Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Ravi

Přiznám se, že Blade Runner asi není můj šálek čaje. Má perfektně vystavěnou temnou atmosféru a zajímavý děj. Vzhledem k tomu, že je to praděd Sci-Fi rutiny, je potřeba smeknout před jeho nápaditostí a novátorstvím na dobu, ve které vznikl. Nadruhou stranu postrádám záporné postavy, o kterých jsem vzhledem k průběhu filmu očekával, že nastoupí. A čekal jsem vlastně až do konce, avšak zklamán. Přijde mi, že herci zahráli perfektně narýsované role, ale nečekal jsem, že nebudou černobílé. Trochu mě zaráží taky suverénost Forda vzhledem k protivníkům. Možná největším zklamáním byl však konec, kdy jsem si vzhledem k průběhu možná trochu přál a očekával, že mi nějaký zvrat v ději otočí film naruby, ale zvrat nepřišel. 60% = 3/5 Určitě se na to ještě podívám. ()

vyfuk

Klasický Ridley. Dobrý nápad a námět - výsledek: dvojitá porce nudy. Nechci urazit skalní fanoušky tohoto talentovaného tvůrce, ale ve většině případů mají Ridleyeho filmy dobré náměty, ale výsledek je nudný a to se týká skoro všech jeho filmů. Nic než nuda, nuda, něco jako film a zase nuda. Nemám vůbec chuť koukat na jiné Ridleyeho filmy, ale stále doufám, že se snad najde film, který bude dokonalý (vím, že u mnoho snímků jsem dal dobré ohodnocení, ale to bylo z důvodu, že to bylo opravdu trochu lepší než tohle - viz Gladiátor). ()

TheRoller

"I'm coming." Tak tento "Future Noir" bol chvíľami viac Noir ako Future, čo je len dobre. Som troška zmätený, pretože tento film je buď, ako som si 85% jeho dĺžky myslel, priemerný, miestami nudný so slabou kostrou a dobrým vizuálom, alebo (zvyšných 15%) ide o výnimočné dielo plné metafor a inotajov, ktoré nie je možné pochytať a pochopiť všetky ani po niekoľkonásobnom pozretí. Buď šedý priemer, alebo dokonalosť tak dokonalá, až je nepochopená, resp. ťažko pochopiteľná. Fakt neviem. 85% je veľa, ale niekde v hĺbke podvedome cítim, že by mohlo ísť o niečo výnimočné. A to tak, že veľmi. Ak v tom objavím aspoň polovicu toho, čo si myslím, že to v sebe skrýva a na prvýkrát mi to ušlo, tak pôjde doslova o nadfilm. Zvláštny pocit, pri ktorom vidím obrovský potenciál v 15% dobrého dojmu a som ochotný na ten film čumieť znovu a znovu a znovu a znovu až kým si nevšimnem a nepochopím všetko to, na čo som bol blbý na prvýkrát. Stále nevylučujem, že ide o priemerný film s dobrou atmosférou, hudbou a vynikajúcim vedľajším hercom, no nedá mi to a jediné, nad čím rozmýšľam, je vhodný časový odstup pre druhé pozretie. Úsmevné bolo, že aj keď je technika z vyspelej budúcnosti, mašiny sú dizajnovo stále z 80. rokov. :) Vééľmi, ale véééééľmi zaujímavý Sci-Fi Noir, na ktorý budem potrebovať asi najviac opakovaní zo všetkých filmov. Zatiaľ hodnotím, čo som videl a nesmierne sa teším na to, čo mi ušlo. Najlepší moment: Harrison hrá naháňačku s Hauerom (neskutočný výkon!) - tá časť bola taká mrazivá, že by sa za ňu nehanbil žiaden dobre rozbiehajúci sa horor. ()

Killda

Není to film pro každého. A navíc musíte mít určité filmové podhoubí, abyste film docenili. Já konečně po letech pochopil, kam Ridley mířil. Dystopický neonoir je žánrový unikát. Scott se drží přesně noirových regulí, které nemusí být modernímu divákovi dvakrát po chuti. Tempo tak mnohdy kolísá, hrdina není nepřekonatelný, a některé věci zůstanou záměrně nevyřčené, jen aby poškádlily vaše mozkové závity. Scott tak servíruje vizuální žánrový experiment své doby, který je myšlenkově velmi provokativní. Časem doceňuji. 7/10 ()

drackula

Vizuál je skvelý. Atmosféra a hudobný podmaz je podmanivý, ale dej je tak strašne ťažkopádny. Záver a geniálny Ford s Hauerom to trochu zachránia, ale dovtedy sú to vnemové orgie bez nejakého strhujúcejšieho vnútra. 70% ()

dragon94 odpad!

Díky tomu, že vyšel druhý díl jsem se rozhodl podívat na tento film. Vybral jsem si final cut, která obsahuje i voiceovery, který prý výrazně vylepšují film. Upřímně je to fakt totálně příšerný film. Koukali jsme na něj 4 a ani jeden z nás nepobral o co tam vlastně jde. Vizuál asi působil kdysi dávno zajímavě, ale mě přijde spíše odporný. Na tomto filmu je všechno špatně, od hereckých výkonů, přes hudbu, akci, vizuál, scénář, příběh atd... atd... Nezvládli jsme to ani dokoukat. půl hodinu před koncem filmu jsme to vypli. Dnes jsem zkusil na sílu zkouknout ten zbytek, ovšem jsem to po 5ti minutách vzdal. Nebudu tomu dávat několik hvězdiček, protože to nosí nálepku "kultovní film". Je to prostě ODPAD! ()

Autogram

Raz to možno nastane, ale určite nie tak skoro, ako prorokuje tento film, keď v čase jeho vzniku bol rok 2019 ešte preďalekou budúcnosťou. Teda raz príde ten deň, keď si umelé bytosti budú nárokovať svoje práva na život, na city, na spomienky, na rodinu, na všetko, čím sa pýšia iba ľudia. Aké budú pri tom naše pocity? Vlastne jednu vec som už postrehol, teda že niekde vznikol nápad zdaniť prácu robotov, ale to je z iného súdka. Aj v tom je čaro vidieť takúto sci-fi klasiku prvýkrát s odstupom niekoľkých desaťročí. Táto nedopadá aj s týmto odstupom vôbec zle, na silné štyri hviezdy. Jednu malú hviezdu u mňa stráca iba tým, že do nej dal Ridley viac atmosféry ako deja, a tak som občas vedel presne, ako sa postavy cítia, ale netušil som, čo a prečo práve robia. Inak výborná hudba, prostredie aj herci s tým klasickým osemdesiatkovým výzorom. –––– Do zprávy přijde zas jeden rutinný odchod repliky. Ale necítím se zrovna dobře při střelbě ženy do zad. A zase to tu bylo. Moje pocity. K ní, k Rachel. –––– Může tvůrce opravit to, co vyrobil? Chci víc života, Otče. –––– Škoda, že nebude žít. Ale zase, kdo bude? ()

Zagi20

Věřím že v roce 1982 šlo o vizionářský počin, a chápu, že pro spoustu lidí jde o kultovní snímek. O 40 let později mě však vizuální stránka nemá čím zaujmout. Takže jediné na co se člověk může soustředit je příběh ... který je děravý jak cedník. Pro mě asi navždy zůstane poselství filmu nepochopeno. ()

zigíš

Esence meditativního zážitku prostřednictvím filmového média. Schopenhauer kdysi pronesl, že svět se stává utrpením, protože jsme vůlí neustále hnáni něco dosahovat. Životu je utrpení vlastní a od něho neodlučitelné. Kdo miluje trpí a žít ve strachu je hrozné ..pokaždé mě ta replikantí vůle k bytí, vezme u srdce. ()

Danikaa

Tento film som prvýkrát videla na VHS kazete z požičovne, na TV s uhlopriečkou 55 cm a už vtedy som bola nadšená. Atmosféra, pochmúrna vízia budúcnosti, výkony hercov, všetko toto ma doslova ohúrilo. Odvtedy som tento film videla viackrát a na veľkom plátne je ešte úžasnejší. Patrí medzi moje obľúbené a vlastne, asi si ho znova pozriem. ()

silent cut

Pur Noir. Déšť a chandlerovsky zdrchaný detektiv kráčející ve stopách (nebojme se toho slova) kultovní předlohy psychickými chorobami a drogami zmítaného P.K.Dicka. Budoucnost, která nám naléhavě buší na dveře se tu setkává se snahou lidstva zachovat si kus "starého dobrého" světa. Harison Ford pátrající po umělých lidech probíhajících multikulturním davem a Rutger Hauer v životní roli "člověka", jehož světlo hoří až moc jasně... Ponurost světa, který je nám dobře znám, podtrhávají gigantické stavby a tenkrát ještě fungující Vangelisův syntetizátor. Tenhle film je dinosaurem, na jehož tradici navázal I Robot s tím, že si v ranečku přinesl pár blockbusterových triků, které sice zaručí vysoké tržby, ale zároveň si zavírají dveře před publikem, které na přemýšlení potřebují svůj klid. Nepohrdnu ani jedním, ale pro každý z těchto filmů sáhnu z jiného důvodu.... ()

deckardx

Kultovni zalezitost, ktera Harrisona Forda poslala do vysin svetove kinematografie... Perfetne ponura atmosfera,kterou si kral reziseru Ridley Scott doslova vychutnal a stvoril jedno z nejlepsich sci-fi v historii.. ()

Philoun1

Úchvatná podívaná, vize ,,temné" budoucnosti se mi líbila a dodávala filmu ,,hustou" atmosféru, myslím, že se Ridley Scott snažil natočit tak trochu vlastní Star Wars asi proto obsadil Harrisona Forda, i efekty byli dost podobné a na skvělé úrovni na tu dobu. No a celý film byl podbarven skvělou hudbou od Vangelis, vážně tam dost seděla. Taky mě potěšilo obsazní Edwarda James Olmose, z mojí oblíbené Galacticy, jako tajemného člověka výrábějícího origami. ()

Styxos

Když jsem ho viděl před třemi lety, moc mě nebral. Ale dneska pro mě byl Runner obrovská pochoutka, které vévodí zejména lahodný vizuál, kde pořád prší a nápaditý fikční svět. Mluvit o Fordovi je zbytečné, protože tenhle film stojí na něm a těžko říct, jestli by bez něj fungoval tak skvěle. Imho to finále je geniální a Rutger Hauer se může zařadit mezi ty nejlepší záporáky. ()

Composter

Tak tento jedinečný kult už hezkých pár let trůní na piedestalu mých nejmilejších filmů. Je to hlavně atmosféra, která nemá konkurenci. Film noir zasazený do přelidněné budoucnosti, ve kterém nepřestává pršet a slunce se ukazuje jen, aby podtrhlo smogem doutnající záběr na pyramidy Tyrell Corp. Stačí mi jen pár záběrů či úryvek z úžasného soundtracku a "jsem v tom". Je to asi láska, co k tomuto filmu cítím - hodnotit objektivně jej již nemůžu - přirostl mi až moc k srdci. ()

Almásy

prave poctive atmosfericke sci-fi s lahkym nadychom poriadnej filozofie. ja som si to naramne uzil a Scott ma u mna plus za tak SKRYTY zaver ako bol tento. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)