Nádejná mladá žena

• Slovensko Mladá pomstiteľka (viac)

Cassie (Carey Mulligan) bola nádejná mladá žena… kým sa všetko zo záhadných dôvodov nezmenilo. Zdá sa, že v jej živote nie je nič také ako sa zdá: je veľmi múdra, provokatívne prefíkaná a naviac po nociach žije tajným druhým životom. A zarazu nečakané zoznámenie Cassie ponúkne šancu napraviť krivdy minulosti. (Cinemart SK)

rublik05

Jako další část mého oscarového maratonu jsem zvolil tohle zajímavé drama, které láká už jen svým provokativním názvem, takže jsem byl velmi zvědavý, co mě vlastně čeká a čím se mu povedlo nadchnout členy Akademie filmového umění a věd. Od samého začátku si nelze nevšimnou, že snímek je opravdu nádherně natočený, kamera je naprosto perfektní, užíval jsem si prakticky každý záběr. Příběh se zpočátku jeví jako takový lehce drsnější thriller o pomstě, postupně se však rozvíjí, ukazuje víc a víc detailů, pomaličku se odkrývá minulost, čímž se snáz pochopí chování ústřední postavy a celkově její motivace. Zde musím vyzdvihnout dechberoucí výkon herečky Carey Mulligan, jíž její role neuvěřitelně sedla a její postava Cassie mě moc bavila. Děj má slušný spád, solidní atmosféru, je velice poutavý, tvůrci se do něj nebáli zakomponovat i trochu komediálních prvků, které nepůsobí nikterak trapně a tvoří spíš takový protipól k těm drsnějším scénkám, kterých je ve filmu poměrně hodně. Pomyslnou třešničkou na dortu je geniálně vygradovaný závěr, ten mě fakt dostal do kolen. Kdybych chtěl být hnidopich, tak bych si posteskl, že mi v některých scénách chybělo ono explicitně vyobrazené násilí, jelikož si o to místy přímo říkaly. Tyto scény však fungují docela dobře i bez toho, takže to ve finále ani nějak extra nevadí. Nakonec mi nezbývá než uznat, že Oscara si Promising Young Woman právem zaslouží. Normální, smysluplný příběh, navíc krásně natočený a zahraný, k tomu všemu ještě trefný a úderný soundtrack, takže co víc si přát? 9/10. ()

Hashirama

Kdyby můj kamarád v důsledku zákeřného feminního útoku chytl sifla, poplácal bych ho dřevěnou násadou po zádech a odvezl ho oddaně na polikliniku. Rozhodně bych si nepořizoval vlastní mutaci a tu pak nešířil dalších deset let ženskou populací, nemyslíc na nic jiného ani při ranním sraní. Zkrátka ukrutně debilní zápletka o alibismu a tendenční extrémistce, co to dává všem agresivním a toxickým hovadům (neboli mužskému pohlaví) totálně sežrat. Dvouhodinová militantní agitace, která určuje strany šachovnice výhradně na základě hardwaru, a kterou ze škatulky školometských wannabe (a to bych rád podtrhl - wannabe) důležitých sociálních výpovědí vytahuje jen rozkošně surový happy end, který by jen tak někdo nečekal. Hodnota filmu přibližně na úrovni Soudružky Kimové, která se učila létat. 4,5/10 ()

Pafnuc odpad!

Je to jako v tom lotyšském vtipu. Pokud jste mrtví, tak jste vyhráli, protože se vám nemůže stát, že byste náhodou viděli tenhle film. ()

mira.l

Mě to nějak nebavilo od samého začátku. Od samého začátku to totiž bylo takový podivný, cáklý, reálně tak nějak neuvěřitelný. Příliš k tomu nepřispěla ani Carey Mulligan, kterou moc nemusím. Takže mi tak nějak ani moc nevadilo, když zmlkla pod polštářem. ()

Forty-

Rola zeny pomstitelky je v dobe #metoo velmi aktualna a dolezita tema, ale tento film je trosku ako tycka do prazdnej brany. Velka sanca, ale nakonci sklamanie. ()

TaNya_

Ten závěr mě dostal... Prosím nehledejte v tom tak usilovně to #MeToo, akorát se tím zkazí nálada a tady jde spíš o starou dobrou sladkou pomstu. ()

hero_bk

#metoo agitka s hlavní hrdinkou, která vypadá asi o 10 let starší, než má být, a která nepopisuje realitu, ale domněnku reality v #metoo prizmatu. Výzvy k porušování presumpce neviny, černobílý svět, ve kterém je muž vždy ten špatný a žena vždy ta správná, ať už se stane cokoliv. Z filmařského hlediska kvalitní podívaná a hlavně kvalitní soundtrack, poselstvím velká bída. ()

Harfenik

Kdo by to byl řekl, že nám tento film předpoví budoucnost české politické scény. V České republice je heslo meetoo sprosté slovo, a tak je jasné, že se ve zdejších komentářích a diskuzích budou objevovat hesla typu "může si za to sama, když se ožrala" apod. Každý normální člověk samozřejmě ví, že i když se kdokoliv opije sebevíc, neznamená to povolení k čemukoliv, co si zamanu. Je jenom dobře, že vznikají filmy, které se na tuhle problematiku nebojí poukázat. (I když je zároveň trochu smutné, že je na tohle téma stále potřeba dělat osvětu a není to všem jasné) Co se týče samotného filmu, tak bych to shrnul jednoduše. První dvě třetiny super, chování hlavní hrdinky podle mě dává vzhledem k jejímu stavu smysl, ale poslední třetina od zlomu už moc ne. Autoři se asi snaží šokovat, což je filmu paradoxně na škodu. Hlavní hrdinka měla mnoho možností, jak se zachovat (jít na policii, dát věc do médií,...), ale místo toho je finální pasáž, která podle mě nedává úplně smysl. Škoda. ()

ForGump

Výborně napsané a vygradované metoo revenge movie. Jen houšť, i když mno. Radši ne, tady je tak nějak všechno. A že to něco znevažuje, nebuďte bláhový. Takové slastné mrazení v zádech jsem v kině dlouho nezažil. Tenhle film má koule, hudbu, Carey Mulligan.. a všechno to tak dobře funguje. Kam mám sakra poslat Emerald děkovný dopis? Dík moc a moc a moc. Jděte lidi sakra na to do kina!!! 90% ()

milwaukee

Tak trochu mi tenhle kousek připomněl pana Chapela z Pomsty s.r.n. Pomsta sice dopadla jak měla, akorát hlavní hrdinka už byla mimo. V podstatě byla mimo skoro pořád, ale celou dobu jsem ji držel palce. A protože v moři filmových sraček je Nadějná mladá žena dost dobrá, dávám 75%. A pochopitelně Stiflerova máma jako třešnička na dortu 🎂 ()

papadoce odpad!

Celý svoj pôvodný komentár som dvakrát zmenil, aby som sa na konci rozhodol napísať iba toto. Filmárska amaterina, konania postáv a dialógy neuveriteľné až extrémne naivné a ku tomu totálna herecká blamáž vzhľadom na Oscarové ambície. Mám hodnotiť film, nie posudzovať trestné činy. ()

SAINTS

Carey Mulligan travi noci v baroch a vydava sa za opitu ženu,aby sa pomstila pripadnym nasilnikom.Je to inteligentny a zabavne temny film režiserky Emerald Fennel.Film sa velmi uspešne pohybuje na pomedzi žanrov thrillerov,komedii a dram.Osviežujuca je nečakana zmes čierneho humoru,thrileru,je to ostry spoločensky komentar a silna drama.Film,je tažke kategorizovat,je však založeny na vybornom vykone Carey Mulligan.Zda sa že film smeruje z času na čas na zname uzemie hororovych filmov ,len aby potom vybočil nečakanym smerom a potom sa otočil spät O to je viac koniec šokujuci.Je to film zabavny i podnetny na premyšlanie,obsahuje zvlašnu ale hypnoticku zmes satiry,spoločenskeho komentara a ludskej dramy. ()

Mamlas odpad!

Další romantická užvatlaná záležitost, v hlavní roli stará škaredá baba, která hraje dvacítku. Vůbec nic tam není zajímavého, jen kecají a kecají. Vypnuto po půlhodině naprostého zmaru a znechucení. (1%) ()

oasismanik

No jasné, klasika, muži sa vedia rozprávať iba o sexe a všetci sú násilní agresori :) Nechápte ma zle, proti sexuálnemu násiliu treba jednoznačne bojovať, ale nie takouto škatuľkujúcou formou plnou stereotypov. Škoda, keby sa tohto chytí niekto skúsenejší ako napríklad Fincher, bola by to bomba ako remeň. Emerald Fennell potrebuje ešte mnoho skúseností a nadhľad, aby jej filmy zaujali širšie masy a mohla by šíriť svoje posolstvo ďalej. Nejaké záblesky originality tam sú, dráma skáče do humoru /napríklad scénka s kufrom je absolútne geniálna/, odľahčené a prirodzené dialogy skáču k hororovým prvkom a končí to ako klasické krimi. Celé je to obalené do perfektnej, naozaj perfektnej hudby a herecky výrazne prevyšoval iba Bo Burnham, nesúhlasím s ostatnými, že by Carey Mulligan predviedla nejaký extra herecký /ba až oscarový/ výkon, ale snažila sa, možno až moc. Suma sumárum: solídny, multižánrový priemer, slabé tri, ale ako debut veľmi dobré. ()

Mr.Ward

Já nemám slov. Bože. Stručně asi takhle - dokonalost. Absolutní filmový orgasmus. Z každýho druhýho záběru čiší neotřelej smysl pro kompozici. Příběh, který by se snadno mohl natočit jako klasický revenge movie je zde vyšperkován na maximum možné originality. Soundtrack neskutečně vyladěnej. Carey Mulligan v hlavní roli naprosto božská. Fakt mě to dostalo. Emočně, srdcově, duševně, filmově. A reálně můžu napsat, že se po dlouhé době jedná o film, kterej mění moji osobní desítku nejlepších filmů všech dob. Jo, jak sem už psal, dostalo mě to. ()

Grondal

Tak toto som nečakal. Čakal som také klasické opatrné holywoodske našľapovanie, krúženie okolo témy, ale tu sú vlastne karty rozdané hneď v úvode a postupne sa odkrývajú. "Záľuba", ktorej sa hlavná hrdinka venuje, mi prišla už trocha prestrelená a dúfam, že žiadna žena niečo takéto v skutočnosti nerobí. Nie preto, že by neexistovali muži schopný zneužiť ženu v ťažkostiach a nemali by za to pykať, ale preto, že akákoľvek ich konfrontácia, hlavne v podaní ženy, ktorá váži možno 50 kíl, by najneskôr po pár pokusoch musela skončiť katastrofou. Anyway, aj keď Carey Mulligan nepovažujem za extra talentovanú herečku, do tohto filmu zapasovala náramne a veril som jej ako romantické, tak aj "psychotickejšie" epizódky. Po veľmi silnom začiatku, ktorý ma okamžite zaháčkoval, si niekedy v polovici film vybral slabšiu chvíľku, kde sa trocha stratil focus, ale všetko bolo vynahradené skvelým záverom. Po prvom, príliš okatom, zvrate som si myslel, že film už nemá čím prekvapiť, ale opak bol pravdou a záver ma vyslovene potešil, keď film šikovne ušiel zo škatuľky, do ktorej som ho počas sledovania zaradil. Škoda, že potom posledná 5 minútovka ešte naposledy zatlačí film na hranu klišé, ktorému sa počas väčšiny stopáže úspešne vyhýbal. Po dopozeraní som uvažoval aj na piatimi hviezdičkami, ale s ohľadom na menšie nedostatky štyry tu budú sedieť viac. ()

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (viac)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)