Dávné záhady, nová zjištění a nejmodernější vědecké metody na cestě za senzačními objevy. Herec Jan Novotný pátrá po největších tajemstvích Čech, Moravy a Slezska. (Česká televize)

Recenzie používateľa Spielbergo k tomuto seriálu (2)

Voynichův rukopis (2020) (E02)

Trošičku lepší, než první díl, ale od poloviny už se zase bruslí na tenkém ledě nesmyslů vycucaných z prstu. Naprostý souhlas s uživatelem "tehol". Profesor Zelinka doufám zároveň vrátí svůj diplom, protože nechápu, jak vědec jeho úrovně může z úst vypustit větu: "Ale mohl být taky opsán ze starších zdrojů, které zanikly. A ty mohou být staré i 10 tisíc let." Jinak jsem byl velmi zklamán, že nebyla ani okrajově zmíněna zatím nejpravděpodobnější teorie, která je navíc podpořena největším množstvím důkazů, totiž že rukopis má původ v Americe. Viz http://www.zahadyzivota.cz/clanky/voynichuv-rukopis-3x-ocima-vedy-co-uz-bezpecne-vime/ ()

Po stopách mágů (2020) (E04)

Typický Vašíček, hromada dohadů a domněnek absolutně nepodložená jakýmikoli důkazy. Sbírka nesourodých zajímavostí, jejichž záhadologický potenciál je většinou spolehlivě ubit během dvou tří vět, které čím víc chtějí vyznít bombasticky, tím víc vyznívají směšně. Největší záhadou na celém cyklu tak nadále zůstává, proč Arnošt Vašíček na stará kolena zblbnul a nechává se po vzoru Přemka Podlahy titulovat pane doktore. ()