A hľa: Snívanie o prepojenom svete

(festivalový názov)
  • Česko A hle: Snění o propojeném světě (festivalový názov) (viac)
Z nakrúcania

V snímke A hľa: Snívanie o prepojenom svete zachytáva legendárny filmový režisér a dokumentarista Werner Herzog (Grizzly Man, Jaskyňa zabudnu- tých snov) virtuálny svet od úplného počiatku až po súčasnosť, objavujúc digitálnu krajinu s rovnakou zvedavosťou a predstavivosťou, akú poznáme z jeho pozemských snímok mapujúcich také odľahlé destinácie, akými sú Amazonka, Sahara, Južný pól či austrálske pustatiny. Herzog diváka prevádza sériou provokatívnych rozhovorov, odhaľujúcich spôsoby, akými svet internetu pretransformoval celé fungovanie nášho reálneho sveta – od obchodu po vzdelanie, od cestovania do vesmíru po zdravotnú starostlivosť – ako aj samotnú podstatu nášho správania pri nadväzovaní a udržiavaní osobných vzťahov. (IFF Bratislava)

Z nakrúcania

PEZ

Werner Herzog je už legenda a je úctyhodné sa po tom všetkom čo natočil pustiť do tak modernej témy akou je virtuálny a digitálny svet, ktorý tak pretransformoval naše fungovanie v posledných troch dekádach. Ale dáva to zmysel, dnes už (takmer) nikto neunikne dnešným technológiám. Dokument sa mi páčil, je rozdelený do 10 kapitol a hneď tá úvodná o tom, kde a kedy presne vznikol internet, bola fascinujúca. Avšak občas režisér trošku odbočil a zameral sa na jednotlivých ľudí, či rodiny. Azda chcel podať bližší pohľad na konkétných jednotlivcov, aby to nebolo iba také všeobecné. Ale paradoxne tým odbehol od hlavnej, všeobjímajúcej témy. Popritom dal priestor mnohým známym osobnostiam, akými sú napr. Elon Musk, či slávny hacker Kevin Mitnick (a kopec ďaľších). Tieto vsuvky boli super, pravdupovediac často by som prijal aby boli ešte dlhšie. Celkový dojem je teda fajn, ale pre tých čo sa v danej téme orientujú, je to skôr iba pekné zhrnutie, mnoho nového sa nedozvedia (pár drobností sa našťastie nájde). Takže nič prelomové, či šokujúce, ale ako zrkadlo doby viac ako dobré. 8/10 (IFF Bratislava 2016) ()

Fr

„PŘEDSTAVTE SI, ŽE SEDÍTE DOMA U RANNÍ KÁVY A V POČÍTAČI SI ČTETE RANNÍ NOVINY…“ /// Internet a jeho historie, současnost i naturalistický vize. Napadlo vás někdy, jak asi vypadá místo, kde se zrodil hen ten internet? Nebo je libo něco vo prvním internetovým protokolu? Pravda – tolik odbornejch keců jsem snad ani nepotřeboval… Pak ty vzorečky… (kurva, až mě rozbolela lebka…). Naštěstí dostanou prostor i věci zajímavější – bezpilotní automobil nebo fotbal. Temná stránka už nepřekvapí. Ovšem život bez sítě – to by překvapit mohlo! Pár informací o závislosti, která se nemusí týkat jen notorickejch hráčů… a co by, kdyby, prej internet zanikl… (no není to zajímavý?). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Taky pařím!. 2.) Často mi píše Kevin Mitnick. Taky Erik Weiss… 3.) Thx za titule „tkimitkiy“. /// PŘÍBĚH **** ()

honajz2

Herzog zde rozebírá hodně témat a každé mohl víc rozebrat. To je pravda. Nicméně jako takový obraz toho, kam až se posunula technologie ve všech jejich podobách, to funguje velmi dobře. Dává to pohled z obou stran, není vyloženě pro nebo proti a to ani ve svém závěru. Tomu sice popravdě chybí pořádné uzavření, ale jinak už si (kromě utahanosti některých kapitol) nemám na co stěžovat. Dá to podněty k zamyšlení a jako dokument to funguje velmi dobře. Líbil se mi i ten občasný humor. 4* ()

Godhaj

,,In other words, nature determines who wins and who loses the game. And that’s science.“ Fenomén internetu je značně kontroverzní téma, jedni ho milují, druzí ho nesnášejí. Je jen k dobru věci, že si je Herzog tohoto vědom a nesnaží se internet obhajovat či ho zatracovat, ale ukazuje divákovi tuto pestrou mozaiku nezaujatě a s odstupem a přitom s velkou vášní a fascinací. Dokument je tvořen rozhovory se zajímavými odborníky, kteří poodkrývají minulost i možnou budoucnost internetu. A ta je stejně tak optimistická jako hrozivá. Řemeslně je to výborně zpracované, obzvlášť střih měl cit pro tempo a náladu vyprávění. Jen Herzogovy otázky mohly být trochu lepší a sofistikovanější a také jeho hlas není na poslech příjemný. Lo je ale dobrý příklad solidního, poctivého dokumentu. ()

xxmartinxx

Herzog v plné dokumentární síle. Komplexní pohled na internet, který mu dodává hloubku, rozměr i mytologii, kterou bychom ani netušili, že může mít. Peruánskou džungli už má Werner v malíku, novou výzvou je ta virtuální. Budí v něm zjevně tolik posvátné hrůzy jako nejhlubší Amazonie. A je opět radost to sledovat. 4 a 1/2 ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz