Sára, Eliška, Hedvika a Zuzana sú štyri kamarátky, tridsiatničky, ktoré momentálne spája najmä jedno slovo – materstvo. Sára (Hana Vagnerová) je úspešná influencerka, ktorá plánuje svoj blog o partnerských vzťahoch plynule previesť na blog o tom, ako byť najlepšou mamou. Život berie so zdravým nadhľadom a iróniou. Keď ju však manžel Jirko (Jakub Prachař) privedie z pôrodnice rovno do rozostavaného domu, jej život nadobudne až príliš dobrodružné rozmery. Ďalej sa snaží plniť Instagram cool fotkami perfektnej matky, ale všadeprítomný prach a nevyspatie jej dávajú poriadne zabrať. Hedvika (Petra Hřebíčková) žije ako v zlatej klietke, jej manžel vorkoholik (Jiří Langmajer) doma veľa času netrávi, a tak niet divu, že ju očarí mladý pouličný spevák David (Vladimír Polívka). Zuzana (Sandra Nováková) je po rozchode s Kamilom (Václav Neužil) bez peňazí – prepracovaná a uštvaná matka dvoch malých čertov. Zato Eliška (Gabriela Marcinková) má skvelého chlapa (Štěpán Benoni), úplne neznesiteľných rodičov, je tehotná a stále vracia. Ale hlavne majú jedna druhú… (Bontonfilm SK)

Jordan odpad!

prekvapivo vyzretý debut pojednávajúci komplexne, neprvoplánovo, empaticky a vkusne o téme materstva a ženstva v modernej veľkomestskej spoločnosti. nekonvenčý formálny prístup dokonale dopĺňa precízne štruktúrovaný a s ľahkosťou rozprávaný príbeh štyroch princípov bytia matkou, darí sa mu ísť do hĺbky aj bez straty odstupu, lavírovať medzi psychologickým napätím a inteligentným humorom. to všetko podkresľuje veľmi progresívne dramaturgicky vystavaný soundtrack. no skutočnou osou a piliermi sú herecké výkony na svetovej úrovni, každá zo štyroch hlavných predstaviteliek si zaslúži českého leva. ()

Vodnářka

Mně to vlastně nepřišlo tak zlý… Ten film se nesnaží být nějak chytrý, inovativní a hluboký, a svůj cíl plní v pohodě. Na vyčištění hlavy dobrý.. ()

Filmmaniak

Film Matky měl zřejmě působit pozitivně (v souladu s titulní písničkou s textem „i přes všechny zmatky budem hrdý matky“), leč výsledný dojem z něj je spíš opačný – jeho hlavním poselstvím (dost možná nezamýšleným) se totiž zdá být to, že pořízení dítěte vám zničí život a přinese strašnou spoustu těžkostí a jen minimum radosti (tak jako hlavním hrdinkám), takže byste si ideálně žádné pořizovat neměli. Snímek sice konstantně přeskakuje mezi čtveřicí příběhů diametrálně rozdílných žen, které jsou nejlepšími kamarádkami, přestože spolu nemají prakticky nic společného, ale pořádný děj mu stejně chybí. Na začátku jsou sice nastoleny nějaké situace, avšak ty se nadále nijak nerozvíjejí - všechny čtyři hlavní hrdinky se totiž přibližně hodinu pouze repetitivně plácají ve vlastní bezradnosti a až úplně v závěru dojde skokově k sérii několika šťastných okamžiků, které mají naoko ty jejich problémy zaplácnout (avšak ve skutečnosti je nevyřeší). Kvůli neustálému lavírování mezi veselou komedií s depresivními podtóny (nepříliš vtipnou) a posmutnělým dramatem s komediálním nadhledem je nejasné i to, co by měl divák k hlavním hrdinkám vlastně cítit. V některých situacích by se jim měl zřejmě smát, jindy by mu jich mělo být líto (leckdy třeba i ze scény na scénu), leč souznět s nimi stejně moc nedokáže, protože se mnohdy chovají jako nány. Jediné téma, o němž film vypovídá konzistentně, je neschopnost životních partnerů komunikovat mezi sebou, neb právě nedostatek vzájemné komunikace je zdrojem naprosté většiny jejich konfliktů a problémů. ()

PetrPan

Pozvánka od manželky do kina se neodmítá a byť bych na Matky sám asi nikdy nešel, netrpěl jsem předsudkem. Nedávno jsme v televizi spíš náhodou narazili na Ženy v běhu a bylo to tehdy vcelku milé překvapení.  Českým vztahovkám sice příliš neholduju, ale když si od nich člověk dostatečně odpočine, dají se ty klišovité eskapády  vcelku přežít. Teď koukám na jméno režiséra a co má za sebou, hm a odvážní jsme tedy skutečně byli, tohle mohl být průser srovnatelný s Kotíkem. Ani obsazení není zrovna hvězdné a jak to tedy dopadlo? Začnu-li prostým srovnáním s Ženami v běhu, hůř, jinak ale alespoň snesitelně, tedy dokážete-li unést kopu klišé a mlácení prázdné slámy. Krátké epizody ze života rozdílných archetypů čtyř žen, nány influencerky, bohaté nány, nesmělé nány a blbé nány.  Mužský jin je trochu upozaděn, byť má několik svých slavných okamžiků a holdujete-li stále stejné komické poloze Jakuba Prachaře nebo chcete slyšet pičovinu (to slovo ) z úst  Štěpána Benoniho, rozhodně  neváhejte. Kromě Jiřího Langmajera to sice pánům hodně skřípe,  když mají i něco hrát, ale to se dá u těchto  tzv. nenáročných komedií vlastně odpustit. Na druhou stranu musím přiznat, že  jsem se někdy nejen pousmál,  ale opravdu i zasmál, což sice může být spíš mým věkem a úbytkem šedé hmoty mozkové či prostou radostí, že už zase můžeme do kina...V současné televizní produkci (do kina tohle nepatří) nic, co by nějak vybočovalo od šedivého průměru nanicovatých vztahovek s vtipem vystříknutého mléka kojící matky... Dvě nebo tři? ()

silentname

Ak je film klasikovaný ako komédia, ale reálne sa na ňom ani raz nezasmejem, niečo nie je v poriadku. Okrem toho, keď si človek prečíta obsah filmu, tak by sme tu mohli mať skutočne niečo, čo stojí za pozornosť. No "Matky" majú reálne dokopy viac problémov ako pozitívnych momentiek. Pôsobí to ako film o štyroch priateľkach. No dokopy ich spolu vidíme veľmi málokedy a dokonca to často ani nepôsobí, že by sa tvorcovia o to snažili, aby sme mali spoločné scénky so všetkými priateľkami. Čo je veľmi veľká škoda. Toho istého roku vyšiel film o štyroch kamarátoch mužoch "Prvok, Šampón, Tečka a Karel" a pri ňom som celú dobu mal pocit, že sledujem film štyroch mužov. A nepôsobilo to tak neskutočne rozbito ako v tomto filme. A okrem toho bol ten film aj vtipný. Tu som sa často nudil, sem-tam trošku pousmial nad momentkou, no v jadre by som nenašiel asi ani jednu scénku, ktorú by som si z tohto filmu nejako extra zapamätal. Viackrát by som si to nepozrel a to napriek tomu, že mám rád dokopy všetky herečky v hlavných rolách. Pre mňa je to film, ktorý chce skôr ukázať problémy materstva v rôznych podobách, než že by chcel do toho dať nejaký reálny príbeh. Takže viac-menej cieľ zakrýva všetko okolo. A to je to, čo mi na tom vadí. Hodnotenie: D+ ()

dopitak

Nejhorší na tom je, že podobný věci bezostyšně režiruje chlap. Scénář za mínus deset. Čtyři hezký ženský , pár životních mouder, super hudba, ale film nefunguje, protože je cílová skupina někdo jiný. Ke vztahovým věcem mám asi jen jednu výhradu (jinak jsou odpozorované moc dobře, focení u jídla, odpírání sexu, rychlovka s bývalým), a to je zmoudření Langmajerovy postavy. Tohle totiž v životě takhle není, chlap v téhle fázi pracovně rodinného vztahu se už zpátky nevrátí, a viděli a zažili jsme to mockrát. Elizaveta jako sociální pracovnice, Viktor jako úžasný děděček, jeho stará jako čarodejnice na ntou. A ňadro Hanky Vagnerové. ()

Chrustyn

Až překvapivě snesitelný kousek made in ČR. Bál jsem se a očekával standardní české utrpení, ale naštěstí dostal snímek, který nijak nezmírní mou nechuť k většině české produkce, ale při jehož sledování jsem se nechtěl zabít a docela svižně mi utekl. Nechci ho vidět znovu, ale ani nelituji. Hodně slabé 3* a to jen proto, že z české kinodistribuce docela výrazně vyčnívá. ()

Arsenal83

Tak to bolo fakt trápne. Už na začiatku mi prišlo nechutné, ako si Prachař natáča pôrod svojej manželky na mobil a dáva to online. Ako fakt mi ostala pachuť v ústach a skoro mi pri tom kriku Vagnerovej praskli bubienky. Následne je film v podstate celý o sexe. O tom, že žena sa po pôrode z "dámy" zmení na "nedá mi". A vôbec mi nepríde vtipné hovoriť o tom, ako som predtým ráda prcala a teraz mám šušku vysušenú. Vrcholom ale bolo, že Marcinková chcela kúpiť manželovi kurvu, aby sa ukojil. Celé na hlavu. Potenciál ten film mal. Asi mal skutočne snahu poukázať na vzťahové problémy spojené s tehotenstvom a materstvom, ale vôbec sa mu to nepodarilo a tie vtipné vsuvky vôbec smiešne neboli. Inak mužské herecké obsadenie je v tomto prípade ďaleko pred ženským, ešte i Prachař bol lepší než jeho ženský náprotivok. ()

Marze

Zrejme odkoukano z poradny pro rodinu a dite. Nechybi moderni smskovani a humoru je poskrovnu. Pobavily me postrehy jako "Abychom byly opusteny matky bez sexu?", "dite pohoupa do prvniho zabreceni" ci "prdotvorne potraviny".Neni zde dramaturgicky vyvoj ani napeti. Muzske publikum se asi bude nudit. ()

Ghoulman

Možná by stačilo prostě zmínit, že Matky jsou film nevkusný, nevtipný, afektovaný a celkově hloupý. Nicméně možná bych uvedl ještě pár konkrétnějších důvodů, proč tak nízké hodnocení z mé strany. Za prvé - ačkoliv se film někdy tváří, že chce řešit vážná témata, ve skutečnosti se tomu vyhýbá, dělá to hodně povrchním způsobem a míchá do toho "humor", který spíš než smích vyvolává pocit trapnosti. Celá tato tendence tvůrců řešit něco jiného než banality a jít trochu pod povrch je  nakonec navíc shozena sadou nedůvěryhodných happyendů. Za druhé, ačkoliv je film vyplněný banálnostmi a spoustykrát člověka nudí, máte pocit, že jeho ukončení je až příliš brzké, říkáte si "zrovna, když se začíná něco dít, je konec?" Autoři zde rozehrají v podstatě čtyři samostatné linky z života čtyř hlavních hrdinek (velmi ambiciózní narativní plán), ale ani jedna z linek není pořádně vystavěná, rozvinutá nebo završená - což je docela paradox, že divák se u filmu nudí a zároveň má pocit, že jeho konec přišel moc brzy a uspěchaně. Za třetí - miluji hudbu, filmovou nevyjímaje - ale když hraje ve filmu jedna písnička za druhou, bez ladu a skladu, smyslu pro kompozici, tematickou provázanost a ještě navíc technicky nepříliš zvládnutě (neustále jsem musel korigovat hlasitost, kdy dialogy nejsou slyšet, zato hudba naopak řve), máte pocit, že po třicáté nemastné-neslané písničce budete raději sledovat Matky bez zvuku a nakonec i bez obrazu. Protože ničemu nepomáhají ani nevýrazné herečky v hlavních rolích, ani nevýrazný režisérský rukopis. Jediný kdo má z hlavních přinejmenším nějaké charisma je Sandra Nováková a sem tam herci/herečky ve vedlejších rolích, ale nikdo z nich tento myšmaš stejně nemá šanci zachránit. ()

marhoul

Neviděla bych to tak černě. Téma je jasné. Že obsahuje klišé? Tak ono mít děti, čekat děti, starat se o děti, mít všelijaké vztahy a nějak v nich žít, obvykle jakési klišé je, čili z tohoto úhlu v klidu. Jmenuje se to Matky, je to o matkách. Co divák čekal, netuším, mě jako matku obsah nestresoval. Predevším chválím sympaticky přirozené herecké projevy, doslova nevídaný jev. Průser byl mizerný zvuk, za který srážím, jinak nic, co by mě v rámci odpočinkového žánru výrazně pohoršilo. Kdo vnímá dnešní dobu, ví, že na instáč práskají instapindy vše, je to děsné, debata na dlouho, ale co už naděláme. Tvářit se, že to neexistuje, bylo by naivně pokrytecké. Buďme tedy rádi za ženy normální, s přirozeně hezkým obočím. Chudera, třikrát zbouchnutá neplatičem Neužilem, taky není nic, co bych v řadách svých znamých nikdy nepotkala, Sandra ji vystřihla skvěle, znuděných bohatých ženušek workholiků taky známe požehnaně a vystreslá těhule, bez chuti na manželíčka, se střelenou megerou matkou v zádech, také není laciné sci-fi. Jednoduché, ale bez afektu. Vlastně docela příjemný film, s několika potřeštěnými momenty, celkově mi počin připadá lepší, než řada našich komedií, které jsou na jedno, rychlou jehlou ušité, brdo. Vagnerka, Gábi i Petra fajn, chlapi taky, Mauréry je šílená celá a pan Preiss? Klasicky výborný. V pohodě. ()

Stanislaus

Upřímně řečeno jsem od Matek čekal mnohem větší polízanici, než jaké se mi v kině dostalo. Pravda - film nemá v podstatě žádnou přidanou hodnotu, jelikož zobrazuje tuctové vztahově-rodinné problematiky, které jsme viděli už jinde. Nicméně mě film až na pár momentů - zejména se Sandrou Novákovou - nijak výrazně neiritoval a i přes tuctovost námětu mě ani nenudil a místy mě i mile pobavil, a to i přesto, že nejsem cílové publikum. Slabší tři hvězdičky! ()

Ivoshek

Skoro nevím, co poblejt dřív. Lacinou keyboardovou hudbu? Trapný scénář a toporný herce (ale i nezajímavý postavy, obojí)? Nejvíc asi absenci čehokoli vtipnýho. Prostě to není vtipný. A na rozdíl od jiných filmů tohohle typu si myslím, že tohle nepřijde vtipný ani ženskejm. ()

hansel97

Česká parta tvůrců si hraje na Ameriku se stereotypním scénářem a odbytými postavami typu stereotypní influencerka. Průměrné, nudné a neobjevné. 40% ()

claudel

Já jsem neměl přílišná očekávání, a proto mnou nepřekypuje zklamání. Chovám sympatie ke kvartetu hlavních představitelek, vedlejší role jsou výborně obsazeny a zahrány předními českými a slovenskými herci či herečkami a v příběhu se možná každá či každý tak trochu najde, resp. někoho ze svého okolí. Některé trapné scény bych vypustil, rádobyhumor přeměnil na skutečný humor, ale v zásadě za mě čisté tři hvězdičky a díky diváckému úspěchu bych se nedivil, pokud bychom se dočkali pokračování. ()

ARI50

Málo kdy se mi záliby česká komedie nebo celkově film, ale tady ty hysterické herečky měli úspěch. Slušný zajímavý příběh, slušná zábava, překvapilo a potěšilo. ()

Necrotongue

A další česká komedie. Já už toho od těchto filmů mnoho neočekávám, ale i tak jsem měl pocit, že je tu humoru jaksi pomálu. Zato zde vystupovalo až příliš mnoho obvyklých podezřelých. Z poslední doby jsem zvyklý na to, že jsou muži vykreslováni jako tlupa tupých, necitlivých neandrtálců (samozřejmě s výjimkou gayů a ne- bílých), ale z tohoto snímku jsem měl odlišný dojem. Myslím, že kdybych byl ženou (nota bene matkou), asi by mě tenhle pohled na ženy nemálo vytočil. Jasně, jsou i takové, stejně jako existují i výše zmínění neandrtálci, ale přesto... Jak už jsem zmínil, humoru bylo buď málo, nebo mi neseděl, ale asi třikrát jsem se zasmál (doživotní renta mě pobavila velmi), ze zúčastněných hereček mě svým výkonem nejvíc zaujala Sandra Nováková, a když to shrnu, mohlo to dopadnout mnohem hůř. ()

Earl_23

S českým filmem je to jak s českým fotbalem po roce 2006. Občas zahrajeme dobrý špíl, občas svitne naděje, ale pak si stejně uvědomíme, že jsme úplně v prdeli. ()

Morholt

Problémy čtyř matek v různé fázi rodičovství. Nevim no. Na mě to moc nefungovalo. Čtveřice linek se dohromady nijak zvlášť neprotínala a potíže, které ženy řeší, patří k tomu největšímu klišé. Navíc i když podobnými peripetiemi prošli mnozí z nás nebo aspoň známe někoho, kdo je zažil či zažívá, chyběl mi tu ten pocit, při kterém si člověk řekne "Jo, to je přesný!". I díky tomu mě to nechalo celkem chladným. Jedinou emoci dokáže vzbudit snad jen Zuzana Mauréry, která tu vystřihla matku-mrchu jak z partesu. Vůbec herecky to docela vyšlo a třeba Sandra Nováková mě hodně bavila. Kor když řvala na revizora. O to je větší škoda, jak to celé dopadlo. 40% ()