Duchovia Inisherinu

• Česko Víly z Inisherinu (viac)

Dej filmu sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo. Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condon) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať “nie” ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky. (Cinemart SK)

PEZ

Martin McDonagh to zas dokázal. Opäť totálne odlišný film a opäť zásah do čierného. Takúto kombináciu smutno-smiešného filmu si ani nepamätám. Ono sa väčšina stopáže vedie v nadľahčenom tóne, ale postupne príbeh pritvrdzuje až do...nebudem prezrádzať akého záveru. Ale poviem jedno - tých 9 nominácií na Oscara je zaslúžených a keď už nič iné, Colinovi by som už toho Oscara doprial. Zahral svoju rolu neskutočne dobre. Úplna radosť sledovať. A tá kamera - síce digitál, no nasvietenie spolú s úžasným prostredím výtvára neuveriteľnú atmosféru a doslova krásny divácky zážitok. Jeden zo 4 najlepších filmov za posledný rok (ďaľšími troma sú Babylon, Fabelmans a Triangle of Sadness). ()

Razzor_82

"Už tě prostě nemám rád." Tenhle temný černohumorný bizár není pro každého. McDonagh je záruka chytlavých dialogů. Rozkmotření dvou jednoduchých vesnických vidláků nám pomalu zachází až do vyhrocených extrémů. Labilní a sebedestruktivní chování nad kterým zůstává rozum stát. Uvěřitelné herecké představení dvojky Farrell + a Gleeson. Díky kameře a malebnému prostředí ostrova jde o atmosférickou lahůdku. Jen ten konec mohl být na můj vkus explozivnější. 8/10 ()

Urukhaj98

Skvěle napsané komorní drama ukazující, do jakých absurdností může dojít konflikt mezi dvěma bývalými přáteli. Škoda jen, že konec není o něco údernější a vlastně vyšumí tak trochu do ztracena. Martin McDonagh je šikovný tvůrce, nicméně Tři billboardy Vílami nepřekonal. Nejspíš mu o to však ani nešlo. 7/10 ()

Biopler

Kto nežil v zapadákove, aký nám predstaví snímka, asi nepochopí. Podojiť kravy, dať si obed čo navarí sestra a poobedie i celý večer stráviť v krčme. A takto dokola až kým dovtedajší priateľ neotočí o 180 stupňov ich vzťah. Aby sa príbeh rozvrstvil, keďže veľa protagonistov v ňom nevystupuje, tak na scéne majú celkom slušný priestor zvieratá. Niektoré zábery metaforické (vtáky), iné komické (capi) chválim. Farrell s Gleesonom presní, ich kamarátstvu/nekamarátstvu nemám problém uveriť. Dodal by som, že Gleeson sa s jeho požiadavkou v druhej polovici mení v drsňáka, ktorý sa sám so sebou nepára a netrpí žiadny kompromis. Je to až nechutné, absurdné, je to isté tlačenie tvorcov byť aspoň v niečom okázalí. Po tomto sa žiada zosumarizovať, že iba to mi na dobrý film nestačí. Ale čo by sme ako diváci chceli? Ako "akčne" natočiť bezútešný život na odľahlom ostrove? Ako pôvabnejšie nakrútiť jednoduchosť chudákov, ktorí už skrátka žiadne veľké ambície v živote nemajú? Po dopozeraní a odležaní filmu ma napadá ešte význam snímky, ktorý stavia dielo do možno ani nezamýšľanej podoby tvorcov. Usudzujem z toho, že McDonagh mal toto dielo už dávnejšie pripravené... a to konkrétne pred koronakrízou, ktorá nás nepostihla len ekonomicky, finančne, ale aj psychicky a vzťahovo. Čo si má počať chudák, ktorý väčšinu života zdieľa so sestrou v domácnosti a najlepším kamošom v krčme na dennej báze? Keď sa mu zrazu zrúti svet, ako sa určite zrútil jednotlivcom počas pandémie. Zrazu sa pretrhli rokmi budované putá, ktoré sa vytvárali v iných priestoroch ako sú štyri steny izby. A čo s tým? Film hrdinovi Pádraicovi ponúka možnosť ostrov opustiť a vydať sa za sestrou, ktorá ho volá. Nakoniec zostáva pri starom kamošovi, ktorého odseknuté prsty i zhorený dom sú absurdistan, no i metaforou, že už nič nebude také ako predtým. ()

tomik99

Osobní příběh dvou (ne)přátel na stránkách knihy musí fungovat věrohodně a o dost lépe. Otázkou je, zda se každá kniha musí nutně zfilmovat a tenhle film je přesně tímto příkladem, kdy to nutné není. Je to rozvlečený epizodní příběh do dvou hodin, kdy se většinu času nic moc neděje. Máme tady dva odcizené přátele v malé vesničce, kde se zná každý, a všichni o sobě všechno vědí. Když se jednoho dne jeden z přátel (Brendan Gleeson) rozhodne kamarádství ukončit, druhý (Colin Farrell) to nechápe a pochopitelně usiluje o navrácení vztahu do původních kolejí. Jenže to už z nepochopitelných důvodů není možné a začíná tak spletenina šílených až bizarních činů, které poznamenají celou vesničku. Jako půlhodinová jednohubka by mě povídka neurazila, ale dvě hodiny jsou naprosto přepálenou stopáží, kdy se povětšinu času skutečně nic neděje. Film nad vodou vynáší skvělý Gleeson s Farrellem a nádherné irské lokace. Určitý pohled do zjizvených lidských duších tu je, ale za mě to na film je setsakra málo. ()

Torgal

Zápletka filmu je úžasne banálna - dlhoročné priateľstvo medzi dvoma chlapmi náhle jeden z nich ukončí z dôvodu, že s tým druhým len stráca čas. A ten druhý to odmieta akceptovať. Vďaka parádnym hercom v hlavných úlohách (McDonagh opäť spolupracoval s hviezdami svojho V Bruggách), ale aj rázovitému prostrediu odľahlých írskych ostrovov je to ale zaujímavejšie než sa javí z popisu. Nechýba pre režiséra typický čierny humor, rovnako ako vyhrotenie situácie až do absurdna, no tentokrát sa v oboch prípadoch drží až príliš skrátka. Film je preto omnoho civilnejší a vyšumí tak trochu do stratena. 7-/10 ()

Charlie84

McDonagh opět bere do rukou sotva hodinovou povídku a roztahuje ji do celovečerní stopáže. Pořád je to slušný bizár, humor ale Irsko opustil, a i když se mu nelze úplně divit, protože z Irska zjevně prchá vše co může, jen na bizáru prostě film nepostavíte. Anebo jo, a vypadá to takhle. McDonaghovi vic sedí gangstery a šílenosti, kde se může vyřádit, v uvozovkách normálním filmu tápe. I když velice profesionálně. Dve hvězdy za herce. ()

samkko

6/10 tolik nadějí jsem do toho vkládal, a nic z toho. O filmu The Banshees of Inisherin jsem ještě před vydáním smýšlel jako o očekávaném dramatu roku, které se se svým scénářem a nápaditostí umístí aspoň v letošní TOP 5. Bohužel to vůbec není pravda. Scénář sice opravdu velmi kvalitní je, a místy i pravdivě hluboký, jenže vše ostatní (tedy krom kamery a vznešeného Irského prostředí), stojí za nic. Vedlejší postavy mi byly nesympatické, tempo zdlouhavé no a děj? O čem to jako mělo být? O rozpadu přátelství? O osamění? Nevím, ale ať už to bylo o čemkoli, nebavilo mě to. ()

Maximilianus

Aké čudné (ne)priateľstvo spája Pádraica a Colma. Atmosféra tohto filmu je podmanivá, tempo aj keď pomalé, tak lahodné, dialógy výborné, herecké výkony excelentné, a celé je to vlastne aj celkom pekné a vzťahové. A samozrejme aj zvláštne, rovnako ako obyvatelia tohto odľahlého ostrova. 8,2/10. ()

Hashirama

S odstupem času je pro mě tento film prvním přiznaným zklamáním scenáristického génia Martina McDonagha. Silná irská patina a geniální herecká skvadra bohužel podléhají scénáři, kterému filmové médium vyloženě škodí. Scény jsou dokonale střižené pro malé kulisy, divadelní prkna, zákulisní zvuky a promluvy do publika, a to nejen technicky, ale i obsahově, jelikož Gleesonovy promluvy o trvalosti umění a zbytečnosti prázdných vztahů a marnění času jakoby byly přímo importovány z Broadwaye. Celá zápletka a od ní se odvíjející dialogy jsou natolik nadneseně teatrální, že stěží působí přirozeně a autenticky, což je v mých očích problém, protože právě autentický prožitek a vjem je to, proč miluju filmy a nemám rád divadlo. Jak je u tvorby McDonagha zvykem, je scénář skvěle vychytralý, zábavně mixuje zdánlivě nesourodé leitmotivy, zahrává si s proprietami, jež by divák nikdy nečekal (zde například mystika), brilantně mění tón vyprávění a umně kloubí dohromady celou řadu témat - zde třeba reminiscence na válku - nicméně s odstupem času a střízlivějším pohledem musím říct, že se dle mého názoru tento film minul médiem a ačkoliv si užívám celou řadu dílčích aspektů, vlastně si ho moc neužívám. 6/10 ()

messi@h

Neřekl bych, že je to nudné. Natočené je to dobře, tenhle režisér umí. Dokonce tak moc umí, že skoro člověk zapomene při sledování filmu na to, že zápletka je tak moc absurdní. A to mi u takového typu filmu vadí. Kdybych ale hodnotil jen výkon herců, Colin Farrell dostane 110%. ()

Monggol odpad!

Tento film je pičovina. Je mi ľúto to napísať, moc som sa na tento film tešil, keďže ostatné tri filmy Martina McDonagha mám rád, ale toto? Banda vypatlaných kreténov lozí po ostrove a vedie dementné reči. A toto má byť umenie? Zlatý glóbus, 15-minútové standing ovation?  Leda hovno. ()

Pepe_cz123

McDonagh ví. Natočil silné drama s komedii které dokaže jak pobavit tak dojímat.Film o jednom zlomeném přátelství které se hlavní postava snaží vrátit. Film o nenávisti sobectví a životě. To jsou Víly z Inisherinu. Colin Farell hrající Padreca který se snaží vrátit přatelství mezi sebou a Colmem ,jeho nejlepším přítelem, mi postavu jednoznačně prodal a soucítil jsem s ním po celý film. Film je nadherně natočen, má nápaditý vizuál a ona myšlenka že se film bude odehrávat na ostrově naproti městu kde zuří Občanská válka je skvělá. Soundtrack před kterým smekám klobouček je odveden na jedničku a chemie mezi Padrecem a ostatnimi postavami jako například jeho sestra Sibohán je skvělá. Silná podívaná kterou by bylo škoda minout v kině. Slnějších 8/10 ()

Likan7

Já tam ty všechny kvality vidím. McDonaghova režie, skvělý herectví Farrella a Gleesona, syrová a krásná příroda Irska, nakonec ta hudba je parádní. Jenže jsem ty 2 hodiny vlastně dost protrpěl. Ze začátku jsem tak nějak ještě čekal co se z toho vyvrbí, ale to čekání na něco se pak změnilo na čekání na konec. Na mě jsou Víly asi moc umělecký film, abych ho mohl docenit. ()

tlesk

Vidět spolu zase jednou před kamerou Farrella s Gleesonem byl prostě zážitek sám o sobě. Film, který ve vás vyvolá silné emoce spolu se silnou touhou koupit letenky do Irska, sednout za pintu piva do nějakého zakouřeného pubu a poslouchat lidovou hudbu. Snímek který je drsný, nepoddajný a nádherný. A zaleze vám pod kůži. Jako Irsko samo. To všechno a mnohem víc jsou Víly z Inisherinu, stojící zejména na brilantních výkonech Colina Farrella a Brendana Gleesona, kterým jejich love/hate bromance prostě věříte a chápete obě strany. To však neznamená, že snímek táhnou jenom oni dva, zdatně jim sekunduje i Kerry Condon v roli Pádraicovy sestry Siobhán – sečtělé a inteligentní ženy, která z izolovaného ostrova touží odejít, nebo Barry Keoghan jako místní prosťáček Dominic. Přičtěme k tomu malebné Irské lokace a máme zaděláno na drama, které určitě uhrane jak kritiky, tak náročnější diváky a zase jednou dokáže, že Martin McDonagh opět ukazuje že je výborný a svérázný tvůrce, nebojící se silných témat a drsných scén, jimiž zároveň podtrhuje nebývalou lidskost. Smutná podívaná o takřka biblickém sporu znesvářených lidí, jenž nemá řešení ani smyslu. Jsem nesmírně rád za možnost vidět tento film před uvedením do kinodistribuce a jakmile bude uveden, rád si na něj zajdu znovu. Tohle je zcela jistě potenciální oscarová podívaná, na kterou se bude těžko zapomínat… ()

RAFT

Režisér nám natočil další film s hercema Farrell a Gleeson .Takové to dojemné drama ,kde se celoživotní přátelé ,kdy jeden znich se rozhodne  ukončit dlouholeté přátelství.80% ()

departed

Divácky sice nepřívětivý film, ale kdo zná McDonaghovu tvorbu, ten by se měl bavit dostatečně. Hořkosladký drama, který se tentokrát opírá o přátelství, které prostě už nemá být, ať se prsty řežou, je krásným výletem do Irska a jeho scenérií, přízvuku i piva. Přišlo mi, že si chtěl Martin připomenout příjemný vibe, který s Colinem i Brendanem měl při natáčení Brug a zopakovat si to ve skromnějším měřítku, bez ohledu na divácké reakce. Je to fajn, je to vtipný, ale i krásně černý, ale určitě ne pro každého. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou