Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

batik

Musím uznať, že s Blade Runner sa Ridley Scott naozaj vyhral. Jeho sci-fi detektívka v štýle noir zasadená do temnej budúcnosti ľudstva je naozaj nadčasová a ani po takmer 40 rokoch vôbec nezostarla. Čo diváka na tomto filme upúta, ako prvé je jeho skvelo vybudovaná atmosféra. Los Angeles tu nie je zobrazené, ako krásne slnečné mesto, ale ako špinavé a preplnené mesto, ktoré je neustále sužované dažďom. To spolu s faktom, že sa celý film odohráva v noci dodáva snímke veľmi depresívnu atmosféru. Miestami máte dojem, že aj dej a scenár ustupujú do úzadia na úkor zobrazenia atmosféry, ktorá je skvelo dokreslená hudbou od Vangelisa, ktorý pre Blade Runner zložil svoj najlepší soundtrack. Aj ked pochybujem, že tvorcovia mali v úmysle natočiť filozofický film, istý existenciálny presah tu môžme badať úplne jednoznačne. Väčšina ľudských protagonistov je zobrazených, ako vyprázdnené, od ostatných izolované a osamelé bytosti, ktoré strácajú v obrovskom a preplnenom meste posledné zbytky ľudskosti. Naproti tomu replicanti, aj keď robia vo svojej honbe za životom hrozné činy, pôsobia oveľa ľudskejším dojmom a dokážu nadväzovať medziľudské vzťahy. Napriek uvedenému sa zdá, ako keby aspoň niektorí ľudia hľadali človeka v sebe a snažili sa ísť naproti životu. Takže v tomto ohľade, napriek všade prítomnému pesimizmu a depresii cítime istú nádej, že to s ľudmi nemusí dopadnúť úplne zle. Ďalšou rovinou je hra ľudí na bohov v súvislosti s výrobou replicantov, ktorí sú napriek tomu, že nadobudli vedomie, považovaní ľudmi za veci a sú ešte aj využívaní na otrockú prácu. Poslednou spornou otázkou stále je, či Deckard je alebo nie je človek. Scott z neho chcel mať strašne replicanta, preto do režisérskeho strihu pridal scénu s jednorožcom. O tom, že by mohol byť replicant vypovedajú aj fotky, ktoré sú v Deckardovom byte položené na klavíri. Na druhú stranu, keby bol replicnat, vyrobený na to, aby lovil iných replicantov, prečo by nemal ich silu? Stavalo by ho to v tomto boji automaticky do nevýhody. Ide to troška proti logike. Túto otázku si musí už každý vyriešiť sám. 90% ()

Richard.Jezd

Utahané, dějově roztahané, nic neříkající. Nejhorší ale na tom je ta příšerná hudba jako z filmu Kamarád do deště. Dobrá kamera děj nezachrání.65% ()

Tomas129

Myšlenka hluboká a za to 3*. Všechno ostatní ale nic moc...asi jsem už zhýčkaný dnešní technologií a tempem děje. Film určitě doporučuji shlédnout minimálně kvůli té myšlence, kterou vám předá. Je to zajímavá úvaha nad blížícími se genetickými úpravami. ()

SNCIS

"Replikanti jsou jako jiné stroje. Mohou být prospěšní nebo nebezpeční. Pokud jsou prospěšní, netýká se mě to." - 20%. ()

Lonelybiker

Blade Runner má neopakovatelnou atmosféru, jeho zvukový nebo hudební doprovod je dokonalý. Nechápu, jak se něco takového povedlo natočit skoro před 40 lety, vizuál vypadá skvěle i dnes. Harrison je tu v nejlepší formě a nedivím se mu, že se do Rachael zamiluje. Konec je velmi zvláštní a jen podtrhuje výjimečnost filmu. Dokonalý je rovněž Rutger Hauer. ()

wdo

Zkoušel jsem to dokoukat před pár lety a nepovedlo se. U tohoto akčního sci-fi thrilleru jsem usnul i včera. Tak nevím, asi to pro mě zas taková pecka není. Ale na druhou stranu je zábavné sledovat, jak si autoři v roce 82 představovali, že bude vypadat technika v Los Angeles před dvěma lety :-) ()

Antimat

Post-Futuristické mesto 80rokov... Efekty mesta sú lepšie ako v novom Total Recall. Príbeh je slušný i ked zbytočne natiahnutý ()

Sejkorka

S ohledem na čas, který uplynul od natočení, tj. bezmála 40 let, hodnotím tento film jako velmi dobré scifi. Harrison Ford je stále spíše na počátku své hvězdné kariéry (nastartované Hvězdnými válkami). Nevím, kdo ho běžně dabuje, ale tento hlas mi k němu moc neseděl. Člověk celou dobu přemýšlí, že se nakonec člověk Deckard a replikantka Rachael dají dohromady. A ono jo.  Ostrá jednotka si jde za svým a ve finále se největší padouch z replikantů (hraje ho Holanďan Rutger Hauer - mj. Jestřábí žena) těsně před smrtí napraví, nechá Deckarda žít a ještě mu stačí vysvětlit proč. Fakt dobrý (70%). ()

Battlekingx odpad!

Jednim slovem NUDA... Vice slovy? OK: Dialogy? Trapne..  Kamera? Trapna.. Dej? Nepochopitelny a trapny Hrani si na budoucnost? K smichu :-D Herecke vykony? Tam nejake byly? Je jasne videt, ze ten film je stary az beda a do budoucnosti nepatri.. nechapu lidi, kteri jsou z nej odvareni, jelikoz tam fakt nic neni.. Je to umyslne protahovane a dalo by se to smrsknout do 10minutoveho videa..  Je to mozna tim, ze jsem narocny divak a nevidel jsem ten film v dobe, kdy vysel, ale az s ohlednutim zpet s tim, co ted mam v hlave a je to naprosta katastrofa ;-) ------- Co se tyka vizualnich efektu, tak je videt, ze plasty a nebo sadrose dost frceli.. Chapu, ze nebyla pocitacova technika, ale takovy StarWars, ktery je o dost starsi a v urcitych ohledech je taktez k smichu, tak oproti tomuhle, to je skutecna filmarina, ktera si zaslouzi alepson zlatou malinu.. Tohle si zaslouzi tak par facek vsem, kteri se na teto hruzostrasne nude podileli ;-) Jdu se podivat na dalsi dil, snad se filmari pochlapili a v moderni dobe vytvorili alespon neco, co ma hlavu a patu ;-) ()

KiSsNeO

Vizuálně krásný snímek. Super hudba, atmosféra. Ale bohužel je to nuda. Jsem fanoušek P.K. Dicka, ale tohle zfilmování mě zklamalo. ()

Bratyslavcan

Pre mňa to bolo menšie sklamanie. O filme sa veľa hovorí, ale okrem toho, že je to akože kultovka tak nič iné. Melancholický štýl a monotónna hudba v pozadí ma nudili a pomaly uvádzali do stavu spánku. Na konci filmu sa to snažilo poukázať na nejakú hlbšiu ideu, no nebola moc výrazne poukázaná a naozaj bola iba na konci. Polhodiny menej by filmu nezaškodilo. Spracovanie na tú dobu je super. Čo ma tak zaskočilo bola neskutočne pokroková a pretechnizovaná doba (lietajúce auta, umelé akoby živé zvieratá), ale dáždniky sa vyvinuli iba k neónovým rúčkam : ). Závisí na tom aká ste generácia a keďže ja som videl toto pomerne neskoro, tak mi to prišlo ako niečo medzi Ja, robot (I, Robot) a Náhradníci (Surrogates), ale tie filmy mali aj oveľa hlbšiu myšlienku. ()

Honjanmach

Skvělý film, na který se často s manželkou díváme. Ta nadčasovost prostředí, ve kterém se děj odehrává, je i po tak dlouhé době od premiéry fascinující. ()

perceptio

Jsem fandou scifi filmů, mám rád Vetřelce i Promethea. Ale tento počin mě prostě moc nezaujal. Příběh má ve vyprávění dost mezery a někdy jsem se docela ztrácel. Asi to bude tím, že údajně měl natočený materiál 4 hodiny a vše se muselo pak hodně sestříhat. Další věc: pořád tma, děj stále za tmy, je to celkem depresivní. A třetí věc, nechápu, co má Scott na tom líbání mužů. Použil to i v Prometheovi. Pro mě nechutné. Ale jinak výprava tedy kolosální. Mohla to být pecka, ale ta dějová linka to zabíjí. ()

Bizap123

Blade Runner pracuje se zajímavou zápletkou, která ale není úplně nereálná, resp. v teoretické fyzice, neurovědě a informatice víme, že možnosti vytvořit podobný svět jsou reálné, bohužel mi přijde, že o co víc je lepší příběh (téma), tak o to menší je kvalita zpracování. Zde se dá ale, najít pozitiva, např. architektura byla podle mne vytvořena zajímavě, méně zajímavá pak byla práce s kamerou. Ford hraje kvalitně, ovšem Hauer a Young už na tom nejsou příliš dobře, možná filmu chyběl větší rozpočet. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)