Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

PavelVanekArt

Neviděl jsem na tom nic extra. Vizuál a kulisy byly fajn, ale jinak mi to přišlo o ničem. Možná je to tím, že dnes už to nedocením. Možná taky ne. 3* a.k.a 55% ()

emo

Tento film má atmosféru ako žiadny iný, práve preto nie je vhodný pre každého. Do istej miery sa jedná o kultovú záležitosť a film ktorý definoval žáner sci-fi. Scott tento svoj výkon asi tak ľahko neprekoná. ()

Davosh

Audiovizuální lahůdka, podpořená skvělým Fordem. Příběh na první shlédnutí tíž stravitelný, takže uvidím po dalších a možná přihodím i tu pátou hvězdu. ()

messiah

"Sní androidi o elektrických ovečkách?" Jak bude svět vypadat po atomové totální válce, až se lidstvo odstěhuje na kolonizované planety - slibovaný ráj? Až kyborg nebo android bude běžnějším artiklem než živé zvíře nebo automatická pračka, až domácí mazlíček bude android, až pracovní síla bude android, až kurtyzána bude android, jaká bude role člověka? A jaký bude vztah člověka k androidovi a opačně? A především, bude-li dokonalý android schopen lidských citů, co ho ještě bude držet pod úrovní společnosti skutečných lidí? Diskriminace, předsudky, otázka přežití, Harrison Ford a nebo vše bude tak trochu jinak?!? Budoucnost ví, budoucnost ukáže. GENIÁLNÍ a možná víc než to... ()

Maty85

Klasika! Zajímavej a výborně provedenej snímek od Scotta. S tak málem udělal hodně. Po Vetřelci je to jeden z jeho nejpovedenějších filmů. ()

Plangi

Vzpomínám si, že Blade Runner byla jedna z prvních VHS kazet, kterou jsme si pořídili a i přes otřesný dabing a fakt, že jsem ve svých 7 letech absolutně nevěděl, která bije, jsem sedával před televizí jak přikovaný. I dnes chrochtám blahem nad každým filmovým políčkem této temné sci-fi vize budoucnosti. Forma posunuje samotný obsah velmi vysoko, jelikož, dle mého názoru, hlavní myšlenka celého filmu je dosti průhledná, avšak diváka notně nutící k zamyšlení. To, co činí Blade Runner tak jedinečným zážitkem, je bezesporu originalita pojetí a nadčasovost tématu, jejímž důsledkem je vlastně nezájem diváků v době uvedení do kin a nabytí statu kultu až v průběhu dalších dvou dekád. S výborným futuristickým vizuálem jde ruku v ruce Vangelisovo hudební kouzlení, asi to nejlepší, které v rámci své soundtrackové tvorby předvedl. I přes rozdílné vyznění té úplně první kinoverze tak nedávno zhlédnutého director´s cut, nedělám rozdíly v hodnocení. ***** pro obě verze. ()

blitzer odpad!

Čistokrevná nuda koncentrovaná do bezmála dvou hodin, nicneříkající filosofický dialogy a ne příliš vábný vizuál... tak to podle mě není záležitost kultová, nýbrž odpadová. ()

Blackros

Nejsem si jistý zda jsem tomu rozuměl, ale nemůžu popřít parádní atmosféru, se kterou jsem se cítil jak v pondělí ráno i když byla sobota večer. Drsné... ()

campix

Nikdo Blade Runneru neodpáře, že je jedním ze stěžejních filmů sci-fi žánru. A i přestože zub času neúprosně škodí každému filmovému dílu, tak na Blade Runneru to není až tolik znát i když už je to přeci jen téměř 30 let stará záležitost. Docela mi také připomínal Total Recall ale samozřejmě daleko rafinovanější, chytřejší a hlubší. Sice s méně akce, ale poslední zhruba 20ti minutovka stojí za to. Harrison Ford byl také ještě štramák a v jeho podání má hlavní hrdina své kouzlo. Závěrem nemůžu opomenout vynikající soundtrack od mistra Vangelise. ()

WolfR

Cyberpunkový orgasmus v režii mistra Ridleyho Scotta. Nadčasové dílo pro fajnšmekry, zakládající si na temné futuristické atmosféře dokreslené geniální hudbou. 5 hvězd. PS: Ta architektura města budoucnosti je prostě úchvatná. ()

rscott

„S uměleckým dílem býváme spokojeni jen tehdy, když na nás zapůsobí tak, že v nás zanechá něco, co si při veškerém myšlenkovém úsilí nemůžeme ujasnit.“Arthur Schopenhauer (videl Final Cut v letnom kine SNG - 7.8.2012) ()

dr.fish

Tak teprve dnes se definitivně přidávám do tábora obdivovatelů filmu. Blu ray vydaný jako Director´s cut mne doslova ohromil. Na třicet let starý film obrazový skvost a zvuk taky dosti dobrý. Konečně jsem si naplno užil obraz, který jsem si pamatoval kdysi z kina. Moc jsem si z filmu nepamatoval, což bylo super, jelikož mne konec zase dostal, jako by to bylo poprvé, a ne potřetí. :-))) 100% ()

mortak

Isaac Asimov potkává Raymonda Chandlera v Dickove předloze. A Ridley Scott tomu dodal syrovost, emoce a osudovost, tedy indegrience, které intelektualnim knihám výše uvedených autorů (i když jsou to skvělí spisovatelé) dost chybí. Pro mě jednoznačně nejlepší filmové sci-fi, co jsem kdy viděl. ()

animaxis

Při sledování Blade Runner jsem měl skoro neustále podivný pocit, že se dívám na film v nějakém snu. Vizuál, atmosféra, dialogy a molology, hudba, to vše tu do sebe splývá a celkově vytváří pocit jakéhosi ponurého futuristického snu. Samotná myšlenka a filosofie filmu je zajímavá a film tak v sobě rozhodně skrývá něco hlubokého, nejspíš podobně jako knižní předloha, kterou jsem nečetl. Téměř veškeré dění ve filmu, i když je místy velmi zvláštním způsobem akční, působí podivně klidně a to vše opět umocňuje vizuál a hudba. Blade Runner je tedy rozhodně zajímavý film, který si zasluhuje pozornost, i když to rozhodně není film pro každého. ()

Kolikokoli

Blade Runner mi přišel jako jeden z těch filmů, kdy máte skvělého trikaře, výborný světlo, zajímavé kostýmy, ale scénáristé, herci a režisér to všechno pokazí. Proč tam byl Deckard? Nic neudělal, kromě toho, že molestoval zmatenou holku, která akorát zjistila, že je robotka, a chudák zmatená ani nevěděla, že může Deckarda odmítnout, protože se bála, že ztratí jedinou bytost, která jí tak nějak pomáhala. Scénář příšernej a i ta jediná věta v celým filmu (déšť, slzy, mimochodem Roy je ve filmu tak nějak jediná postava, která není plochá jak hrudník Keiry Knightly) je dílem improvizace, a ne úmysl. Přijde mi, že při natáčení nikdo pořádně nevěděl, co vlastně dělá a o čem ten film je. Je to smutný, protože samotný nápad lidi vs. roboti, co vypadají jako lidi a začínají mít lidské feels je zajímavý. Velká škoda. ()

Flyer

Dokanalá harmonie obrazu, zvuku, hudby a vynikajících hereckých výkonů H. Forda a R. Hauera. Temná atmosféra skvěle podbarvuje zajímavý a emocemi nabytý děj, který nutí diváka přemýšlet. Klasika, která ani po letech neztrácí na působivosti a kráse. ()

E=mc2

Pure cinema, ktoré malo dušu. A tá hudba! "I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.." Kto by to bol povedal že aj Decart ..:) ()

Slavníkovec

Kultovní snímek, který povznáší pověst sci-fi žánru do takových výší jako se to předtím povedlo jen sérii Star Wars či Vetřelci. Harrison Ford v nejlepších letech a budoucnost, nebodocnost zpracovaná filmařem Scottem v dílnách Hollywoodu. Velké díky tehdejším nejlepším vizuálním efektům světa. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)