Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

fulcrom odpad!

Podle psaných recenzi jsem čekal fantasy pecku.... celkové hodnocení nebylo vysoké ale říkal jsem si no co fantasy mám rád tak uvidíme... Nudnější film asi neznám.... ()

tomino28

Filmu se nedá upřít, že audiovizuální zpracování je patřičně na výši, a kdyby takto vypadal středověk, možná by se tam leckdo dobrovolně rád vypravil na zkušenou. Ale opět se zde ukazuje, že hezké exteriéry a kulisy nejsou všechno. Za celou dobu jsem nebyl schopen přijít na to, čím by měli tvůrci obhájit stopáž, protože se prakticky nic neděje, jen jednou se to neděje venku, potom zase na hradě. U Zeleného rytíře zkrátka musíte naskočit na tempo a filozofii tvůrců hned na začátku, a pokud se to nepovede, je sledování do jisté míry utrpením. ()

Scaevola

Film mate - alespoň z mého pohledu - tělem. Slibuje fantasy v artušovském hávu se silným akcentem středověké mystiky, ale nabízí vlastně na jednotlivé scény rozbitou road-movie, jejíž výsledná myšlenka není ani zdaleka tak silná, jak by mohla být. Soudím, že je to způsobeno především formou vyprávění, jež zachovává schéma klasického dramatu, ačkoli těžiště příběhu leží na úplném konci, který je vlastně začátkem vší rozvahy. Proto působí první dvě třetiny snímku tak unyle (a herecký výkon D. Patela dojem unylosti spíše znásobuje, nežli naopak) a finále naproti tomu třeskutě skáče kupředu, aniž by se ohlíželo na rytmus čehokoli. Též idea úplného se odevzdání do rukou Božích, která je ústředním bodem všech tradičních artušovských mýtů, splývá do prázdna vzdor faktu, že je pro plné vyznění fabule nepostradatelná. Výsledek tak stojí na půli cesty ve snaze převyprávět středověký mýtus moderně, neboť na původní vyznění je příliš málo odvážná a na moderní zpracování zbytečně doslovná. ()

Adaaamecek

Strašně moc zajímavé a neuspokojivé pro sledování. Ale doopravdy. Velice pomalé tempo, které mě ale velmi baví a rozhodně se nenudím. Vizuál a technické zpracování naprosto fantastické. A ve výsledku to tvoří strašně zvláštní film. Tohle dokáží nejspíš ocenit pouze ti nejnáročnější z nejnáročnějších. 8/10. ()

HennessyVSOP

Už delší dobu mě nezaujal film (navíc ještě s fantasy tematikou) jako toto. Je to dlouhé, trochu poetické a hlavně hodně pod povrchem. Do alegorického “souboje” o zaachování rytířských ctností si každyý musí zapojit vlastní úvahy, o závěru to pak platí dvojnásob. Liška potěšila. ()

Heywood

Obrazově sice až opojné, ale strašná nuda. Patel hraje pitomce až se na toho chudáka nedá dívat a film je o 4 lidech a jedné lišce a to je dost málo na příběh, aby stál za to. Artušovskou legendu mi to nepřipomínalo ani náhodou. Vikander to sluší s krátkými vlasy, jak se "ve svém"! už zase vidím prostitutku. 40% a nikdy více. ()

veverysiak

Balada o... vlastne ani neviem o čom, psychedelický lyrizovaný príbeh voľákeho bohatého povaľača, ktorý sa dal nahovoriť práchnivejúcemu ujkovi, zhodou okolností kráľovi, aby sa zahral divnú hru s ešte divnejším čudom, aby ho potom vystriedal na tróne, a potom už nechápem, čo sa udialo, a to som nepožil vôbec žiadne látky, na rozdiel od celého produkčného štábu, v tom prípade ani nemôže nikoho zaraziť, že hlavný hrdina je čistý hinduista v artušovskej ére, no nazdravie, takže 15%. ()

bonovox

Vizuálne opojný a hlavne poriadne netradičný "vianočný" príbeh. Forma určite nesadne každéme, ale keď filmu dáte šancu dostanete zaujímavou formou podaný jednoduchý príbeh o hľadaní odvahy a miesta medzi rytiermi. Dev Patel v hlavnej úlohe exceluje, ale hlavnou devízou je skvelá kamera, výprava či hudba, ktorá ťahá tento film nad priemer. 80% ()

Predator77

40 procent a to dávám čistě jenom za fajn kameru, prostředí a výpravu jinak zbytek filmu je pro mě vyloženě tragický a pokud od snímku čeká někdo akční fantasy řežbu tak musí jít o dům dál protože od tohohle filmu se toho nedočká !!! ()

Easykill

A24 si opravdu jede vždy po své ose a přináší nám zeleného rytíře. Ten je jakousi variací na Artušovské legendy a opět nám dokazují, že v jednoduchosti je síla. Musím, ale varovat, že film nebude pro každého. Kdo čeká fantasy plnou akce, bude zklamán! Stejně jako já. Čekal jsem něco jiného, než to doopravdy je. Ale pokud zde mělo být nějaké podobenství, tak mi jaksi uniklo nebo se po (ne)rytířově cestě rozplynulo. Každopádně, co se filmu nedá upřít jsou herecké výkony, krásný vizuál (až na CGI, ty mohly být lepší), výpovědní hodnota a atmosféra. Hodně zvláštní snímek (hlavně posledních 20minut je totální wtf) , ale pozornost si zaslouží. Taková "fajn" pohádka pro dospělé. ()

Bogrant

Človek by čakal historický spektákl plný chladnokrvných bitiek, namiesto toho dostane ťažkotonážnu stredovekú fantasy psychózu, ktorú nebude ľahké stráviť. Lowery sa až teatrálne snaží byť osobitý, nikam sa neponáhlajúci, čo mu zo začiatku vychádza, postupom času to ale kazí dojem z výsledného produktu, ktorý tak v podstate celý zachráni len temná atmosféra s hudbou a technicky bravúrna práca s kamerou. Ide totiž o typický príklad víťazstva formy nad obsahom, v ktorom sa nič závažné neudeje a kde si z príbehu divák skoro nič neodnesie. Vyčerpávajúci art, ktorý pohltí, no i unudí. ()

bergeron

Okrem vizuálu pekných sceneri je to jedna neskutočna nuda. Záver absolútne nepochopeny. Ten kto toto vyhlásil v komentároch za film roka tak ten musí byť pometeny ()

Movielaik

Dám dvě, za zvuk a vizuál. Jinak jestli chcete dělat "umělecký" film, tak ho udělejte zbytečně dlouhý, nudný, téměř bez scénáře, bez logiky a nacpěte ho co nejvíce WTF momenty co to půjde. Pak vás budou rádoby intelektuálové plácat po zádech i když sami nepochopí polovinu věcí ve filmu. Samozřejmě film je úplně bez akce, což jsem očekával, ale doufal alespoň v nějakou tu drobnou akcičku. Fanouškům filmů o rytířích doporučuju, aby si to raději nepouštěli. Za mě ztráta času. ()

jigsaw44

Stredoveký art s prvkamy fantasy, ale s nudným, jednoduchým a hlavne nudným dejom (na motívy básničky). Ak som nespomenul, že to bolo nudné, tak to bolo dvohodinovo nudné. Starý král Artuš sa zase nudí a tak pri hostine začne hovoriť o tom, že by chcel počut nejaký nový príbeh/rozprávku, v tom príde Zelený rytier, (teda Grút). Gawain ((Milionár z Chatrče) ktorý by sa v tom období asi ani náhodou nemohol nachádzat v Británii, natož ešte byt synovcom krála Artuša, pretože je Ind) potom odsekne hlavu Grútovi, ten ožije a povie aby za rok za ním prišiel a on mu urobí to isté. Za rok sa G vydá sám na cestu za ním do zelenej veže, cestou ho okradnú v lese zasrané deti, spozná sa s liškou, uvidí 20 metrových ludí (sice nemajú význam pre príbeh, ale boli tam, asi zrejme iba kvoli trailer vyzeral dobre). Neskor sa dostane do nejakeho hradu, kde mu ho Alicia vyhoní, a z Joela sa ukáže, že je gáj a asi by mal o neho záujem. G sa nakoniec dostane do zelenej veže, tam sa prebudí zelený rytier, ale Gímu rytier napokon hlavu neodsekne, a ten sa vráti home. ()

Sopholojong

Podmanivo uhrancivy vizual - dokonala kamera priestoru i detailu (poprosim nominaciu na "plesouna"), spinavo autenticka vyprava/dekoracie stredovekych rubanisk a spalenisk, posiatych nie zhnitymi, ale uz kostnatymi mrtvolami, zahmlene kopce, Vikanderka s hlbokym vystrihom, coolovy "Green Knight", nahe obryne!, rozpravajuca liska (WTF!)... ale tu sa hned zastavim pri superlativoch, LEBO... art, vsetky sceny dlhsie ako by mali byt, rozne fantazmagorie a Dev Patel akoby mimo role (zamer?). Tak, alebo onak 7/10 s tym, ze s tymto (ne)krasnym vizualom, keby to obdrzalo decentny mainstreamovy scenar, mohlo sa jednat o jednu z topiek roka. PS: Dal by som Lowerymu hned z fleku natocit nejakeho Pana prstenov, alebo novy spin-off Game of Thrones, to by bola lahoda, minimalne pre oko a ucho. ()

vaclav.g.kar

Audiovizuálně nádherný film se skvělým Dav Patelem v hlavní roli. V dalších rolích vidíme i půvabnou Alicii Vikander nebo jako vždy skvělého  Joela Edgertona. Artušovská legenda o siru Gawainovi je pojata jako art-road movie o hledání sama sebe a odvahy. Je to první kousek od studia A24 se kterým jsem měl tu čest. Musím tedy říct že film opravdu není pro každého a že z kina jsem spokojený odcházel pouze já. Nejedná se o akční fantasy ve stylu Ritchieho Legendě o meči, ani o epické snímky jako Merlin atd.. Naopak jde o pomalý a záběrový film, ve kterém si režisér hraje s hudbou a hlavně kamerou. Každý jeden záběr je precizní a dohromady s poměrně jednoduchým příběhem a sympaticky hloupoučkým hl. hrdinou a velice cool antagonistou jsme dostaly nádherný film, který je bohužel pro malou skupinu lidí. Mě osobně celkem sednul a dám 75% a ještě dlouho o něm budu přemýšlet.. ()

alisek87

Tušila jsem do čeho jdu, mile mě prekvapilo, že film uběhl velice rychle a vůbec jsem se nenudila, skvěle si pohráli s muzikou, krajinou, záběry na postavy. Škoda, že trochu více upravili tu legendu/mýtus, ale jinak zajímavá podívaná s neprvoplánovým příběhem. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)