České tajemno

Česko, 2020, 40 min

Réžia:

Pavel Jandourek

Jan Novotný (sprievodca), Jiří Dvořák (rozprávač), Arnošt Vašíček

Ukrývá nitro beskydských hor dosud neznámou historii? Beskydy dnes povětšinou nastavují přátelskou tvář, ale nad jejich minulostí leží temný stín. Pověsti vyprávějí o tajuplných věšteckých obřadech, o utajené podzemní svatyni, o pokladech nedozírné ceny a taky o záhadných úmrtích těch, kteří se je pokusili získat. Nové překvapivé objevy tyto domnělé báchorky nevyvrátily. Naopak, potvrzují, že život v Beskydech byl daleko tajemnější, než bychom čekali. I v odlehlých koutech tohoto pohoří se dochovali podivní svědci nám dosud neznámé historie. (Česká televize)

FuLister

Záhady kamene a jeskyní se nemusí na první pohled až tak záhadně, ale osobně si myslím, že je to spíš způsobeno dobou, ze které tyto příběhy pochází a nedostatkem informací, takže se pak hodně musí spekulovat. Jinak pěkné záběry na Beskydy. ()

Marze

O hledání podzemního jeskynního dómu a cestopisná pohlednice Beskyd. Rád občas chodím s jeskyňáři a objevení, prolezení do nového velkého jeskynního sálu, chcete-li "dómu" je sen každého jeskyňáře. ()