David Attenborough: Život na naší planetě

• Veľká Británia David Attenborough: A Life on Our Planet

Známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. (Netflix)

winetach

Pán Attenborough nás sprevádza zmenami na Zemi skrz optiku svojho dlhého života a okrem pokukázania na EKO problémy súčasnosti poskytuje aj návrhy ako trend ničenia zvrátiť. Povinnosť pre každého milovníka dokumentov o Zemi. ()

Muel

| Netflix | Nádherný dokument, ktorý plní svoju úlohu na jednotku. Či už zábery na prírodu, pekné myšlienky, alebo futuristický pohľad na budúcnosť, v ktorej by sme mohli žiť. | Hodnotenie: 10/10 | ()

beniczech

Mnohdy neskutečně krásné a impozantní záběry, samotné sdělení také určitě přínosné. Některé oblasti a problematiky byly dobře propojeny do kontextu, na základě čehož mi docvaklo několik pro mě nových souvislostí, za tohle klobouk dolů. Na druhou stranu jsem čekal víc, že se půjde více do hloubky, a také mi chybělo opomenutí několika dalších problémů, zejména plasty. Většina sdělení dokumentu jsou pro mě samozřejmostí, a to zdaleka nejsem odborník, takže je trochu smutné, že je na světě hromada lidí, kteří toto potřebují, aby si uvědomili, jak jsme naši planetu zdrancovali. Přitom stačí jednou za čas investovat 5-10 minut a přečíst si aktualitu, která vám sama vyskočí na Seznamu. Takže záběry, osoba pana Attenborougha a poselství dokumentu 100%, rozsah a hloubka sdělení problematiky 70%. Suma sumárum /85%/ ()

Johny303

Hodinu a půl trvající příběh o aroganci a hamižnosti, který prostřednictvím základních čísel a dojemných záběrů seznamuje diváky se skutečností, že lidé jsou odpad. Přestože Attenborough v některých ohledech možná až příliš tlačil na pilu, jeho základní poselství je třeba vzít si k srdci, protože jak on sám v dokumentu opakovaně zdůrazňuje, budeme to nakonec my, kdo na útrapy způsobené zvířatům a flóře doplatí. A to nikoliv za milion či tisíc let, ale možná už za třicet či za čtyřicet let. Na druhou stranu, když jsem sledoval ty záběry osiřelého orangutana, který si prohlíží okolní zkázu spáleného pralesa z koruny posledního stojícího stromu, dospěl jsem k závěru, že si stejně nic jiného nezasloužíme... ()

Tuzinho

Tohle by se mělo ve školách pouštět místo nějakého přírodopisu. Děti už nebudou znát zvířata jinak, než ze Zoo... Krásné celoživotní svědectví Davida, jak to šlo všechno do prd..., a bude hůř :/ ()

VictorMartel

Vedle jiných angažovaných poslání k záležitostem environmentu toto nijak zvlášť nevyniká plochou věnovanou uhrančivým záběrům (natož po Our Planet/2017) ani rozsahem argumentace nebo objemem dat. Místo toho celkem lakonicky sumíruje proporce, v nichž se lidstvo sotva zvladatelným tempem rozpíná na úkor ostatních forem života, jím vnímaných převážně jako příslušenství. A to jsou právě výhody, protože Attenborough se svým sametovým hlasem a klidným popisem vývoje antropocénu, jehož je jako málokdo povolaným svědkem, spíše dodá autority těmto varovným pozorováním environmentálně deskriptivních disciplín než nějaká libová hvězda a hvězdička, která propadla bludu, že je „osobnost“ a že my ostatní nemáme lepší starosti, než si dělat z blbců osobnosti a vyznávat je jako polobohy. Tito antireklamní ubožáci jen popuzují už tak otrávené konzumenty dnešního čím dál nekvalitnějšího zboží, aby čadili ještě víc. Jen kdyby měli z čeho, protože aby někdo s čistým měsíčním příjmem nad 2 000 eur vysvětloval Čechům, z nichž si polovina, vydělávající pod úrovní tzv. důstojné mzdy, a z té poloviny většina rozhodně nijak nevyskakuje, že se mají zajímat o klima a promítat to do svých každodenních úvah nad spotřebním chováním, to už chce opravdu mozek vypatlaného příživníka. Nevadí mi, stane-li se, hlavně v nerozvinutých ekonomikách, kde s přirozeně vyšší mírou negramotnosti koreluje mnohem vyšší význam nezasvěcených autorit, takže i neodborník, má-li charisma a jistou profesní pověst, může pomoci kauze, takový DiCaprio tváří nějaké akutní otázky. Já osobně ho vnímám jako herce, někde se mi líbí, někde ne, mám ho zadarmo, protože z uloz.to, působí sympaticky a chtěl bych radši vypadat jako on než jako – já. Ale vnímám také, že chudý Ind, tedy někdo ještě chudší a negramotnější než Čech, bude k tomuto árijskému krasavci vzhlížet a možná raději zůstane u těch kravských hoven, než aby kopal do země. Myslím to vážně, ne ironicky, i když jsem to vyjádřil na hraně ironie, aby bylo jasné, jak i tady je to nejisté. A opravdu si myslím, že DiCaprio tu dělá dobrou práci. S Attenboroughem musím souhlasit i tehdy, když hovoří o pravděpodobně nejúčinnějším nástroji dekarbonizace i všech dalších ekologicky příznivých trendů a doporučuje bohatnout, v souladu s efektem snižující se reprodukce blahobytných společností: pozvedne-li se populace civilizačně, stává se individualističtější a zároveň sociálně zodpovědnější a opatrnější, jednoduše zdrženlivější k zakládání potomstva. To sice jednoznačně nevyváží rozdílový rozsah stopy, daný pozvednutou spotřebou, ale už se objevují způsoby, jak rostoucí spotřební nároky jednotlivců korigovat na straně odpadu. A nezbývá, než v tyto technologie doufat. To je také moje soukromé stanovisko, protože v neshodě s panem Attenboroughem považuji rakovinu antropocénu za benigní jen ve vztahu k planetě, která je k problému znečištění člověkem, na rozdíl od člověka samotného, naprosto indiferentní. Musím se přiznat, že ekonomicky nezávislým nebo i jen nadprůměrně živeným apoštolům čistší spotřeby moc nevěřím, protože sami neprocházejí testem toho, k čemu povzbuzují chudší. A všiml jsem si nejen, že pocit viny je docela akceptovatelný, je-li odměnou za něj třeba i jen efemérní pocit štěstí a nasycení touhy (o čemž svědčí velmi rozšířená průpovídka „jdu si zahřešit“, oznamující zdraví škodlivé aktivity), ale i že pocit viny sám představuje slušnou porci štěstí. () (menej) (viac)

Pawlisman

Za mě malinko zklamání, skoro to tak vypadá, že si Attenborough režíroval sám. Opravdu někdy divné střihy, celá první půlka trošku o ničem. Konec sem tam slušný, ale slabý. Proč nebylo více děsivých a pravidivných scén o rabování planety? Tato výzva hodně rychle zapadne a je navíc silně naivní. Ano, bohužel, ocenil bych větší bití na poplach a více plynulosti a smysluplnosti výpovědi. Toto je miš maš všeho a já jako středně osvícený divák nejsem příliš osloven s ohledem na to, co hlavní téma snímku nabízí. Škoda. ()

TheSpearCZ

Je jen málo lidí na Zemi, kterých si můžeme (a měli bychom si) naprosto vážit, no David Attenborough mezi ně určitě patří. Celý dokument je, dá se říci, jeho celoživotní zpovědí, která je kvalitně zpracovaná, hlas Attenborougha je tak příjemný, že by mohl z fleku začít dělat na stará kolena ASMR a především je to celé velice smutné, emocionální a pravdivé. Kdyby byli všichni jako on, to by se nám žilo. Říká zde, že ještě máme šanci, když začneme hned reagovat, já to bohužel tak světle z budoucností této planety nevidím. Měl by vidět naprosto každý člověk. 5* ()

Lukin413

David jde z kůži na trh a pouští se na nejistou půdu apelu a poselství. Je však v této poloze tak uvěřitelný, že si myslím, že jeho teze ve vás budou rezonovat, ať již s nimi souhlasíte, nebo ne. PS: Takhle vitální (nebo živý) bych chtěl v 94 letech být. ()

theSaint

Jako dokument sám o sobě celkem mělké (zřejmě účel pro lepší stravitelnost). Jako výpovědní hodnota od jedince, který přírodu miluje a zanechává na sklonku svého života vzkaz, určitě úctyhodné. Pokud vynechám emoce, tak je tento apel skutečně průměrný, až plochý počin, ve finále nám neříká nic, co už dávno nevíme. Ale.. takových pořadů není nikdy dost, tudíž určitě kvituji. Udělaný je hezky, i když nikterak úchvatně. Co bych vytkl je korektní přístup- mluvit o přelidnění/politice jednoho dítěte a prokládat to obrazy z Evropy, no, řekněme, že tam problém nebude, Sire. Obávám se, že tento vzkaz dopluje především tam, kde ho až zas tolik zapotřebí není. Po pár dnech, co jsem zhlédl tento dokument, jsem narazil na téměř hodinový rozhovor s panem Peterem Staňkem na toto téma (a s ním protkaná) a musím říct, že ten mě zasáhl nesčetněkrát citelněji. Měl totiž něco, co Attenboroughovi chybělo- komplexitu a návaznost zdánlivě nesouvisejících věcí, které s tímto sebedestruktivním životním stylem úzce souvisí. Člověk by mohl dokonce tvrdit, že částečně prozřel. To se o milém pokusu legendárního objevitele říct nedá. ()

Everyone

Jediná skutečná krize je krize ekologická. Ztráta biodiverzity na úrovni celých ekosystémů. ___ Když pominu ojedinělé přírodní katastrofy, tak je primárně generována antropocentricky a to "rozvojem", chudobou, přelidněním, nevzdělaností, egoismem ve jménu mamonu a moci. ___ To přispívá k odlesňování, znehodnocování půdy, extinci druhů, aciditě oceánů, znečištění, změně klimatu, invazivitě nepůvodních druhů, nadměrnému rybolovu, lovu, chovu, intenzivní monokulturizaci, atd. ___ Kdo je tady vlastně "covid"? ___ Současná epidemie je oproti tomu banalitou. Proč se ji nedaří zvládnout, protože opravdu jen máloco, a to platí dvojnásob pro přírodu, lze řešit/řídit shora. Ta na personální výměny nebo politické proklamace neslyší. Úřednickými pákami se nezmění fyzikální, ani chemické zákony. Ani centrální řízení ekonomiky nefungovalo. Jak chcete řešit celé soubory habitatů/biotopů. Nelze, poněvadž příroda je komplexní systém a ten se skrze silné a slabé emergence řídí/organizuje sama - autopoiéze. Její síla je proto v rozmanitosti. ___ Cesta vede odzdola přes osvětu/uvědomění, uskromnění/pokles poptávky zbytného, výrazným navýšení chráněných území, změnou jídelníčku. Přelidnění, politické systémy, chudoba/distribuce bohatství jsou problémy ještě složitější a pomalejší, proto se obávám, že velká část Asie, Jižní Ameriky a Afriky, tedy i míst s nejvyšší biodiverzitou na světě, bude nenávratně, během několika dekád, ztracena. ___ Současný způsob života je jako život na dluh, který jako civilizace navyšujeme s aktivním vědomím, že účet nevyrovnáme. Vzniklý účetní rozdíl platí příroda, které jsme součástí, byť ti, zejména z vyšších urbanizovaných celků, mají i o svém (např. středoevropském) dvorečku jen zkreslené představy. ___ Je smutné, že největší mozky světa, nejsou verbováni do tohoto boje, ale svou životní energii vynakládají např. ve finančnictví. ___ Ohrožené skupiny lidí mívají svého ochránce a obhájce. Příroda má z řad lidstva mezinárodní/národní/místní organizace, které však stojí ve stínu svých mocnějších hlavně ekonomických bratří. Málokterá však dosahuje věhlasu jediného člověka, jejího "ombudsmana" sira Davida Attenborougha, jenž zasvětil celý život poznání, které se snažil zprostředkovat nejen v mnohých unikátních dokumentech všemu lidstvu. Ten poslední, který točil ve svých 93 letech nese název A life on our planet a s jeho tématikou a důsledky by se měl seznámit každý již na ZŠ. Naivně bych si představoval vyčlenit v rámcovém vzdělávacím plánu v 9. třídě alespoň měsíc. Není důležitějšího tématu. ____ Předmluvu k dystopii, v niž lidstvo hraje hlavní roli, si režíruje samo. Proem je již dávno napsán. Od průmyslové revoluce píše kapitolu s názvem genocida pozemského života. Děj i přes vzrůstající úsilí akceleruje a graduje. V poslední kapitole je prozatím jen tužkou napsána noticka - svědomí. ____ Naděje zde je ale je. Není ale moc času. Je nezbytné si seřadit jako civilizace priority. Přestat věřit hoaxům a trolům. Už se nepodaří vrátit vše zdaleka zpátky, ale mohli bychom se dostat někam do druhé poloviny minulého století, ve kterém divočina zaujímala pod 1/2 povrchu země, tedy až k 50% zničenému, nyní jsme na 2/3. Jde o to nalézt udržitelný balanc. Nerůst na úkor přírody, ale být v již zabraném a neobnovitelném území efektivnější. V opačném případě lidstvo a planetu čeká do 3 až 4 generací konec (vnuci, resp. pravnuci dnes narozených dětí ... je to generace, která může poznat globální utrpení větší, než jaká byla např. 2. světová válka) a tím nemyslím to, že když se nic neudělá, tak za 20-30let bude z Amazonského pralesa torzo/savana a změní se výrazně koloběh vody, nebo že 2 miliardy lidí budou kvůli tomu nuceni migrovat. Ta krize, o které jsem psal na začátku, přijde až poté. Jestli někomu dnes přijde, že roušky berou svobodu, tak ať si ve své hypersenzitivitě vyprojektujte do budoucnosti aspoň ten střípek, který jsem zde popsal. ____ 21. století nemusí být nakonec pesimistické. Požár lze uhasit a zachránit až polovinu hořícího domu. Je to naštěstí ta část s chladičkou, která však neukrývá moc živočišných produktů, ale bude, kde spát a jíst. Roh hojnosti ale vzaly plameny. Naděje umírá poslední. Pandora naštěstí byla dostatečně rychlá a víko zavřela. () (menej) (viac)

Mackoun

Další z “must-watch” záležitostí, co zainteresovaným jen připomíná každodenní fakt a těm méně obeznámeným může otevřít oči slepený ospalostí z blahobytu. Bohužel se obávám, že valná většina diváků bude ze skupiny A, což je - žel bohu - stále valná většina ustavičně rostoucí rakoviny jménem lidstvo... všichni vlivní “influenceři” by mohli těm svým nohsledům mezi videa a fotky s plecháčkama na sociálních sítích vměstnat jednu zmínku o tomhle dokumentu a jejich společenský zásluhy by hned nabraly mnohem vyšších rozměrů... ()

Matli

Jedinej člověk na naší planetě, který ví o čem mluví a který má právo na to říkat co říká. Za 70 let co zkoumá přírodu, se planeta fakt změnila, to nemůže nikdo popřít a on to celé prožil a zaznamenal, no klobouk dolů. Teď ještě aby to viděli všichni, začali se podle toho chovat a budem v cajku, ta reálná vize roku 2080 je docela strašidelná a to se to týká mých dětí. A ty záběry přírody, prostě nádhera, ve full HD je to luxus, natož v nějakém 8K. Paráda! ()

HouseMK

Jako dokumenty už jsem viděl lepší, ale to poselství a naléhavost tam byli a nejde nedat za 5*. Stejně za pár let už na tom nesejde... ()

Martyr

Desivé, depresívne, motivačné. Toto by mal vidieť každý človek na planéte, malo by sa to púšťať na zakladných a stredných školách. Každý rok. David Attenboroug nesudi, konstatuje, motivuje, hlada riesenia. Drzme si kurva palce. Teda im, nasim detom. ()

Ivua

Neviem si predstaviť človeka, ktorý by toto pre ľudstvo extrémne dôležité svedectvo podal lepšie a vierohodnejšie ako David Attenborough. This is not about saving our planet, it’s about saving ourselves. Nastal čas si to konečne uvedomiť. 100% ()

agassi68

Vyzerá to ako kapurkova sira Davida, no ja pevne verím, že jeho telo a myseľ to v dobrom zdraví vydrží aspoň do stovky. Takýchto ľudí je totiž ako šafránu. Film je skvelý ako vždy.. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů