Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

hazaba

Ve své době možná jeden z nejlepších filmů v žánru sci-fi. V současnosti některé obrazy působí až komicky. Na můj vkus možná trochu natahované - ke konci jsem se už dívala, kolik času ještě zbývá do závěru. Teoreticky otevřený konec, jakoby možné pokračování. Jsem ráda, že to naštěstí byl jen můj pocit. Fantastická hudba, která děj velmi dobře podbarvuje. Holt Vangelis je Vangelis :-) ()

in4mator

Depresivní atmosféra je zvládnutá na jedničku, ale nepotěšil mě plytký, skoro až nezajímavý, děj. Dojem z filmu silně vylepšil bohužel až konec. ()

JohnSorrow

Nejdříve Vás zaujme futuristické Los Angels spolu s úžasnou hudbou od Vangelise (vždy jsem byl názoru, že hlavním hrdinou filmu je hudba, pak až herci, kteří jsou ovšem naprosto nepostradatelní). Soundtrack je podivuhodný - klidná pomalá hudba, která má obrovský náboj (stejně jako u pozdějšího 1492: Dobytí ráje). Stejně tak podivuhodná je postava Harrisona Forda alias Decarda... Nejdříve jej berete jako elitního policistu - vyřazovače ("This was not called execution. It was called retirement."). Poté začne být tajemnější a nevíte, co si máte myslet a nakonec se Vám honí hlavou myšlenka, zda náhodou není replikant. S koncem filmu také vyvstává otázka, kdo že je tu vlastně ten bad guy? Tyrell (stvořitel replikantů), Replikanti (u mě si postupně získali velké sympatie), Decarde (H. Ford) nebo ten týpek s bradkou a holí?? Vynikající herecké výkony, skvělá hudba, výtečná režie, nápaditá architektura spolu s kostýmy a spousta nejasností na závěr. Toto vše tvoří výjimečný a kultovní film. ()

jesus666

Po "kultovom" sci-fi seriály Červený trpaslík, je toto druhý sci-fi kult, ktorý mi absolútne nič kultové nepriniesol. Po zhliadnutí Blade Runnera budem maximálne ostražitý, ak opäť začujem "kultové sci-fi". Možno keby bol Blade Runner moje prvé scifičko, budem zhovievavejší. Takto budem ukrutne nepríjemný. Blade Runner je akčný asi ako preteky vetroňov (pre neznalcov - bezmotorových lietadiel) a dramatický ako futbalový zápas medzi Brazíliou a Východným Timorom. Áno, Blade Runner je science-fiction, lebo tam autá lietali a Rutger Hauer vyzeral, že má pred sebou sľubnú kariéru. Nuž a čo sa týka Vangelisovej hudby, neurazí a miestami dokáže naozaj navodiť akú-takú atmosféru. A to tohto gréckeho One Hit Wonder skladateľa nemám príliš v láske. Suma summarum, ak už niekto miluje "kultovaciu" škatuľku, nech do nej radšej zabalí iné Scottovo sci-fi. ()

*Colorado

No tak od kultovního sci-fi jsem čekal víc. Musim ale objektivně dodat, že vidět to o 15 let dřív, tak to na mě udělá bezesporu úplně jiný dojem. Jinak zpracování města z 21.století mi přišlo celkem dobré a hlavně je radost koukat na relativně mladého Harrisona Forda. ()

S.Dedalus

Na první pohled jde o zajímavý snímek, plný krásných obrazů a originálních námětů, jenže po čase jsem začal nabývat dojmu, že očkoliv je forma blyštivá, obsah je šedivě nudný. Někdo tomu říká klasika žánru, já si myslím, že se jedná o hodně přeceňované dílo. Především scénář, který až na pár dobrých, ale jen pouze izolovanách dialogů, postrádá logiku a návaznost a i samotná režije všemu jen přitěžuje namísto, aby vylepšovala. Celkově průměrný zážitek a to jen díky tomu, že jsem se nedíval sám, jinak bych to asi do konce opravdu nevydržel. ()

jenjan

Existenciální zápas Blade Runnera v podání Harrisona Forda - "Byla to práce hodná pravého muže.“ - a několika robotů tzv. Replikantů - "Světlo, které svítí dvakrát tak silně, svítí polovinu času. A ty jsi svítil tak jasně!“. Tedy zápas člověka - "To je zážitek, žít ve strachu, co? Takové to je být otrokem!“ - a bytosti umělé - "Viděl jsem věci, kterým byste vy lidé nevěřili. Zapálené lodě v dráze Orionu. Viděl jsem paprsky C zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase jako slzy v dešti. Hodina smrti.“ – odehrávající se na pozadí přetechnizované a prohnilé budoucnosti, která má jedno společné, a to odcizení. – "Škoda, že ona nebude žít. Ale kdo vlastně žije?“ ()

Puol

Kultové sci-fi , resp. noir detektívka, ktoré nestarne. Pomalej zasnenej atmosfére pomáha i výnimočná hudba Vangelisa. Videl som už viac verzií, posledný Final Cut je dobrý, dúfajme, že už je fakt posledný. ()

kobliha

Treba povedat ze Sci-Fi je moj najoblubenejsi zaner, ale Blade Runnerovi to vobec nepomohlo. Vizual uzasny aj dnes, ale co z toho ked som sa pri tom nudil ako pes, dokonca som 2x zaspal.. Ok pozeral som to neskoro vecer, ale to neni polahcujuca okolnost.. Takeho I robota som dopozeral aj o tretej rannej.. Sakra nudna rezia, roztahane zabery, uspavacia hudba a ... skoda reci. Nechapem preco je tento film taka modla.. ()

Wolvie

I've seen things you people wouldn't believe.Attack ships on fire off the shoulder of Orion.I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate.All those moments will be lost in time.Like tears in rain. ()

Radek.SCH

Včera jsem viděl film Kids a včšichni tomu vyčítaly, jaká je to prý nuda. Mě ten film nenudil. Dneska jsem viděl Blade Runnera a nudil jsem se od první do poslední minuty. Doslova jsem počítal každou minutu a díval se, kdy už to konečně skončí. Nepochopím. To že to vypadá (v dnešní době) tak staře, bych tomu i prominul (jak si taky myslíte, že vám bude připadat Avatar za 28 roků?), hudba se k té ponuré atmosféře taky hodila (trošku mi to připomělo Ghost in the Shell). Jinak nic. - 50% ()

Drink4Fun

Já jsem osobně z tohoto filmu zklamaný. Děj je skvělí a i některé efekty, ale není to to, co jsem čekal. Například u těch efektů- očekával jsem, že to dostalo velké hodnocení hlavně díky skvělým efektům, ale kvůli nim to nebylo. Mimochodem neříkám, že Scott neumí vytvořit dokonalé efekty, ale říkám, že tady se žádné převratné nevyskytují. Převratný byl Tron a Odysea, to ano, ale Blade Runner nikoliv. Děj i když byl skvělí a promyšlený měl mouchy a to hlavně v utahanosti scén a tudíž působil nudně. No, prostě si myslím, že se Blade Runner velmi přeceňuje. ()

Hapretor

Vše, co se na tomto filmu chválí, mi nepříde tak skvělé. Jen průměrné. A to, že tam hraje H. Ford a režíroval to Scott, na tom nic nezmění. ()

GOREGASM

Blade Runnerovi nelze upřít vizuální kouzlo a pevnou ruku Ridleyho Scotta. Snímek má vynikající atmosféru, příběhově je ale neuvěřitelně prázdný a místy mě naháněla nuda. Navíc postava Rutgera Hauera, ačkoliv má zpočátku nečekané charisma, se konci změní v dementa pobíhajícího a vyjícího v sexy uplých šortkách. Ani romantické vzplanutí mezi Deckardem (Harrison je tady v top formě) a Rachael nemá potřebné grády a intenzitu. Celkově velké zklamání a potvrzení, že adaptovat Dickovo dílo je přetěžký úkol. 60% ()

agassi68

Tak som si to pozrel po 25 rokoch na bluray a pokojne môžem vyhlásiť, že je to nadčasový kult. Svet Ridleyho Scotta, hudba, hlavná myšlienka a skvelý Rutger Hauer ma očarili aj dnes. Soundtrack si púšťam neskoro večer pri daždivom počasí a je to nadpozemský zážitok.. ()

rekkky

... "All those moments will be lost in time, like tears in rain" ... ... "It's too bad she won't live. But then again, who does?" ... ... "Quite an experience to live in fear, isn't it?" ... Extremely original sci-fi with a lots of great ideas and it is full of space for fantasy plus imagination. It is hardly to believe, that Ridley Scott was able to creat such an extraordinary piece of work in 1982 before big era of special effects, which are made by newest technology. ()

#47

Film který je v TOP100, Sci-fi, hlavní role Harrison Ford...takže jsem si značně natěšený tento film pustil neb jsem si připadal ochouzen o legendu. Nakonec obrovské zklamání, jedna velká dlouhá nuda skoro bez příběhu, na konci mě bylo nějak jedno jak to dopadne, jen jsem odpočíval kdy už to konečně skončí, jestliže u některých filmů nechápu za co mají červený rating, tak toto je typický příklad. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)