České tajemno

Voynichův rukopis (E02)

(epizóda)

Na sklonku šestnáctého století koupil císař Rudolf II. velmi zvláštní rukopis. Jeho stránky pokrývala vyobrazení neznámých rostlin, podivných přístrojů, tajemných kosmologických obrazců i nahých žen v složitých soustavách bazénů a trubic. Text nikdo nedokázal přečíst. Byly v něm ukryty magické formule na výrobu elixíru života, či popisy převratných vynálezů, které měly změnit chod lidstva? Císař si byl jistý pouze jedním. Právě získal nejzáhadnější knihu světa. A tentokrát se zjevně nemýlil. (Česká televize)

Landauer

Paráda! Záhadologický cirkus se vším všudy. Nechybí velmi "odborný" názor grafoložky (grafologie je, prosím vás, věda asi jako astrologie), bláboly o pyramidách, které jsou vlastně takovými elektrárnami, což je vědecky potvrzeno (akorát, že vůbec!), detektivní práce astrologa, který našel tři rotundy v jedné lajně (ale určitě by mu stačily i dvě), z čehož hned staví nové dimenze, "fundovaný" záznam Václava Hájka z Libočan (alias českého barona Prášila) a jeho kroniky atd. atp. Vše zalité polevami univerzit, doktorátů a komor (což reálné vědecké obci muselo zase přidat o pár set vrásek navíc).  No ale všemu vévodí principál tohohle šapitó Arnošt Vašíček, který si velmi rád střihnul v této ezofantasy hlavní roli. A hned nám předvedl základní pilíř svého mystery-byznysu v čisté podobě: v rukopisu našel hrad s italskými hradbami a mořskou pannu Meluzínu a na těchto základech (o pevnosti zubního párátka) už staví své fantasmagorické chrámy o indických podzemních říších, ukrytých magických atrefaktech v centru Prahy a cestování po nadkosmech. Že Meluzína byla vyloženě žena s hadím, nikoliv rybím ocasem a přísně se to rozlišovalo je mu putna (spojovat se to začalo až v 17. stol., to už byl ale Voynichův rukopis pár set let na světě). Že vyobrazení v rukopisu spíš vypadá, jako by se dotyčná žena zbavovala jakési slupky, nezájem. Že tenhle symbol rodu Lucemburků (a taky rodu Valois a Lusignanů) by byl zobrazen na úplně jiném místě rukopisu, než mezi řadovými ilustracemi koupajících se žen, moc racionální. Kdepak, pan Vašíček má svůj byznysplán a ten mu realita prostě ničit nebude! Rukopis vytvořil Angelo z Florencie, byl navázán na indické šamany a vybudoval s nimi podzemní říši a hotovo (nebo co se nám vlastně pan Doktor žurnalistiky a filmu snaží říct). A tak v prostém kruhovém zobrazení setby a sklizně během čtyř ročních dob může vidět mystický indický rituál (Oh! A jako první si všiml těch čtyř postav, wow! ... Akorát, že vůbec!), u zobrazení přenosu pylu zase samé halucinogeny a drogy; no a nebo svastiku, symbolizující přechod mezi dimenzemi, v podstatě v čemkoliv.  Mno, dobrá práce, páni filmaři. Z Voynichova rukopisu se stala zneužívaná dívenka, na které se rád vystřídá kdejaký tučný šarlatán, astrolog, grafolog nebo Doktor. A teď jste se do kumpanie přidali i vy. Gratulky. ()

Spielbergo

Trošičku lepší, než první díl, ale od poloviny už se zase bruslí na tenkém ledě nesmyslů vycucaných z prstu. Naprostý souhlas s uživatelem "tehol". Profesor Zelinka doufám zároveň vrátí svůj diplom, protože nechápu, jak vědec jeho úrovně může z úst vypustit větu: "Ale mohl být taky opsán ze starších zdrojů, které zanikly. A ty mohou být staré i 10 tisíc let." Jinak jsem byl velmi zklamán, že nebyla ani okrajově zmíněna zatím nejpravděpodobnější teorie, která je navíc podpořena největším množstvím důkazů, totiž že rukopis má původ v Americe. Viz http://www.zahadyzivota.cz/clanky/voynichuv-rukopis-3x-ocima-vedy-co-uz-bezpecne-vime/ ()

KM Phoenix odpad!

Ještě horší než první díl. Bylo až děsivé sledovat Vašíčka nad rukopisem bezstarostně hlásat, jak to všechno je přece naprosto jasné. Jinak naprosto souhlasím s komentářem uživatele tehol. Jen bych ještě dodal, že členové akademické sféry, kteří prezentují těch pár faktů, které se tu dají najít, tak slouží jako užiteční idioti, jelikož příspěvky jsou v tomto pořadu dávány na stejnou rovinu jako bludy a vyslovené lži ostatních účinkujících v čele s Arnoštem Vašíčkem. ()

lake-lake

Voynichův rukopis je pro mě krásný, legrační, po senzaci a slávě bažící podvrh. Proč? Protože: Je možné ho umístit do středu Evropy, možná dokonce do Prahy, jsou tam vyobrazeni normální lidé (ženy), ale rostliny tam zobrazené nikdo nikdy neviděl. Osobně jako autora tipuji šprýmaře Kellyho, ještě teď nemůže popadnout dech, jak se nám směje. Vzal nějakou podobnou knihu a obškrábnul ji, na fištrák si přitom napsal svoji "abecedu" a svůj "jazyk". Takové blbosti jsme dělali jako děti školou (druhým stupněm a gymplem v době totáče) povinné, psali jsme si vlastní časopisy, ale protože tam byly věci, které nesměl nikdo číst, tak jsme měli vlastní "jazyk". Nedokonalý. Ale zas jsme nebyli magistr Kelly, že :-) Tak jsme tomu pak ani my nerozuměli, přestože jsme měli slovníček hlavních slov, ale nevadí, vypadalo to bezvadně. Takže na můj vkus velmi přepjaté, dramatické. Nelíbí se mi průvodce pořadem, ani cameo Jiřího Dvořáka. Historické reminiscence (Andělská zahrada) vypadaly pěkně, asi byly i slušně drahé, ale když uvážím, že tvůrci nenabídli žádné střízlivé řešení, jen tajemno, musím takový pořad odmítnout. ()

cheyene

Vcelku příjemná epizoda pořadu, který jinak více nesleduji. Jakožto paleograf jsem však poměrně s chutí či spíše se zvědavostí, co tvůrci přinesou, zabředl do této části, jež se zabývá jedním z nejpozoruhodnějších rukopisů. Již v minulosti jsem o něm četl spoustu zajímavých článků, takže tentokrát jsem byl zvědav, zda se dozvím něco nového. Teorie Arnošta Vašíčka jsou sice zajímavé, to se musí nechat, ale nakolik se blíží realitě (kterou logicky neznáme a dost možná nikdy znát nebudeme), to je dosti těžké posoudit. Informací tu mohlo být podáno více a celý počin by tak dosáhl kvalitativně vyšší úrovně. Svým pojetím je tak pouze jakýmsi popularizačním až konzumním a nenáročným exposé, které mi zrovna padlo do nálady. Průvodce pořadem mi ani trochu nepasoval k tomuto typu dokumentu. ()

• V čase 14:42–49 mluví historik Marek Zágora o Janu z Arrasu, který byl autorem skutečné historie o Meluzíně z roku 1393. Tvůrci pořadu však promítnou obrázek kněze Jan Vianneyho (žijícího na přelomu 18. a 19. stol.), který s legendou o Meluzíně neměl žádnou spojitost. (eberhart)