Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

TomStall

Ne ne, tohle není nadčasová záležitost. V momentu, kdy začala s hlasitým křikem kyberžena metat salta směrem k Harrisonovi, jsem se opravdu neudržel a definitivně připustil, že ani pan Scott není neomylný.. na mysl se mi derou slova jako "brak" a "sračka", ale vzhledem k úctě, kterou k režisérovi chovám, je ani v souvislosti s Blade Runnerem nepoužiji. ()

Cedr

Blade Runner dozrál lépe než víno. I po 30 letech vypadá, zní a chutná lépe než jakýkoliv jiný sci-fi film. Než jakýkoliv jiný film. Harrison Ford na vrcholu své kariéry, stejně tak Ridley Scott, který zde dosáhl svého maxima a to vše za doprovodu toho nejlegendárnějšího soundtracku vůbec. Lépe to jednoduše už nejde. ()

eJacques

...Atmosféra hustá jak čaj, ovlivněna úmrtím režisérova bratra... Nadčasové sci-fi s důrazem na vizuálno, atmosféru, hudbu a prožitek... Ridley Scott nastavil svým Vetřelcem a Blade Runnerem laťku opravdu vysoko, film vás vtáhne dovnitř... Harrison Ford nezklamal, Rutger Hauer ve své nejlepší roli... Tak výjimečné vizuální, hudební a atmosférické orgie, že film ocením v TOP 10... ()

trojtmberk

Nevim jestli je to jen nostalgie a nebo je tohle dílko vážně tak zajímavý, ale asi tak trochu oboje, protože když si vzpomenu na školní léta, kdy jsem tohle sledoval s dabingem podivnýho chlapíka a na jeho neměnící se hlas, v kterém bylo rozeznat, že si sem tam usrknul kafe nebo potáhnul z cigarety, tak se mi vybaví to, jak sem byl i tak z replikantů vydřenej. ()

touchmud

Jeden z nejlepších sci-fi filmů vůbec. Tenhle film je především o atmosféře, která je díky spojení výtvarné a hudební stránky vpravdě dokonalá. Vlastně bych řekl, že jde spíše o noir sci-fi. Právě nejednoznané odpovědi a celkové vyznění filmu z něj dělá dílo, které si trochu zprofanovaný přívlastek kultovní jistě zaslouží. ()

LeoH

Přísahám, že když jsem to viděl poprvé, a to v „producentské“ verzi, vnitřní monology i skorooptimistické finále mi tam připadaly podivně připlácnuté, i když jsem nic nevěděl o sporech mezi režisérem a studiem. A stejně jsem na to koukal s otevřenou pusou. A od té doby ještě mockrát a ještě mockrát budu. POMO má pravdu v tom, že tenhle film sám o sobě žádné extra filosofické hloubky nenabízí, ale pozor – přemýšlet se o něm a kolem něj dá do aleluja, prvních pár zkouknutí domýšlet souvislosti v příběhu (protože on prosím pěkně není ani omylem roztahaný a už vůbec ne obsahově nezvládnutý, jenom člověku všecko hned nestrká pod nos, nechává prostor pro vlastní myšlenkové pochody, což dnešní neurotický divák uvyklý příběhovému polopatismu a neustálé palbě do všech smyslů může těžko snášet) a později klidně přemítat třeba o tom, kde jsou hranice lidství, na kolik násilí má člověk právo z toho titulu, že je člověk, proč ostatní sci-fi filmy vypadají tím směšněji, čím víc se blíží rok, do kterého jsou dějově zasazené, zatímco tomuhle se naopak reálný svět každým rokem přibližuje... Někdy si ho dám ve špatnou chvíli a připadá mi, že už mi nemá co nabídnout, ale příště mě zase dostane do kolen. V top desítce ho tuším nemám, ale film na pustý ostrov to je – když ne tenhle, tak žádný. ()

Gonzi

Svět, atmosféra, vize - vše parádní. Ovšem pro mě ten film nemá filmové hodnoty typu příběh, vývoj postav či cokoli podobného. Příběh tam víceméně není, takže z filmu zůstane v hlavě kupa výjevů, atmosféra či myšlenky - pro mě to jsou ale přidané hodnoty filmu, který nemá pevné základy. ()

Doudis19

Sci-fi jehož svět dýchá z obrazovky. Kouzlo vzniklé z Blade Runnerovi omamné atmosféry je natolik silné, že se člověk ani pořádně nedokáže věnovat dějové linii, ještě že nutno říct není z nejpromakanějších natož složitějších. Pozornost kterou tento kultovní film už desítky let vyvolává, je rozhodně na místě. Ačkoli je známo, jak obtížné natáčení bylo, výsledkem je velice povedené sci-fi s několika nesmrtelnými scénami a jako vždy senzačním Fordem. I efekty dnes už sice nejsou tolik nadčasové, stále ale neurazí. Jen Pozor! I když snímek nemá ani dvě hodiny, jeho sledování je hodně náročné. Není to tak hrozné jako v případě Vesmírné Odysey, ale i tak ty dvě hodiny neutekly zrovna nejrychleji. ()

chelseaman22

Kupte si krabici červeného vína za 18,90 Kč a běžte si ho vypít na Hlavní nádraží. Účel? Větší zážitek, než ze sledování Blade Runner. Pochybuji o tom, že by samotný Ridley věděl, jakým že směrem se má jeho futuristický snímek ubírat. Hudba by Vangelis byla vkusná a na snímek až moc dobrá. 45% ()

Triple H

Z hľadiska designu, atmosféry a hudby aj po tridsiatich rokoch strhujúca záležitosť. Vizuál je v tomto prípade natoľko krásny, že pomaly každý záber filmu môžete vyvesiť na stenu ako obraz. Tvorcov kopala do zadku múza nevídaným spôsobom a po vizuálnej stránke sa dosť možno jedná o vrchol Scottovej tvorby (a to je čo povedať). No a atmosféra je jednoducho nezduplikovateľná. Dážď, ustavičná tma, para, neóny a do toho geniálne padnúci Vangelis, bez ktorého by všetko fungovalo len polovične. Je pritom zaujímavé, že ona tma a všadeprítomná para bola vyvolaná neodstatkom rozpočtu na pôsobivejšie kulisy - tzn. ide o ukážkový príklad cnosti z núdze. Ale zároveň o ukážku toho ako šikovne dokáže aj nepriaznivejšie podmienky využiť kreatívny a schopný režisér. Niekoľko dekád a Blade Runner v zásade stále slúži ako štandardný blueprint pre vyobrazenie akéhokoľvek mesta budúcnosti. Do toho štýlový Ford a zrejme životný Rutger Hauer. Je pravda, že tempo je strašne vláčne a závisí tak od momentálnej nálady či vám film svojou atmosférou učaruje, alebo vás uspí. Vo svetle gejzíru nápadov a pravého filmového kúzla, ktoré kričí z každého políčka je to však zanedbateľná záležitosť. ()

filmmovier

Naprosto geniální (nejen) sci-fi s parádním Harrisonem a Ridleym v životní formě (pravděpodobně jeho nejlepší film, kam se hrabe Vetřelec). Viděl jsem sice jenom obyčejnou verzi, ale co na tom, i tak jsem dostal zážitek na hodně dlouhou dobu. Brilantní scénář a dialogy, obraz, atmosféra v čele s pochmurnem, věčným deštěm a typicky zoufalým futuristickým městem (což je klad), herci, vizuální styl a jedna kultovní a památná scéna vedle druhé. Navrch vynikající soundtrack a vize, kterou prostě nechcete zažít. Tady ani není potřeba moc o čem psát, protože Blade Runner je dokonalý v každém detailu od začátku do konce a jedním z nejlepších filmů vůbec. Předlohu jsem nečetl, i tak ale vím, že to nemá cenu jakkoliv srovnávat, protože tohle je lepší. Je to drsné, je to temné, je to strhující. Základní povinnost pro všechny fanoušk žánru a filmu obecně. 100%. ()

Motinski

Nadčasová výprava, skvelý námet a môj obľúbený synth soundtrack. Na druhej strane ale aj uspávajúce tempo bez zaujímavejších príbehových obratov. Už len kvôli tým efektom je to ale povinnosť hlavne pre fanúšikov scifi. Svet Blade Runnera pôsobí hrôzostrašne prázdno a distopicky, no nadizajnovaný je skvelo. ()

senor

Scott dokázal, že lze natočit komorní sci-fi. Vizuálně úchvatné, hudba Vangelise geniální a ať si kdo chce co chce říká, já tam vidím i pořádný nášup co se obsahu týká (dejme tomu nějaký filozofický přesah). Sean Young je nejkrásnější nečlověk co jsem kdy viděl. ()

plechulka

Depresivní, ale vizuálně nesmírně působivá vize příštího světa. Nádherná Vangelisova hudba. Harrison Ford jako na začátku sebejistý a na konci (tom správném konci!) rozpadající se hrdina. Rutger Hauer umírající s holubicích v dlaních.... paráda! ()

Honzíno

Zatím čtyři, což je asi klasika zde po prvním zhlédnutí. Vím, že Ridleymu musím dát ještě jednu šanci, proto si tu jedinou hvězdu schvovávám. Perfektní vizionářství. ()

rodo

Blade Runner je pro mě absolutní klasika žánru. Moc pěkně natočeno, hudba jde až do morku kostí a výkony herců stojí také za to. Ponuře pojatá budoucnost vtahuje svými vizuálně propracovanými záběry do světa, který je na základě povídky Philipa K. Dicka "Sní androidi o elektronických ovečkách?" vytvořen skoro přesně tak, jak to viděl samotný autor předlohy. Přesně tahle temná atmosféra na mě dýchá i z ostatních Dickových knížek (Svět, který stvořil Jones, Temný obraz, apod.). V pořadí mých nejoblíbenějších sci-fi filmů patří Blade Runnerovi těsně druhé místo za komornější, ale naprosto fenomenální, Gattacou. ()

Sfinkter

Kolem Blade Runnera je vytvořen silný kult osobnosti, větší než by bylo záhodno. Scott je u mě zapsán jinými snímky. Pokud odhadl zjev příštích generací, budoucnost není nic pro mě. ()

Mrkvič

Tak jsem právě zkouknul verzi z roku 1991 označovanou jako Final cut. Přijde mi ale, že tam chybělo dost věcí, které tu někdo u této verze popisuje. Nejvíce jsem se těšil na náznaky, že je Deckard replikant. Jenže kromě scény, kdy se Rachael zeptá, zda zkoušel test i na sobě, tam nic víc nebylo. Konec byl ale ten "lepší". No a co k filmu. Děj dost jednoduchý, ale ono nebylo nic víc potřeba. Hlavně je fantastické, jak i po více než čtvrt století, vypadá vizuální stránka filmu tak fantasticky. Do toho navíc hudba od Vangelise a pro mě také nikdy nepřekonaný výkon Ruthera Hauera, který byl díky tomuto filmu dlouho jedním z mých nejoblíbenějších herců. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)