České tajemno

Největší záhada templářů (E01)

(epizóda)
Česko, 2020, 40 min

Réžia:

Pavel Jandourek

Kamera:

Patrik Hoznauer

Jan Novotný (sprievodca), Arnošt Vašíček, Jiří Dvořák (rozprávač)

Gotický kostel svatého Jana Křtitele v Jindřichově Hradci je bezesporu jednou z největších záhad naší planety. Stěny pokrývají výjevy a obrazce, jejichž obdobu nenajdeme nikde jinde na světě. Že by středověký malíř popustil uzdu fantazie více, než bylo tenkrát zvykem? Anebo každá z těch maleb skrývá jakýsi význam? Podle jedné z hypotéz jde o šifrovanou zprávu, kterou zanechali templářští rytíři svým následníkům. Možná, že jde o stopu na cestě k nalezení děsivého rituálního předmětu, kterou mocný řád používal… (Česká televize)

Eliza

Nazvat tento výplod dokumentem je hodně odvážné. Už jen to, že hlavním "odborníkem" v tomto pořadu je pan doktor Vašíček napovídá, že pořad nebude mít absolutně žádnou historickou hodnotu. Celé je to doslova postavené na hypotézách, které se nedají potvrdit. Je také vtipné, že se vždy najde nějaký důvod, proč na onom a onom místě, kde se doktor Vašíček domnívá, že se nachází klíč k templářskému tajemství, nejde provést průzkum. Většinou je to zdůvodňováno tím, že tyto nedestruktivní průzkumy jsou příliš drahé. Ve skutečnosti je to ale ještě jednodušší a to sice, že skuteční historikové a archeologové nemají absolutně žádné podezření a bádat by bylo zbytečné. Nebo si doopravdy někdo myslí, že kdyby zde byl skutečný důvod myslet si, že např. ve stěně zámku v Blatné je templářský poklad, že by nebyla prozkoumána jen proto, že by bádání bylo příliš drahé? Asi ne. Stejně tak se mi tu líbí ten protimluv, jelikož na jednu stranu je laikovi řečeno, že ve Francii bylo třeba templáře očernit, a proto se z tohoto křesťanského řádu dělali pomalu čarodějové, na straně druhé je pak Bafometova hlava předkládána jako fakt. V podstatě vyhozené peníze, jelikož bylo předem jasné, že žádný převrátný objev nepříjde. Snad to aspoň poslouží jako náhražka dětského pořadu Záhady Toma Wizarda. ()

roabe odpad!

Slátanina vycucaná z prstu, plácání hovadin, templáři s pivními mozoly v bílých prostěradlech na sobě, "zaručení" odborníci typu Vurm a spol.! A kdopak platil ty nesmyslný trapný geo-průzkumy a vrty u kostela na Veveří? Na něž patrně ani neměli povolení? Veřejnoprávní televize? Nechal bych to zaplatit Vašíčkovi, když má takovou starost o odhalování českého tajemna, které žádným tajemnem není. Celé je to jedině k navržení na cenu Bludný balvan.. ()

Miky22

Dokument se tváří světoborně. Bytostně mi ale vadí čtení replik. Chápu, že by někdo mohl mít problém s mluvením na kameru, ale aby sám moderátor každou větu četl a bylo to tak vidět... Achjo... Jinak je to hodně na styl pořadů z History channel. Spíše postavené na senzaci a mýtu, než na pravdě. Dokumentární hodnota 0. ()

Dzonysek odpad!

Cože?! Co to je za slátaninu? Všechno souvisí se vším a proto dům v Praze a jeho "tajemné symboly" souvisí s kostelem někde v Horní Dolní? To někdo asi hodně dlouho kouřil bong, než tohle zmatlal dohromady. Dokument klade tisíc otázek, na jedinou nedává odpověď. Jako wau - vopravdu v raným středověku pracovali templáři se symboly? Sedám si z toho zjištění na zadek. Nezachraňuje to ani jinak poměrně charizmatický Jan Novotný, protože co má se svými návodnými otázkami na "tajemné okolnosti" taky vlastně dělat. Nezachraňuje to ani standardně přesvědčivý komentář Jiřího Dvořáka. A Arnošt Vašíček....tak ten už to nezachraňuje vůbec. ()

Pítrs85

Ani tak nehodnotím obsah, resp. nechci rozporovat nebo naopak slepě věřit tomu, co zde Arnošt Vašíček a spol. předkládá, jako spíš zpracování, a to se mi líbilo velice, tedy kamera, hudba, mluvící hlavy, zkrátka formát, co sice nedosahuje kvalit podobných dokumentů z dílny takové BBC (samozřejmě), ale řekl bych, že na českou televizní produkci je to prostě nadprůměr (v rámci podobně zaměřených dokumentů). Navíc první díl, jeho příběh a téma, jsem měl tu možnost slyšet naživo přímo od pana Vašíčka, a k Veveří a VŠB-TU mám (z různých důvodů) osobní vztah. Tudíž 4* a těšení na další díl. ()