České tajemno

Réžia:

Pavel Jandourek

Kamera:

Patrik Hoznauer

Jan Novotný (sprievodca), Arnošt Vašíček, Jiří Dvořák (rozprávač)

Svědčí podivné symboly, neznámé písmo a děsivé rituály o spiknutí čarodějů? V malebné krajině jižních Čech nad soutokem Vltavy s Otavou se tyčí honosný Zvíkov. V úchvatném hradním areálu zaujme především nejstarší budova známá pod jménem Markomanka. Již na prvý pohled se zjevně liší od ostatních části hradu, jako by zde stávala dávno před ním. Navíc na stěnách tajemné věže nacházíme podivné, hluboce vyryté znaky, které působí dojmem souvislého nápisu. Co mají tyto symboly představovat, nevíme. Stejně jako na Zvíkově i na dalších místech k nám promlouvají dávná svědectví, jejichž jazyku nerozumíme. Co nám chtěli dávní pisatelé sdělit? (Česká televize)

sator

Jan Novotný vypráví "..učenci temných věd a černých umění...byli jasnovidci, kabalisté, nekromanty a astronomy, magie obestírala planetu." Astronomie není a nebyla temná věda, došlo ku záměně s její "popelkou astrologií. Ve chvíli (16:07) kdy odborník na paranormální jevy vykládá o silovém místě na Zvíkově, kde se dějí i z pohledu exaktní elektrotechniky divné jevy, praskne osvětlovací lampa. ()

Spielbergo

Typický Vašíček, hromada dohadů a domněnek absolutně nepodložená jakýmikoli důkazy. Sbírka nesourodých zajímavostí, jejichž záhadologický potenciál je většinou spolehlivě ubit během dvou tří vět, které čím víc chtějí vyznít bombasticky, tím víc vyznívají směšně. Největší záhadou na celém cyklu tak nadále zůstává, proč Arnošt Vašíček na stará kolena zblbnul a nechává se po vzoru Přemka Podlahy titulovat pane doktore. ()

• V čase 16:07, kdy odborník na paranormální jevy vykládá o silovém místě na Zvíkově, kde se dějí i z pohledu exaktní elektrotechniky divné jevy, praskne osvětlovací lampa. (sator)
  • Jan Novotný vypráví: „Učenci temných věd a černých umění byli jasnovidci, kabalisté, nekromanty a astronomy, magie obestírala planetu.“ Astronomie není a nebyla temná věda, došlo k záměně s astrologií. (sator)
  • Na konci třicetileté války, v roce 1648, se švédské armádě podařil nečekaný přepad Prahy, při němž ukořistili poklady veliké hodnoty, mezi nimi i Codex gigas. (ArthasKarfa)