Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Rieux

Kedze ide o velmi zlozity snimok, musim sa vyjadrit obsirnejsie. Film ma velmi dobre vystavanu noir atmosferu, s ktorou bol spokojny aj samotny Philip K. Dick - hoci si pred smrtou stihol pozriet iba prvych 20 minut. Scott sa v na prvy pohlad tuctovom deji - detektiv nahana zlocincov, nakoniec ich chyti - vyziva v detailoch - napr. napisy po autobusoch, vzhlad obyvatelov, a samozrejme jeho oblubeny ventilator - a snazi sa budovat filozoficke "nieco". Rozne odkazy, vacsinou pre bezneho divaka skryte, sa nachadzaju takmer v kazdom druhom zabere. Podla niektorych je cely film analogiou Roy-Jezis. Ja si myslim, ze to tak nie je. Scott chcel filmom poukazat na to ako sa z cloveka moze stat menej humanna osoba nez z jeho vytvoru, ako moze clovek v predstave ze on je panom ludstva robit veci, ktore by nemal a ako sa zivot snazi najst cestu a slobodu v akejkolvek forme. Bohuzial, obe casti - noir detektivka a filozoficky podtext - sa nedaria plne rozvinut. Na detektivku je film prilis pomaly, bezneho divaka moze miestami az nudit a posobit na neho prvoplanovo svojim priamociarym dejom - na prvy pohlad iba. Filozoficky podtext je zasa prilis nejasny a hoci nie som proti tomu aby divak rozmyslal, len velmi tazko sa v nom hlada nejaky uceleny zamer. Snaha o vytvorenie niecoho zavazneho, co by zaujalo ako elitneho tak aj bezneho divaka tu je, originalita sa neda popriet, ale vysledok je nedostatocny. Prvu skupinu ludi moze zmiast a vytvorit v nich dojem niecoho vacsieho. Mozu sa pokusit hladat v diele odkazy, ktore tam nie su a druhu skupinu ludi film iba unudi. Vysledne "sokujuce" odhalenie - ktore by podla Ridleyho Scotta nepochopil len dilinko - si mozno niektori ani nevsimnu, mozno nepochopia... Uprimne, tazko sa to hodnoti, lebo Blade Runner ma svoje klady, ktore nie su male, ale ma rovnako aj zapory, ktore nemozno prehliadnut len pre to, ze ide o "kultovy sci-fi film" s dobrym reziserom, dobrymi hercami a dobrou atmosferou. Niekedy to nestaci a treba to vediet aj podat. Davam tomu 4 hviezdicky nie preto, ze je to takmer dokonaly film, ale preto, lebo tri su u mna priemer a to Blade Runner urcite nie je. ()

erast

Tak tohle má být prý jedno z nejlepších sci-fi, prdlajs. Myšlenka filmu možná byla dobrá, ale nic víc. Nudný příběh, nudní herci. A proč se tvůrci snažily vytvořit několik alternativních konců? Asi z nudy. ()

aannemer

"Kultovní sci-fi" - no, hodně se směju. Nebavilo mě to už tenkrát, když to mezi lidma kolovalo na VHS s amatérským dabingem a nepřišel jsem tomu na chuť ani nyní, kdy to vyčistili, zremástrovali a přestříhali. Je to zkrátka nuda k uzývání. Naštěstí má za sebou Scott i lepší filmy, takže mu tuhle trapnou intošárnu odpustím. A co se týče filmové hudby, kterou s oblibou sbírám, Vangelis zvládne napsat jednu slušnou skladbu za pět let, ostatní je totální vycpávka bez nápadu. No, asi tak. ()

RoB23

Příběh velice jednoduchoučký a mohl by se odehrávat klidně kdekoliv a kdykoliv po menší úpravě scénáře. Deckard (Harrison Ford) má za úkol pochytat čtyři replikanty - uměle vytvořené lidi. Film má téměř dvě hodiny v klasické verzi a to je prostě moc. Celé se to snaží vést na atmosféře budoucnosti, vytvořené tehdejšími možnými prostředky a to zkrátka nestačí. A to vizuální stránka filmu je na tom podle mě dobře. Děj je prostě slabý a chvílemi, spíše dost často jsem se přistihnul jím znuděn. Žádné dějové zvraty. Žádná hutná atmosféra. Harrison je prostě loví v průběhu filmu jednoho po druhém až dojde k závěrečné scéně, kde si hlavní hrdina tak trochu pofilozofuje a šmitec!... 28.11.2017_Viděno znovu. Výborné sci-fi. Původně nedoceněné. :) ()

jirka.maso

Pokud bych Blade Runnera viděl před dvaceti lety na nějaké ošoupané kazetě z videopůjčovny, asi by mě svou technickou stránkou a vyšším posláním dostal do kolen. Jelikož jsem ho ale viděl až o třicet let později, kultovní mě přišel asi jako čočka s vejci… ()

Bruce_cz

Blade Runner je skvělý. Pro mě balancuje mezi 4 a 5 hvězdami. Vadila mi značná rozvleklost a zdlouhavost některých scén, která se kombinovala s takovou lehce rozkouskovaným dějem, který se valí kupředu jak tající vosk a klouže lehce po povrchu, ale šíří zvláštní atmosféru - někde mezi znepokojením, strachem, úctou k životu a láskou. Je to takové hodně nepopsatelné. Myslím, že s Blade Runner je to hodně o tom, jak moc se necháte pohltit, vůbec se nezabývat myšlenkou, že jde o nějaké akčního sci-fi s roboty, jako je terminátor nebo matrix, ale filozofická rozprava nad silou života. ()

bushmills

Pro mne je BR kult, který si v nezkrácené verzi vychutnávám sám alespoň jednou ročně. Co víc říct? je to prostě klasika se vším všudy (triky, hudba, herci, atd.) Pro fanoušky sci-fi povinnost. ()

Scaevola

Vzhledem k roku vzniku vizuálně kvalitní sci-fi a detektivka ze staré tvrdé školy v jednom; hodně zajímavý i problematický po etické stránce je motiv zločinců, kteří neví, že jsou zločinci. A nadmíru mne zaujalo finále se soubojem/nesoubojem, z kterého číšela nejistota obou zůčastněných, jestli konají správně. (Shlédnuta Director's Cut verse.) ()

B3njamin

Skvělá atmosféra nedaleké budoucnosti. Skvělý obsazení hlavních rolí pod taktovkou R. Scotta. Hudba od Vangelise je taky výtečná. Tento film můžete vidět několikrát a pořád ve vás zanechá otázky. Je Decker reprlikant.....? Když vidíte tento film na Blu-ray na domácím kině tak zážitek z toho filmu je ještě lepší:) ()

Trinculo

Co po nás zůstane ? Zápletka filmu se rozvazuje ve dvou momentech. V prvním, kdy Roy Batty umírá a říká svůj slavný monolog s větou, že všechno zmizí jako slzy v dešti a v druhém, kdy Gaff volá na Deckarda, že kdo v podstatě přetrvá. V těchto chvílích se definitivně smývají hranice mezi člověkem a replikantem. Každý hledí do tváře smrti, která když přijde, tak chvíli zůstanou jen slzy v deští - něco, co nemá objektivní význam a ani příliš dlouhé trvání (má-li vůbec nějaké). Přesto má smysl bojovat, cestovat na hranice a za ně ... pouštět se do očividných šíleností... protože nikdo nemá nic jiného k dispozici. Vědomí je jako plamen, zhasne když příjde jeho čas, a s ním i všechno co jej tvořilo. ()

wray

pozrel som si to uz druhkyrat (predsa len, uz som starsi, skusenejsi divak), ale stale ostalo u mna "nepochopene". Silni herci, silna hudba, silne efekty ale celkovo je to take nejake slabsie (nudne je to prave slovo) scifi. Hned v uvode je jasne o co ide, (a da sa tusit ako to skonci) vela prekvapeni sa nekona, a tak to tie efekty, triky, dialogy... nezachrania :/ mozno to cele skusim o par rokov znova - ked budem este skusenejsi divak :) zatial len 2* - priemer... ()

E.T.Martin

Nadčasovost Blade Runnera je nesporná. Není však pouze výsledkem geniální práce Ridleyho Scotta a jeho týmu. Jedním z pilířů této nadčasovosti je inspirace v literárním díle Philipa K. Dicka, který už od padesátých let chrlil jednu schizofrenní a klaustrofobickou vizi budoucího světa za druhou. Je až podivuhodné, kolik z jeho představ se dnes stává realitou. Ridley Scott si kromě příběhu vzal z jeho knih to nejlepší a stvořil pochmurný filmový svět, v temnotách se topící Los Angeles budoucnosti. Opět podobně jako v o tři roky starším Vetřelci ukázal, že je mistrem mizanscény, a i zde posunuje hranice filmové výpravy o několik kroků vpřed. Velkou devízou je také nejednoznačnost příběhu a nespočetné množství jeho interpretací, ale i to je prvek typický pro tvorbu P. K. Dicka. Avšak žádný z těchto faktorů sám nedělá dobrý film. V Blade Runnerovi ale skvěle fungují i další prvky: hudba, herecké výkony, a především vyprávění příběhu, což u Ridleyho Scotta není vždy pravidlem. Výsledkem je geniální kousek patřící do zlatého fondu světové kinematografie. ()

Misterioso

Ridley Scott stvořil před mnoha lety jeden z nejpůsobivějších sci-fi filmů všech dob, ke kterému se pokaždé s obrovskou chutí vracím. A nejen já. Ale miliony filmových fanoušků po celém světě, protože Blade Runner se řadí k nejkultovnějším filmům "ever". Kdybych měl popsat své neuvěřitelně barvité pocity, které prožívám pokaždé, když zhlédnu tenhle film, nebo jen zaslechnu Vangelisovu nadpozemskou hudbu či si prostě vybavím nějaký střípek z tohohle filmu, nedovedl bych to. Ty pocity jsou totiž tak nepopsatelné a zvláštní, až se sám divím, co jeden film dokáže udělat s mými emocemi. Na svědomí to má hlavně atmosféra tohohle filmu - posmutnělá, s postavami, kterým většinou moc času do konce jejich "životů" nezbývá, dotvářená neuvěřitelně nádherným vizuálem (ano, opravdu je to film z roku 82!) a již zmíněnou hudbou řeckého hudebního mága Vangelise (hudbou, která je výborně zužitkována). Při každém dalším zhlédnutí si z Blade Runnera odnesu trochu více, protože díky hloubce zdánlivě jednoduchého příběhu a různým vychytávkám je pokaždé co nacházet. Kacíři, kajte se, protože pokud u tohohle filmu přivíráté víčka, věřte, že je to jedině z důvodu oné magické, "snové" atmosféry. Já se nicméně s chutí budu do L.A. 2019 vracet dál a dál, abych zase jednou okusil něco z atmosféry, která mě pokaždé pohltí a naplní i na dobu, kdy už dávno odezní závěrečné titulky. ()

peeko

Dobré, ale čekal jsem víc, vzhledem k tomu jakou aurou a hodnoceními je tuten film obklopen. Mám velmi rád sci-fi a zde jsem trošku zklamán, páč si myslím, že Ridley Scott mohl z předlohy vytlouct víc. Rutger Hauer válí a stejně tak Vangelisova hudba. Howg ()

st4nford

Skvěle zmáknutá sci-fi. Ridley je mistr. Opravdu skvěle pojaté, akorát děj je trošku nudný a zbytečně složitý. Stejný případ jako Prometheus. Pět hvězdiček za režii, hudbu, efekty a herce. ()

Enormita

Nechápem ako dokázal Ridley Scott v 80tich rokoch to čo dokázal. Keď som pozerala v roku 2012 prvý krát "Blade Runner", tak som mala pocit, že tento film by mohol kludne ísť v tejto vizuálnej podobe do kín a človek by ani nepobadal menšiu kvalitu čo do efektov. Obdobne som to vnímala i u prvého Votrelca. No schválne: Votrelci od Camerona pôsobia už zastaralo, mnohe efekty sú priam smiešne, ale Scottova práca u prvého dielu (obdobne aj u Blade Runnera) je skvostná. Blade Runner je také komorné, depresívne dielo, ktoré ma svojou atmosférou a HLAVNE hudbou privádzalo do hypnotického tranzu. Neustále prítomný dášť a tma na hutnej atmosfére iba pridávalo. Práca osvetlovačov a kameramanov je abnormálne bravúrna a takmer každý jeden záber akoby bol premeriavaný na milimetrovú presnosť. Skrátka vizuálna stránka je 101 %ná. Jediní mínus vidím v príbehu a jeho filmovom podaní. Sprvu som doslova nechápala očom príbeh pojednáva nakoľko Ridley Scott príbeh podáva tak-nejak až moc úvahovo a filozoficky (preto odporúčam prečítať si pred zhliadnutím aspoň základnú dejovú kostru). V konečnom závere dávam 4 hviezdičky ;) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)