Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Elisson

To, že si niečo myslí, že je človek, z neho človeka nerobí. To, že sa niekto hrá na stvoriteľa z neho stvoriteľa nerobí....Film, kde máš súcitiť s umelými kreatúrami, ale mne sa nechce. ()

Heywood

K opěvovatelům se nepřidávám, protože jsem tento film neprožíval a byť se mi jeho pokračování líbilo více, stále se v křesle nadšení nenalézám. Vangelis mi připadá přeceňovaný a sám Harrison Ford přiznal, že film jej nebavil a těšil se na konec natáčení. Něco z jeho znechucení se přeneslo asi i na mě. ()

Felix22

Jeden z nejlepších filmů žánru sci-fi, a troufám si říct, že i jeden z nejlepších filmů všech dob. Dobře budovaná temná atmosféra dystopické budoucnosti v L.A. jednoho deštivé listopadové noci, kde by asi nikdo nechtěl žít, navíc posílená brilatní Vangelisovou hudbou, která člověka několikrát ponoukne, aby zauvažoval nad lidskou existencí. Film dokáže vtáhnout od úvodních titulků a prvních záběrů na město až do závěrečných Tears in the rain. ()

Igy007

Ve snaze o objektivitu viděno v průběhu let 2x ... při prvním shlédnutí to totiž byla tak děsná nuda, že se mi kroutily nehty na nohou. Světe, div se, při druhém shlédnutí to byla ještě větší nuda - bravo ! Člověk pořád čekal, až TO začne a ony najednou závěrečné titulky. To samé se mi stalo u filmu Duna. Hvězdičku má Vangelis za hudbu, zbytek stál za obří prdlajz. ()

Fender

Film je určitě jedním z nejkultovnějších filmů tohoto žánru, s výbornou kamerou, temným, atmosférickým fiktivním městem a skvělým příběhem. Musím se však přiznat, že jsem film ocenil kladně až po druhém shlédnutí, jelikož poprvé jsem neměl tolik dobrou náladu a film si plně neužil, ale nakonec díky tomu druhému shlédnutí jsem to napravil a objevil v něm skutečně výborně provedené filmařské řemeslo a mnohem více vnímal kladné stránky, kterých je zde kvanta. ()

PanPyzamo

Další skvost z 80. let. Docela sranda sledovat příběh odehrávající se v roce 2019. Po chvíli zjistíme jasný cíl našeho hrdiny. Čeká nás parádní stopování a ve finále z toho vzniká taková sci-fi detektivka, která má pomalejší tempo, ale postupně začíná gradovat. Co mě fascinovalo byl celkový vzhled futuristického Los Angeles. Opravdu nádhera. Dnes už klasika a za mě dobrý film, který doporučuji. 7,5/10 ()

bazmat

Dvě hodiny čisté deprese. Bezútěšnost temnoty, deště, špíny a ruchů je vyvedená k dokonalosti, ale vší té formě chybí obsah. Opakované zhlédnutí, ve kterém si libují kultisti tohoto filmu, by pro mě bylo sebemrskačstvím. ()

JesterKruger

Tento snímek je důkazem, že sci-fi funguje i bez akce. Film mě přitahoval svým zajímavým dějem i atmosférou. Nedokázal jsem od něj odvrátit oči, což je jen a jen dobře. K tomu všemu Harrison Ford v hlavní roli, sem tam se vám v uších ozve perfektní hudba, a co víc si přát???? Podle mě to vůbec nebylo nudné jak tu někteří tvrdí. Samozřejmě je pravda, že každý bude tento snímek vnímat jinak. ()

Modular

Takže zaprvé: Nečekejte mafiánskou přestřelku v supermoderním americkým světě, kde jste buď korporát, nebo "dítě ulice". Blade Runner je spíše pomalá noirová akce s prvky horroru, jež je zasazena do tehdy vzdálené budoucnosti (rok 2019), kde těžké práce budou za lidi vykonávat replikanti a životní úroveň se prudce sníží. Vzhledem k tomu, že jsem četl původní předlohu jsem si myslel, že vím, co od filmu přibližně čekat. To jsem se ale mýlil. Snímek se příběhu předlohy dotýká velmi minimálně a celková myšlenka je dosti jiná. I přes tento fakt jsem si navzdory mému očekávání film užil, i když se částmi zdál poněkud natahovaný a nudný. To se nedá říct o OST, který je v tomto filmu velmi, ale velmi nadprůměrný. Jde o starý dobrý cyberpunk synthwave s melancholickým podtónem, který mi hned sedl do noty. Původně jsem tomuto filmu chtěl strhnout hvězdičku za dříve zmíněné nudné scény, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že celkový dojem tyto scény snadno zamete pod koberec. Nedoporučil bych jej ale moc lidem. Atmosféra filmu je dosti specifická a nemusela by se všem líbit, ale komu se líbí pomalejší detektivky nebo mu nevadí trošku méně akčnější cyberpunk snímek, tak si film náramně užije. ()

Pan.Antonin

Film i kniha sice stojí na stejných základech, ve výsledku to ale jsou dost "rozdílné stavby". I velmistr Ridley Scott sice kvalitativní souboj s předlohou prohrál, avšak i filmový Blade Runner je povedené nadprůměrné sci-fi s nádherným vizuálem, excelentním Hauerem a jako vždy skvělým Fordem. Slabší čtyři hvězdy, přeci jen jsem čekal víc. P.S. Sakra čí to byl nápad říkat androidům (neboli andílkům :-D) "replikanti". ()

Dawe2 odpad!

Neuvěřitelná a šíleně nudná blbost nehodná hudby Vangelise. Pokud jste ještě neviděli, vyhněte se tomu velkým obloukem. ()

karnifex

Neznám jiný film, ve kterém by vše tak skvěle fungovalo: příběh, hudba, vizuální stránka, herecké výkony - všechno jak z učebnice! A za poznámku stojí i to, jak se scénáristé postavili k původní Dickově knize - tady nejde jen o nějaké drobné změny v příběhu, ale spíše o dialog s ní, přičemž výsledek (pohled na replikanty) je oproti předloze naprosto rozdílný. A kterou scénu vybrat, jako tu nejsilnější? Pronásledování (následné zastřelení) Zhory v dešti a průsvitné pláštěnce? Setkání Deckarda s Tyrellem a Rachael? Nebo závěrečný souboj? Či se jen kochat při přelétání nad městem? Při tomto filmu člověk opravdu oněmí úžasem.. ()

F2003F

Cítim sa trochu zahanbene keď dávam tomuto žánrovému kultu len priemer, pretože jednoznačne disponuje veľkými vlohami v prevedení a celkovom pôsobení, ale nedokáže vôbec správne fungovať. Vizuál si síce drží špecificky nadmieru ponurú atmosféru až netypicky jednotvárnu a čiastočne bezcharakternú, pre štýl svojho obsahu divákovi až apaticky podanú, čím becpochyby výrazne vybočuje z davu a stáva sa výnimočnou súčasťou špičky scifi, lenže tým sa výstrednosti práve aj končia. Z filmu je cítiť ako príliš stavia v obrovskej miere na forme, ku ktorej rozvnocenne nedáva do pozoru absolútne nič. Oplýva teda zvláštnou energiou a nepríjemným nádychom, ktoré nedokáže (očividne ani nechce) vyvážiť zvyšnými parametrami. Dej je akoby iba vedľajším prvkom, na ktorý by sa (asi očakávane) pozornosť ani nemala natoľko sústrediť a všimnúť si jeho nedostatky či chaotické podanie. Je v ňom ťažké sa orientovať a rovnako aj vôbec chápať o čo ide. Z tejto stránky si z filmu teda neodnášam nič, keďže netuším o čo v ňom vôbec išlo (to tiež kedysi vyslovil aj sám Ridley) napriek obyčajnejšie ľahkému typu príbehu. Takže chabý výsledný dojem zapamätateľný ničím iným než depresívnou náladou. Napríklad Recall alebo Minority sú oveľa lepšie spracované predlohy rovnakého pera. ()

Ywo

Sci-fi, este neovplyvnene pocitacovou kulturou. Svet buducnosti, z ktoreho vanie nostalgia po starych dobrych casoch, po casoch elegancie a stylu. Podporuje to hlavne vyborna hudba a kulisy a zamerny je aj pomerne rozvlacny dej. Film mi pripomina hudbu roxy music. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)