Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Nin

V Social Dilemma čeká diváky nahlédnutí pod pokličku různých sociálních sítí. Máme tu bývalé zaměstnance korporací, často z důležitých pozic, a ti přichází s tím, že nám řeknou až šokující pravdu. No, trochu se už o tyhle věci zajímám, a tak musím říct, že v podstatě všechny informace o fungování těchto sítí už jsem znal z dřívějška. Čímž nijak tenhle dokument nechci shazovat, je fajn to mít hezky takhle pohromadě. Navíc to máme i ilustrované na fiktivním příběhu jedné rodinky, který sice může připomenout nějaké starší patetičtější dokumenty pro školy, ale proč ne. On tenhle dokument by měl být hlavně myslím používán jako didaktická pomůcka. Je tam hodně faktů, ale hodně se tam taky "hláškuje" - jsou tam různá varovná moudra a tak. Social Dilemma možná straší až moc - já třeba vím, že na sociálních sítí závislý jsem, ale to, co tam popisovali, se mě netýká. Například můj feed na Facebooku má svůj konec. Kolikrát bych ještě mrknul na něco nového, ale i když refreshnu, prostě tam není nic, co by mě zaujalo. Holt jsem prostě už během let přestal hodně lidí sledovat, některé stránky jsem si bloknul a tak podobně. Nechci se tím nijak chlubit, jen říkám, že pro někoho sociální sítě zase takovou hrozbu nepředstavují - resp. ne tu hrozbu, která je v dokumentu rozebíraná, protože existují i další negativní aspekty sociálních sítí, kterým se dokument nevěnuje. Obsahem Social Dilemma je především to, jak sociální sítě negativně ovlivňují zranitelnější mladé (např. snižuje sebevědomí) a jak rozděluje společnost a může být nebezpečným politickým nástrojem. Obzvlášť ta druhá část je opravdu hrozivá. Velmi slušný dokument, který se hodí spíše do škol a jako osvěta mezi lidi, kteří toho o sociálních sítí tolik nevědí. (7/10) ()

Vančura

Souhlasím s názory, že se zde člověk moc nového nedozví, byť samozřejmě strašně záleží, jaký typ diváka se k tomu dostane. Lidi z mojí sociální bubliny nad tím pravděpodobně jen znuděně ohrnou nos a ještě se vysmějí těm hraným sekvencím, ale hromadě jiných lidí by to aspoň trochu mohlo otevřít oči. Ach prosím, kéž by! Obávám se ale, že ten typ lidí, kteří jsou vůči hrozbám z toho filmu nejvíc zranitelní, se k tomu vůbec nedostane, a pokud ano, tak to vůbec nepochopí nebo to pochopí blbě. Každopádně bude zajímavé, kam se toto bude vyvíjet dál, osobně mám prostě hodně nutkání vznik toho filmu považovat za záslužný počin, a budu doufat, že by třeba mohl něco změnit, protože o tom, že jsou social media (resp. attention economy) čisté zlo, jsem přesvědčený už hodně let, a díkybohu za každou snahu s tím něco dělat. ()

Snorlax

"Zaregistrujte se a přizpůsobíme vám nabídku," pravil Netflix a natočil tento dokument. Ale dlužno dodat, že dokument je to dobrý. ()

Anderton

Bezpochyby záslužný počin, ktorý má síce nedostatky, ale vo svojom jadre je omnoho dôležitejší než väčšina hraných filmov. Vizualizácia "matrixu" poteší, naopak hrané pasáže sú spracované na amatérskej úrovni a herecké výkony v nich nie sú na úrovni toho, čo by mal Netflix produkovať. Hovoriace hlavy nám ale povedia množstvo dôležitých informácií. Len je škoda, že sa pri niektorých problémoch nezastavíme na chvíľu dlhšie, respektíve niektoré kauzy by  vydali na samostatné celovečerné dokumenty, viď situácia v Myanmare. 70% ()

boshke

Kurz Sociální sítě 0.1. Rozhodně to není špatné, ale zklamalo to v té rovině, že to nesděluje prakticky NIC nového. Nevím, kolik lidí si po shlédnutí řekne "Wow, to jsem vůbec netušil, že sociální sítě tohle dělají!" #prozreni Já sám sociálních sítí neužívám, ale nedozvěděl jsem se nic nového. A ano, možná mám trochu dissovací náladu, ale závěrečné vyznění počinu mne až naštvalo. Ve stylu "jsme chudinky v zajetí zlých zlých korporací a potřebujeme, aby nás nějaké zákony ochránili"... WTF?! Tak pokud nechci být produkt, tak to nepoužívám nebo to používám s rozumem. Ale tahle stylizace do "nemůžeme si pomoci, je to silnější než my" mne tedy nadzvedla... 60% ()

Kothy

Dost šokující dokument o sociálních sítích. Člověk tak nějak tuší, že jsou špatné, ale pokud by byla pravda jen zlomek toho, co se tu dozvíme, tak je to vážně průser. Podle dokumentu je to snad ještě horší než všechny globální pohromy dohromady. Něco na tom ale asi bude a je třeba s tím něco dělat. Úplně stačí nebýt na nich závislý a chránit před nimi své děti. Dezinformací je tam opravdu spousta a je velmi snadné jim podlehnout. Snad nás to teda časem nezahubí... "Otevřete oči!" ()

Geralt z Rivie

To nejdůležitější bylo řečeno v posledních 5 minutách. Jsou to věci, které zaslouží pozornost, ale nic se nestane. Film Truman Show se mi vůbec nelíbil, ale podstatou jsou takto lidí ovládání už několik let. VYJÁDŘENÍ FACEBOOKU: „Tvůrci filmu nepřinášejí názory lidí, kteří aktuálně pracují v [kritizovaných] společnostech, nebo expertů, kteří k celé problematice chovají postoj odlišný od narativu, který je předkládáný filmem. Rovněž neberou v potaz dosavadní snahy společností, které se snaží mnoho z popisovaných problémů řešit. Místo toho se spoléhají pouze na komentář lidí, kteří už několik let nejsou v centru dění.” Ano, protože skutečnost je ještě daleko horší! ()

silentname

"The Social Dilemma je síce naozaj dôležitým dokumentom tohto roku, no o filme sa nedá povedať, že by nám dával informácie, ktoré by sme už nevedeli. Ale na druhú stranu to neznamená, že to nie sú informácie, ktoré potrebujú vidieť a počuť niektorí iní. Otázkou ale ostáva či si ten film pozrú práve tí, ktorí by ho mali vidieť. Takže nebudem sa teraz na film dívať skrz fakt, že mne moc informácií nepridal, skúsme sa pozrieť na tie informácie ako také a skúsiť to nejako zhodnotiť. Je pravda, že niekedy od roku 2011 alebo 2012 som si začal uvedomovať, že svet sa začína meniť. Mal som pocit, že všetci trávime veľa času na svojich telefónoch a vznikalo veľmi veľa dobrých karikatúr o tom, ako sa z nás stávajú zombies. Najpamätnejšie pre mňa boli táto a táto. A hoci si ľudia uvedomujú, že niečo by sa s tým malo robiť, nikto s tým nič nerobí a pokračujeme v tom ďalej. Je to strašidelné ale je to tak. A myslím si, že sa to k lepšiemu tak skoro nezmením. Vidím ako sa menia názory mojich priateľov a ako sa nechávajú jednoducho strhnúť záplavou falošných informácií, ktoré ich manipulujú a pritom znejú tak zaujímavo. Čím fascinujúcejšie a hrozivejšie niečo znie, tým väčšia záruka, že to bude falošná správa. Pravda je často nudná. A je potrebné ju nejako upraviť, lebo je to zaujímavejšie a je to to, čo chceme počuť. Čo chceme vidieť. Uzavrieť sa do bubliny medzi ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty, aby sme sa o svojej pravde utvrdili. Sociálne siete priniesli mnoho pozitívneho, ale bohužiaľ aj veľa negatívneho. A bojí m sa, do akej reality sa vďaka našim smartfónom v budúcnosti dostaneme. Pretože niektorí zarábajú bilióny za to, že nás manipulujú informáciami, ktoré chceme vidieť. Smutné a desivé. Film má ale podľa mňa problém hlavne v príbehovej línii, ktorú sem trošku pridal. Nie je zbytočná, ale v mnohých momentoch pôsobí nedotiahnuto a nejde veľmi do hĺbky toho čo môže povedať. Mohli by sme vidieť niečo z toho o čom sa tu hovorí. A nielen o tom hovoriť. Ale stojí film za pozornosť? Myslím si, že z mnohých dôvodov je pre niektorých ľudí dôležité, aby si ho pozreli. Nemusí hovoriť niečo nové, ale hovorí niečo veľmi dôležité. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Tak sme sa dozvedeli to, čo už dávno vieme. Sme len produktmi, sociálne siete zaujímame len ako potenciálni zákazníci, ide len o peniaze. No a čo s tým teraz urobíme je na každom z nás. Nikto nikoho nenúti byť na Facebooku 8 hodín denne len, aby tam kukal na fotky alebo čítal nezmyselné statusy. Nikto nemusí čumieť do mobilu aj vtedy keď prechádza cez cestu. Všetko je to len o slobodnej voľbe a prioritách. Ak je pre niekoho priorita konzum či digitálna závislosť, je to jeho problém. Niekto je závislý na porne, niekto na alkohole či drogách, niekto na automatoch a niekto na internete. Každého voľba. ()

Happens

Parta veganů a rádo by velkých budovatelů dnešních monopolů se shodne na tom, že ig a fb nám nabídne reklamu na věci, které si chceme koupit a ne nesmyslné kraviny, a dokonce nám podsouvá spíš ten obsah, na který chceme koukat a ne něco, co nás nezajímá. Podsouvá nám to lidi z blízkého okolí. Prostě chodící zlo. Jo a nejezte maso a ryby. Jen jablka, ale jen ty spadlá, nejsme vrazi, že jo. ... ()

Chrustyn

Zastrašující dokument o tom, že internet a hlavně sociální sítě jsou zlo. Noc nového se nedozvíme a každý, kdo si přečetl nějaký článek o tom, jak můžou uškodit svému uživateli sociální sítě, ví vše, o čem se zde 90 minut mluví. Nic objevného, ani nijak inovativně natočeného. ()

classic

„Sociálna dilema” , t. j. spoločenská (ťažká) voľba, alebo čo s vami v podstate (na)robia sociálne siete... ? Trebárs takých - digitálnych (virtuálnych) zombíkov, ktorí si už bez povestných » lajkov « nedokážu vôbec predstaviť život, a to ani nehovoriac o každodenných "selfíčkach" , kedy sa títo handicapovaní jedinci fotia vari aj pri vykonávaní svojej dennodennej (s)potreby, ktorú potom zavesia na sieť, aby to mali s kým zdieľať, čo najlepšie priam vystihuje naratívna časť, v ktorej je stanovená postava určitý čas B-E-Z svojho mobilu, na ktorom je ináč extrémne závislý, alebo taktiež, že ani pri tej večeri nemajú žiadneho pokoja, keďže neustále "čumia" do tých všelijakých smartfónov, a vtedy sa už jedná o pokročilý stupeň vážnej choroby, zvanej Nomofóbia ! Ďalšia postava pri tejto príležitosti nevydrží tento holý fakt, a tak doslova rozmláti nádobu, kde boli uložené tieto výdobytky modernej techniky, ktorá podľa toho nám oveľa viac škodí, než prospieva. V dokumente sa postupne vyjadrujú a vystriedajú ľudia, ktorí predtým pracovali vo vysokých funkciách spoločností, ako Facebook, Twitter a podobne, že tentokrát všade iba rozprávajú, ako to všetkým užívateľom vlastne nadmieru škodí byť ustavične online, čo mi príde, ako farizejské a pokrytecké, naraz, veď predsa túto (ne)bezpečnú bublinu pomáhali sami vytvárať ! Nakoniec mám dosť rozporuplné reakcie z obidvoch strán ! ()

Marze

Dobře udělaná studie o sociálních médiích. Účinná ukázka jak pracuje Silicon Valley. Cílem marketingu je nás přišpendlit před počítače. Pobavil mě a líbil se mi komentář Verbala. ()

marhoul

Dokument, který současnému člověku příliš nepřidá a suspektnímu paranoikovi solidně přiloží. Nedělám si iluze, řečeno bylo beztak jenom zrnko z brutální hromady, ale i to utopistické zrníčko se počítá. Polarizace celosvětové společnosti, extrémní názorové rozepře, neschopnost dialogu, násilí, agrese, napadání, 6x rychlejší šíření hoaxů než nudné pravdy, destabilizace demokratických zřízení, sociální izolace jednotlivců, kteří přestávají verbálně komunikovat, ale čmárají vše do mobilu, evidentní závislost a deprese z neúspěchů a manipulace na sociálních sítích, to vše dávno volá po změně, ale ta nebude snadná. Nereálné, že by to přišlo ze shora, čili je to na každém z nás. Osobně na zelenkavé S10e radostně používám režim Soustředění v nastavení Digitální pohody, který z počítače skýtajícího všelijakou celodenní zábavu udělá obyčejný telefon, přičemž rodina mi na zelený nebo fialový může napsat vzkaz kdykoli, podcasty mi tam jedou, rádio nebo svoji hudbu si taky pustit můžu, email mi doletí a zbytek „Čau, Tvá Máňa.“ Takto to lze nastavit a to se mi líbí. Pokud Soustředění vyřadím, neblikají, nehrčí žádná upozornění na lajky či výzvy. Až SAMA uznám za vhodné, otevřu si, co mě zajímá a až tam objevím, jestli po mně byla sháňka. Přece kdokoli po mně cokoli potřebuje, má na mě telefonní číslo nebo email. Ozvat se může. Mé sociální sítě mají časovač 15-30 minut na 24h, jsou veřejnosti uzamčené, odběry spočívají v záběrech na parky, zahrady, květiny, galerie, divadla, kuriozity, cestování, krásy měst, architekturu, módu, účesy, hudbu, filmy a festivaly. A těch sto přátel, co tam mám, ty znám všechny osobně. Pečlivě zvažuji, co tam dám, zkrátka počítám s tím, že cokoli jde na net, zůstane tam navěky. Internet je vynikající sluha, ale zlý pán. Každá minuta na sociální síti, krom sběru dat sype do kapes prachy lidem, kteří si už nahrabali dost, takže netřeba jim přisypávat. Místo sítě tedy lepší síť houpací mezi ovocnými stromy, procházka s dětmi na čerstvém vzduchu, grilování, plavání nebo víno s kámoškou. Kino, koncert, dobrá kniha klidně ve čtečce, filmy, dokumenty nebo barvy, pastelky, tvorba bytostí z pletiva, zavařování marmelád, pečení čehokoli, tancování bosky v trávě ozdobené rosou nebo hledání hřibů. Každý jeden udělá násobně větší radost než přiblblý lajk. A zprávy komplexní a z více zdrojů. Zajisté to není dokonalé, ale toto člověk pro sebe udělat může. Protože aby mi vysokoškolsky vzdělaný čtyřicetiletý inženýr zcela vážně do očí tvrdil, že je země placatá, to na mě fakt není… A těšme se těšme, další mela nás čeká za šest týdnů, kdy důsledky polarizace společnosti (kterou výrazně rozdmýchávají i obsahy soc. sítí) budeme sledovat v přímém přenosu s otevřenou hubou po volbách ve státech. I ti nejstřídmější pozorovatelé varují před vyhrocením už tak třaskavých bordelářských nepokojů, přehazovačka všechny na Twiteru zajisté velmi rád ještě několikrát popíchne a něco mi říká, že řešení celé situace následně nabere prioritnější význam. Brexit byl jen rozcvička. Ale nepředbíhejme. Každopádně algoritmus A/B nejšťastnějším nápadem určitě nebyl. () (menej) (viac)

TheEvilTwin

The Social Dilemma je zkombinovaná forma filmu a zároveň dokumentu, která říká úplně vše, ale současně vůbec nic. Zmíní se zde vše o ukládání a prodeji dat, závislostech na sítích a pokroku technologie, ale současně nám neřekne VŮBEC NIC, co bychom nevěděli nebo si neuměli představit. Takové povídání o ničem, které 90 minut omílá dokola to samé téma, o kterém se mluví dennodenně. Zajímavé to určitě je, ale místy je to až na sílu vykreslováno příliš hororově, no nejhorší na tom je, že ačkoli o tomhle všichni víme, stejně s tím nikdo nic nenaděláme. ()

luka4615

Přesně tohle je jeden z těch dokumentárních počinů, který by měl povinně vidět každý. The Social Dilemma totiž bez zbytečných vytáček ukazuje, že za oponou velkých sociálních sítí stojí precizně propracované algoritmy, jež nás "nutí" trávit před obrazovkou telefonu co nejvíce času. V dokumentu rovněž vystupují někteří zaměstnanci těchto korporací, kteří Vám poutavým výkladem nastíní, jak se z počátečních dobrých úmyslů zrodila tato olbřímí chiméra novodobé závislosti. Pokud se tedy zajímáte o tuto problematiku, dokument The Social Dilemma je přesně tím dalším dílem skládačky, který byste rozhodně neměli minout. (Netflix) ()

ScarPoul

Určite dôležitý dokument. Ale pre mňa nepriniesol nič nové. Sociálnym sieťam sa vyhýbam, a hoci som aktívny účastník toho sveta cez Google a WhatsApp snažím sa obmedziť aj to. V zásade je to ale niečo, čo by malo byť pozreté. Už len kvôli tej informatívnosti. V konečnom dôsledku ale film navrhuje riešenia až v záverečných titulkoch. Čo trochu zamrzí. Mohol od začiatku stavať to čo sa deje a to ako sa tomu brániť do opozície a tým vytvárať zaujímavejších kontext. Aj za podpory viacero archívnych záberov alebo reportáži. To, že má dokument aj hrané časti mi prišlo veľmi rušivé. Problémy v hranej línií sa nevyriešia, len sa ukážu. A tým pádom sú zbytočné. Lebo sú len zduplicitnením hovoreného slova. Určite treba vidieť. Je to zaujímavé - hoci tou formou ako je to spravené, to skĺzava po určitom čase k repetívnosti a občasnej nude. Čo je na taký dokument trochu škoda. ()