Pyramidy?

• Česko Mýty a fakta historie: Pyramidy? (viac)

Alternativní cyklus kanadské profesorky Carmen Boulterové, kterou zajímá magie více než fakta.
Klasická egyptologie učí, že pyramidy byly postaveny kolem roku 2500 před Kristem. Autorka pětidílného kontroverzního cyklu Pyramidy?, ale tvrdí, že možná existují důkazy, že pyramidy jsou ještě starší… Umí už věda vysvětlit, za jakým účelem pyramidy byly postaveny, anebo je to hádanka, která ještě čeká na rozluštění. Proč toho o Egypťanech víme tak málo? Jejich technická vyspělost byla prý na nízké úrovni, ale na chrámovních zdech pyramid jsou vyobrazeni lidí, kteři provádějí přesné výpočty. Z celé řady poznatků se o nich vynořuje poměrně barvitý obraz.
Přehled dílů
1.Pás klidu
2.Vyspělá technika
3.Posvátná kosmologie
4.Člověk obdařený duchovní silou
5.Nová chronologie (oficiálny text distribútora)

argenson

Nevím, proč je problém natočit slušnej a vědeckej dokument. Tohle je pro mě pseudocosi kladoucí spekulativní otázky a podávající ještě spekulativnější odpovědi na hranici sci-fi. Navíc když se podíváte na všech pět dílů najednou, tak témata se tam hrozně opakujou. Fajn, já si taky můžu myslet, že pyramidy nám tu nechali zelení tajtrdlíci s tykadýlkama, ale nemůžu se u toho tvářit takhle seriózně. ()

Ainy

Jednoznačně za pět. Zajímavé pojetí historie a způsobu využití kolosálních staveb, jakými pyramidy jsou. Spousta renomovaných egyptologů je přesvědčena, že jsou to především pradávné hrobky mocných vládců Horního a Dolního Egypta, kdežto jiní jsou přesvědčeni o opaku. Osobně se přikláním ke druhé straně. Je nad slunce jasné, že prastaří Egypťané byli vysoce inteligentní lidé, disponující technologiemi, o kterých nemáme ani tušení - třeba takové magické propojení nebeské klenby se zemí. Jsme omezení tím, co nám současný trend a věda nabízí a je hrozně těžké se za to dostat. Jak já miluji ten vzrušující, tajuplný pocit oné posvátné úcty k tak dávným tajemstvím a toužím vědět pořád víc. Přistihla jsem se jak závidím tomu vetchému staříkovi, egyptologovi, když vyprávěl, jak si jako dítě hrával v chodbách egyptské Sfingy. O takových dobrodružstvích si můžu nechat jenom zdát. ()

honajz

Úvodní díly jsou nejnabitější informacemi a dávají mnohý podnět k zamyšlení, zda oficiálně tradovaná historie Egypta nemá trhliny. Čím blíže ke konci však dostávají slovo různí obskurní pisatelé obskurních knih a seriál začíná vypadat jako Vetřelci dávnověku, kde je více domněnek, než faktů. První dva díly vynikající, třetí už je půl na půl, a čtvrtý a pátý klidně můžete vynechat, pokud tedy nejste newagista a danbrownovec. ()

Wolfik58

Zpracování seriálu je kvalitní, napínavé a vzrušující. Co se obsahu týče, tak některé teorie jsou skutečně přinejmenším přitažené za vlasy, ale na druhou stranu by člověk některé z nich připustil jako možné, a tak to alespoň není úplný blábol. Dobré zpracování kontra mírně vycucané teorie dá u mě dohromady 3* a půl. ()

Lukoboss

První věta z obsahu přesně vystihuje náplň dokumentu. Nedozvíte se nic konkrétního, veškerý informace jsou ve stylu "domníváme se", "asi to tak bylo", "možná to dělali takhle", "pravděpodobně..." a takový dokumenty nemám moc rád. Chápu, že není jednoduchý takový věci zjistit atd., ale tím pádem je pětidílnej dokumentární seriál zbytečně dlouhej. ()