekal, že po takové historické látce Ridley sáhne do úplně jinejch vod - ke sci-fi Vetřelec... ()

eye candy

Hned v začátcích kariéry dokázal Scott v krátkém časovém úseku natočit dva žánrově odlišné snímky a rychle si vyšlápnout pověst režíjní versatilky. V čem ale vždy vynikal a o několik atmosfér převyšoval většinu svých kolegů, je schopnost vyprodukovat dokonale podbízivý vizuál, díky kterému mají jeho filmy blahodárný vliv na divákovo zrakové ústrojí. Jedinou trhlinou v jinak skvělé Ridleyho režiji je tentokrát průměrný scénář. Nejvíc patrné je to na postavě Ferauda a jeho motivech, nebýt nezaměnitelného ksichtu Harvey Keitela, nejspíš by některé scény působily hodně vlažně. Kapitola v Rusku byla opravdu blízko dokonalému filmovému požitku, vizuálně našláplá, vážná ale zároveň chvílemi téměř až absurdní. Pro mě asi nejzajímavější část snímku. ()

Mirokukii

Na tohle první Scottovo dílo, mám zálusk již delší dobu. Historická freska, s dobrým vizuálem (jak jinak) o soupeření a cti. Film poctivě sleduje, v průběhu let, jednotlivé souboje hlavních představitelů, které patří k tomu nejlepšímu a přílišným vyprávěním historie se nezabývá. Dějově lehce kostrbaté, s o to lepším, osudovým a pěkným koncem. ()