Čo keby...? - Season 2 (2023) (séria)

Čo keby... Kahhori pretvorila svet? (S02E06)

(epizóda)
  • Česko Co kdyby... Kahhori přetvořila svět? (viac)

Keď dobyvatelia ovládnu jej kmeň, mladá Mohavka sa vydá do vôd legendárneho Zakázaného jazera, ktoré má moc Tesseractu, aby spojila sily s Nebeským svetom a zachránila svoj ľud. (Disney+)

filmfanouch

Seriál Co kdyby...? doposud vždy představil alternativní varianty velmi známých hrdinů, 6. epizoda 2. série ovšem představuje první superhrdinku originálně vytvořenou čistě pro Marvel Cinematic Universe. S poměrně zajímavým konceptem tak Bryan Andrews přichází s Kahhori a přitom všem pracuje s konceptem původních obyvatelů Ameriky, španělská armáda za vlády královny Isabely a Amerikou dekády před rokem 1492 a objevením Kryštofem Kolumbem. Zajímavá epizoda představující kulturu mohawského kmene, kterou Marvel Studios vytvořilo díky spolupráci se samotným mohawským národem. A je to krása. Animace je dost možná nejvýraznější za celou existenci seriálu, kdy je to nejvíc vidět především ve finální konfrontaci se španělskými dobyvateli pátrající po údajném prameni mládí. Nejenom, že to má celé pojítko na skutečnou španělskou historii (Juan Ponce de Léon nemusí být nutně známý pouze díky čtvrtým Pirátům z Karibiku), ale skutečně nějak pracuje s mohawskou kulturou, jejich tradicemi, legendami a vše to nakonec vyústí v uspokojivý příběh, který představuje funkční silnou ženskou hrdinku a nakonec i nějaké to poselství o tom, že musí kmen držet při sobě. I když se poté může Kahhori zdát až příliš OP, vše to nejspíše má svůj smysl především díky naznačenému potenciálu v cliffhangeru. Animace má výhodu v tom, že může předvádět velkolepé věci a přitom držet rozpočet na uzdě. Při sledování této epizody jde ovšem snadno si její události představit v hraném kabátu a utvrdit, že by velkolepé správně byly i v hrané podobě.  Po vzoru mnoha epizod Co kdyby...? se tu vlastně neriskuje, nějak nevyužívá maximálně rozevřený potenciál. Ale je to něco svěžího. Něco nápaditého. Něco, co pouze neupravuje základní příběhy známých Marvel Cinematic Universe příběhů, ale skutečně předvádí tak trochu jinou plochu již tak rozevřeného vesmíru. Potěší navíc, že se Marvel Studios rozhodlo, že bude tento seriál výhradně v původním jazyce kmene Mohawk i Španělů. I přes sci-fi prvky to vše tak působí realističtěji a ukazuje, jak se na to musí. Čerpat z historických pramenů, opepřit to trochou sci-fi a v součtu doufat, že to nějak bude držet pohromadě. A stojí. Příběh s Kahhori tak mohl dopadnout různě. Někoho může zamrzet, že právě nová hrdinka dostane příležitost místo starých známých, někoho naopak právě přesně to potěší. Jisté je, že jde skutečně o projevenou ukázku tvůrčích schopností a chvílemi tak jen zamrzí, že je příběh přeci jen silný pouze zhruba na epizodu kolem 30 minut a přeci jen nezachází o kus dál. Jinak jde ovšem spolu s předchozí epizodou o prozatímní vrchol nejen celé 2. série Co kdyby...?, ale také o jeden z vrcholů celého seriálu jako takového.... ()

Martrix

Sice to tak trochu do původního konceptu What if... nepatří, ale paradoxně je tento origin Kahhori lepší, než dosavadní fanservisní hrátky. Je to fajn postava, která by se díky svým schopnostem hezky vyjímala vedle "žlutého" Visiona, "červené" Vandy a "zeleného" Strangea. K tomu sice nedojde, ale kdoví, co současná krize MCU projektů přinese. Je na čase, aby i původní obyvatelé Ameriky dostali pořádnou komiksovou postavu. ()

oveckaoa

Poté co Surtur zničí Asgard koluje tesarakt vesmírem až dopadne na Zemi v době indiánů. Posuneme se v čase a indiánka Kahhori utíká před španělskými nájezdníky a spadne do jezera kde spadl ten tesarakt a  získá tak superschopnosti a pomůže svému lidu. 60 procent ()

drackula

Akčná Pocahontas prináša zatiaľ najzaujímavejšiu epizódu druhej série. Zaujímavé je to vizuálne a aj obsahovo. Teším sa, že Kahhori dostane v rámci MCU časom viac priestoru. 90% Disney plus ()

kenkaku odpad!

Woke crap continues. Jasně, že silná žena (někde z pravěku), toho správného etnika a zajisté moderní orientace (cokoli jen ne hetero). Kdo jiný by mohl přetvořit svět než ona. A díky závěru je jasné, že M-SHE-U má další zářez. ()

iXtr3m3

Odklon k niečomu, čo som nečakal a s pôvodnými komixami som ani nepoznal, myslím si, že to bolo trošku zbytočne odkláňajúce sa od jadra, ktoré sme dostali v prvej sérii a v častiach doteraz. ()

LachtanShows

Mám bohužel velký problém s pochopením, co jsme si z tohoto debutu nové hrdinky vlastně měli vůbec vzít, kromě Strange na konci epky a "navázání" na konec jeho celovečerní dvojky jsem tu vlastně vůbec nic nepobral. Vypiplaná technická stránka a neutichající, ale zmatečná akce mi opravdu nestačí. ()

gumbo

Jako asi převládají pozitiva. Po dlouhé době má MCU zase nějakou sympatickou a "uvěřitelnou" ženskou hrdinku a to přitom má na představení jen nějakých 20 minut. Bohužel tam opět jsou i negativa. Zkratkovitý příběh neřeším (prostě na ten origin není čas), ale vadí mi, že se tu zase rozmělňují pravidla Universa, kdy tu hrdinové zase nepřirozeně ohýbají schopnosti získané prostřednictvím Kamene Nekonečna. A taky mi přijde neuctivé, když se tu najednou nemluví anglicky (nebo česky, jak chcete), když předtím doslova všechny reality a mimozemské civilizace v celém multivesmíru anglicky mluvili (nějakou konzistenci sakra!). 🤦‍♂️70% ()

Ydrosten

Tohle je jediná epizoda z What if...? která přesně odpovídá tomu o čem to mělo být celou dobu. Jiný svět, jiný hrdina, jiné příběhy. Možná jsem až moc spjatý z MCU na to abych to víc ocenil i když tohle je jediný originální díl ale víc jak 3 mi přijdou moc. Má to hezkou myšlenku a líbí se mi ta jinost ale bylo to slabší. Mohly se do toho víc opřít. ()

AloeB

Lol. Jakože ne. Takto to úplně nefunguje. Tvorba vlastního a individuálního příběhu mi byla neskutečně sympatická, zasazení do prostředí původních obyvatel Ameriky a využití španělských dobyvatelů zpočátku taky, v duchu jsem chválil odvahu tvůrců napsat epizodu v podstatě jen ve dvou neanglických jazycích. Snažil jsem se ignorovat až triviální děj, protože ten rád ignoruju, když je prostředí zajímavé. Ale přiznám se, že v momentě, kdy Kahhori začala s reshaping the World, mě začala epizoda zklamávat. Zvýraznilo to totiž ještě víc nabuřelost tvůrců ze Spojených států, kteří pro zjednodušení hází veškerou vinu na španělské conquistadory (viděno již v Eternals či Wakanda nechť žije), aniž by skutečně reflektovali fakt, že v USA domorodé obyvatelstvo již skoro vymizelo, zatímco v zemích LA tvoří velký podíl obyvatelstva - je zřejmé, že tato látka je složitá, nepopírám vinu španělských dobyvatel, protože ano, též mají jistý podíl na vyvraždění původních obyvatel, ano, kolonizace vytvořila stále trvající sociální rozdíly (které ovšem opět nejsou tak patrné jako v USA a mnohé země LA měly zastoupení původních obyvatel ve vládě či na jiných významných místech mnohem důležitější); za mě mají však/tedy více krve na rukou anglofonní osadníci a narativ využitý zde a ve výše zmíněných filmech, které se tématu osídlení Ameriky též lehce dotýkají, je neskutečně odporný alibismus. Absurdní je pak scéna na španělském královském dvoře, kdy je osvícená královna představena jako arogantní krutovládkyně a v níž ji scénáristé naprosto zesměšňují, aniž by si byli vědomi jejich skutečné role v procesu kolonizace (mj. evangelizace původních obyvatel a zamezení jejich zotročování, které začal Kolumbus). Tady rozumím, že jde o fikci (a vlastně i o jinou realitu fikčního světa, který je nejblíže naší zemi), ale nemyslím si, že zrovna při tomto narativu nad tím scénáristé takto přemýšleli. O výskytu Strange na konci radši nemluvit, zvláště proto, že je to část, které neslouží příběhu, ale propojení se zbytkem série. Tudíž ačkoliv epizoda začala nadějně a upřímně kvituji snahu tvůrců být v tomto neoriginálním skutečně originální, tak jejich primitivní alibistická agitka mi přijde směšná, škodlivá a hloupá. ()

tomik99

Nová hrdinka je na první pohled velice sympatická a vlastně ten celý origin příběh se mi celkem líbil. Proč to ale proboha dávat do seriálu "What if?". A proč zase Tesseract, nedal tento šutr už schopnost až moc lidem v celém MCU? S každou další minutou mi to přišlo horší a horší. Mám rád inovaci, ale sem se to úplně nehodí. ()

NiaWolf

Co kdyby Pocahontas ochutnala ty správné houbičky? Na Kahhori jsem se celkem těšila, protože indiánskou kulturu mám ráda, obdivuji jejich prolnutí s přírodou atd. Jenže tady je to jen další Capt. Marvel, která jakmile získá schopnosti, je hned ve všem nejlepší, okamžitě ví, co má udělat a všichni jdou za ní. Bum a je z toho jen další kýčovitá hrdinka, které dali prostor jen proto, aby se Marvel ukázal v dostatečně progresivním světle. Prostě proč? P.S. Nejhorší byla scéna na pláži, kdy počty bojovníků létají od desítek ke stovkám, stejně tak čluny i galeony. Španělská královna to jen dorazila.. ()

muti

Príbeh ktorý mi pripomína skôr Ixalan než čokoľvek spojené s marvelom. Sledujeme vzostup Huatli ktorá celý bezprecedentnej hrozbe conquistadorov zo Španielska. Je tu veľký dôraz na "realistickost", teda domorodci rozprávajú po svojom a dobyvatelia len španielsky. A napokon uvidíme nielen kráľovnú, ale aj Nea z Matrixu 😀 nadvláda nad hmotou je samozrejme absolútne OP vlastnosť, na ktorú nestačí obyčajná guľka. Na záver máme aj pekné poučenie o odhodlaní hrdinu, ktorý sa postaví za správu vec, aj keby ho to malo stáť život. ()

CheeseFigure

Predstavuje sa nám nová postava. A nová nie len v rámci MCU, ale celkovo Marvelu. A ako dopadol debut Kahhori? Rozporuplne. Príbeh je už niekoľkokrát videné dobývanie pôvodného obyvateľstva pre bohatstvo. O postave Kahhori pred tým, ako dostane schopnosti, sa veľa nedozvieme. Len to, že je indiánka a je nebojácna. Potom dostane schopnosti, ktoré sa naučí veľmi rýchlo ovládať. To ale prepáčim, lebo predsa len sa jedná o krátky diel seriálu a i Dr. Strange zvládol svoj výcvik prirýchlo a to mal na to celý film. Samotné schopnosti sú také spojenie superrýchlosti, teleportácie a telekinézie (a možno sa nájdu aj ďalšie). Kahhori si ma nejak nezískala. Nie je to vylovene zlá postava, len je mi tak nejak jedno. Možno jej ďalšie výskyty v rámci seriálu (posledná scéna ich naznačuje) môj názor zmenia. Ale páči sa mi, že tvorcovia sa rozhodli nespraviť z dobyvateľa úplné monštrum a dali mu prvok, že sa stará o svojich mužov. Tým ho trocha poľudštili. Čo sa týka celkovo epizódy, tak nemôžem povedať, že bola zlá. Ale asi fakt bola urýchlená. Na návrat Kahhori som ale zvedavý. ()