České tajemno

Česko, 2020, 40 min

Réžia:

Pavel Jandourek

Jan Novotný (sprievodca), Arnošt Vašíček, Jiří Dvořák (rozprávač), Petr Čampa

Byli rudolfinští achymisté jen podvodníci, anebo skutečně dospěli k převratným objevům? V rudolfinské době pobývala v našich zemích řada významných alchymistů. Většinou je považujeme za podvodníky a prospěcháře, kteří chtěli ošálit důvěřivého císaře. Dodnes jsou však jejich pokusy a experimenty zahaleny tajemstvím. Je docela možné, že John Dee, Edward Kelly a Michal Sendivoj přišli na kloub mnoha přírodním záhadám. Dobová svědectví nás totiž ujišťují, že tito slovutní alchymisté skutečně vlastnili zázračný uzdravující prášek, dokázali věštit budoucnost, odhalili tajemství věčného mládí, uměli obejít i zákony přírody. Byli tedy šarlatány, anebo je smíme považovat za průkopníky vědy? (Česká televize)

honajz

Hodně zajímavý díl se spoustami informací, až se na některé nedostane nebo nejsou dořečeny. Docela by mě zajímalo, co Kelly viděl v černém zrcadle a co Dee zapsal, zajímalo by mne víc o těch zlatých kachnách, jestli Rudolfa II. po údajné fingované smrti ve vězení Dee posléze uzdravil, o Sendivojovi jsme se během těch pár minut těsně před koncem taky moc nedozvěděli. Ale jinak hodně zajímavý a dobře natočený díl. ()

• V této epizodě je další spojitost se seriálem Strážce duší (od r. 2005), a to konkrétně s dílem Jeskyně běsů (2005). Doktor Arnošt Vašíček mluví o ostrovu Jáva v Indonésii o tzv. hominidech, o niž se právě zmiňuje i tento díl v souvislosti s tzv. Běsy. Dále Henoch, o kterém mluví Jan Novotný, byl sedmý patriarcha a od Adama. Říkalo se , že chodí s Bohem a že s ním rozmlouvá a také, že neodešel z tohoto světa jako ostatní lidé, nýbrž  „nebylo ho, neboť si ho Bůh vzal“. O této biblické postavě se zmiňuje i Armín (Lukáš Vaculík) v Strážce duší - Brána andělů. Ve stejné souvislosti s alchymistou Edwardem Kelly. (ArthasKarfa)
  • Dýmající zrcadlo, o kterém mluví doktor Arnoš Vašíček v čase 23:51, jehož pánem byl aztécký bůh Tezcatlipoca, který byl zároveň patronem čarodějů a vládců, bylo posvátným předmětem jihoamerických indiánů. Zmiňuje se o něm i díl Strážce duší - Maska smrti (2005). (ArthasKarfa)