Duchovia Inisherinu

• Česko Víly z Inisherinu (viac)

Dej filmu sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo. Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condon) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať “nie” ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky. (CinemArt SK)

ArdeliaLortz

Trochu rozpaky - ponurost filmu, osamělost a svéráznost postav, zvláštní humor (absolutně odlišný od britského), skvělé herecké výkony, krásné záběry, nádherná příroda,... se ve mě mísí s pocitem, že jsem chvilkama koukala na irskou verzi Blbýho a blbějšího. ()

besenheim

Přes své pomalé tempo překvapivě odsýpající, přes svoji jednoduchou zápletku překvapivě komplexní. Krasné prostředí, historický přesah, lidské dialogy. Duo Farrell-Gleeson opět buduje perfektní dynamiku tentokrát v tragickém konfliktu založeném na úsměvném rozmaru. Hodně mě zaujal Barry Keoghan v bravurně zahrané roli mladého podivína. ()

KAZISVĚT

Čtu si tady vaše hodnocení a mám pocit, že jste to většinou nepochopili. Jeden z kamarádů chce začít žít a snaží se ve svém životě něco změnit, druhý z kamaradů si myslí, že žije dostatečně a proto nehodlá ve svém životě nic měnit. Je to analogie k nám všem, k našim vlastním životům, kdy abychom něco vážně změnili, musí jít většinou o život, do té doby s námi nehne skoro nic. Také bychom mohli prvniho kamarada nazvat naší “duší” a druhého naším “egem”. Ego jako hloupé jednoduché já doprovázené oslicí a duše jako kreativní, moudré a nadčasové. Jeden z nich to přežije, hádejte který ? ;-) ()

VincentVega

The Banshees of Inisherin je konverzační feel good film odehrávající se na hardcore venkovském ostrůvku Irska. Z toho plyne i absurdní přízvuk a slovní obraty postav, které film ukotvují v žánru komedie opravdu pevně. Celý děj plyne z deprese jednoho ze dvou přátel, který si svou frustraci z veškerých nenaplněných cílů jeho života zosobní do toho druhého. Dělá to zcela pokrytecky, nicméně je to to jediné, co mu poskytuje smíření se s realitou. Celý tento mikrokonflikt je postaven do kontrastu s Irskou občanskou válkou. U The Banshees of Inisherin je taky třeba zmínit prostředí ostrova spolu s hudbou a hereckými výkony, které film zvedají o úroveň výše a přebíjejí některé vypínající pasáže snímku. ()

majorzeman13

Skvěle natočené a zahrané + krásná příroda irského venkova. Též nasáklé černým humorem. Nadprůměrné ! Skvěléééééééééé ! Dost dobrá hudba i kamera. Obávám se jen,že snímek si každý neoblíbí. Rozhodně stojí za to mu dát šanci ! ()

Elanornegra

Celkom živo si viem predstaviť takú mentalitu, ktorá panovala na Slovensku, a určite sú miesta kde aj panuje. Skvele duo Farrell & Gleason, skvelá réžia, vizuál aj hudobne motívy. Hlavne Farrell, ako dokázal zahrať typka s iq 60…. Finále nečakane pokojne. Ale  lepšie vystihnutu tragickú, depresívnu mentalitu dediny som ešte nevidel…..85% ()

ThoumY odpad!

Ehm.....prosím? Nevím teda kde se přihodila menší chybička v barvě internetové stránky, na kterou teď s vyjevením civím, ale možná, že mám jenom zbytečně "rudo před očima". Nenene, to je blbost, přece se nemůže najít celé publikum vychutnávající si odporně roztahanou, nekonečně se vlekoucí, ordinérně nezáživnou, plytkou - a jestli jste ještě nepochopili - K SMRTI KURVA NUDNOU onanii nad labilností vesnických pubudů a irskými břehy na konci světa. Místo přijemné honičky se ale jedná o marnotratné plýtvání spermatem bez ladu a skladu, hlavy a paty, těla a končetin, plus nezapomeňte přihodit neskutečně vlezlý a uši na cucky trhající akcent a vyjde vám, woala, přijemná dvou hodinová ztráta času. Slušných 1/10 ()

Frankie86

Uf, to tedy bylo hutné drama! Až do takové míry, že mi bylo fyzicky dost nepříjemně a musel jsem si k tomu nalít irskou whisky a stáhnout pár cigaret. Konflikt dvou rozdílných individualit, kdy navrch má ten hloupější, protože jednoduše nechápe - a o to tady jde - jednoduše nechápe potřeby toho druhého a sobecky vyžaduje pozornost za využití jakýchkoliv prostředků. Žije v prosté a tvrdé krajině a je prostého ducha. Filozofická životní úvaha o budoucím osudu obou protagonistů se tak dostává do slepé uličky. Je to konflikt dvou intelektů o různé úrovni vývoje. Oba dělají všechno pro to, aby dosáhli svého a tím se oba ničí. Jeden z mála filmů, kde určitá vleklost je vlastně nutností, aby vás zabalila do své bezútěšnosti. Zajímavý a těžko odhadnutelný závěr. 80% ()

Nag0

Zaujímavá hlavná myšlienka a krásne prostredie nezachránia komediálnu drámu s nedostatkom komediálnosti a dramatickosti. Ústredný motív ako palivo dochádza už azda po prvej tretine, pričom skutočná dejová stagnácia prichádza niekde v polke filmu. Áno, je zaujímavé nazrieť na neortodoxné správanie jedného z lokálnych štamgastov na odľahlom kuse Írskej krajiny, avšak táto látka k dĺžke filmu proste nepostačuje. Prvá polovica prináša odľahčenejšiu atmosféru s pár dobrými fórmi za podpory ešte čerstvej dejovej línie, druhá je viac dramatická, a prináša rozuzlenie pre 3 osudy, ktoré stoja za zmienku, pričom toto rozuzlenie každého jedného z nich absolútne ničím neohúri, a v prípade dvoch hlavných postáv, priam môže sklamať. V konečnom dôsledku teda pre mňa ako fanúšika filmu V Brugách, tento počin určite sklamal, keďže od obdobného režisérsko-hereckého zoskupenia som v minulosti dostal oveľa viac. ()

to08.net

Co všechno musíme ztratit, abychom se změnili k lepšímu? A kde je hranice naší laskavosti, rozumu a podlosti? Příběh jednoho ostrova, jednoho rozcestí, přátelství a plnění slibů. Jednoduchý a přímočarý stejně jako překrásná scenérie. Každé slovo padlo na úrodnou půdu. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou